Ao. 1871 M 2613. Woensdag 17 11 e i* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ALGEMEEN OVERZICHT. BINNEHILANDSCHE BERICHTEN. BUITEMLANDSCHE BERICHTEN. Om den Hemelvaartsdag, zal aan staanden Donderdag-avond geen Courant worden uitgegeven. 'K en nisge vinar. 3ram»tiaca9ss3MEMrT»sxxaeMi ABONNEMENT: lb©nneroeiit*pn;>, per llnf Maanden. 1.85. franco por Post, door bet grheeie lltjk- 2 50. (Brieve» Franco.) O O De Burgemeester vak Schiedam. Brengt by deze lor Itennis, dal de ingekomen Bus poorten voor de serlofgungers der Nationale Militie van de Itgting van 1.866, tor ufh^ling, op de Gemeente Secretarie gereed liggen» Schiedam, den 16 Mei 1871. De Burgemeester van Schiedam, P.J. VAN' DIJli VAN .MATKNUSSE. He KAMER DER STATEN GENERAAL. Nadat in de zitting van jl. Zaterdag bet bekende amende ment van de beeren Jonckbloet en van Kerkwyk, toeken ning van aubsidien aan scboian van middelbaar onderwijs voor meisjes, aanleiding tot langdurige debatten bad gegeven, zóó zelfs dat die zitting daaraan bijna gebed gewijd wr.s; en de heeren Sioet, van Naamen, van Kuyk, Saaymans Vader, van Loon, de Willebois, van Nispen en Heydenryck bunne bezwaren daartegen, de beeren van Blom, Moens Jonck bloet en van Kerkwyk een woord ter verdediging daarvoor gesproken hadden, was in de zitting van Manndagde Minis ter van Binnenlandsehe Zaken aun het woord; hij deed daarbij uitkomen, dat, gelijk ieder erkende, middelbare scholen voor meisjes iels anders moeien zyo dan scholen by de wet van 1863 georganiseerd, en dat, zoo men voor meisjes moest doen wat reeds voor jongens was gedaan, m'ddelbaro scholen voor de eersten by de wet zouden rnoet.-r worden geregeld. Te oordeelen naar de gehouden redevoeringen werd, naar het inzien des Ministers, verlangd een booger onderwys voor meisjes dan hetgeen van bet lager onderwys te wachten was. Dit laatste intusschon was niet zoo gering te achten als door sommigen was voorgesteld. Veel wss daarvoor gedaan en wel door bijzondere krachten, In die uitbreiding van het zoogenaamd uitgebreid lager onderwys was een sterkere beweging naarhooger dan naar lager onderwys te ontwaren, hetgeen by een gelukkig voorteeken achtte. Maar hoe rek baar de grenzen van hel uitgebreid lager onderwys ook mochten zjjn, niemand zou beweren dat bet onderwys voor meisjes binnen dien kring moest bljj ten. Doch de instelling van hooger onderwys voor meisjes durfde de Minister niet rechtstreeks een staatsbelang te noemen, maar het was wel een belang van de maatschappij, dat gelegenheid tot hooger onderwys bestond, en vermenig vuldigd kon worden. Er was echter gebleken, dat men om trent de inrichting van dat onderwys in een staat van proef neming verkeerde, De praktijk, meende de Minister, zou ons in dit opzicht verder brengen, en aan deze behoorde da vrjje beweging gelaten te worden, waarna men zou kunnen beoordeelen en nagaan, wat van staatswege wellicht zou kunnen gedaan worden. Dat was het onderzoek, dat hy zich, blykens de memorie van antwoord, had voorbehouden, Met betrekking tot de voorgedragen subsidie-varleoning bestreed de Minister de bewering, alsof hij niet eenige duizenden guldens zou over hebben ten behoeve eener nut tige zaak. Maar de vraag moest daarbij zyn welke voor deden voor uit te geven geld verkregen werden. En nu be twijfelde de Minister of doeltreffend kon gebeeten worden een nitloving van pretnien binnen zekeren grenzen aan hen, die middelbare scholen voor meisjes wilden oprichten. Ten slotte beantwoordde de Minister de vraag of men door bet brengen van eet" artikel op de begrnoting, als nu verlangd werd een beginsel vestigde? Die vraag beantwoordde by ontkennend. Een begrooting stelde wel zekere som ter be schikking; maar norgensstond voorgeschreven.dat de Minis ter die som moest uitgeven, en een subsidie vcrieenen, zoo dit tegen zyn overtuiging streed. Had wen te doen met een Minister dio tegen do middelbare school gestemd was, dan zou het plaatsen eener som nis subsidie op de begrooting weinig haten; «an een Minister, een andere meening losge daan, mocht men niet unders verwachten, don dal deze lot het reflection van een subsidie oen aanvraag zou doen, met nnowyziiig der gronden tot ondersteuning, omscbryving der omstandigheden onder welke de aanvraag gedaan werd, en opgave der behoeften tot welker voorziening do subsidie moest dienen. Dit was zijns inziens de eenige wog Dien aangaande vroeg hy voor zich geen vertrouwen, maar men móest het hem uit eigen beweging schenken. Met de discuasien over het lager onderwys is daarna een nunvang gemaakt. laatstelijk uitgaven voor een kapitein van liet Engetsehe leger, Godfrey gebeeten en r.jjn echtgenoot. Hun laatste heldenfeit was een brittulo juweelrndiefstal in bet magazyn vun den beer Stein te Karlsruhe. Men verdenkt hen echter van ook betrokken te zijn in den diefstal, dn- onlangs by do geldhandelaars Declercq en Dams te Gent en in dien, welke later by den juwelier de Copper te Brussel is- gepleegd. Voorloopig is het geslepen psar ter beschikking gesteld van den rechter van instructie te Karlsruhe; daarna is de uit levering aan België gevraagd. Ilothschi'd beeft met een der diplomaten, dieBismnrck naar Frankfort vergezelden, een onderhoud gehad betrek kelijk een Fransche leaning van 500 millioen franken. De diplomaat was zeer verwonderd dat de anders zon voor zichtige geldman blykbaar zooveel vertrouwen op de liepu- blikein8che Regeering van Frankryk stelde, bijna nog meer dan op de vroegere Napoleontische. „Ik zal u zeggen waar- i", was het antwoord; „op Napoleon stelde ik geen ver trouwen omdat ik wist dat na hem de Republiek zou komen, maar op de Repabliek stel ik slechts vertrouwen omdat ik overtuigd ben, dat na haar de monarchie weder de orde zal herstellen." Parys heeft, volgens verscheiden correspondenten zyn gewoon voorkomen. Alleen merkt men op, dal in de omni bussen byna niet anders dnn vrouwen plaats nemen, daar de mannelijke bevolking öf weggeloopen is öf als soldaat dienst doet. Voorts ontmoet men onophoudelijk nationale garden, nu en dun eea weerspannige opbrengende. Eén merkwaordig verschijnsel neemt men echter waar: terwjjl het vóór 18 Maart geen zaak was om in het publiek een andere taal dan Fransoh te spreken en vooral het Duitsch gevaarlijk was, wordt thans zeer veel Duitsch gesproken. Zy, die zich van deze taul bedienen, willen doorgaan voor Elzassers, en de Elzttsaers zyn van den dienst der Commune vrijgesteld. Alen hoort dan ook een oorverscheurend Duitsch, zegt een correspondent, en de Franschen sehynen niet te begrijpen dat zij op die wijze voet geven aan de stelling, dat EIzhs eigenlijk Duitsch is. Generaal Cbanzy heeft aan Thiers voorgesteld om aan een jong ollicier, genaamd Alarlin, die zich in den laatsten oorlog byzonder beeft onderscheidende orde van het Legioen van Eer te schenken. Volgens Paris Journal zou de ollicier Alartin niemand anders zijn dan de hertog van Cbartres. Dat niet alle Parijzenanrs even begeerig zijn naar de onderscheiding om lid van de Commune te zyn, blijkt uit het volgende protest, dat aan le Pelil Journal door een vrouw werd toegezonden: „Men beschuldigt myn man, den orgel draaier Lecleu, dat hy lid van de Commune te. Ik protesteer tegen deze beschuldiging, daar myn man slechts een reizend kunstenaar ia, die zich met die soort van politiek niet bemoeit. Zonder de Commune te minachten, kan een fatsoenlijk mensch er voor zorgen dat bet bekend is, dat hy niet tot die instelling behoort, voorat omdat zulke geruchten hem in zyn bedryf benadeelen Jieii doortrapt dievenpnar is jl. Zondag te Spa ont dekt en door dï nolitie gesnapt. Het zyn zekere James Uollett, ingenieur,' oud dO jaar, afkomstig uit Dublin, en spn 28jarige ?rouw, Jane Wheen, mede uit Dublin, dte zich .SCHIEDAM, 16 Mei 187 1. Aon de Sohiedamsche liedertafel Orpheus is een uitnoo- dtging gericht van wege het Willemsgenoolschnp te Gent, om deel te nemen aan den groolen nationaien (Nederland- scben) en internationalen zangwedstrjjddie tegen den 9, 16 en 17 Juli e. k. doordat genootschap in genoemde stad is uitgeschreven. De liedertalel heeft beslotenaan die ver- eerende uitnoodiging gevolg te geven. Naar wij vernemen, zal het korps .Schiedamscho scherpschutters, in vereeniging met leden van het Koninkt. 's Gravenhaagsebe scherpschutterskorps, aanstaanden Don derdag een militaire promenade naar Maassluis maken. De voorstelling, gisteren avond door de Recitaer-Ver- eeniging „Othello" gegeven, heeft, waaraan wij trouwens sedert haur laatste optreden niet twyfolden, het vijj talrijk opgekomen publiek zeer goed voldaan» Ook nu was fiksche vooruitgang merkbaar in houding, uitspraak en spel, en prijzenswaardig zyn de ijver en volharding door het gezel schap aan den dug gelegd. VVy geven der directie eehter in bedenking, nm de keuze van stukken tot die van minderen omvang to bepalen; wjj zoggen dit niet zoozeer ont de uit voering daarvan ais wei om het late uur waarop dergelijke uitvoeringen eindigen, dat menigeen afschrikt. Kleinere stukken, vlug afspelen en korte tusschonpoozen zullen velen aangenaam zijn. Tot hoofdonderwijzeres aan de stedelijke bewaai- school te Hoorn is benoemd mejufviouw J. M. Brouwer, hulponderwyzeres aan do Alida-bowaarschool alhier. Met ingang van den J 5 dezer en voor den duur van den zomerdienst zyn de telegraulkantoren op do stations der llollnndseho IJzeren Spoorwegmaatschappij gewijzigd, ais volgt De kantoren dier Maatschappij te Alkmaar, Amsterdam, Delft,'s Gravenhage, Haarlem, dea Helder, Leiden, Rotter dam en Schiedam zullen open zyn van 7 ure vdór- tot IO'/j ure 's namiddags. De diensttijd der overige kantoren blyft onveranderd. v ADVEBTENTIBN: Prijv: van 1 tot 10 gewone regel» f 1.00iedere r»gel meer f 0.10. Viioi den werkenden etend en voor «eldediglieid, de kclfl via den prjj». Do heer N. H de GraafF, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, heelt bet beroep als zondanig naar Amsterdam aangenomen. Da president van den Nedorl. Ryn-Spoorweg schijnt g eeno uitvoering te zullen geven aan den zoo algemeen toege- juichten maatregel van onzen Minister van Binnenlandsehe '/Caken, waarbjj de verhoogde prjjs voor sneltreinen is opge heven; althans mag en moet dit niet worden afgeleid uit de mystieke advertentie, van den Ned. Rijnspoorweg eergis teren ia verschillende bladen geplaatst, waarbjj aan de goede gemeente wordt bekend gemaakt dat de rotourbilletten ook na 1 Mei op dezelfde voorwaarden als te voren verkrijg baar zullen zjjn. Zal de heer Thorbecke dit dulden Men leest in de Noordbrabantsche Courant: Naar aanleiding van de onjuiste mededeelingan in ver schillende dagbladen ten aanzien van den spoorweg Boxtel- Wezel, is het wensehelyk juiste berichten te geven. Sedert twee maanden zyn de in het vorig jaar aangevan gen en sedert doorgezette werkzaamheden aan den spoorweg Boxtel- Wezel met kracht voortgezet. Er wordt thans met 200 man gewerkt. Er rjjn ieeds 59,0000 kub eke meters grond vorweikt. Da nardebian is gereed over een lengte van 4200 meter, wa.trv.ui 3000 meter aaneengesloten zon- dut da irtip tiet «pooi- k,m gvlejd woiden. Over een lengte van 4 uien is reeds onteigend en hiermede wordt vonrigeg mnnaarmate de behoefte dit eisebt en voor do werkzaamheden noodig is. Het aantu! aangevoerde dwaisliggors is voldoende om een spoorbaan van 38,600 meter te leggen. M- n is bezig met het kreosoteeren rau de dwarsligenrs. Op 6 plaatsen wordt gewerkt. Buveudien is in de vorige maand een aanvang gemaakt met de werkzaamheden aan de brug over de Maas te Geonep. De ht)nfdiüg6nii>ur van de Nuordbrubantsch.Duitscbe Spoorwegmaatschappij. Van Houff. In het weekblad Ons Slreven lezen wij het onderstaande: Hoe men mager vleescli vet, en taul vleesclt molsch meukt, vertuit ons de kok Alexander Forsyth, in de GardenersC/ironicle. Wie ooit eene suikerraffinaderij bezocht, zegt hij, heeft opgemerktop welke wijze de stroop in het luchtledige gekookt wordt Het tvater stijgt daar als damp naar boven, bij een veel lagere warmte, dan die van kokend water in de open lucht, en dus verhoudt zich de siroop bier geheel anders, dan wanneer ze in de open lucht gekookt wordt. Het kookpunt van water in de open lucht is omtrent 100 graden Celsius; en als wij voor het kookpunt van vetien olicu 300c lot 370 graden aannemen, dan is het duidelijk, dat wanneer een stuk vleesch in gesmolten vet gedompeld wordt, het gemakkelijk aan eene warmte van 200 tot 270 graden, boven die van kokend water, kan wórden bloot gesteld, zonder in het minste te verbranden of te verschroeien, of zijn oorspronkelijk vitesclumt te verliezen; terwijl bij een in water gekookt stuk vleesch, zooveel van zijne kracht zal veiloien gaan ais de soep daaraan wint. Ik moet, in het voorbijgaan, herinneren, dat het koken in olie óf ge smolten vet gevaarlijk is, omdat deze stoffen, wnnncer daar tegen niet gewaakt wordt, licht vuur vatten; maar zy hebben veel nnubevelenswanidig, als tegenwicht tegen het gevaar. Onder anderen, word! door het koken der olie, deze niet verbruikt als het water; want olie behoeft niet zoo te worden verwarmd dat zij in damp vervliegt en ver loren gaat, maar men kan ze integendeel telkens op nieuw tot bet-zelfde doel bezigen. Fnrrel, mijn kameraad en trouwe vriend, wa3 opperkok te Alten Tower, genoot zijne oplei ding in de keuken van Louis Philippe van Frankrijk, en was dnnteuboven de zoon van een uitstekenden kok en pasteibakker te Londen Aan hem heb ik de kennis te danken die ik nu mede zal deelen Ik nam tot proef, op annraden van Parrel, een lang stuk zeer slecht osaevieeseh, dat zoo ten naasten hij zes tol zeven decimeter langmaar slechts anderhalve decimeter breed en vijf decimeter dik geweest zal zijn Wanneer nu die leerachtige vleeschlnp in water was gekookt, zoe zou er natuurlijk alle kracht uit zijn getrokken, voordat hij wegens zijne tamheid kon tre- geten worden Maar heel anders zal het gaan, als hets'uk vlceehh iu handen komt van iemand, die dc kunst behoor lijk veistaat Hij rolt het onbevallige stuk zeer stijf in een, bindt het stevig tot een cilindervormigen klomp te zanten, en kookt dien dnn in gesmolten vet, in eene pan die men, ota niet meer vet dan noodig is te gebruiken, slechts een weinig grooter ueemt dnn het stuk vleesch lu plaats tui van kracht Ie vet liezen, zal het vleesch vrij wat verbeteren door hel vet, de kiuidett en de specerijen, waarin men liet kookt; en wanneer dit goed, naar tie kur.st, gedaan is, wordt hul zon tnnlsch ais een jong kuikenomdat het ann zulk eetie hevige hitte blootgesteld is geweest In dit geval alzoo veiandcrt de bedrevenheid van den kok een voorwerp, dat maar even nat) de kans ontsnapte om aan de honden voorgeworpen te worden, iu een uitstekend voedsel voor den mensch.

Schiedamsche Courant | 1871 | | pagina 1