Ar.. 1871. V 2710. Zaterdag e p t e m hè r. Verschijnt dagelijks, pf&BderdfDinsdag. BU1TEWLAHDSCHE BEBICHTEM. BI^WEWLAI^öSGII&JEmCHTl^ ABONNEMENtft \bon»emenisprij», per Drie Mssnden. branco per Post, door het geheele Rijk f 1.85. - 2.60. (Bricten IVftitco.) ADVEBTENTI EJJ Prija: rsr. 1 tol 10 geirone regels f 1.00; iedere regel neer f O.IÜ, Voor dei w rkenden «tand en roor weldadigheid, de helft *«n dei prij* Woder is op het gebied der annonce te Londen iets nieuws verzonnen, nadat alle van tyd tot tijd uitgedachte v.,_ middelen om de-aandachHe-trefekeirvtaren-uitgeptrtr-fïi achtige aanplakbiljetten; rijtuigen gebee! met annonces om hangen; luchtballons die allerlei aankondigingen uitstrooi- denjzonderlinguUgedoschterondloopersmet plakkautborden; advertentiën op enveloppes, alles afgezaagd, alles oude kost. Een vernuftig ondernemer lokt nu avond aan avond duizenden naar het strand. De vensters der benedenverdie ping van zeker huis worden, zoodra de duisternis begint, vervangen door ramen met linnen bospinnen, dat zorgvul dig bevochtigd en op die wyzedoorschyneuii gemaakt woidt. Nu begint de vertooning. Uoo>* middel van een goed wer kende tooverlantaarn laat hij opvolgend uilerlei annonces, somtyds met allerlei komische voorstellingen vermengd of afgewisseld, in de manier van dissolving views, versebynen. De representatie duurt tot ttiidderr acht en het succès ia zoo groot, dat er waarschijnlijk spoedig in alle wyken van Lon den navolgeis zullen opstaan. Een parapluie-koopman adverteert in een Engelsch blad, dat by zich wegens den omvang, dien zijn zaken heb ben genomen, verplicht ziet, een schip uit te rusten yoor de walvischvangst, om in zyn fameus toenemende clientèle on zyn alles verslindende industrie te kunneu voorzien. Dat herinnert aan den pianomaker, wiens fabrikaat zoo aanzienlijk was, dat hy twee olifanten inde week noodig had alleen voor het ivoor zyner toetsen. De Qaulois verlangt van do Regoering dat deze de geruchten zal tegenspreken, welke omtrent de woelingen der Bonapartisten in omloop zyn. Tot dusver echter heelt de Regoering daaraan geen gehoor gegeven en waarom zou zy het ook doen, want die geruchten behelzen waarheid. Niet dus tot tegenspraak, maar tot waakzaamheid moest de Qaulois aansporen. Het blad heeft evenwel te goede redenen om dit niet te doen, namelyk, dewyljbol als Banapartistisi'h orgaan dag aan dag werkt aan een verbeerlyking van Napo leon III. Inmiddels heeft het gouvernement ook de aanspo ringen van den Qaulois niet noodig om waakzaam te zyn, want het betracht dien plicht getrouw, naar men verneemt. Niet alleen in Frankryk maai ook overal eldars ivurdt de uitgave der Gedenkschriften van Talleyrand met ongeduld te gemoet gezien. Zoo als bekend is, was door den grernen staatsman bepaald, dat ze eerst twintig jaren na zyn dood in druk mochten worden gegeven. De graaf de Bacourt ann wien by ze vermaakte, heeft echter gemeend ze nog langer achterwege te moeten houden, omdat, toen de twintig jaren verstreken waren, het tweede Keizerryk in Frankryk be stond en een bevel van den Keizer wien dergelijke open baarmaking niet aangenaam konde zyn tot inbeslagne ming van het werk zou kunnen worden uitgevaardigd. Thans echter is dit bezwaar vervallen en de Gedenkschriften be hoeven nu niet langer geheim te blyvcn. De brieven der geestige vorstin de Baudemont, de vriendin van Tulloyrand, moeten er een belungrijk deel van uitmaken. Te Parijs krijgt inen thans het wild uil Rusland, Eiken morgen komen er een groote hoeveelheid manden in den vorm van kindei wiegen, die vijf of zes dagen orylor weg zyn en tienmaal van spoorweg verwisselen. Het wild is in haver gepakt en nog volkomen versch van smaak by zijn aankomst. 'Een Engelscbmao, die geen woord Fransch tot zyn beschikking had, trad voor een paar dagen te Parijs een restauratie binnen on bestelde een diner. „Soep, beefsteak wijn," allen woorden die in de beide talen bijna eensluidend zyn, had hy met succes gebezigd en hy bleefbestellen wat in zyn smaak viel. Zoo kreeg by in 't hoofd zich champi gnons (een soort van paddestoelen) te laten voordienen, ronur da knecht begreep hem ditmaal niet. Ily nam zynteekc- naarstalent te baal en bracht met potlood een champignon op "t papier. „Begrepen," zei de knecht en by bracht hem «enige ©ogenblikken daarna een parapluie! Bij de feesten te Brussel was o. a. aangekondigd de opsiyging van den luchtballon Jules Favra met „generaal Faidherbe". Het was evenwel niet de Franscho generaal van dien naam, maar een pop, fait d'herbs (van gras gemankt), met een generaulshoed op. Op 8 fi 9 graden ZB., dicht by de Kust van Peru, lig gen de Guanape-eilanden, die zeer ryk zyn aan Guano. Groote scharen vogels omzweven deze eilanden, en de lal- looze visschen, die zich daar bevinden strekken hub tot voedsel. Er leeft daar namelijk oen soort van haring, die door een anderen visch, een soort van zalm, die soms 60 pond weegt, vervolgd wordt. Als deze visch komt, jaagt hy de haringen op don oovor, en daur staan da vogels gereed om ze te vangen. Op een dag, dal do berichigever zoo iets waar nam, was het water dermate met visch bezet, dat het er overul als branding uitzag. Do visachers vingen dnm in booten, met spiezen en lynen, waaraan haringen als aas paten, 6 en 700 zalmen, en de haringen werden met tonnen op bet strand geworpen. fe-ri. t*é in b e r 18 7 1. gen ure, ontstond er brand in JrJ: Melchera-VV-g.y wuicn deautoriieiton, bi.ind SGUIEDA M. 29 Heden morgen, circa half n trlteerdery" aan bet Slootje alhier. Spoed weer, schutterij en politie op do plants des onhoila togen woor. dig, ofschoon do brand in den beginne eon dreigend aanzien had, werd hy door de vereenigde krachten tot het pand zelve, dat geheel uitgebrand i», bedwongen. Over de oorzaak van dien brand verschillen de gevoelens de meest waarschijnlijke i« die, dat de helm is vorzet waar door bet vocht zich met het vuui kon vereenigen en de brand doen ontstaan. Z. M. heeft beschikkende op hel verzoekschrift van Wouter de Vlaming Wzn, wonend tc Vlaardingen HD. bewilliging verleend op de akte van oprichting dei uaamlooze vennootschap maatschappij Vlaardingen, tot uitoeiening der zeevisscberij enz., to vestigen te Vlaardingen. Deze vennoot schap woidt aangegaan voor den tijd van vijf en twintig jaren, aanvang nemende op den dag van het verlydon der akte van oprichting en heeft ten doel: hot aankoopen, doen bouwen en uitrusten van logger en andere schepen ter zee- vissoherij enzoovoorts, alsr..edo het verkoopen van visch in bet openbaar of by inschiijving. Het kapitaal der vennootschap wordt aanvankelijk be paald op f 150 000 veideeld in aandeolen elk van ƒ500. Dinsdag en Woensdag werd te Brielle het vergelijkend examen gehouden ter vooiziening in de vaceerende betrek king van hoold-onderwyzor der daarbestaande kostelooze school. Van de 31 ondorvvyzers die zich aangemeld hadden, zijn er slechts 14 opgekomen om to solliciteeren en op één na namen deze tot het einde deel aan het examen, dut afge nomen werd door den schoolopziener, bygeslaan door de onderwijzers Hardeman, van Uollevoet8lui3en Bellink, van Nieuwenhoorn. Op de voordracht zyn geplaatst; II. van den Berg, te Alkmaar, G. Overoem, te Oostvoorne, P. Kruyne llzn te Brielle, L. SchérilT'teVfiinon* HTVfSSCher, te Terheide, en J. C. Maarleveld, te Vlaardingen. Do heer .1. Buysmun te 's Hage, deelt in het bijblad van de Landb. Qt. mede, dat do steenknlonascb, ata meststof voor aardappelenvelden gebezigd, de aardappelziekte te keer gaat. Deze meststof moet uitsluitend in diogen toestand ge bezigd worden. Veimengd met den aan eiwit ryken afval van beetwortelsuiker-, aardappelensiroop- en stijfseifabrie- ken, is de steonkolenasch meer geschikt voor algemeene be mesting. De beer B. stelt zich voor op de eerstvolgende ten toonstelling van de IIoll. Manisch. van Landb. van beide monsters ter bezichtiging te stellen, Als iets zeldzaams meldt men uit Twijsei (Fi icsland) dat de zes kinderen van don heer J. Hulshoff er. zyn echtge- noote H. Binema, het zeldzame voorrecht genieten, behalve hunne ouders ook nog bun vier grootouders niet alleen, maar zelfs hun vier overgrootouders te bezitten. De beide over grootouders zijn reeds de 90 gepasseerdde eene hoopt in de volgende maand zyn Disten verjaardag to vieren. Tegenover de onrustbarende geruchten betreffende ge- deeltelyke mislukking van den aarduppeloogsl in deze land bouwende provincie, zoo woidt uit Drenthe geschreven, vernoemt men thans, dat in 't naburige Friesland een over vloedige oogst van hel gewas wordt ingezameld, ofschoon het niet te ontkennen valt, dat het bederf aldaar in sommige stre ken nog al aanmerkelijke schade heeft berokkend, zonder wat het in-bedoeld gewest een aardappeljaar bij uitnemendheid zou geweest zyn. Het kiassicaal bestunr in Meppel heeft in de klachten tegen don kerkeraad dier gemeente, in het bekende geschil omtrent het beroepingswerk, don kerkeraad in het gelyk ge steld, omdat er geen termen zyn om dien kerkeruad te nood zaken het kiescollege geregeld en in werking te hebben, vóór het einde van de zes maanden na 3 Mei 1871, en de kerke raad dus handelende blyft, totdat het reglemont voor het kiescollegie in werking zal zyn gekomen. Het Ulr. Dagblad meldt, dates Minister van Finan ciën een herziening van de belasting op hel personeel gereed maakt, waarvan de hoofdstrekking moet zyn opheffing van den grondsleg van de deuren en vensters en van dien der haardsteden en oen evenredige verhooging der overige grondslagen. Onder de punten van beaehry ving voor de algemeene vergadering van het Nederlandse!) Tooneelverbond, te hou den Donderdag 26 October*a-s. te Amsterdam, komt voor: het leerplan voor de tooneelschool met driejarigen cursus dat voorzeker een holnngijjk debat rul uitlokken. Het luidt nis volgt Vereischtenvoor toelating. Leoftydjongens van 15 tot 17, meisjes van 13 tot 15 jaar. Vry van lichaamsgebreken. Aan leg voor het tnoneel. Kennis van de grondregelen der Neder» landsclie taal. Kennis van de beginselen der Algemeene en Nederlandsehe geschiedenis, de Nederlandsehe letterkunde en de Aardrijkskunde. Bekendheid met het Fransch en Duitsch (of Engelscb), Bekendheid met de beginselen van de kennis der natuur. Tot aanbeveling strekt zingen, dansen, schermen en gymnastiek.* Eerste jaar. 1. Nederlandsehe laai (spraakleer, woord- en zinvoeging, stijloefeningen, versloer), 2. Oefeningen in de Fransche, Duicsche en Engelache taal. 3, Algemeene ge schiedenis. 4. Fabelleer. 5. Beginselen der schoonheidsleer in vei band met do mimiek, Mimische en plastiesche oefenin- ■g en-fst twwvjO-wHrtonïazeakeor^binneakoinBn.Jtniglan-.enz.) 6, Oefeningen in lezen en voordragen. Alleen en tweespraken. Voor de vuist spreken. 7. Zang: tot ontwikkeling van het orgaan, van hoi rythmisch gevoel en tot oefening in het zich aansluiten aan de stommen van anderen. Dansen, schermen en gymnastiek. Tweede jaar. 1. Voortzetting der tauloafeningen. 2. Meer uitgebreide geschiedenis der tooneoltetterkunde. Geschiede nis van het looneel. 8. Techniek van het drama. Oniloding van drauia's. 4. Algemeene kunstgeschiedenis. 5. Katakter- kunde. Uitdrukking van hartstochten, Uoogere mimiek. 6. Oefeningen op het tooneel in kleine tooneoispelen enfrag- mensen van grootere drama's. 7. Voorizetting dor zangoefe ningen. Derdejaar. Voortzettingen herhaling van het behandelde in de vorige jaren. Geschiedenis van da kleederdracht. Kunst van costumee- ren, grïmeoron en maskeeren. Volledige opvoeringen. Men sehryft ons uit (plaats onleesbaar) historisch; De directrice eanor inrichting van onderwjjs aan jonge jufvrouwen laat aan de directrice der middelbare school voor meisjes verzoeken, het skelet eens te leen te mogen hebben vooi de klasse natuurlijke geschiedenis. De directrice kan het niet missen en geeft den raad, dat man hot skelet van de boogere burgerschool voor jongens van dian morgen mis schien wal zal kunnen krygen. Ja, maar jufvrouw, merkt de man, die de boodschap gebracht heeft, met wysheidop: 'tis voor meisjes." [Arnh. Ct.) De Brïtsche consul Fraser op Batavia heeft, blykens nadere berichten van daar omtrent de vroegere vermelde schipbreuk van de Megaera op de St. Paulus-rots, den 9 Augustus de Engelsche stoomboot de Qberon met provisien naar die rots gezonden, terwyl daags daarna ook liet Britscbe oorlog-chip de Rinaldo, op last der admiraliteit, van dereede van Batavia nuur de plaats des onheila gestevend is. Volgei s de uicdedeeling van luitenant Jones haddon de schipbreuke lingen echter mondvoorraad genoeg tot November, met uit zondering echter van brood, meel, thee en suiker. Ook was er op do St. Paulus rots geen drinkwater, dan wat de regen ucbterluut. Er bestaat een tweehoofdige adelaar, do Pruisische er beslaat thans ook een tweehoofdige nachtegaal, tweeling zusters, die evenals de Siameeache tweelingbroeders, aan elkander gewassen z'y'o on te Londen in St James Hall op treden els zangeressen en danseressen. Het is als het ware één mensch met twee hoofden, vier armen en vier voeten. Het zijn kindereu van Mulatten; zy werden in 1851 gebo ren en hebben alzooden ouderdom van 20 jaar bereikt. De eeno zuster is iets grooter dan de andere. De ademhutings- en voedingswerktuigen zyn kennelijk zelfstandig, maar de bloedsomloop co het ruggemerg moeten met elkander in verbinding staan. Rhumatische pijnen rao de eone voeit ook de andere; daarentegen denken beiden zelfstandig; de stem middelen en velo andere werktuigen staan uiet elkander in geen gemeenschap. De kakebeenderen staan scheef. De voortbeweging ge schiedt evenals bij den gewonen mensch; zoo ook het dan sen, Do neigingen en begeerten van beide lichamen houden gelyken tred, niettegenstaande ieder hoofd met velschillende personen alzonderiijko gesprekken kan voeren. Zoo ook antwoordt bet eene hoofd soms vrijwillig op de vragen, die aan het anderehoofd worden gedaan, zoadat de conversatie den indruk maakt, alsof zy met twee meisjes wordt gevoerd. Dit monster draagt duetten voor, waarby de eone kop so- praau en de andere altstem zingt! Het begeeft zich van Engeland naar Duitschland en zal van daar ook een bezoek aan Nederland brengen. Do abt Jauberl schreef in 1766 en 1773 de volgende opmerkingen die thans nog wel de aandacht verdienen, In plaats van de natuur te volgen, wyken wy er meer en meer van nf De bewegiogen van de voelbeenderen, die* zoo vee! gemak by het gaan aanbrengen, cn in den vry en staat zoo ongedwongen geschieden, gaan verloren door het zeer slechte schoeisel. Het booge schoeisel dor vrouwen ver andert geheel en al den natuurlyken vorm on de ligging der beenderen maakt de voelen krom en gewelfd of gebogen en ongeschikt om ze plat neer te zetten. Dit ontneemt nan de viouwen de gemukkeiykheid in het gaan, zy hebben moeite bet lang vol te houden, zelfs op een zoor effen weg, en vooral valt haar liet snelle loopen moeilijk daar zy dan verplicht zyn uls de eenden lo schommelen en de knieën meer of min gebogen en opgetrokken te houden, ten einde de hakken dor schoeuen niet tegen den grond te stooten. Do te nauwe en te koite schoenen, die by de vrouwen zoozeer in de mode zyn, kwellen hen voordurend; het gebeurt daarom zeer dikwyls, dut om de pyn te verminderen de een zich voorover, de ander achterover, de een zich rechts de andere links buigt. Dit be- nudce't niet alleen haar vorm en bevolligen gang, maar be- xorgt.huar bovendien-.ekateroogenj die nimmer genezen.

Schiedamsche Courant | 1871 | | pagina 1