A0. 1872. 'm' ,2885. Woensdag 5 Juni. Verschijnt dagelijks;-; uitgezonderd Dinsdag. 8UITF«LA«DSpE BERICHTEÜ. B1BIMEMLAHDSCHE BERICHTEH. f Abonnementsprijspor Drie Maanden Franco per Post, door liet gelieclo Rijk r 1.85. 2 50.! (TBrleven -Franco.) ilVEBTENI I'll Nj' 1 l'rijs. van 1 tol 10 gewone regels f I 00; iedere regel, moer /".O 10. Voor.'ilcn lycrkendoe stand en voor weldadigheid, dehelFtjan deapryj De vroegere mededeeling/ dat namelijk de Pruisische Regeering.te Berlijn een Èuropeesche conferentie wil doen plaats hebben, om de sociale quaestie te onderzoeken en maatregeten-te-berarrien om de gevaren, diedaa ruit zouden kunnen voortspruiten, af te wenden is onjuist Er is geen 'sprake van het bijeenroepen eener Èuropeesche con ferentie, doch de zaak is eenvoudig deze. De sociale quaestie werd verleden jaar door de Régeeringen van Duitschland en Oostenrijk te Gastein ter sprake gebracht. Er werd toen besloten, dat iedere Regeerihg het bedoelde vraagstuk af zonderlijk zou onderzoeken. Het resultaat van dat onder zoek heeft men elkander thans wederkeerig medegedeeld, en het besluit is genomen het onderzoek nader voort te zet ten, terwijl de beide staten commissarissen zullen afvaar digen, die eerstdaags gezamenlijk met eenige specialiteiten een bijeenkomst te Berlijn zullen houden. De beroemde Duitsche romanschrij ver Frederik Ger- stacker is dezer dagen te Brunswijk overleden. Kort na den Fransch-Duitschen oorlog waren er in Duitschland geen spoorwegwagens tot het vervoeren der handelswaren te krijgen. Ieder herinnert zich dien nood. Hiertegen steekt evenwel nog treuriger het feit af, dat ei in April door elkaar genomen, op de Nederschlesisch-Mar- kisehe baan dagelijks 940 wagens en op de Oostbaan 2440 ongebruikt stonden. Ook op de andere staatsbanen had men meer dan genoeg materieel beschikbaar. In de 22 Jpullique franpaise wordt de volgende sta tistiek medegedeeld van de vonnissen, tot 27 Mei jl. door de krijgsraden uitgesproken, doodvonnissen 73; veroor deelingen: tot levenslangen dwangarbeid 212;.tot depor tatie in een vesting 894, tot eenvoudige deportatie 2900, tot detentie 1169, tot reclusie 60, tot een gevangenisstraf: van drie maanden en korter 305, van lauger dan drie maanden. 1373, van langer dan één jaar 1138, verbanning 291, te zamen 8415 veroordeelingen, hetgeen met 2112 vrijspraken een totaal van 10,527Vonnissen uitmaakt. Ge middeld zijn alzoo 20 pCt. der beschuldigden vrijgesproken. Een Fransch blad verhaalt het volgendeDezer dagen kwam een twaalftal Engelsche touristen met den spoortrein van Calais te Parijs aan, vergezeld van een Franschen gids, dien zij te Calais hadden aangenomen. Het schijnt echter dat deze. gedurende de reis door de Eugelschen be- leedigd was, die hem verweten hadden dat hij de Parijsche eelebriteiten niet goed kende. Hij besloot een geduchte wraak te nemen. Op het oogenblik dat het gezelschap het station verliet reed een kapitein van den generalen staf voorbij. Kijk, zei de gids, dat is de generaal Ladmirault »Aoh 1" riepen de Engelschen als uit een mond en staarden den gewaanden generaal met welgevallen na. Eenige stap pen verder wees de gids hun een in het zwart gekleed heer aan, die een pakje onder den arm droeg, en zei sdat is JulesFavre, met zijn portefeuille". Alweder volgde een algemeen Aoh 1" der Engelsehen, die nu een veel gunstiger denkbeeld van de bekwaamheid van hun gids begonnen te krijgen. Ongelukkigerwijze naderde de persoon, dien de gids als Jules Favro had'aangewezen juist in de richting van hef gezelschap en toen hij dicht bij was, bleek het den Engelschen, dat het een doodgraver was met een kinder- lijkkistje onder den arm. Dit was te veel, zij begrepen thans dat zij bedot werden en als één man vielen zij op den gids aan, die er. slechts met behulp der politie-agenten in slaagde om aan hun woede te ontkomen, terwijl de touristen zelf naar het naburig bureau van politie werden gebracht. l .Verleden week is door de burgerlijke rechtbank van Brugge een vonnis uitgesproken, dat niet zonder belang is •voor den landbouw en voor de takken van nijverheid, 'welke daarmee in verband staan. In het bijzonder in den omtrek van Brugge is men van meening, dat wanneer een landbouwer in schulden vervallen is, de leveranciers van allerhande mest bij voorkeur betaald moeten worden op den prijs der oogsten, die met bedoelde mest gewonnen zjjn, dat is (te zeggen, dat als een lanubouwer meer schuld heeft dau goed en zijn boedel vereffend moet worden, de gewone schuldeischers sjechts dan iets van geraelden prijs zouden kunnen bekomen, wanneer de leveranciers van mest ten volle betaald zijn. 'Welnu, de rechtbank vau Brugge 4 heeft over dit punt te beslissen gehad en, na dat alle voor- en tegenreden bepleit waren, is er een vonnis uitgesproken, hetwelk verklaart, dat de verltoopers van mest op hoege- 'naamd goen voorrecht van betaling aanspraak mogen makenden slechts tegelijk met alle gewone schuldeischers betaald kunnen worden. Zeer opmerkelijk mag het besluit genoemd worden, dezer dagen genomen door de centrale commissie van het Zwitsersche officiers-verein. De commissie heeft namelijk bepaald, - dat het Zwitsersche officiersfeest in den loop van i dit jaar niet zal worden gehouden en wel om de volgende overwegingen: dewijl door de verwerping'der gewijzigde -^constitutie de grondslag is weggenomen, waarop de ont- tewikkeling 'der., nationale strijdkrachten zou kunnen plaats stip zou aanbreken waarop wij verlost zouden worden van het verouderde stelsel, waarnaar ons leger is-ingericht, terwijl alle Èuropeesche staten den weg van vooruitgang ten deze hebben bewandeld. ,Deze toestand is niet slechts smartelijk voor ons, maar krenkend tevens en om die i eden achten wij liet tegenwoordige tijdstip geheel en al onge- "scluÈfom een militair feestte vieren. "Wij hadden gewenscht ons te kunnen vereenigen onder de algemeene vaderlaml- sche banier, maar in de plaats daarvan heeft men de banier der kantonnale verdeeldheid ontplooid. Met de diligence tusschen Democolona en de Zwit sersche grens is een ijzingwekkend ongeluk gebeurd. De wagen stiet tegen een steen, kantelde en verdween met paarden, conducteurs en reizigers in den gapenden afgrond. De voerman en de paarden, benevens een of twee reizigers, zijn op do plaats dood gebleven, de overigen zwaar ge kwetst, Met moeite slechts kon men ze ïcdden; elk oogen blik had men te duchten, dat zij, die de ongelukkigen op zochten, hun lot zouden deelen. Een vermakelijk misverstand had verleden week te Gazzada in Italië plaats. Aan 't spoorwegstation wachtte iemand op den tieinnaarVaresa; toen deze ('twas'savonds elf uur) aankwam, was de goede man in diepe rust. Hij werd na eenigen tijd wakker, bevond zich in dikke duister nis, en ontdekte bij het schijnsel van een lucifer, dat het één utu" was. Hij raraeide op aiie deuren en riep uit alle macht, om verlost te worden uit zijn gevangenis. De stationschef in den waan dat het gebouw door een bende oovers werd besprongen, greep een revolver en loste in den blinde 't eene schot na het andere, terwijl zijn vrouw het dorpje in opschudding bracht. Tal van kloeke inwoners kwamen met geweren, sabels en stokken aanstormen en overdekten het perron met hun projectielen. Na twee uren lang aldus de ledige ruimte bestookt te hebben, zonder zelf te weten wat er eigenlijk gaande was, bezette men, daar alle patronen verschoten waren, de uitgangen en eischte de roovers met luider stem op om zich over te geven. Men denke zich de algemeene verbazing,'toen de onschuldige reiziger van onder 't bankje, waarachter hij zich voor den kogelregen verscholen had, te voorschijn kroop. Maarschalk Serrano heeft aan zij re collega's van het Ministerie omtrent zijn met de Carlisten gesloten conventie ophelderingen gegeven, die de overeenstemming hebben doen terugkeeren, waardoor alzoo geen ministerieele crisis is te wachten. Ten gevolge van het door de Cortes verwer pen, met overgroote meerderheid, zijner motie van blaam tegen den president van het congres, heeft de heer Zoriila, het hoofd der progressisten, zijn mandaat als afgevaardigde nedei gelegd. Of dit voorbeeld door de andere leden dei- oppositie zal gevolgd worden, zal men moeten afwachten. SCHIEDA.M, 4 Juui 1872. Naar wij vernemen, heeft do heer A. Knappert Lz. zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Van wege den Minister van Binnenlandsche Zaken zullen ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbe steed: Donderdag 13 Juni: 1. het maken en leveren van 30 puntstukken voor spoorwissels: 2. het maken en leveren van 30 tongbewegingen voor spoorwissels3. het leveren, kepen en carboniseeren van eikenhout voor 30 wissels met 150 dwarsliggers in twee perceelen. Donderdag 27 Juni het maken van den onderhouw van het gedeelte spoorweg van de Boompjes tot het postkantoor te Rotterdam. Don derdag 27 Juni 1. het leveren, maken en stellen van meer palen, wrijfhouten en aanvaarroosters aan de buiten- en binnenhavens eu sluizen te Viissingen, langs het kanaal tusschen Middelburg en Viissingen en aan de loskaden te Middelburg, benevens eenige verdere werken2. het ma ken van gebouwen, het leveren en stellen van aanvaarroos ters, wrijfhouten en meerpalen aan de buitenhaven en de sluizen te Veere en langs het kanaal tusschen Veere en Middelburg, benevens een ige verdere werken en leveringen, het onderhouden van al deze wei-ken en van de sluizen en het pont op het kanaal te Veere. Donderdag27 Juni: het uitvoeren van eenige werken aan de brug over de Singel- gracht te Amsterdam, voor den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Met diep leedwezen, zegt het Vaderland, vernemen wij, dat de krachten van den lieer Thorbecke afuemen en de toestand zoo goed als hopeloos is. Den gepasseerden nacht heeft de zieke onrustig doorgebracht, doch heden morgen was hij zeer kalm. Niettegenstaande zij 11 doodelijke zwakte is hij nog altijd even helder van geest. Zelf ziet hij in, dat het hoogstens nog eenige dagen kan duren, maar met dé meest,, mogelijke kalmte spreekt hij over zijn naderend einde en maakt de noodige beschikkingen. Zelfs thans is hij niet te bewegen zich geheel aan de staatszorgen te ont trekken. Wel is waar is hij te zwak om zelf te schrijven, doch hij wil niet dat spoedeischende zaken onafgedaan blij ven, zoodat hij gebruik maakt van de diensten, diezijuzoon den zwakken vader gaarne bewijst," -> s Zijn buitengewone dienttyver ris dan ook als een .der JUi'i 'rif 1 v' A reden van zijn/treurigen toestand aan te 'merken: Toen Thorbecke voor het eerst bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer over de inkomstenbelasting verscheen, liet zijn gezondheid zoo weinig'te wenschen over, dat zijn gé- neesheeren zich vleiden dat de Minister, bij de noodige rust en geholpen door de koesterende zon der badplaats Erns, binnenkort geheel zou herstellen. Reeds den eersten, dag echter schijnt het zenuwgestel van denbejaarden man dooi de hartelijke ontvangst, hem in de Kamerten deel gevallen, te zijnaaugedaan; den tweeden dag werd hij door een lichte duizeling overvallen, zoodat hij de zaal moest verlaten, In plaats van nu in de warmte te blijven, beging hij de-onvoor zichtigheid om, niettegenstaande het weder nog guur was, naar Zorgvliet te wandelen. De schadelijke gevolgen bleven niet uit. De profetie van den arts, die hem den raad had gegeven niet naar de Kamer te gaan, bleek maar al te juist te zijn geweest. De verkoud heid, die Thorbecke zich toen op den hals haalde, nam lang zamerhand een zorgwekkend voorkomen aan en sloopte de weinige krachten, die hem nog waven overgebleven. Het is in dezen toestand nauwelijks te hopen, dat het lijden van den patiënt nog verlengd moge worden. Met voorbeeldeloos geduld draagt hij zijn lijden, maarnu hij inziet dat er aan herstel niet valt te denken, is het ook zijn wensch zoo schielijk mogelijk uit het lijden verlost te worden. t, Laat ons hopen, dat onze verdienstelijke staatsman in zijn laatste ure voor hevige benauwdheden moge gespaard blijven. De Stoompost heeft uitgerekend dat de nieuwe water weg door den Hoek van Holland aan de reederijen van Maassluis die te zamen 30 loggers bezitten een voor deel geeft van f210,000 per jaar, d. i. dus 344 pCt. van het kapitaal (7 millioen)-dat voor den nieuwen taarweg vereischt werd. t Zondag avond ten 9 ure had op de Maas, nabij het Bolwerk te Botterdam, een droevig voorval plaats. Een roeibootje, waarin twee 15jarige jongens en een 40jarige heer, kantelde om, waardoor alle drie te water gingen. Slechts de twee jongens zijn door de mannen van de stoom boot sleepdienst no. 5 gered, terwijl de oude heer ver dronken is. i De 87ste Algemeene Vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal dit jaar den 14 Augustus te Rotterdam gehouden worden. De heer Joost van Vollen hoven, vau Rotterdam, zal haar openen. Onder het be langrijke dier vergadering behoort vooral het rapport dei gecommitteerden, benoemd tot onderzoek naar de bezol diging der openbare hoofd- en hulponderwijzers. Nog vij andere voorstellen, hetzij van het Hoofdbestuur, hetzij vai Departementen, komen op de punten van beschrijving voor Behalve die voorstellen zijn door het Hoofdbestuur de ze volgende vraagpunten gesteld, en wenscht het dat mei zich na afloop van de behandeling der voorstellen met d beantwoording daarvan moge bezighouden. Zij bevele zicli zeer door hooge belangrijkheid aan en zullen gewi wel tot het bezoek der vergadering wekken. Die punte zijn van den volgenden inhoud 1. "Wordt er voldoende gezorgd voor de opleiding va hen, die als hoofd-, hulponderwijzers en kweekelingenb het lager onderwijs werkzaam zijn? Zoo neen, op welk wijze kan onze Maatschappij in dien toestand verbeterin helpen aanbrengen? 2. "Wordt er bij het geven van lager onderwijs voldoenc gelet op den aanleg en de vermoedelijke toekomst van h« die dit onderwijs genieten? i 3. Hoe te oordeelen zoowel over het beweren van sor migen, dat het Middelbaar Onderwijs hier te lande lij aan eenzijdig realisme, als over de meening van hen, die geen voldoenden grondslag in vinden voor practische to passing? Of zijn wellicht beide die meeningen gegrond, dica zin, dat geuoemd onderwijs èn te weinig idealistisc èn te weinig practisch, dat het te veel intellectualistisch' 4. Iu hoeverre statui de godsdienstbezwaren, door soi migen tegen het Lager Onderwijs op de Openbare Sch< geldende gemaakt, aan de invoering van den leerplk hier te lando in den weg? M.a. w. in hoeverre bestaat teg dei invoering van leerplicht het bezwaar, dat in sornm gemeenten leerplicht feitelij k schoolplicht zou zijn 1 r' 5. 'Verdient de opvoeding van weeskinderen in groi gestichten afkeuring? Zoo ja, welke zijn de bezwaï tegen, welke de voordeelen van een geheele ofgedeelteli verplaatsing en verspreiding van de kinderbevolking' groote weeshuizen naar en over het platteland? r~ 6. Wat leert de ondervinding in andere landen a gaande de inrichting en het gebruik van volksbibliothek Is het wenschelyk bij de inrichting der volksbibliothel van onze departementen, meer dan tot hiertoe geschiec acht te slaan op de bijzondere behoeften der lezers, dii de onderscheidene departementen van die bibliothe gebruik maken? Welke verbeteringen kunnen in het stuur dier bibliotheek worden aangebracht; om-het wenscht gebruik te bevorderen,? j De heer C. H. Eshuijs, geneesheer .te^Rotterc /schrijft in de W. 22. CA het volgende; -V li 1 t m(1 (a ..u uil i '1, A B ON HEMES?: t tfc, I V.-1-W

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1