IHAÏIE. llEBBDScBriESEHTEE" A«. 1871. Zaterdag 11 Maart. M 2566. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. DIKGSPAG, den 14 MAART aanstaande, BUITEMLAMDSCHE BERICHTEN. De Burgemeester ran Schiedam, brengt ter kennis dat, van wege de Gemeente, aan een ieder die zich, hetzij voor de eerste maal, hetzij bij ver nieuwing, tegen de KINDERZIEKTE wénscht te doen INENTEN, daartoe geheel kosteloos gelegenheid wordt gegeven, op des middags van 12 tot 1 ure, in den St. Joris Boete. Schiedam, 10 Maart 1871. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. con ABONNEMENT: Ahsanfasawprijiper Drie Meenden.f 1.85. franco per Pent, door het geheele Rijk- 8 60. (Brieven Franco.) ADVERTENTIE N: Prijt: y«d 1 tot 10 getrone regels f 1.00 iedere r»gel meer f 0,10. Yoor den werkenden stsnd en *oor weldadigheid, de Lelft randen prg». Da Czaur van Rusland heeft den Duitschen Keizer be noemd (ot chef van het beroemde Russische Dragonder regiment en-den Kroonprins tot chef van het regiment grenadiers van zijn garde. Wederkeerig benoemde Keizer Wilhelm den CzHar tot chef van een regiment grenadiers, dat voortaan zyn naanp zal dragen. De tweede tunnel onder den Theems, in 1869 gebouwd, bestaat,niet, gelyk de eerste, uit metselweik, maar uit een yzeren buis van^zeven voeten (2,mlSj middellijn. De inge nieur was de heer W, F. Barlow, zoon van Peter Barlow, de aannemer de heer Greathead. De kosten bedragen ƒ192,000 do eerste daarentegen verslond f 5,400,000. De tweede werd in negen A tien maanden voltooid, de eerste had bet dubbele getal jaren noodig (1823 1841). Men bereikt den 402 meters langen tunnel van beide z'yden door een gaanderij of koker, van I8m,28 lengteen 3m,05 middellijn. De tunnelbuis bestaat uit aaneengeschroefde stukken, elk leng 0,m-157, waarvan er in elk etmaal zes aaneengevoegd werden, zoodat de tunnel dagelijks 2,m47 vorderde. Deze is niét alleen ingericht voor voetgangers, maar ook vooreen tram way van 0,ca76 spoorwydte. Met eiken omnibus kun nen veertien personen vervoerd worden, en de gokeeie rit, het in- en uitstjjgen van de passagiers er onder begrepen, duurt slechts drie minuten. In Londen worden twee eigenaardige processen ge voerd, Het eerste betreft de weigering van een tooneeldirec- teur om een dame toe te laten, die haar hoed weigarde voor een fooitje in bewaring te geven aan een der suppoosten vdór- dat zy baar plaats innam, maar, gebruik makende van het kleine formaat der tegenwoordige dameshoofddeksefs, bet bare in den zak bad gestoken. De rechter zal hebben uit te makeo of een tooneeldirecteur, wiens bevoegdheid om som mige bepalingen ten aanzien van de kieeding der schouw burgbezoekers te geven, niet wordt ontkend, den toegang tot zyn lokaal kan weigeren aan hen, die geen fooitjes geven aan zyn bedienden. De tweede zaak is die van een heer, die door claqueurs en beambten van den directeur uit de schouwburgzaal werd ge zet, omdat hij door fluiten bewees, dat hy de voorstelling niet mooi vond, en die thans schadevergoeding voor de ondervon den mishandeling vraagt. Alseen bewysvan buitengewonovlugheid wordt mede gedeeld, dat dr. Russell, de bekende verslaggever van de Times, den intocht der Pruisen in Parijs des Woensdags morgens,'te paard mede deed, H|j vertrok dien eigen dag, ten 2 ure 60 m., met een extra spoortrein, die daarvoor gereed werd gehouden, naar Calais, alwaar h(j des avonds ten half tien ure aankwam. Daar lag een stoomboot gereed om het pakket naar Dover over te brengen, alwaar weder een spoortrein klaar stond, om het verder naar Londen te vervoeren. In laatstgenoemde plaats werd het verslag des nachts ten 1 uur aan het bureau van de Times bezorgd, en stond in de ochtend editie van dat blad, Donderdag mor gen, op den gewonen t\jd te lezen. De Neue Preusz. Zeil. bevestigt, dat Keizer Wilhelm eerst over acht dagen te Berlyn zal terugkeeron. Alsdan zal over de inwyding van bet wapen des keizerrjjks en over do viering-van do behaalde overwinning beslist worden. Alles wat daarorer door ecnigo dagbladen werd medegedeeld, is voorbarig. Voorts is vooreerst nog geen sprake van de kroo ning des Keizers, daarentegen wel van het vieren van een groot militair feest, by gelegenheid van den intocht der Prui sische troepen te Berlyn, en waarop ook do legerkorpsen der overige Duitsche staten door deputation zullen vertegen woordigd worden. Er zal tevens een godsdienstige feestvie ring plaats hebben, waarby de gesneuvelden zullen worden A». t-H 3<r herdacht. Van oen officieels rouwbelooning, wuarvan by ge rucht gesproken is, wee' men echter niets in de regeermgs- kringen. Aan een sehryven van Julius Kreithor, redacteur der Niedersohles. Zeiluwj, gedagteekand Görlitz, Febr. 1871, dat aan de redactie van das Neue Blatl is genekt, zyn de vol gende byzood-iheden ontleend, welke betrekking hebben op den fuselier Kutscbke, dan vei vaaidigcr van het wereld bekende lied „Was kranebt da in dein Busch herum Ich glaub' es ist Napoleum I" Kutscbke is een pseudnniem; de ware naam van den populuiren Dttiischen militairen dichter is Hoffmann. Den 11 November 1844 in het dorp Beo by Niesky in den Rolhen- burger Kreis vun don Pru'sischeu Qberlausilz geboren, maakte by den oorlog van 1866 in het 46ste legiraent infan terie mede. Zijn vader was schoolmeester en gelegenheids dichter. De dichtergave is dus een natuurlyke erfenis Na het sluiten van den vrede met Oostenrijk kwam Hoffmann in zyn dorpje terug, waar hy ter ondeisieumng zyner zieke moeder en ter voorziening in eigen onderhoud, het boeken- zaakje voortzette, dat zijn ia Ier, die ondertusschen gestor ven was. na diens ponsioneering was begonnen De boeken zaak ging echter door Hoffmann's oproeping in Juli 1870 ie niet. De eigenaar werd by het 1ste regiment West-Pruisi sche grenadiers ingedeeld, en ontving ten gevolge eener bij Sédan bekomen wonde zijn paspoort uit den krijgsdienst, Hoffmann is wegens in den slog bij Wörth betoonde dapper heid met het „ijzeien Kruis" begiftigd. De meening dut dn thans gesloten vrede slechts een wapenstilstand van korter of langei duur z il zijn, wordi in Duitschland niet door ieder gedeeld. .Men wijst daar op de vernedering die Frankryk in 1815 vooral door het toedoen van Engeland onderging en op de wraak welke men over Waterloo zwoer te zullen te nemen, toch weiden Frankryk en Engeland later trouwe vrienden en bondgenomen. Zoo ginz bet met Oostenrijk en Pruisen met Ruslanden de geallieerde mogendheden, zoo zal het ook weder mei Frankryk en Duitsch land gaan, als de hartsmchien tijd gehad hebben om Ie be koelen, Nu kan het Fransche vnlk geen oorlog roeor voeren en dan zal het zulks niet meer willen Het Journal des Üébals verheugt zich, even nis de meeste Fransebe bladen, over het einde van den oorlog. Hei schrijft „Nu de vrede geteekend is en wy er rond voor uit kunnen komen in welken toestand wij ons bevinden, moeten wy op recht bekennen, dat Frankryk geheel buiten siaat was den oorlog voort te zetten ondanks het patriotisme en zyn harts tochtelijke gehechtheid aan dien ongelukkijen Elzas. hem met geweld ontrukt en dat arme verminkteLotharingen, dat zijn hoofdstad, zijn bolwerk Metz la Pucelle, nu gebukt ziet gaan onder bet juk van Duitschland, waartegen bet ons zoo lang beschermd had. Neen Frankrijk mocht den oorlog niet langer voortzetten. Wat kon men toch legen de geoefende Pruisische troepen zetten Niets dan wat nationale mo biele garden en deze hebben zeerslechie wapenen en geheel onbekwame officieren. Zij kunnen nauwelijks exerceren en niet eens het gebrekkige pistongoweer behandelen, waar mede z|j tegen de Duitsche naaldgeweeren moesten strijden." Eene dame te Ban Francisco heeft de gewezen Kei zerin Eugenie uiigenoodigd in de Vereenigde Staten... voorlezingen te komen houden. SCHIEDAM. 10 Maart 1871. Blykens een mededeeling van het telegruaf-bestuurvan den Noord-Duitschen Bond, kunnen de bijzondere telegram men voor en over Duitschland weder in alle tulen, die door de telegraaftoestellen kunnen worden overgebracht, alsmede in geheim cijferschrift, worden gesteld. De Nederl. Handelmaatschappij wenscht scheeps- ruimte te zien aangeboden voor den overvoer van producten van Juva naar Nederland, op de bekende voorwaarden van inschrijving en charterpariyen. De schepen, die rechtstreeks naar Batavia, Samarang of Soerabaya zullen vertrekken moeien in de maand April 1871 (den dug nader overeen re komen) in een der Neder- latidsche zeehavens tot vertrek gereed liggen. De op vooruitreis vertrokken schepen moeten vóór of op 10 Augustus 1871 in een der drie bovengenoemde havens op Java, ter beschikking van de Factorij der Nederl, Handel maatschappij worden gesteld, Aunbiedingon, volgens vastgesteld model, worden ten kantore der Nederl. Handelmaatschappij te Amsterdam in gewacht tot Woensdag den 15 dezer des vooriniddaes ten elf ure, of tiij de Agenten vóór of op Dinsdag 14dezer,'sna- middngs vóór 2 ure. Naar men verneemt heeft het bestuur van de Holland- scbe IJzeren Spoorwegmaatschappij bepaald, dat al de amb tenuren en bedienden in dienst der maatschappij, zich moeten laten vnccineoien. Uit Dellshav»n meldt men: Naar men alhier ver neemt, is hot Uyk door aankoop eigenuur geworden der gronden, benoodigd voor de uitvoering der doorgraving der Ruige plaat. Men meent nu een spoedigen aanvang van dit voor deze gemeente zóó belangrijk werk te kunnen ver wachten. Uit Briolle wordt van den 8 dezer gemeld Daarhet heden juist 40 jaren geleden is, dat de Brielscheschutterij onder komiuando van den thans 85jarigen heer A. K. van Krutjne ten tyde der Belgische onlusten uittrok, hebben da. ridders van het Metalen Kruis de officieren en onderofficieren der schutterij, begeleid door het muziekkorps Harmonie onder directie van den heer J.Tibbe, en eenige ruiters, zich in optocht begeven naar bet huis van den oud-kommandant, en dien beer een serenade gebracht. De herdankdag is met een feestelijke samenkomst van de ridders en bet kader der schutterij besloten. Zondag morgen jl. heeft er ten huize van W, Heuving, te Wildervank, eco brutale diefstal plaats gehad. Nadat de dochter des huizes zich een oogenbhk bjj een der buren bad hegoven en zoodoende het huis alleen liet, heeft zich de dief, die zeker meermalen daar was geweest, in de voorkamer begeven, de sleutels uit de tafellade genomen, de secretaire geopend en daaruit een zak met geld, p. ut. f125 inhoudende, ontvreemd. De secretaire is daarna ook weer gesloten en de sleutels zij a weer op de plaats gelegd, zoodat het scheen alsof er niets gebeurd was. De passagiers, die zich op den 7 dezer van Amster dam naar Zwolle varende stoomboot bevonden, zyn gelukkig mm een groot gevaar ontkomen. In de nabijheid vats Gene- muiden toch liep een zwaar geladen laverend schip met volle kracht teaen het middengedeelte der stoomboot, dia daardoor een zoo geweldigen schok bekwam, dat passagiers van de banken en als goederen len ondersie boven vielen. Ware b»t dooi eene vlusge en gelukkige wending der stoomboot niet vooikomen, dan zou die zeker zwaar beschadigd z'y'n thans bepaalt de schade zich alleen tot de raderen. De kapi tein der stoomboot beeft terstond van het voorgevallene den Burgemeester van Zwartsluis kennis gegeven en daarna zijn reis naar Zwolle vervolgd Is er reeds veel voor het zoo zwaar door typhus ge teisterde Kgmond aan Zee gedaan, dat dankbaar erkend wordi, de behoefte blijft echter daar nog zeer groot, te grooler omdat er zoo «eU uitgaven verbonden zijn aan bet zuiveren der woningen, wassetters, oppassers enz. Gaat men na, dat honderd huisgezinnen zyn aangetast en 150 Ijjders moeten vi-tpleegd worden, dan zal bet voor ieder duidelyk zyn hoe hoognoodtg elke week de som is die op ƒ700 berekend wordt, en hoe dringend de vereischte is, dat de liefdadigheid niet verslnppe om te hulp te komen. God zij dank, in Nederland is de liefde onuitputtelijk, wordt hoopvol ons uit Egmond toegeroepenmoge zich hij die liefde een onverslapte wel dadigheid voegen en velen de lydeode en arme Egmonders in bun ellende bystaan. Naar men verneemt, wordt aangaande den spoorweg van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoort, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht, waartegen in de stfdeo- Imgen der Tweede Kamer, wegens de belangen der defensie, bedenkingen zyn gemaakt, thans nog briefwisseling gevoerd tus8cbon bet Ministerie van Binneulcndsche Zaken en het Ministerie vun Oorlog. Jl. Zondug heeft het comité ter bespreking van de sociale quaestie, in het lokaal de Keizerskroon te Amsterdam, een openbare vergadering gehouden die door den boer de Jong van Beek en Donk werd gepresideerd. Mr. II. ter Haar Bz van Deventer, bracht rapport uit over de vraag, op welke wyzu men aan de consumtieve en productieve arbeider vereenigingen rechtszekerheid zou kunnen ver schaffen, en de talryke aanwezigenmeerendeels hand werkslieden, hebben zich met de conclusien van dat rapport cereentgd. Die conclusien luiden als volgt: 1°, de noodzake lijkheid van de onverwylde afschaffing der artikelen 414, 415 en 416 van den Code Pénal en der artikelen 20 en 21 der wet van 6 October 1791, houdendestrafbepaling tegen coalities van werkgevers'om tegen recht en billijkheid een vermindering van het wetkloon door te drijven, en tegen die van werklieden tot ophouden van het werk of duurder maken van den arbeid in het algemeen en zonder bovengemelde restrictie; 2°. den wensch uit te spreken tot spoedige toeken ning eener behooriyke plaats in het burgerlyke recht van de vereenigingen van produclieven of consumtieven aard; 3». een adres vast te stellen aan de Tweede Kamer der Staten- Generunl tot ondersteuning van het eersie punt vnn bet door het kumerlid mr, S. van Houten ingediende wetsontwerp, met verzoek deze zaak ten spoedigste af te'doen en aan te nemen. De heer v. d. V. geeft in het Volksblad een slaali je van bijgeloof in sommige dorpen in „de Langstraat." Toen onlangs m|jn arbeider in myn tuin b"zig was, schryft hy, werd hy naar huis geroepen omdat zyn oudste zoon h|j het hakken van elzenhout zich aan de linkerhand gewond had. Toen h|j dan volgenden morgen zyn werk hervatteen ik hem vroeg „of'i erg was en hoe'i er meè stond?" kreeg ik ten antwoord: „ja'twas nog airaak geweest, maar ze hadden het hakmes terstond in een grenen balk geslagen en toen was de pyn tei-l minder geworden." Rly niet kunnende ont houden van te glimlachen en da man daardoor myn twyfel bemerkende, zeide by„ja hy geloofde er wet zou precies

Schiedamsche Courant | 1871 | | pagina 1