Donderdag 19 October. Verschijnt dagelijksuitgezonderd Dinsdag. A°. 1871. M 2723. ALGEMEEN OVERZICHT. BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. BIHNENLANDSCHE BERICHTEN. EIII1AIT. ABONNEMENT: AboiiBeaacDitprya, per Uri» Maanden 1.85. Faneo p»r Posty door het geheele Rijkt - 2.50. (Iirieven Franco.) A.BV EETBHTIEH Pnj«: ..n 1 tol 10 gewone regeli' f 1.00 ieder. Ief.1 Bt.r f 0.10. Voor den vwrkenden etend en ?oor weldadigheid,de helft vinden IO Uit den tekst der troonrede, waarmede Keizer Wilhelm Maandag de zitting van den rjjksdag te Berljjn heelt geopend en die geheel van een vredelievende strekking is, blijkt o a, dat, wegens den tjjdeljjk grooteren omvang, die de werk zaamheden bj alteafdeelingen van bestaarten gevolge van den oorlog hebben verkregen, zoowel als wegens de militaire reorg.nisatie, die uit den nieuwen toestand zjjn voortge vloeid, bet militair bndget voor den dienst van 187*2 niet tijdig genoeg is kunnen opgemaakt wordenen stelt de Keizer,daarom aan den Rijksdag voor, om voorloopïg voor het krjjggwëzen in dut jaar dezelfde som uit te trekken, ale 'met ult°. December aanst. bljjken zal, dat daaraan in 1871 'besteed is, Verder wordt in de troonrede medegedeeld, dat de rekening over 1870, niettegenstaande dan nadeeligen in vloed van den oorlog, met een batig saldo sluit, omtrent welks gebruik later de ooodige vooretellen zullen gedaan wordenalsmede dat achtereenvolgens aan de beraadslaging en goedkeuring van den Rjjksdag zullen worden voorgelegd wets-ontwerpen betreffende de invoering eaner Duitsche mant, een spoorwegverbinding met Italië door Zwitserland enz., en ook een gesloten conveotie met Frankrijk, ter ver-" lichting van bet handelsverkeer in den Elzasen Lotharingen. Gelijk uit de telegrammen reeds bekend is, heel Prins Napoleon verlof gevraagd en bekomen om zicb naar Corsica te begeven, zijnde door de Regeering aan den Franscben consul te Genève order gegeven om hem een paspoort uit te reiken. Eerst na langdurige beraadslagingen is bewust be sluit genomen, en de algemeene impopulariteit van den Prins in Frankrijk beeft er het zjjne toe bijgedragen, om hem te verleenen wat hjj vroeg. Men zal echter een strenger toezicht boudéo dan ooit op de verdachte bewegingen der Bonapar- tiaten, en de zitting van den Ministerraad op Zondag morgen is byna 'geheel gewijd geweest aan de tegen hen te nemen maatregelen. De Regeering zou er o. a. aan denken, om bij de hervatting dér zittingen van da Nationale Vergadering aan deze 'een ontwerp aan te bieden, waarbjj aan de familie der Bonapartes bet betreden van den Franschen grond ont- zegd wordt, alsmede om dein staat van beschuldiging stelling voor te dragen van het Ministerie Ollivier-Grammont en bet Ministerie Palikao. Binnenkort zal te Parys een verkooping worden ge houden, die de aandacht van vele liefhebbers tot zicb trekt. Een groote voorraad commune-costames, voor het meereadeel afkomstig van den staf van den borger Deleacluze, zal wor den te gelde gemaakt. Het gsbeele kluchtspel, door de com mune vertoond, schjjnt zicb das in dien boop militaire ver sierselen op te lossen. Er zyn roode opslagen by, die zelfs in '94 voor monsterachtig zonden zijn gebonden, pluimen die een paardenspel-generaal niet op zyn hoed zou durven zetten. .De kleederen zyn letterlijk bedekt met gouden en zilveren borduursels en de panden der uniformrokken zyn versierd met acht knoop- galons op Hoogaarsche wyze. De meest curieust» voorwerpen zyn echter de hooge laarzen, die zicb 1 by de verzameling bevinden, deze zijn ware meesierstnkken vau het laarzen makers vak. Men heeft berekend dut de justitie in de achtereenvol gens door haar bewerkstelligde razzias sedert 18 Maart, 4000 barer oude bekenden heeft aangetroffen, hetgeen niet te verwonderen is, aangezien de commune alle gevangenissen had opengezet toen zy in aanzien was. Sommige dier oude boosdoeners lijn reeds door de krygsraden, uil gebrek aan bewys dat zy aan de commune hadden deelgenomen en ten gevolge van de door hen aangenomen vatsche namen, op vrtje voeten gesteld, maar tegen een herhaling hiervan zyn thans maatregelen genomen, daar do heer Claude, chef der veilig heidspolitie, die hen voor bet grootste deel, zoo mot allen in zyn geheugen beeft, achtereenvolgens de verschillende pon tons zal bezoeken. Men is thans bezig in het boscb van Boulogne de schade te herstellen die daar gedurende het laatste jaar is aangericht. De vele omgehakte bootsen worden vervangen door anderen, die allen reeds 15 k 20 jaar oud zyn en die uit de bostchen van Fontainebleauen Senart aangevoerd worden, De eigenaar van bet huis do, 21. in de rue Jean-de- Bonlogne te Parys verkeert, als verhuurder van apparte menten, in een hoogst moeilijken toestand en hy heelt één kamer waarvoor hy waarschijnlijk niet vee! liefhebbers zal vinden. In den schoorsteen is namelyk een geladen bom ont dekt, die daar tjjdonsdecommaneis ingevallen. Het eenparig advies van alle schoorsteenvegers en rookverdrijvers is, dat bet onmogelijk is het projectiel te verwyderen zonder zich aan eén losbarsting bloot teslellen. De angst van den eigenaar voor zyn huis is niet gering, doch het laat zich denken, dat de tegenwoordige bewoner der kamer niet minder in het nauw tit, deze toch bevindt zioh in de onmiddellijke nabijheid van bet gevaarlyk voorwerp en kan zich op den duur in het ge zicht daarvan verlustigen. »4. In de vlakte van UntertUrkbeim, naby Stuttgart, zal binnenkort een algemeene bijeenkomst pkals hebben van Zigeuners uit Prutsen, den Elzus, enz. Deze bijeenkomst, welke om de zeven jaren, nu op de eene, dan weder op de andere plaats gehouden wordt, zal door ruim 600 k 70O Zigeuners met hunne vrouwen en kinderen, bijgewoond wor den. Tot hoofdman dezer bijeenkomst is de 98jarige J. Rein- hard gekozen, een nog krachtig*"gr~yaaard, dia zeven vrouwen gebad beeft en vader is van 45 kinderen. Dezer dagen werd opeen dorp in Oosleoryk de onder wijzer dood in zyn bed gevonden. Btj onderzoek is gebleken, dat de dood door gebrek aan voedsel was veroorzaakt. De ongelukkige had een jaarlyksch inkomen van veertig gulden. Eenige emolumenten waren hem ontnomen, toen bet bleek dat de uitgebreidheid der school een hulponderwijzer noodig maakte. Hoeveel tractement deze candidaat voor den hongerdood ontvangt, wordt door het OoBtenrykiiche blad, waaraan wy dit bericht ontkenen, niet vermeld, 't Voorval schijnt ook niet buitengewoon, althans wordt er geen enkele opmerking bygevoegd. Omtrent den brand te Chicago doet de Saturday Et- view het volgende opmerken; De ongeloofelyk snelle uitbreiding der stad verklaard in zekeren zin het raadsel harer nog snellere verwoesting. Oor spronkelijk toch was Chicago een opeenhooping van houten woningen; en nog verkeerde het in een staat van overgang van plank tot steen, toen de vlammen het overvielen. Men vond er breede moderne straten, met ryen winkels en palei zen zoo prachtig als iets te New-York, Parjj» of Londen. Maar tusschen en achter die steenen blokken verstrooid, stonden nog altjjd duizenden bouten gebouwtjes. Bovendien waren wel negen tienden der straten met hout geplaveid, en waren de trottoirs zonder uitzondering uit planken samen gesteld. Eenige jaren geleden werdec die houten trottoirs, ten einde overstroomingen te voorkomen, aanzienlijk boven, den grond verhoogd; daaronder speelde dus een sterke luchtstroom, die zeker niet weinig bijgedragen beeft om aan het voortwoeden dar vlammen voedsel te geven. Tevens wa ren tal van huizen kunstmatig opgetild zoodat ook daar weder de lucht tusschen den bodem en de fondamenten bet vuur moesi aanblazen. Ai deze feilen'm'aken het begrijpelijk, dat een stad door drie takken eener rivier doorsneden, en a»n den oever gelegen van een groot meer, zóó weerloos was tegenover het vernielend elcmeni. Met dit al is het blijkbaar, dat de noodige voorzorgsmaatregelen tegen brand schande- lyk zijn verzuimd geworden. Chicago was de groote en eenige graanmarkt van het westen van Amerika d. w. z., van een der rjjkste graao- produceerende strekeD der wereld. Een ontzettende boeveel heid graan moet verniel'd zyn. Daarom vreest de Saturday Review, dat de weerslag dezer ramp zich in Europa zal doen gevoelen door een ryzmg der graanprijzen. Wat voor't ove rige de toekomst der verwoeste stad betreft zoo twyfalt bet blad niet aan haar spoedig herryzon in meer dan vroegere welvaart. Een brand op zulk een groote schaal moet nood zakelijk veel ellende na zich slepen. Doch moent de lie- view is er één stad in staat de ramp spoedig te boven te komen, dan is bet zeker Chicago, SCHIEDAM, 18 October 187 1. Naar men verneeemt, zal de Tweede Kamer, na be handeling van de Indische begrooling voor 1872 en eenige andere wets ontwerpen, een kort recès nemen tot Dinsdag 7 November a. a. In dien tusschentyd zullen de verslagen der commissien van rapporteurs en de antwoorden der Regeering over de ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1872 in ge reedheid worden gebracht. Men verzekert, dat het ontwerp van wet tot invoering eener algemeene inkomsten-belasting, vooreerst, immers ze ker niet voor het aanstaand recès, niet in de afdeelingen van de Tweede Kamer zal worden onderzocht, Doorliet departement van financien is mededeeling ge daan van de volgende opgave dor op 15 Oct, 1871 in de onderstaande entrepöts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam 13,886,809 kilogr, Rotterdam11,222,691 Schiedam 1,051,688 'Dordrecht1,510,483 Middelburg1,141,557 Totaal 28,813,228 kilogr. Ook de raad van administratie der Hollandsche IJzeron-Spoorwogroaatscbappy, heeft zich by adres tot de Ministers van Binnenl. Zaken en van Justitie gewend, om zijne bezwaren kenbaar temaken over bet door die Ministers ingediende ontwerp der herziening van de wet tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen. De raad acht de wetsvoordraebt te verregaande uit een oogpunt van po litie meant dat de artikelen „een draconiscben geest ademen" tegen al wat aan oen spoorweg verbonden is; dat zy verkregen rechten schenden door noodelooze onteige ning en'dun nog zonder schadevergoeding; dut zy de spoorwegmaatschappijen geheel onder de voogdy der Ke- geering stellen, door een Ie vergedreven zucbtom toezielif uit te oefenen en bovendien de bepalingen mist, die gelden bij siryd tusschen verleende coucesBien en de wet. Deze ponten worden door een beschouwing der verschillende artikelen toegelicht. Gisteren heeft de arrond.-rechtbank te Rotterdam o. h. uitspraak gedaan in de zaak van een bedelaar, te Schie dam woonachtig, die aan het hui» van een ingezetene een brief bad bezorgd waarin verzoek om ondersteuning; een agent van politie had dit opgemerkt en aan bekl. verzocht den brief ta lezeo hetgeen deze weigerde en waarop hy den brief verscheurde. Bekl. zegt ter terechtzitting, dat by niet gebedeld heeft doch alleen om werk heeft willen vragen. De officier eisebt een gevangenisstraf van 14 dagen en opzending naar een bedelaarsgesticht. De beklaagde had reeds een vonnis wegens bedelary ondergaan. Hy verzoekt van opzen ding verschoond te mogen bljj ven. De president maakt bera opmerkzaam, dat de wet de opzending verplichtend stelt voor hen die reeds vroeger wegens bedelary zyn veroordeeld geweest. Da rechtbank deed uitspraak overeenkomstig bet requisitoir. Zooals wij gisteren reeds met een onkel woord onder onze telegrafische berichten vermeld hebben, werden sedert eenige avonden te 'a Hage optochten gehouden door jonge lingen der Teeken-acudemie enz, i In het Vaderland lezeo wy daaromtrent het volgende Door deD Burgemeester is op de gebruikelijke plaatsen aan geslagen een publicatie, waarby herinnerd wordt aan art. 289 en volgende der Algemeene Politie-Verordening, waar by 3 dagen gevangenis bedreigd wordt tegen ben, die op de aacmaning der politie weigeren om uiteen te gaan, wanneer er samenscholing piaalB beeft, waardoor de openbare orde verstoord wordt. De aanleiding tot deze publicatie is, dat een aantal aan komende jongens uit den minderen ssund reeds sedert dagen weder schreeuwende en rumoerende de stad doortrekken, zicb tegen de politie verzetten, waaneer deze aan die wan ordelijkheid een einde maakt, en da oudsten der bende arresteert. Maandag avond hadden weder dergelyke wan- ordelyke optochten plaats en werden weder eenigen krach tens art. 289 en volgg.op het politie-bureaugebracht, toonde geheele bende zich voor het bureau verzamelde,schreeuwends en joelende en de passage belemmerende. En terwyl dat plaats vond, bad zioh in een ander deel der stad, aan de Mauritskade en in de Parkstroai, weder een bende gevormd, die, daar aan zichzelve overgelaten, de baldadigheid zoo ver dreef om hier en daar, onder anderen by den Ministervan Bosse en den beer Boddaert, glasruiten in te werpen. De rustverstoorders hebben daarmee bet bewys geleverd, dat in dit geval althans niet gezegd kan worden, dat de politie met ie weinig door de vingers te zien, de rustversto ring verergert. Juist in de stille buurt van bet Willemspark^ voor dat de politie van de aanwezigheid dier bende aldaar kennis had, hebben de levenmakers de ergste baldadigheden gepleegd, en zicb zelfs aan de eigendommen der bargers ver grepen Wy hopen dan ook, dat de politie de orde in dit op zicht streng zal handhaven. Dergelyke rustverstoringen gaan nog steeds op rekening van de jongens van de Teekenschool", die eenvoudig van de les komende gezamenlyk rondwandelen. Zelfs al ware dit een verontschuldiging, zoo kon zij thans niet gelden. De knapen, of jonge mannen, die thans zich vermaken met rust verstoringen verzet tegen de verordeningen, verzamelen zich daartoe opzettelyk op afgelegen punten. Hud doel is rustver storing en niets anders. Naar wy vernemen, zolleo van heden avond af de rond gaande posten der agenten talrijker zyn dan gewoonlyk, zoodat de noodige arrestatien niet door het verzet der bende te zeer kunnen bemoeielykt worden,— Een later bericht behelst dat de avond van gisteren rustig is afgcloopen. Wel waren hier en daar opoenhoopingen van volk, maar de orde is niet in 't minst gestoord, dank zy de goede voorzorgsmaatregelen* van wege de politie genomen. Overal heerscht verontwaardiging over de brutaliteit van opgewonde jongens, met andere aanstokers achter zich. De Kerkelijke Cl. deelt een aaoscbrjj ving mede van de Synode der Nederlandscbe Hervormde Kerk aan de kerke- radeo, ten doel hebbende bunne aandacht te vestigen „op da bijzondere behoefte aan godsdienstige verzorging, die er be staat onder den arbeidenden stand." De Synode gaat nit vau de besohouwing, hetgeen haar in bet lot en de stemming van het volk verontrust, bet gevolg is van een reeks van oorzaken, die ver buiten het bereik liggen van hetgeen men zou kunnen en willen doen om bet lot van den arbeider, te verzachten en hem op den rechten weg te leiden en te bewaren. De sociale quaeatie van dezoo tyd is niet opgekomen door eenigen zedelyken achteruitgang in het volksleven, maar zy ia de natuurlyke vrucht van de geheel* omkeering, die in den loop dezer een w, in helleven der volken plaats bad. De Synode is overtuigd dat, al moet die „sooiaie quaeatie" hare eigene, natuurlyke oplossing vinden, toch-de uitkomst, waartoe zy zal leiden, tnede afhankelijk zal zyn van den zedelyk godsdienstige» zin onder bet volk, Zy gelooft, dat in de mnatsohappelyke orde de zedelyke wereldorde de heer- sobappy voerten daarom ook in do maatsohappalyke verwik-

Schiedamsche Courant | 1871 | | pagina 1