*Ao. 1872. M 2877. Verschijnt dagelijks öitgmnderd Pioscjag. BMENIANDSCKE BERICHTEN. 1 ei. (Tlrlcven 'Franco.") BUITEMLASflOSGHE BERICHTE i Eon afschuwelijke misdaad heeft te Smolensko plaats gelmd. Delfos^. Ztg. verhaalt dienaangaande't volgende: Bij een rijke weduwe,-die in de nabijheid van Smolensko "woonde, was een jong menscli, Nikolajow genaamd, tot •huisonderwijzer aangesteld voor haar twee zoontjes, die hij voor 't gymnasium zou opleiden. Waarschijnlijk heeft hij de weduwe, de moeder zijner leerlingen, het hof trachten te maken, en toen zijne pogingen daartoe zonder gevolg bleven, vatte hij hel wreede voornemen op, om zich dooi den dood der kinderen op de moeder te wreken. Hij ging er werkelijk toe over om zijn besluit ten uitvoer te brengen, endeed dit met de meeste wreedheid. Op zekeren nacht vermoordde hij een der knapen, legde het hjlc opeen divan, overgoot het met petroleum, wikkelde het in een doken en stak dezen in brand. Daarop wekte hij zijn jongoi en broeder, bracht deze naar liet lijk en zeide»Tk za1 .net u cvenzoo handelen; dal hebt gij. dan voor uw moeder." De onge lukkige knaap liep naar liet venster en wilde er uitspringen, doch werd nog door den wreedaard gegrepen. Deze ont stak daarop in een afzondei lijken vleugel van het huis, dien hij met de knapen bewoonde, een gereed gemaakt vuur, dwong don knaap daardoor te loopen en toen dezen de voeten verbrand waren, trachtte hij hem te dooden. Tn- tusschen geraakte door het al te lichtvaardig aangestoken vuur de vleugel vau het huis in bra-.d; er werd alarm ge maakt en de ter hulp snel lenden ontdekten nog gemakkelijk de vreeselijke oorzaak. De knaap werd nog levend ge vonden en hoewel hij aan de hevigste smarteu ten prooi was, wist hij nog kracht genoog to verzamelen om alles te vertellen, voor hij stierf. Overigens heeft Nikolajew alles bekend en heeft hijzelf de bijzondei heden van zijn gruwel daad oan't licht gebracht. Er is zeker geen staal, die in die mate zijn geleerden en kunstenaars ondersteunt als het kleine Denemarken jaarlijks wordt daartoe uit de schatkist een betrekkelijk groote som toegestaan, zoo bijv. voor liet loopende jaar: 8800 Rdl., die tot bedragen van '100 tot 600 Rdl. aan dertig geleerden en litteratoren worden verleend; verder genieten tien geleerden en kunstenaars elk 200 en 300 Rdl. te zemen 2600 Rdl., om hun op wetenschappelijke reizen te steunen, terwijl bovendien aan een aantal schilders toelagen, zelfs tot een bedrag van 1000 Rdl. zijn verleend. In het geheel heeft de staatskas tot bovenvermeld doel 16400 Rdl. toe gestaan. Als Duitscldand dit voorbeeld wilde volgen, zegt de l(óln. Ztg. zou het zeker 4.000.000 thlr. uit de rijks- schatkist behoeven en Nederland danheeft men er daar wel eens over gedacht? Gelukkig dat Koning Wil lem III uit particuliere fondsen veel doet voor dc kunst en dat Koningin Sophia een kunstlievend hart heeft en daar naar handelt. Het stoomschip Boyne, dat dezer dagen uit Brazilië te Southampton aankwam, zag nabij kaap Finisterre zijn vaart eensklaps verminderen door een grooten walviscli, die dood of slapende op de oppervlakte der zee voor den boeg dreef, door den steamer was aangevaren en na eenigen tijd voortgeduwd te zijn, zonk. De Köln. Zeit. bevat een uitvoerig artikel, getiteld: Die Jesuitendoialto in Beichstagewaarin zij do verschul digde hulde brengt aan den afgevaardigde Wagoner voor de uitstekende rede, welke hij den 15 dezer in den rijksdag, bij de behandeling der Jezuïeten-quaeslie, heeft uitgespro ken. Na een en andere plaats uit die rede aangehaald te .hebben tot staving, hoe de zwakheid en toegevendheid der regeeringen tot dusver hebben bijgedragen tot vergrooting en uitbreiding van den overmoed en opperheerschappij van s hare onverzoenlyleste vijanden de Jezuïeten enz.zegt de schrijver van bewust artikel ten slotte, dat hij volkomen 'instemt met het voorstel van den lieer Wegener, t. w. geen gevolg tc geven aan het verlangen van diegenen, welke gaarne al de Jezuïeten uit Duitscldand zouden willen uit zetten, danr dit niets zou baten. Onder een anderen naam en. onder een andere kleeding zouden zij altijd tei ugkceren, en een zeker kenmerk, waaraan men hen altijd kan onder scheiden, is er niet. Wel daarentegen van het tegenwoordig oogeublik af aan met alle geestkracht de rechten en wetten van den staat tegenover de Jezuïeten te doen gelden, ton einde alzoo te voorkomen dat de theoriëu van 18 Juli 1870 - in toepassing gebracht worden. JEcn millionair door een hood. Uit Colmar wordt het overlijden gemeld van een mau, die millionair was en zijn vermogen aan zijn hoed te danken had. Ziehier de geschie- denis, In '1826 of daaropastreeks kwam oen arme draaiers- - gezel, Muhle genaamd, blootsvoets en met een randsel op den vug in het dorp, waar de machinefabriek vau dc hln Well en Boulrou gevestigd is en verzocht dm werk. Zijn haveloos uiterlijk was niet geschikt om belangstelling in te 'boezemen en de heer Weil, tot wien hij zich gewend had, "scheepte hem af. De werkman onderwierp zich aan zijn ft\noodlot en vervolgde droevig zijn weg. Plotting echter .Cvwordt.hij door den fabrikant teruggeroep 'dei, man ../jywtvt drommel is dat voor een hoed dien,;' -oofd hebt? Het is een houten hoed, mijnheer.''r^en houten hoed? - Laat mij dat ding eens wat'naderbij bekijken. Waar hebt ge dien gekocht? Ik heb hein zelf gemaakt, mijnheer. Én hoe heb je hem dan gemaakt? Op de draaibank, mijnheer. Op dc di aaibank? Maar de Iroed is oraal en op do draaibank worden alle '^kénfoud. Dat is /.oo, ant woordde- de werkman, en nOgtans h'èïï iirdciTlio'èd zoo ge-' maakt. Ik heb 't middelpunt vei plaatst en clan gethaaid, zoo als 't mij goeildaeht; ik moet \cr loopen en bob een hoed noodig, die mij tegelijk voor regenscherm dient, en daar ik geen geld heb om zoo'n ding'tc koop;», heb fleer maai* zelf een gemaakt. De ai me diuuiersgozel Muhle had instinctmatig do excentrische' diaai-methode uitge vonden, die in do jongeie werkttiigkuiule oen zoo buiten gewone rol zou boklcedou. Mijnheer Well door/ag met den scherpen blik vau een bekwaam fabrikant het gioolo ge wicht dezer vinding, hield den man met den houten hoed bij zich, en vond in hem niet alleen een bniikbareu arbeider maar een genie, dat ter zijner ontwikkeling slechts de ge legenheid en een weinig bcsch.ning noodig had Muhle bekwam al spoedig aandeel in do fabriek winst, wcrcl later onder deu naain van Moulin haar eigenaar, en verwierf zich zoo het aanzienlijk vermogen, thans bij zijn dood nagelaten. Luideus het blad Ic Matin, hebben tie maarschalk Vaillant en dc admiiaal Tröliouart, om redenen van ge zondheid, voor liet presidentschap van den krijgsraad, waarvoor de maarschalk Bazaiuo terecht moet staan, bo- daukt, en daartoe de certifipateu hunner gcnceshecren overgelegd. Wordt hun excuus gebillijkt, waartoe zij zich aan een contra-visite vau de hoofden van clou geneeskundi-, gen dienst der land- en zeemacht moeten onderwerpen, dan wordt do hoi tog van. Auraale de eerste persoon om dat pre sidentschap te vervullen, daar hij dan de oudste genemal is. De debatten van den krijgsraad zullen, volgens hetzelfde blad, niet voor half Juni aanvangen. Niemand, Girardin noch Villemessant zelfs niet, is vindingrijker geweest in kunstgrepen om de aandacht op een dagblad te vestigenden* er van te doen spreken, dan wijlen Millaud, die er zooveel opgericht en to't een hoogen trap van bloei gebracht heeft. In zijn eerste jeugd reeds deed hij van die gaven blijken. Hij begon toen te Bordeaux de uitgaven van een blad »le Theatre", eu men zal niet ge makkelijk radeu wat hij verzon om zijn blad iets pikauts te geven en daai door het debiet te bevorderen. Hij gaf name lijk alle dagen eeu lijst van de overledenen te Bordeaux, en vermelde achter hun uaain die van den dokter, onder wiens behandeling zij gestorven wai en. Aan liet einde van iedere maand leverde bij een recapitulatie der sterfgevallen eu dau kwam achter den naam van elk geneesheer hoeveel dooden hij gehad had. Desgelijks met het einde des jaars. Men kan denken tot welk rumoer, lot hoeveel gepraat, zulk eeu zondei lingo statistiek aanleiding gaf Dc dokters die de grootste praktijk luidden, ijverden er woedend legen, want natuurlijk kwamen zij ook als de meeste dooden le verende in die statistiek voor. De massa jonge dokters en die met weinig praktijk, hadden dam-entcgeu ook slechts luttel dooden, en ij vei den wat zij konden om het blad, dat beu in zulk een voordeelig daglieht plaatste, algemeen ver spreid te maken en overal ingang te doen vinden. Millaud lachte in zijn vuistje eu was de eonigo die er wel bij voer. Een zeer belangrijke zaak werd dezer dagen voor het hof van assises in hel departement du Doubs behandeld. Le Matiu geeft daarvan het volgende overzicht: I3et opvoedingsgesticht van het Legioen van Eer, te St.- Denis, waar alleen dochters van officieren of minstens rid ders dier orde worden toegelaten, heeft een succursaal te Ecouen. Het verschil lusscheu deze twee inrichtingen is dat in de eerste de dames-leeraressen en opzichtstcrs gekozen worden uit de oml-leerlingcu, en te Ecouen deze betrekkin gen worden waargenomen door geestelijke zusters van de congregratie der Moeder Gods. Voor eenigen tijd nu plaatste een huisvader, ridder van het Legioen van Eer, bchoorende tot den Protcstautschen godsdienst, zijn dochter in deze laatste inrichting: onder uitdrukkelijke voorwaarde dat haar de vrije uitoefening zou worden gelaten van het geloof waarin zij was grootge bracht, en dat geen invloed, van eeu andere richting op haar zou worden geoofeud. De tijd van do eerste communie brak aan. De geestelijke zustei s, zonder aelit te slaan op deuwor.sch en liet duidelijk uitgedrukt erlangen des vaders, begonnen, ongetwijfeld met de beste bedoelingen, do bekcering van het jonge meisje te beproeven. Zij veistei ktou liet meisje zóó wél in deleci, dat dit een uitstekende katholieke zou zijn gewor den, indien de vuile., dien men had gewaarschuwd, niet tussche.i beiden was gekomen. Dit was echter uiet genoeg: woedend over het geval, wilde hij het publiek maken ea een dagblad van do gemeente Ecouen bevatte deu volgen- geilden morgen een brief van zijn hand, met eeu zeer kras se appi ei-iutie van de handelwijze dèr geestelijke zusters. Ten gevolge van dit stuk diende zoowel generaal Vinoy. grootkanselier der orde van het Legioen van Eer, als de superieure vau liet gesticht een klacht iu tegen den schrij ver en den uitgever van het blad, die echter door de jury werden vrijgesproken. 4 - Generaal Vinoy en de superieure vervolgden toen de ziak ten civiele en cischten vergoeding van schade, veroor zaakt aan het etablissement te Ecouen door de openbaar making van den brief. Het Ilof, thans uitspi-aak doende zender jury, .veroordeelde de door de jury vrij gesprokene tot ben"geldboete van 2000 fr. eu iu de kosten van Ket pro ces. Hoe deze twee uiteenloopeude rechterlijke uitspraken te rijmen? vraagt liet blad. De Echo du Parlement meldt, dat dezer dagen een zeer geachte dame, woonachtig in de ruo Feronstré, te Luik, overleed. Er werden de noodige maatregelen geno men voor de ter aarde bestelling. De kamer waar het lijk stond werd middelerwijl met zwart behangen; de waskaar sen werden aangestoken. Do bloedverwanten stonden diep bedroefd om liet lijk geschaard, toen eensklaps de schijn baar overledene de oogen openten opstaande vraagt waarom men zoo weent. De dame was slechts ia zwijm gevallen, zij stond op en blies zelve de kaarsen uit. De wet waarbij in Italië het burgerlijk huwelijk is ingevoerd, eisclit niet dat dit aau het kerkelijk huwelijk voorafgaat Hieruit volgt, dat iu het middeu en zuiden des lands, waar de geestelijkheid nog eem ontzaglijken invloed heelt, de echtelingen dikwerf den raaire voorbijgaan, vooral wanneer de ouders zich tegen het huwelijk verzetten. Te Rome is de helft der huwelijken, die gesloten worden, zuiver kerkelijk. Vandaar inconveniënten, waarop de heer Defalco orde denkt te stellen, liet nieuwe strafwetboek, dat in den loop van dit jaar aan liet Parlement moet worden aange boden, treft met een boete' vau 120 tot 500 frs,, voor de eerste maal, eiken geestelijke, die een huwelijk inzegent vau personen, die niet eerst door den burgerlijken ambte naar in den echt verbonden zijn. SCHIEDAM, 2,3 Mei 1872. De heer J. W. A. Nott .n, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Leeuwarden, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier bedankt. lieden namiddag circa half zes ure kwam in hollende vaart een paard met een kar, waaraan een wiel ontbrak, vau deu Rotterdamscheu dijk de Hoogstraat langs en liep iu de Bqterstraat tegen een molenwagen, waardoor het in zijn lotp gestuit werd. Voor zoover wij weten zijn er in de "tad geen onheilen door aangericht "VVat aanleiding tot dit geval gegeven heefl is ons nog onbekend, evenals wij niet weten wat er met den voerman is gebeurd. Morgen, Vrijdaggen 24 dezer, zal het vijfentwintig jaren geleden zijn, dat J. Goudswaard aan het station alhier vau de Ilollaudsehe spoorwegmaatschappij als portier' werd aaugeslcld. Dat hij gedurende dat tijdvak vele duizenden den toegang tot de treinen openstelde en even zeer vele duizenden de gelegenheid verschafte van het perron te komen, zal wel uiet behoeven vermeld te wor den doch we ltunneu niet nalaten bij de herdenking van zijn vijfentwintigjarige vervulling dier betrekking hem den welvci dienden lof toe te brengen, dat hij die steeds op de meest bereidvaardige en heusche wijze heeft waar genomen, steeds gereed waar hij vermocht het den reiziger gemakkelijk te maken: in de overtuiging, dat allen, die met deu jubilaris meer in onmiddellijke aanraking kwamen, met dien lof zullen instemmen; vooral de habitués. Wij wenschen dan ook dat hij nog velo jaren als portier aan het station Schiedam zal werkzaam zijn. -< Er is een groot gebrek aan rijksveeartsen, voorname lijk op hot platteland. Sommige gemeenten loven buiten- gewoou hooge toelagen uit; er zijn zelfs gemeenten waar 'het cijfer tot f 600 is gestegen Het ware zeer wenscheüjk, dat de laudlicden het dwaze inzagen, om hun kostbaar vee aan kwakzalvers toe te vertrouwen, daar zij veelal de dupe hiervan worden. Slechts weinige jongelieden ge voelen lust, om tot rijksvceaits te worden opgeleid, zoolang de vee houders middelen ter geneziag gebruiken, die lijnrecht in druisen tegen hetgeen voor de ziekte van het dier noodig is, en slechts wanneer alle hoop bijna vervlogen is de rijks- veearts geroepen wordt, die natuurlijk, als het dier sterft, beschuldigd wordt verkeerde geneesmiddelen te hebben aaugewend. Vau goederhand verneemt men, dat de heeren KnijfT en Kaptijn geslaagd zijn in hunne pogingen tot het verkrij gen der rosteerendo f 300,000 ten behoeve van den spoor weg UtrechtLeiden, en dat men dus den aanleg van dien weg als verzekerd kan beschouwen Uit Westerkwartier (prov. Groningen) wordt van 20 Mei gemeld: Wij vernemen zeer gunstige berichten van do kunstmatige oesterbauken, die onder Oostmahorn zijn aangelegd, ook onder medewerking van de »NH. Maatschappij lot bevordering van Nijverheid," Do banken worden meer en meer bevolkt en het onderzoek daarvan heeft herhaaldelijk doen zien, dat de zaak binnen een paar jaren als goed gevestigd mag worden beschouwd. In de Lek bij Vreeswijk is een zalm van 25 halve kilo's gevangen en door de gelukkige visschers te Utrecht voor f25 verkocht. i ABONNEMENT: AbojitiomcnUprijsper Diio Miandonf J 85. Franco per Pnsl, door hot geilede Rijk2 50. _Cï_ AÏVEETESlIBKi l'iijs: van lol 10 gewone regels 1.00iedere regel meer /"O-IO. Vooi den wei kenden shnd en voor weldadigheid, dcliclft vjii den prijs m'-

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1