'T' k buit^nlandsohe berichte». M -2868. Zaterdag '11 Hei. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. agde rals f 40. tuk- (Brieven Franco.]) Het model van een standbeeld voor Goethe, op te 'richten in de diergaarde aan de Lennéstrasse te Berlijn, zal dezer dagen openlijk in het museum ten toongesteld wor den; 48 kunstenaars hebben naar de vervaardiging gedon gen en het is te wensehen dat er, wanneer de keuze bepaald ja) zijn, spoedig voortgang mede gemaakt zal worden. Van het Lessing-gedenktecken hoort men bijna niets meer, en het reeds tamelijk vergevorderde piaa voor een standbeeld voor Alex, von Humboldt, schijnt niet door te gaan. Het comitó had reeds voorgesteld tïit standbeeld te plaatsen tusschen het paleis vaa dcu Keizer en het opera-gebouw, alzoo tegenover de Universiteit, doch dit was afgewezen. Sedert dien tijd zijn echter reeds eenige jaren verloopen, zonder dat men er nader iets meer van vernomen heeft. LI. Maandag was het 13 jaar geleden dat von Ilumboldt ge storven is. Tusschen Frankrijk en Baden was hl I860 een over eenkomst gesloten tot den aanleg van zestien bruggen over den Rijn, waardoor men een einde wilde maken aan de be lemmeringen in de communicatie tusschen de beide Rijn oevers. Dat verdrag is echter nooit ten uitvoer gebracht en daar nu de Elzos weder metDuitschlaudis vereenigd, heeft deDuitsche Regeering besloten in het nog altoos bestaande ongerief te voorzien. Na daarover met Baden in onderhan deling te zijn getreden, is nu de overbrugging voorloopig op acht punten definitief vastgesteld, terwijl er ook spoor wegbruggen zullen worden gelegd bij Altbreisach, Neuen- bergen Leopoldshöhe. In Brussel zal een nieuwe manier van verlichting van uithangborden, namen, enz. aan de voorgevels der huizen worden ingevoerd. Tot nu toe zag men bitter weinig van die illumination, omdat de kosten zoo verschrikkelijk hoog waren. De Gasmaatschappij heeft, thans bepaald, dat ieder koopman of winkelier zich zal kunnen abonnceron en wel voor ieder vlammetje h 1 fr.' 80 cs. per jaar, te branden van 't vallen van den avond tot 10 ure. Zoo zal bijv, een naam van zes letters van 20 centim. hoogte en 10 centim. breedte kosten 75 fr. en het abonnement (154 vlammetjes) 275 fr. per jaar. De verlichting van twee cijfers met 46 gasbekken zal bij abonnement ieder jaar 80 fr. kosten. Deilluminatiën worden ontstoken door de lantaarn-opstekers in dienst der maatschappij. Dezer dagen is te Gent een bijeenkomst gehouden vau Belgen, die gronden in Zeeland in eigendom bezitten en ziclt door de onlangs bij de Tweede Kamer van Neder land ingediende wetsvoordracht omtrent bet polderbeheer in Zeeland in hun rechten en belangen bedreigd achten. Het in die bijeenkomst benoemde comité is voornemens, de'diplomntieke medewerking van het Belgische gouverne ment bij den Nederlandschen gezant te Brussel in te roe pen. Het schijnt zich ook door middel van den Franschen gezant aldaar met de suikerfabrikanten uit het Noorden van Frankrijk in betrekking te willen stellen, die in som mige gedeelten van Zeeland uitgestrekte beetwortel-akkers bezitten, waarvan het beheer uit kracht vau het nieuwe poldereglement in andere handen zou overgaan. In den loop der maand September van dit jaar zal er te Gent een internationale schietwedstrijd plaats hebben, waaraan zoowel door binnen- als buitenlaudsche schutters deelgenomen zal worden. De stad Gent zal bij deze gelegen heid haar oude gastvrijheid weten te handhaven; zij zal het voorbeeld volgen, eenige jaren geleden door de steden Brus sel en Luik gegeven. De officieren der burgerwacht hebben zich met een groot gedeelte der voorbereidselen voor dit feest belast en rekenen ook, vol vertrouwen op de mede werking van de geheele bevolking van Gent, om het feest zooveel mogelijk luister bij te zetten. Laatsgenoemden ztjn ia de gelegenheid gesteld, hunne feestgaven bij verschil lende daartoe benoemde comité's te deponeeren. De Observer vet lelt aan het publiek wie eigenlijk de tegenwoordige don Carlos is en aangezien hij wellicht niet algemeen bekend is, ofschoon zijn rol in doze oogenblikken door bijkomende omstandigheden zeer gewichtig wordt, kan het misschien nuttig zijn in de eerste plaats te melden, i dat hij de kleinzoon is van den broeder van Ferdinand VII "en gehuwd met een dochter vau liarel III, vroeger hertog van Parma. Ferdinaitd, die in onmin met zijn broeder don Carlos was, verkreeg de intrekking der Salisclie wet on zeer kort daarop werd de thans vei dreven Koningin Isabella geborea, Na het overlijden van Ferdinand (wiens dood eenige dagen geheim gehouden werd) begon de worsteling tusschen Christina, Ferdinands weduwe en de aanhangers van don Carlos, een strijd die zeven jaren duurde. In 1845 deed don Carlos van zijn rechten afstand ten behoeve van den graaf de Montemolin, die in 1871 plotseling stierf. Don Juan, een zoon van don Carlos uit een vorig huwelijk, die toon optrad, deed in '1868 afstand van de rechten op den troon ton behoeve van z\jn oudsten'zoon Carlos Maria de los Dolores Juan Isidore Joseph Francisco Quirino An- «itonio Gabriel Raphael, hertog van Madrid, thans24jaav oud. 4 BIHMENUHDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 40 Mel 4872. Woensdag jl. had in «Musis Sachim" alhier de jaarlijk- sche openbare les plaats van de lecilingen der Zangschool, onder directie van onzen stadgenoot, den heer J. van der Hoeven Mz. Hebben wij reeds meermalen met lof van deze zangschool gewag gemaakt, ook nu kunnen wij niet anders dan onze ingenomenheid betuigen met den uitslag van het ten gehoore gebrachte; op hoogst verdienstelijke wijze wer den de meeste der op het programma voorkomendenont- mers uitgevoerd. Geen wonder dan ook, dat de talrijke hoorders, herhaaldelijk op ondubbelzinnige wijze blijken 'van hunne goedkeuring en tevredenheid gaven over de keurig nette wijze waarop de stukjes werden gezongen. Onder die stukjes verdienen, naar onze mcening, vooral vermelding de toonstudiun, zoowel van de derde-, tweede-, als van dc hoogste klasse, alsmede de nos. 5 en 9 van de 'le afdecliug, dc drie laatste nommers van de 2e aftleeliug van het programma, "waarvan o. a. ook de daarin voor komende solo-pat tijen flink werden gezongen en op zuiver heid van toon en juistheid van maat, aanspraak mogen maken. Hoog steeg vooral de verrukking, toen ten slotte door de verschillende klassen gezamenlijk nog eenige der zoo geliefde Aprilliedjes werden uitgevoerd. Moeielijk is het de opgewondenheid te beschrijven, waarmede die liedjes uit volle borst-werden gezongen. Onwillekeurig herinner den wij ons nog de onvergetelijke feesten op 1 April, vooral die der schooljeugd aangeboden, en deed het ons goed nog eens die liedjes te hooren zingen, waarvan als't ware de laatste toonen ons nog steeds in de ooren klonken. Nog dient te worden vermeld, dat tot verrassing der aan wezigen, door één' der leerliugen dier school, een fantasie voor viool uit de opera: Tannhduserwerd voorgedragen: dit spel. alsmede de begeleiding daarbij van de piano door zijne zuster, waren zoo (link en meesterlijk, dat liet de aan wezigen in verrukking bracht; wij wensehen dien jeugdigen violist, van wien de lockomst veel goeds doet verwachten, lust en moecl toe om op den ingeslagen weg met ijver voort te gaan. Lang bleven de aanwezige ouders en verdere betrekkin gen nog bijeen om getuige te wezen vaa hot gejubel en de opgewondenheid der leeilingon, zoowel groote als kleiue, toen, na afloop der openbare les. liet bal aanving hetgeen nog tot laat in don avond duurde. Den ijverigen directeur der school zij hulde gebracht voor zijne onvermoeide pogingen, die hij in liet belang daarvan blijft aanwenden; moge hij ziine belooning ruim schoots vinden in de steeds zich meer openbarende en onmiskenbaar op te merken vorderingen, die de leerlingen zijner school maken. De Nederlandsclie Handelmaatschappij wenscht scheepsgelegenheid te zien aangeboden voor den overvoer van producten van Java naar Nederland. Aanbiedingen worden ingewacht le Amsterdam tot 15 of bij de agenten tot 14 dezer, "Wij kunnen nu met zekerheid melden, dat de be grafenis van Prhises Hendrik is vastgesteld op Vrijdag don 17 dezer. Tengevolge van liet overlijden van II. IC. II. Prinses Hendrik heeft de heer Beijens zich genoodzaakt gezien te besluiten, de viering van het Nederlandseli-Belgisch ver broederingsfeest onbepaald uit te stellen, De commissie voor het gedenkteekeu te Ileiligerlee heeft besloten de onthulling vooronbepaaldcntijd uitte stellen. Vanwege den Minister van Binuenlandsclie Zaken wordt ter algemeeno kennis gebracht, dat in de maand Juni of Juli a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examensvermeld in arlt. 4, 5, 8 en 9 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad no. 59), ter verkrijging van het diploma en van akten vm bevoegdheid als arts, hulp-apotheker of apotheker, in art. 16 vermeld. De dagen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens worden afgenomen, zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot do examens wensehen te worden toegelaten, worden verzocht daarvan vóór '15 Mei e. k. schriftelijk op gave te doen aan den voorzitter der commissie vau examen: voor het natuurkundig examen, den Staatsr.-hoogleei aar dr. 1'. L. Rijke, te Leiden vo(H het geneeskundig examen, den hoogleeraar dr. L. C. van Goudoever, te Utrecht, eu voor het examen van hulp-apotheker eu apotheker, den hoogloeraar dr. P. J. van Kerckhofl', le Utrecht. Nu reeds iets te zeggen omtrent den loop ,der minis- terieole crisis, zou, minst genomen, voorbarig wezen. AVij onthouden ons dan ook voor het oogenblik van elke be schouwing en laten het volgende, dat men der Arnh. öt. uit 'sGravenhage mededeelt, geheel voor rekening van den schrijver: Zooals reeds is medegedeeld, heeft de Ministerraad, die Vrjjdag jl. ten huize van den heer Thorbecke is gehouden, besloten, dat het Ministerie ziju ontslag aan den Koning zal vragen. «Dit besluit heeft mij geenszins verwonderd. Sinds maanden is de heer Thorbecke zeer zwakik meen, dat hij sinds -December niet-meeraan-hct-Miuisterie heeft ge werkt, eu geen audiëntie heeft verleend. Toen het weder wat zachter werd, is de heer Thorbecke eenige malen uit rijden geweest, en heeft ecu paar keeren eenige oogen blikken de Kamerzittingen bijgewoond, maar moest ten gevolge dier vermoeienis en van gevatte koude wederom liet huis houden. De geneesheeren hebben reeds sinds langen tijd den grijzen staatsman aangeraden, om rust te nemen en eenigen tijd in een zachter klimaat te gaan door brengen. Toen nu de inkomsten-belasting verworpen werd, was zulks een geschikte aanleiding, om ontslag te vragen. Groot is het verlies, dat Nederland lijdt door het ver dwijnen van Thorbecke van het staatstooneel. Veel goeds is door hem tot stand gebracht. Het gerucht loopt, dat Zijne Majesteit den heer Thorbecke zal raadplegen omtrent liet samenstellen van een nieuw Ministerie. »Van conservatieve, dus in dit opzicht zeer verdachte zijde wordt beweerd, dat Thorbecke van meening is, dat thans een conservatief kabinet moet optreden. De liberale partij heeft de meerderheid in de Staten-Generaal. Alleen over een economische zaak, de inkomsten-belasting, en niet over een politieke, bestaat bij haar eenige verdeeld heid zoodat een Ministerie, dat met tot de liberale partij behoort, geen parlementair recht van bestaan heeft. Het is te hopen, dat de grijze staatsman, zoo hij daartoe ge roepen wordt door den Koning, zijn politieke loopbaan zal besluiten met het formeeren van een Ministerie, dat den weg bewandelt, dien hij sinds jaren tot heil van ons land heeft betreden. «Niettegenstaande zijn zwakke gezondheid, heeft de heer .Thorbecke in de laatste weken ijverig aan een wet op het hooger onderwijs gewerkt, voorwaar een bewijs, dat al is het lichaam zwak, de geest steeds krachtig en helder blijft." Te Overschic is jl. Dinsdag aangehouden en in verze kerde bewaring genomen Arie Langerak, van beroep smid en wonende te 's Gravenhage, die zich schuldighad gemaakt aan diefstal der ofl'erbus voor den St. Pieterspenning in de R. K. kerk te Overschie. Hij had zich door een zijdeurtje toegang in de kerk weten te verschaffende bus, welke met twee ijzeren pennen in den muur was bevestigd, heeft hij er uitgedraaid eu, onder zijn jas verborgen, medegeno men. De bus bevatte ruim 12 aan verschillende specie. Omtrent de visscherij meldt men ons het volgende: Kort na de heropening der visscherij te Katwijk kwa men de schuiten doorgaans met een niet onbevredigende vangst terug, tengevolge waarvan de markt, na aftrek van den naar het buitenland verzonden visch, nog voldoende kans gaf om tegen redelijken prijs te koopeu. Sedert de laatste weken is echter, hetzij door ongetegeld aankomen der schuiten, hetzij door ongelijke vangst, vermindering in den aanvoer van visch ontstaan. Het stormachtige weer dezer dagen beneemt de gelegenheid om uit te zeilen, aan de vertrokken schuiten om naar den wal te zetten, waartoe de ongunstige wind medewerkt. Een weinig thans ter markt gebrachte schol, die zeer hoog in prijs is, gaat traag van do hand. Niet dan door vermogenden is de schier tot lekkernij verheven visch te genieten. Voor den niet ver mogende is de keus tusschen geen of peperduren zeevisch spoedig gedaan. Hij herinnert zich gelezen te hebben dat men alhier in April 1613 20 schelvisschen om een stuiver gaf; hij weet dat thans één sehelvisch soms 20 stuivers kost en hij berust er in. (L. C.) Het Weekblad voor Winterswijk m Omstreken meldt: Den 29en April werd door de heeren Snellen en Willink gestort bij den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, de sotn vau ƒ200,000, als waarborgkapitaal voor de richtige uitvoering vau de hun verleende concessie tot aanleg en explotatie van den Nederlaudsch-AVestfaal- schen Spoorweg. De onderhandelingen -over het in Pruisen vallende deel der lijn worden mot kracht voortgezet en men mag een spoedige gewenschte oplossing daarvan met vertrouwen tegemoet zien. LI. Zaterdag morgen zou te 's Hertogeubosch het huwelijk voltrokken worden tusschen zekeren weduwnaar v. E. eu de weduwe v. H.zij hadden echter vooraf een woor denwisseling over het een of ander, en onder de hand werd het tijd zieli naar 't stadhuis te "begeven. De inmiddels naar benedengegane bruidegom riep zijmaanstaande levensge zellin toe zich wat te haasten, want dat de getuigen en rij tuigen weidra zouden daar zijn. Wat denkt men, was het antwoord dor bruidHet luidde aldus»ik doe het niet, ik schei er uit," en zij was ook niet over te halen. Ten einde raad stoofde bruidegom de deur uit en kon nog juist getuigen on rijtuigen afzeggen. Beide zijn, zegt men, zeer tevreden in hun lot. t Zetterlund heeft een proef genomen om uit hout zaagsel brandewijn te stoken. Hij nam daartoe 450 kilogr. zaagsel van dennenhout, 70 kilogr. zoutzuur en 1600 kan MINT. ABONNEMENT! Ahonncniciiljprijsper Duo M tandenI 85. Franco per Post, door het gchccle ttijk2 50. ADVERTENTIE N: Prijs: uit 1 lol 10 gewone tegels /MOO; iedeto regel nicer 0.10. Voor den weidenden stond en mor weldadigheidde helft van den prijs. .1*

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1