A®. 1869. Zaturdag 15 1 S u 1 ij. JW 2149. Verschijnt dagelijksuitgezonderd Diogsdag. I 'I BUITENLANDSGHE BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ir EEK WOORD Gemeenteraads verkiezingen. Een schoonc instelling onzer constitutie is de periodieke aftreding. Niet alleen is dc invloed van liet beschaafde deel der natie op den gang der publieke zaken daardoor van meer blijvenden aard, maar voor een volk als het onze heeft die instelling nog een andere hoogst nuttige zijdedie bij de waardeering van die grondwetsbepaling wel dient m acht genomen te worden. Ons volk is van nature door eeuwen-oude vooroor- deelen afkecrig om zich met de publieke zaken te bc- mocijen. Zoodra men in sommige meer personeelc regten trad, verdedigde de Nederlander de persoonlijke vrijheid zijner medeburgers met mannenmoedmaar de krachtige burgerstand was er niet van doordrongen, dat met personeelc vrijheid noodwendig een behoorlijke in vloed op de staatsanngelegenheden gepaard dient tc gaan. Hoe de staatszaken geleid werden ging den Nederlander minder aan; dat moesten „de hoeren" weten, en nog voor 1848 werd het zich bemoeijen met de politiek vaak als onvergeeflijke bemoeizucht be schouwd. Die stemming van het Nedcrlandsche volk was dc vruchtbare bodem voor een oligarchische regering met al hare ondeugden; en het is niet toevallig, dat tijdens de republiek en do regering van Willem I de invloed der natie op den gang der zaken luttel was; dat een clubje van weinige over de gewigligste punten besliste. Het jaar 1848 bragt ons een waarachtige constitutie. Maar het is niet genoeg wetten te maken en te doen aan nemen. Een constitutie blijft dood, zoolang de natie de denkbeelden dier constitutie niet in merg en bloed op neemt, zoolang ze niet volkomen hel gewigt lmrei poli tieke regten beseft. Niet op liet papier, in de harten der burgers moet de grondwet geschreven staan. Nederland bezit een cchi liberale grondwet; maar zou die de vuurproef kunnen doorstaan? Of zouden de schoone regten van 1848 eenvoudig een dekmantel wor den voor de regering van een oligarchisclien club Zou Nederland vatbaar zijn de denkbeelden van '48 in zich op te nemen?Uet bleef nog altijd de vraag. Men kon bet beste hopen. Maar toch, men had ook i eden het ergste tc vrecz.en. Van één zijde toch dreigde een groot gevaar; men was niet gewoon zich met staatszaken te bemoeijen; er heerschte zelfs een vooroordeel tegen die bemoeizucht en toch een constitutie was zonder die bemouijing onmogelijk. Dat kon dan de klip zijn, waarop de constitutionele instellingen'konden stranden. En hoo wijs is nu niet een bepaling, die aan hen, die nog onervaren waren in het politieke leven, de gelegenheid gaf zich als het ware te oefenen 1 'Waren de verkiezingen zeldzaamheden ge bleven, het'vooroordeel tegen inmenging in staatszaken zou nooit geweken zijn. Nu telken male de burgers opgeroepen1 werden tot het volvoeren van hun pligt, raakte men daar ook al aan gewend en begon het op komend geslacht al meer en meer te begrijpen, dat be- moeijing mét staatszaken iets geheel natuurlijks is. Ook nog andere'onzer staats-instellingen hebben, met of zonder opzet,een paedagogisch karakter.Dc provin ciale en gemeentelijke regering! ilct ware dwaas er aan te denkendat de provinciale en gemeentelijke in stellingen geregeld zijn met het idéé enkel een oefen school voor 'politiek leven té wezen. Zij hebben op zich zelf .een gewigtig raison d'être 1 Maar nu zij erzijn mög men ook wel eens wijzen op een nuttige zijde, die ze heb ben, zonder dat juist die consideratie ze in het leven riep. iC Dp provinciale en gemeentelijke instellingen een oefenschool voor politiek leven! Nietslechts doordat zij het getal der verkiezingen vermeerderen. Neen, zij en wel vooral de gemeentelijke instellingen hebben nog een ander opvoedend karakter. Het kiesregt voor do geméerttéraden'is veel meer uitgebreid dan voor de •tweede kamer. Uitstekend gezien I Er wordt veel minder voor vereischt. Men kan in den kring zijner jgemcente veel gemakkelijker oordeelen, dan in dien van fhët jgansche vaderland. Met is op zich zelf nuttig en heilzaam, dut de burgers' zich met de gemeente zaken bemoeijen, maar hot leert h^n tevens zich met de publieke zaken in het algemeen bezipte houden; het leidt hen op, om eenmaal ook in wïjderen kring staatsrcgtelijke verpligtingen te vervullen, j* Welk een groot gewigt hebben dan de verkiezingen! Nederland heeft misschien zijn kwaadste jaren van worste ling met de reactie achter den rug. Maar tusschen den toestand, zoo ais die is en wezen moet, is nog een hemels breed verschil. Gelukkig is het, als de uitslag der verkiezingen gunstig is voor de beginselen van den voor uitgang; maar toch nog een geheel andere zaak maakt de verkiezingen gewigtig. Zal de natie meer en meer als een mondige natie hare regten leeren uitoefenen? Zal liet volle door de telkens hei haalde verkiezingen een juislbegripvan politiek leven krijgen? ziedaar een vraag, die zwaar weegt bij hem dien het om duurzame bevestiging onzer grondwet te doen is. Iedere goed geleide verkiezing, iioe zij ook uit valt, werpt voordcelen nf voor de constitutionelen. Iedere goed geleide verkiezing maakt vnu menig onverschillige een staatsburger, die zijn regten en veiphgtingen goed begrijpt en waardeertl m-" BAIT. ABO W.N E M E N T Abonnementsprijs, per Drie Maanden, f 1 85. Franco por Post, door bet geheels Rgk- 2 SO. (BrievenFranco.) ADVEBl'ENTIENs Prfls: Yon 1 tot 10 gewone regel» /"l 00; iedere regel meer f 0,10. Voor den werkenden stand en toor weldadigheid, de helft tan den prijs. ti ll KA DE i Do beroemde Siamesche tweelingen zyn te Berlyn aan gekomen met hunne 16 kinderen; de heer Ciniseili betault bun dagelijks f 450 voor het regt om hen aan de JJeriijners te laten zien. L'Independence Beige berigtdat de overeenkomst omtrent de gemengde dienst op de Belgische spoorwegen, waarvan de grondslagen door de Fransch-Belgische com missie zijn aangewezen, Donderdag jl. tusschen bet bestuur van den Belgischen staatsspoorweg en dat der Fransche Oo3tër-Tnaaïsëhkppjj~is^'ëièdi4e5r3~;~ én dat de Nédéfland- sche regering hare goedkeuring heeft geschonken aan de door gemelde commissie ontwoi pen overeenkomst tot rege lingder betrekkingen tusschen laatstgenoemde maatschappij en die tot exploitatie der Nederlondsche staatsspoorwegen. De pelgrimstogten der Muzelmannen naar het graf vun hun proleet ta Mekka, zijn dit jaar ten einde gebragt zonder dat zich een enkel cholera-geval op de heen-noch op de terugreis en ook niet gedurende het oponthoud aan het heilige graf heeft voorgedaan. De Turksche regering, be merkende dat de cholera in Indie, voornamelijk in Bombay en op Java sterk woedde, had in overleg met do internationale conferentie, do grootste voorzorgsmaatregelen genomen, bij zonder bij den ingang der Roode Zee en de zeiongte van Bab-el-Mandeb, Alle pelgrims, die te land ol te water van ludié kwamen, moesten zich aan een strenge quarantaine onderwerpen. Alle schepen werden onderzocht en gedesin fecteerd. Het getal der pelgrims, die in het laatst van Maart van Mekka terugkeerende, Egypte aandeden bedroeg 110,000, daarvan hadden 77 000 de reis te land gemaakt, ilet was sedert zes jaren de drukst bezette pelgrimstogt, en onder deze ongehoorde menseben-massa geen enkel cholera gevat noch te land, noch te water. De hoofdoorzaken der ziekten, zijn zooals bekend is, de overblijfselen der te Mekka geofferde dieten. Ieder pelgrim moet ton minste dén hamel slagten. Om de ziekte in haren oorsprong te keer te gaan, heeft men groote putten gegraven, die met kalk gevuld waren Hierin worden alle organische stoffen geworpen, die tegeljjk nog met zwavelzuur-ijzer gedesinfecteeid werden. Deze gezondheidsmaatregelen hebben, zoo als men ziet, voortreffe- lyk gewerkt. De terugreis naar Indie heelt in de grootste orde plants gehad. Ook was de temperatuur, die in het begin van April slechts '27 tot 28 graden Fahrenheit bedroeg, haar gunstig. Een der Amerikaanscbe dagbladen berigt, dat een paar weken geleden te Titusvïllo in Pensylvauió bij een hevig onweder de bliksem in een petroleum-bewaarplaata sloeg, waarin meer dan 3000 vaten petroleum lagen. De brandende vloeistof liep over den weg en stak nog acht pe- troleumbronnen aan. Alle pogingen om het vuur te blusschen zyn mislukt. De beroemde Amerikaunscho tooneelspeler Edwin Booth is onlangs gehuwd. Als huwelijksgeschenk reikte hij zyn bruid oen prachtig palisunderhouten kistje over, met ivoorien paarlemoer ingelogd, waarin zich al de minne brieven bevonden, dte hij vroeger ontvangen had. Hun getal beliep 3796. F 0- ten j ogitig is daartoe aangewend deer het ontbiiidings-kabincl. SCHIEDAM, 30 July 1869. Gisteren avond is de voerman van een groentewagon, naby het spoor albior, vun bot voertuig govnllen on daaronder geraakt, zoodat het wiel over zijn ligchaam is gegaan, waar door hjj ernstig verwond in een naby zynde herberg gebragt is en later naar zyn huis vervoerd. Zoo wij vernomen bestaat or geen vrees voor uadeeligo gevolgen'. fr. ~J- w, W» Heden morgen, omstreeks elf ure, was Jan Ningsen, arbeider, wonende op hot erf achter de Heerenstraat uit komende aan do Kreupclstraat alhier, bezig met zyn huis raad op een wagen te plaatsen, daur hij voornemens was nuar Haarlem te verbuizen. Een der vrouwen, die daarby stonden-ta-kijken, maakte de opmot king, dat een bezem op dien wagen gekomen was, die Ningsen niet toebehoorde, dat tot een woordenstrijd tus schen zyn vrouw en de andere aanleiding gal', waardoor ai spoedig een oploop van nieuwsgierigen plaats had. Terwijl de twist gaande was scheen dit Ningsen te ver velen, althans bij riep, dut hij daar wel spoedig een einde aan zou maken, waatophij in huis ging, een mes haalde en een inmiddels daarby gekomen vrouw, die van het geval niets wist, Lijdia Krommenhoek,- huisvrouw van Jan Denisse, een steek toebragt in den linker schouder. Do politie van een en ander verwittigd, heeft Ningsen in hechtenis genomen.— De wonde schijnt niet gevaarlijk. Door den minister van binnenl. zaken is, onder dag- teekening van 10 Juitj jl., no. 161, 3de afd., de volgende circulaire gerigt aan do gedeputeerde staten der onderschei den provinciën. Myn ambtgenoot van finantien brengt onder mijn aan dacht, dat Tele gemeente- en polderbesturen de gewoonte hebben om de processen-verbaal van door hen gehouden ver pachtingen, aanbestedingen enz. niet door de pachters, aan nemers en borgen te doen onderteekenen. Dergelijke processen-verbaal leveren dan ook tegen de pachters enz. volstrekt geen bewjjs der overeenkomst opzjj worden dan ook niet tegen het voor dergelijke overeenkomsten bepaald evenredig regt, maar slechts tegen bepaling van een vast regt geregistreerd. Dit vast regt, evenals het zegelregt der akte wordt nutteloos betaald, want wordt er van do verpachting enz. geen proces-verbaal, behoorlijk door allo purtjjen geteekend, opgemaakt, dan bestaat daarvan oven zooveel of even zoo weinig bewjjs, als wanneer het proces verbaal alleen de toestemming van do zjjde van slechts een der partyen constateert!" Daarom heb ik, op verzoek van myn ambtgenoot, de eer uw collegia te verzoeken, de gemeente- en andere openbare besturen er op te wijzen, dat zij in bet belang hunner ge meenten of instellingen bandelen, wanneer zy de processen- verbaal door da pachters, aannemers, borgen enz, doen mede-ondertcokenen. Jl. Woensdag is te's Hage in het lokaal der vereenigtng, onder voorzitterschap van den heer A. van Otterloo,de24ste algemeene vergadering van het Nederlandseb onderwijzers genootschap geopend. Dien dag werd o. a. de vraag be handeld ol bot wcnschelyk is, dat er door het Nederlandseb onderwijzers-genootschap pogingen worden aungewend, om het pensioenfonds voor onderwijzers ook te doen strekken voor onderwyrers-weduwen en weezen; zoo ja, waarin kunnen die pogingen bestaan. De voorzitter heelt daarop medegedeeld, dat het hoofdbestuur onderhandelingen in dien zin met do hooge regering had aangeknoopt door hel indienen van een adres, dat hij zelf den minister van binnenlandschè zaken had aangeboden. Daar nog geen officieel antwoord ontvangen was, stelde by voor, dat af te wachten en bet c voorstel tot zoolang te laten rusten. Dienovereenkomstig werd by acclamatie besloten. Bij de voortzetting der vergadering werd van wege het hoofdbestuur verlangd, volgens bepaalden last van de uf'dee- lingen nan hare afgevaardigden, een votum, waarbjj al of niet worden goedgekeurd; a. de houding door het hoofdbe stuur tot dusver (betrekkeljjk de schoolwet-agitatie) aange nomen, 6. da rigting die, blykens een mededoeling, bet hoofd bestuur wil volgen. De afgevaardigde uit Amsterdam bad last ontvangen bot hoofdbestuur zoo mogeljjk te bewegen zijn mededoeling in te trekken, bf, wanneer het op stemmen aankomt te verklaren, dut de afdeeling Amsterdam het betreurt, dat het hoofd» bestuur zijn gereserveerde houding heeft verlaten. Hierop volgde een zeer geanimeerde discessie voor en tegen ;terwyl ten slotte de beide vragen van bet hoofdbestuur werden goed gekeurd met 1217 tegen 156 steramen, welke uitslag met buitengewoon gejuich werd ontvangen. Smande de vergadering kwam het benoemde eere-lid, de heer Suringar, binnen, die met luide toejuichingen begroet werd. Ook was in deze vergadering tegenwoordig de heer Bohits, rector aan de Latynsche school te Pesth, dm o. a. in zending had hot Pruissisch schoolwezen to onderzoeken. Nadat nog eenige vragen besproken waren, waaronder die welke leermiddelen ontbreken nog op de lagere school; verdient do muatregel tol beperking van den dageijjkschen schooltyd, zooals die bjjv. in Pruissen plaats heelt, ook voor onze scholen navolging of wel afkeuring, en waarom is hot onbillijk de materialistische rigting van onzen tijd als een gevolg van de kerkeljjke neutraio school te beschouwen, werd door den heer Heringa verzocht, nu de stad Kampen voor de volgende vergadeung was aangewezen, voor dia daaropvolgende vergudoring in 1871, Groningen het eerst op het tweetal te plaatsendo voorzitter antwoordde, dat hot hoofdbestuur dit in overwoging zou nemen, waarna de vergadering ouder verschillende dankbetuigingen gesloten werd. i' 5?

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1