Woensdagi 21 Julij. Verschijnt dagelijks .fjaUgezonderd Dingsdag. A". 1869. J\s 2141. ALGEMEEN OVERZiGT. BUITENLANDSCHE BERIGTEN* BINNENLANDSGHE BER1GTEN. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Beantlcn. f\ 86, Franco per Post, door bet (jeticele Rijk 260. (Brieven 'I'rnnco.) Bij onderscheiden besluiten, utle gedugteekend te Saint Cloud, den 17 dezer, heeft keizer Napoleon: 1 1. bepaald, d >l het ministerie van staat ophoudt te bestaan, i^».terwijl donjetle.onderteeken'mg der besluiten tot benoeming van ministers, van leden des hofraads en des senaats aan den minister van justitie, de mede-onderieekening der besluiten tot het benoemen van leden van den staatsraad ann den bij dat collegie voorzittenden minister, de zorg voor de zamon- stelling en uitgifte der officiële regerïngsbladen uan den minister van bmnenlandsche zaken worden overgedragen 2. het ministerie van landbouw en handel weder gebragt op denzelfden voet ais vóór zijn veieeniging met het ministerie van openbare werken 8. benoemd: tot groot zegelbewaarder, minister van justitie en voorde eeredienstcn don hoer Ouvergior. voorzitter cener afdeeiing van den staatsraadtot minister van bmtenlandsche zaken, den prins do La Tour d'Auvergno, ambassadeur te Londen; tot minister van binnenlandsche zaken den heer deForcadu LuRoquetle, tot minister van finanlien, den heer Mttgoe, lid van den senaat en van den hofraad j tot minister van oorlog.den maarschalk Ntcllot minister van marine den admit aal Kigauit de Genouilly; lot minisier van openbaar onderwijs, Ier vervanging vun den lieer Duruy, die op zijn verlangen op pensioen gest ld wordt, den heer Bourbeau ltd van het wetgevend ligchaom, gewezen deken der regisge- leerde faculteit by de hoogeschool van Poitiers, tot minister van openbare werken den heer Gressier; tot minister van landbouw en handel den lieer Le Roux onder-vooizitter van het wetgevend iigchaam; tot minister voorzittende by den staatsraad, in plaats van den heor Vuitty, die op «yn ver zoek op pensioen gesteld wordt, den markies deChusseloup* Laubat. lid van den senaat. Al die besluiten zyn mede-onderteekend doorden nieuwen minister vun justitie, den heer Duvergter behalve het be sluit tot benoeming van dezen minister, dut nog de mede- onderteekening van den minister vim staat, den heer Iïoulier, draagt. Vijf ministeriele portefeuilles, die van binnenlandsehe zaken, finantien.ooilog, marine en openbare werken, blijven dus in dezelfde banden, aan die vyf leden van het afgetreden kabinet zyn vier nieuwe ministers toegevoegd, van deze vier zyn twee leden van het wetgevend ligeliaam, beiden be- boorende tot de gematigde leden der regter zyde De Constitutionnel, die zich laatstelijk aan de zijde der derde party heeft geschaard, zegt dienaangaande. Het is onze overtuiging, dat de zaak der parlementaire magt enkel voorstanders in het nieuwe ministerie heeft. Wel bevat het voor alsnog geen lid van het linker centrumdoch het moet vertrouwen inboezemen aan degenen die constitutionele en liberale hervormingen hebben gewenscht intussclien hangt bet van het ministerie alleen af, vaste ondersteuning bij het wetgevend lïgehaam en by de publieke opinie te verwerven. Wanneer het de toegezegde hervormingen onbekrompen verwezenlykt, zal het weldra het meerendeel der oppositie voor het keizerryk winnen. Niet zoo tevreden en vol hoop is het Journal des Débats Misschien hebben wij nog geen ministerie (zegt het)muur wij bezitten althans ministers. Onder hen is maar één voor het publiek nieuwe naam, de heer Dourbeau, voornaam ad- vokaat te Poitiers, aldaar als officieel kandidaat tegenover den heer Thiers gesteld en gekozen, en die de interpellatie der 116 onderteekend heeft. •Het nieuwe ministerie vertegenwoordigt den geest van de regterzyde, en wel van baar tneest conservative deel, terwyi alleen de heer Dourbeau tot het regter-centrum schynt te behnoren. Van de 202 leden der kamer is de interpellatie door 116 onderteekend en door 40 (de linkerzijde) goedgekeurd. Zul bet ministerie in de 136 andere leden genoegzamen steun vinden? Of zal het van de 116 zooveel Btemmen voor zich kunnen winnen, dat het zich zat kunnen staando houden Op de laatste vraag antwoorden w ymisschien, indien het zich namelyk van harte gestemd betoont voor de hervor mingen die de 116 als minimum aannemen; doch gewis niet, indien het den omvang van het in 's keizers boodschap van 11 July vervatte programma zoekt te beperken by het ont werpen van het senaatsbesluit. De telegraaf-kabel van Brest naar Duxbury mag niet geland worden, omdat do maatschappij wei verlof beeft ge vraagd aan de regering van den staat Massachussets, waar Duxbury iigt, maar de regering dor Unie beweert, dat dit verlof door haar zou moeten gegeven worden, tcrwyl zy thans, na eerst door de 'maatschappij voorby to zyn gegaan, dat verlof niet wil geven. Men weet, dut de verhouding tosschen het centraaigeziig en dat der staats regeringen in de Vereenigde Staten hpi voornaamste geschilpunt is tusschen de republikeinsche en demokratische partyen, In weerwil, dat de minister Otway verklaard beeft niets oificieelè van deze zaak vernomen te hebben, houdt de Morning Star voi, dat de moeyolykhcid bestaat. Omtrent.de zooveel geruchtmakende zaak van Lamb, die te Rotterdam wederregtelyk door Ëngeische politie-agenten mot gowoid is ontvoerd, schrijft de Daily Telegraph o.a. het tk-V t volgende: De Mederiandjphe nieuwsbladen protesteren tegen deze arrestatie, do M.'Sötl Cl verlangt, dat de Neder- iandsche regering voldoening zal vorderen voor deze schen ding van haar grondgebiedfin «redes naam laat er voldoe- ning gegeven worden, zoo wjj onregt gepleegd hebben. Zon der ons in de kwestie te Üfj^vWj^of-een internationale beleediging in dit geval werkelyk begaan is, is het reeds duidelijk, dat iedere erkenning van bevoegdheid eener buiteulandscho regering ot» de persoonlijke reeten te be schermen, van ben, die tydelijk binnen haar gebied verblyf houden, bevorderlijk moet zijn voor bet vertrouwen en de gerustheid, welke van zoo groot gewigt zyn in tijden waar in, voor zoover prakiisehe doeleinden betreft, de grenzen der staten meer en meer worden uitgcwischt. Uit Brussel wordt o a aan hel Vaderland geschreven; De burgemeester onzer stad heeft eenige dagen geleden met ver schillende deskundigen een bezoek aan de in aanbouw zynde brug over het Holiandsch Diep gebragt. Het gezelschap is hier opgetogen teruggekeerd niet alleen wegens bet trotsche van dat meesterstuk der NeJerlandsehe waterbouwkunst, maar tevens over de uitmuntende wyze, waarop het door de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen is ont vangen. Een stoomboot werd ter beschikking der bezoekers gesteld, die zoodoende in de gelegenheid waren den groot- schen arbeid in at diens onderdeden te bezigtigen. Zy keerden naar Belgie terug, nadut hun een uitmuntend diner door hunr.e gasthceren aangeboden was geworden. De Voss. Zeitung deelt het volgende mede, dat in Rus land groote sensatie beeft gemaakt. Kolonel Hunnius, uit Esthlund, had eenigen tijd geleden een byeenkorast te hit. Petersburg met den grootvorst, ter behandeling eener ge- wigtige finuntiele aangelegenheid. Het gold een verbetering deryuurwapenen. De grootvorst vond de soru, door Hunnius in overleg met een ander hoofd-olficier gesteld te hoog en zeide: „Als men met Duitschers te doen heelt is men altijd zeker bedrogen te worden." Kolonel Hunnius antwoordde zeer kalm: „Als uwe IC, H goedvindt my die opmerking te rouken, verzoek ik hem deze beleedigende uitdrukking terug te nemen." Da een zegt, dat de grootvorst bem met een be leediging heeft geantwoord, anderen beweren, dal hy, zon der iets te zeggen, hem een klap heeft gegeven. De kolonel heeft terstond een klagt ingediend hy den keizer, die hein aangespoord heeft om den grootvorst formeel aan te klagen Maar daar dit in Rusland mneijelyk is, heeft de kolonel er zich toe bepaatd aan den grootvorst to schryven: „Uwe lv. li. heef; mij doodelijk beleedigd. Als gij dezen brief ont vangt, ben ik niet meer in leven." Daarop heelt de ongeluk kige zich doodgeschoten. De keizer heelt zich deze zaak zeer aangetrokken. De kolonel is met groote praal begraven, wat de grootvorst eerst wilde verhinderen, en de keizer heeft bevolen, dat de groot vorst zelf de lykstoet zoude volgen, Dezer dagen is te Berlijn een 92jarige, ongehuwde vrouw overleden, dia drie jaren in de Jerusalemmerstrasse had gewoond, doch by hare buren onbekend was gebleven daar zij gedurende dien geheeien lijd niet meer dan ée'nmaal bare woning had verlaten, Zy leefde ingetogen en stil, zoo- dut men haar voor onbemiddeld hield; doch nn haar over lijden vonden de personen, die hare kamer binnentraden, verscheiden zakken met goudstukken in de kagcheipijpen. de kasten, kortom, in alle voorwerpen, die slechts tot berg plaats hadden kunnen dienen, - Het ccntraul-comitó van het vredes- en vrijheids- verbond is van zijn besluit teruggekomen om dit jaar weder een congres te houden te Bernop verzoek van de Fransche leden is Lausanne aangewezen als do pluuts waar he; con gres den 16 Sept. zal geopend worden om tot den 19 byeen te blijven. In het volgend jaar zal, van 1 April tot 1 Juny te Napels een internationale tentoonstelling worden gehouden van al wat betiekking heeftop de scheepvaart en de visch- vangst, zooals modullen van schapen, sloepen, seheepsbe- noodigdheden, reddings-toestellen, eetwaren, machmerien, vischsoorten, zeegewassen, koralen en alle voorwerpen van nyvorheid wuurvan de giondstnf uit de zee afkomstig is; verder vischsloepennetten, toestellen voor piscicultuur, touwwerk, garen, hennep ent. By de tentoonstelling zal tevens gevoegd zyn een biblio theek van alle boeken, kaarten, verhandelingen, brochures enz., die over de scheepvaart en vischvangst handelen Vóór de sluiting zal een congres gehouden worden, waaraan kunnen deelnemen allen, die belang stellen in don vooruitgang van handel en scheopvaart. Do koning van Italië heeft reods een comraissio benoemd om de tentoonstelling te organiseren, bestaande uit dan prefect van Napels als president, den voorzitter van den provincialen raad, den mairo en den president der kamer van koophandel als vice-presidenten, en 24 leden. Prins Amedeus zal als eero-voorzitter dier commissie fungeren. Het is te verwachten dat Nederland niet zal achterblijven in het zenden van voorwerpon, waartoe bet uit den aard der zaak meer 'dan eenige natie in staat ia; by de stcoda too- ADVERTENTIE N: Prijsvan 1 tot 10 gewone regels f 1 00 iedere rrgel men f 0 10. Voor den werkenden stand en «oor weldadigheid, de belfl rnn den jinjs. nemende uitbreiding van de bandels-relalien roet Italië, is het zeker wenschelijk dat wy waardiglijk vertegenwoordigd worden op deze tentoonstelling van twee vakken, waarin do Nederlanders steeds hebben uitgemunt. i Niet ver van de Siciliaansche kust liggen de eilanden Favignana, voorbeen genaamd de Bgadische eilanden. Daar zij niet door reizigers bezocht worden, zyn de hölcls er byna onbekend, terwyi de vreemdeling er gust vrijheid ontvangt en zyn dankbaarheid daarvoor door geschenken aan den dag legt. Een aanbod in geld zou als een beleediging worden op genomen. De voornaamste stad van de geheele groep, met een bevolking van 3 a 4000 zielen, bezit zelfs geen enkel uurwerk, maar een man, die, opeen hoogte geplaatsten ge holpen door een zandiooper, elk uur met een hamer het be paalde aantal koeren op een klok slaat. Wanneer die man verstrooid oi' ziek wordt, weten de bewoners niet meer op welk uur van den dagzy leven. Omtrent den Afnkaanscben reiziger Livingstone ver klaart de heer Churchill, consul te Zanzibar, dat bij brie ven van hem ontvangen heeft, gedateerd van later dan den datum, waarop bij gezegd werd vermoord te zijn. SCHIEDAM, 20 July 1869. Bjj de heden ten raadbuize alhier plaats gehad hebbende inlevering van stembiljetten, ter verkiezing van zes leden van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacaturen, zul lende ontstaan door de periodieke aftreding van een derde der raadsleden in September a.s., hebben van de 635 kies- geregtigden 545 hunne etem uitgebragt. J1. Zondag namiddag viel een vierjarig kind al spelende in de Nieuwe Haven alhier; op het hulpgeschrei snelde een twintigjarige jongeling. Janus de Raai toe en sprong zonder aarzelen, geheel gekleed, bet reeds zinkende kind na, dat hy het geluk had te grypen,.met behulp van zijn jongeren broeder van een wissen dood te redden en aan de ontstelde moeder terug te geven. Gisteren morgen geraakte op den Rotterdamscben dijk, binnen deze gemeente, de lens van een spoelingkist los, waardoor het rad er afliepen het voertuig omver sloeg; de van die spoelingkist afspringende of afgevallen voerman geraakte daaronder beklemd, waardoor hij zich ernstig aan de heup bezeerde, zoodot hij naar het gemeente-ziekenhuis is overgebragt. Door het departement van linantiên is mededeeling ge daan van de volgende opgave der op 15 Julij 1869 in de onderstaande entrepöts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: /Amsterdam32,703.753 kilogr. Rotterdrm17 972,879 Schiedam 2 352,033 Dordrecht1,140,409 Middelburg 875 511 Totaal 55 049 585 kilogr. Bij kon. besluit van den 18 July jl.no. 48, is o. a. met I October aanstaande benoemd tot provincialen inspec teur der directe belastingen in- en uitgaande regten en aceijnaenie Rotterdam, de heer W, C. P. Toe water, thans directeur derzelfde middelen aldaar. Blijkens hot overzigt door de Staats Courant mede gedeeld VBn de opbrengst der middelen over de zes eerste maanden van dit jaar, in vergelyking met helreildu tijdperk van liet vorige jaar was de opbrengst tbans ƒ35 000,019 20 tegenover J S3 534 604 35 in het vorige jaar waaronder meer voor grondbelasting circa 1 ton, voor in- en uitgaande rogten 2 ton, voor de suiker ruim 5 ton, voor gedistilleerd, 5 ton, het geslagt 1 ton, de loodsgelden 20.OU0. Voorts hebben de registratie en snccessie-regten belangrijk meer opgebragt, dat evenwel meer van toevallige omstandigheden afhangt, dan dat het zou kunnen getuigen van de algemeene welv&art. Door verschillende bladen zyn dezer dagen berigten medegedeeld betrekkelijk de oproeping van Itgtingen van miliciens. Naar men verneemt is alleen sprake van de op roeping eerlang vun de miliciens der ligting van 1865. en wel alleen die behoorende tot de infanterie, tot het erlangen van de noodige instructie in den wapenhandel, volgens de nieuwe deswege gegeven voorschriften; terwyi latei ook zoo danige miliciens der ligtingen van 1866 en 1867 zullen wor den opgeroepen, die slechts vijf maanden onder de wapenen zyn geweest. De leeraren der hoogere burgerschool te Delft hebben onder elkander een klein fonds byeengebragt, om voarlaopig voor een jongen, wiens ouders nietin staat zyn hom op de hoogere burgerschool te doen, maar die toch aanleg bezit, de kosten van school en boeken voor drie jaren'te betalen. - Uit Monster schrijft men in dato 15 dezer: De inge zetenen gaven, door het uitsteken van vlaggen, blijk van hunne vreugde, wegens de benoeming van den heer van Luik tot burgemeester dezer gemeente. Dat onder de vele (de couranten mankten melding van 81) sollicitanten, de keus op den benoemde viel, is een sprekende erkenning van zyn uitmuntende eigenschappen en beginselen, sedert een reeks

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1