-;t"l872. uTFÏLA^DSGH? BERIGHTEfi u n i. JV? 2887. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag'. BIMWENL Aft! DSGHE BERIGHTËN - Op de in 1848 geslagen geldstukken stondliberté. égaiité. fratemité. Daarvoor lazen de Franschen: libertc •point, égalité point, fraternité point. Om den grappenma kers te ontkomen, heeft men thans sterretjes geplaatst Jus- ggjjgn-die moorden,--doch'zonder^OCéfês^tOitnifzègrmëïT dat vrijheid, gelijkheid en broederschap in de sterren ge plaatst zijn, om aan te toonen, dat ze hier beueden niet te vinden zijn. Dezer dagen verheten de leden en matrozen van de OostenrijKsche jNounlpool-expeditie AVeenen om zich te Bremen in te schepen- Aan het hoofd der expeditie staan de luitenant Julius Payer, de scheepsgezagvoerder Wey- precht cn Graaf Haus Wilczek. De laatste is een origineel persoon; ofschoon man cn vader heeft hij een onbedwjng- baren. lust tot avontuien. Zoo maakte hij in '6G den oorlog teen Pruisen als gewoon soldaat mede. Hij schonk aan de expeditie een som van 30,000 florijnen, alleen om daardoor In het Noorden te kunnen jagen. In Afrika heeft hij verschil lende leeuwenjachten medegemaakt en zich als een harts tochtelijk en moedig jager doen kennen. Te "Weenen is door een professor in de muziek in Rusland ten verkoop, gesteld de viool, die Mozart gebruikt heeft. Dit instrument bevond zich eerst in handen van den graaf van Bronswijk, die het bij testament vermaakte aan den toonkunstenaar Pfeiffer in Pesth. Door diens zoon •wordt het nu ten verkoop gesteld. In Griekenland schijnen de roovers 'taan volken Redering weèr zeer lastig te maken. Van do Thessalische grenzen wordt geschreven, dat het dorp Domoco, niet ver van Larissa, dat door eene gemengde bevolking van Turken en Christenen wordt bewoond, door eene 40 man sterke bende is overvallen. Vier personen werden gedood, drie gevankelijk medegevoerd. Onder deze laatsten bevond zich een herder, wiens gehcele kudde goeden prijs werd ver klaard. SCHIEDAM, 6 Juni 1872. Onze gemeente heeft het verlies te betreuren van een harer meest geachte ingezetenen. De heer mr. Pieter Loopuyt, wiens overlijden reeds eenige dagen werd te ge- moet gezien, is in den nacht van gisteren zacht en kalm, in den ouderdom van bijna 81 jaren, aan zijne zeer talrijke be trekkingen, aan zijn vele vrienden, aan allen die hem lief hadden en vereerden, door den dood ontrukt geworden. Een onzer meest geachte ingezetenenzeiden wijen geen. enkelevan die den overledene in zijn openbaar of bijzonder leven gekend hebben, zal dit ontkennenj Waardige zoon van zijn hooggeschatten vader, den heer J._Loopuyt, die in Juni 1846 als Burgemeester dezer stad overleed, benoemde de bijna algemeeene stem der kiezers hem tot diens opvolger als lid van den Gemeente raad, terwijl hij in October 1856, ten gevolge van het afster ven van Tien'heer D. Veilouw, met eenparige stemmen tot diens opvolger als Wethouder verkozen werd. - Wars van alle uiterlijk vertoon, belette hem zijne als aangeboren bescheidenheid eene deugd die niet alle rijkbedeelden in gelijke mate eigen is zich op den voor grond te stellenmaar hoe hij, helder van hoofd, warm van hart en vrij van alle zelfzucht, niet slechts de belangen dezer gemeente, aan welker bloei en welvaart hij in belangrijke mate bevorderlijk was, maar ook als lid en voorzitter dor Kamer van Koophandel, den bloei van handel en nijverheid, met ernst en ij ver ter harte nam; hoe hij, zelf met hart en ziel deéchtvrijzixmigeheginselen toegedaan, maantoch hetgoede èn ware erkennende bij wien of waar hij het aantrof, zoowel hierenlateralslid vandeEersteKamer der Staten-Generaal, de belangen van het algemeen steeds trachtte* te be.vorde- ren en zijne verdiensten luide erkend werden, dat getuigde de deelneming in 's lands vergaderzaal) maar vooral de algpmeene verslagenheid in deze gemeente, toen in Augus tus 1861 de droevige mare tot ons kwam: de heerLoojmyt is te 'silage, te midden zijner werkzaamheden, door eene beroerte overvallen, en meer nog. toen slechts één maand daarna de waardige man zich verplicht gevoelde zijne openbare betrekkingen neder te leggen. Bijna elf jaren zijn sedert voorbijgegaan, en de plaats welke de overledene zoo waardig bekleedde is door anderen inge nomen, doelt wie hem ook in het openbaar leven de wolver- diende hulde bracht, wio in hem, als chef der hooggeachte firma P. Loopuyt Co. don loyalen, nauwgezetten man erkende en eerbiedigde, dieper nog z&l zijn gemis gevoeld enbetreurd worden door zijn kinderen en bloedverwanten, die in hem een innig geliefden vader en vriend verloren hebben, en zij no nagedachtenis zal onvergetelijk blijven bij zëovelen, die hem in zijn vroeger of later leven als menscli, als burger gekend hebben of wie het gegund was in meer of minder nauw.e betrekking, hem meer van nabij te mogen gadèélaan. Zij 'allen'twèten toch hoe hij steeds krachtig tie hand,, leende tot bevordering van al wat goed en schoon en (Ttrlcvcn Franco.) edel was, hoe alle zweem van hooghartigheid Item vteemd bleef en hij mot waarachtige humaniteit, altijd, gereed stond elk die het behoefde met raad en daad bij te stnau,'en zijn gevoelig hart er hem als toe droug om van zijne \varme* jelangstelling in het lot vaa anderen, op dg meest kiesehc wijze te doen blijken. OnbekT'ömpënïïnld'ÏMdigalshij'was, zal zijn dood niet liet minst door do armen betreurd worden. Van hem, die zóó leefde, die zóó handelde mogen wij jgen: God heeft een biaaf, een edel mensch vtiu ons weggenomen; wij vergeten hem niet! Zijne asch ruste .in vrede XT—*, Omtrent de laatste oogenhlikken van den lieer Tolir- becke lezen wij in het Vaderland liet volgende «Breng aan allen, met wie ik zoovele jaren aan de belan gen van het vaderland gewerkt heb, mijne laatste groeten over en zeg hun dat de stervende vriend is heengegaan, erkentelijk voor den steun, die zoovelen hem in moeilijke tijden gaven." Zoo sprak Thorbecke in de laatste ure zijns levens tot zijn trouwen arts en vriend, toen hij bemerkte dat hem schielijk de kracht tot spreken zou begeven. Wij beschou wen het als een voorrecht die laatste woorden van den grooten staatsman, die gisteren avond is heengegaan, aan onze landgenooten te mogen overbrengen. De gedachte dat de man, die zoovele jaren het vaderland zoo trouw heeft gediend, nog in ziju laatste ure gedacht heeft aan zijn vrienden on aan allen, die hem hij zijn groote taak hebben gesteund, zal voor velen, die met ons den over ledene betreuren, een troostrijke gedachte zijn. Ilij zal het gevoeld hebben, dat Nederland, waan oor hij gewerkt heeft met een energie, zooals die slechts bij weini gen gevonden wordt, behoefte had aan een afscheidsgroet, Desniettemin zal die afscheidsgroet velen pijnlijk aandoen. Er is een tijd geweest, dat bijna geheel Nederland alles goedvond wat Thoi bcckc deed. Maar er kwam een tijd dat zelfs velen zijner vrienden tot hun spijt den grooten meester soms hun steun moesten ontzeggen, ,Toch ook voor hen had de staatsman een afscheidsgroet. Tot allen die met hem aan de belangen van het vaderland hebben gewerkt, richt de stervende zijn vaarwel Het belang van den Staat, waaraan hij zijne beste krach ten wijdde, bleef tot in zijn laatste ure zijn hoogste doel Wij behoeven wol niet te zeggen, dat hij de laatste uren die hem nog gegund werden, in do eerste plaats wijdde aan zijn naaste betrekkingen en voornamelijk aan zijn kinderen, voor wie hij alles was. Een voor een moesten zij voor zyn ziekbed vet schijnen, en de hai lelijkste woorden, die de vader de zijnen toesprak, heoben gewis een onuitwiscli- baren indruk achtergelaten Het moet een hoogst aandoenlijk en treilend schouwspel geweest zijn een der grootste staatslieden, die ooit op Nederlamlschcn bodem zijn geboren, in liet volle bewust zijn van zijn naderend einde, en met dc meest mogelijke kalmte den dood afwachtende, afscheid te z.ien nemen van zijn omgeving, die zoo ongaarne wilde gelooven dat de tijd x an scheiden was aangebroken. Er zijn sommige menschcn, van wie men bijna niet kan gelooven dat ook zij liet tijdelijke met liet eeuwige moeten verwisselen. Er zijn meuschen wier geest zóó krachtig is. dat men zich niet kan vooi stellen dat ook hun geest zal moeten gehoorzamen aan de vernielende wetten dor natuur. Ilij zelf vleide zich van het oogeublik af, dat zijn arts hem met zijn toestand had bekend gemaakt, geen oogenblik meer met herstel. Het gaf hem zelfs een zekere gerustheid te weten, dat er op herstel niet meer te i ekeneu viel. Vreeselijk zwaar, viel het den liefhebbenden vader van de zijnen te scheiden, maar hij scheen het als zijn plicht te beschouwen, z.ijn ontroering zooveel mogelijkte bedwingen en de zijnen moed in te spreken. Ook zijne dienstboden moesten by liem komen. "Vóór zijn overlijden wilde hij allen een vM willend woord toe spreken. Reeds in den vroegen morgen sprak hij uit, wat hem nog op het hart lag, en hij rekende zich gelukkig dat hem daar voor nog de tijd werd gegund. Des middags sprak liij slechts nu en dan nog een enkel woord. Zijne krachten namen meer en meer af, en het was te zien dat hij dgn nacht niet meer zou halen. Tegen drie ure word de sterv.ende nog door een benauwdheid over vallen, die echter gelukkig met laug duurde, De allerlaatste uren vóór zijn afsterven was hij weder kalm en rustig. Tot op het laatste oogenblik behield hij zijn, volle bewustzijn, 'al ontbiak hem ook de kracht om te spreken. Zelfs stervende was hij nog een groot man, zijn helder oog verflauwde niet en zyn geest scheen nog onwillig het lichaam te verlaten. Te halfzeven ure blies by den laatsten adem uit, Z. M. de Koning had in den loop van den dag herhaal delijk naar den toestand van den zieke lateninformeeren Naar men verneemt zal het stoffelijk overschot van den heer mr. J. R. Thorbecke overmorgen, Zaterdag, des plaats de rustplaats van zijne gade worden ter aarde besteld. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene zal treurige plechtigheid op de meest eenvoudige wijze plaats hebben. Naar men verneemt hebben de vrienden en vereer ders van den overleden Minister Thorbecke besloten ann-_ 3taanden ZateriiagTlënTylcstoêt'té vöet te volgen. "7 De heer Thorbecke heefl nooit gewild, dat zijn photo- giafie bij zyn loven in den handel zou worden gebracht. Het was daarom eeii goede gedachte van den heer M M. Cou- véo, te 's Ilage. om, nu de groote staatsman het moede hoofd heeft neergelegd, z.ijn welgelijkend photografisch por tret verkrijgbaar te stellen. Voor velen zal deze beeltenis ongetwijfeld een wolkome herinnering opleveren. Vad.) La France deelt mede, dat de heer Emile Marck, voormalig directeur van den schouwburg te Straatsburg, thans directeur van don schouwburg te 's Ilage, besloten heeft Franschman te blijven, en wel onder omstandigheden, die Item bijzonder lot eer strekken. De heel' Marok had bij den brand van den schouwburg van Straatsburg, door hot bombardement ontstaan, een waarde van nagenoeg 30,000 ftancs verloren. Vertrouwende op de belofte, die de over winnaars hadden gedaan, om de schade, door de slachtoffers van het bombardement geleden, te vergoeden, heeft de heer Marck zijn opgaven ingezonden aan de vertegenwoor digers van het keizerlijk gouvernement. Dezen hebben onmiddellijk geantwoord, dat dcDuitsche onderdanen alleen recht hadden op teruggavedat hij alzoo slechts eeu enkel woord te spreken had, om de 30,000 francs te verkrijgen. De heer Marck is echter naar Nancy vertrokken en heeft aan den maire van die stad zijn bepaald besluit te kennen gegeven, dat hij Franschman wenschte te blijven. Dat be sluit kost hem alzoo 30,000 francs. -* Met het begin dezer maand zal het dagblad let Va derland een uitbreiding ondergaan. Er zal namelijk een edition pour V stranger by gevoegd worden, ten einde aan de eene zijde ons land in den vreemde meer bekend te maken, aan den anderen kant vreemdelingen, die in Nederland ver toeven, eenigszins op de hoogte te houden van hetgeen in hun land voorvalt. Op den inhoud van het Vaderland zal deze nieuwe éditie geen invloed uitoefenenalleen stelt het blad zich voor, dat zij tot vermeerdering van het aantal ad- verteutiën zal strekken, daar de gewone advertentiën ook in de édition pour V étranger voorkomen. In onderscheiden streken van ons vaderland heerscht thans de tongblaar epidemisch onder het rundvee. Niet ondienstig kan het dus wezen van een geneesmiddel te gewagen, hetwelk in een oud werk, getiteld: »Godsge- rechlen", vérvaardigddoor ds. A. Tiele, voorkomt. Gemeld middel werd in de 17de eeuw met het beste gevolg voor tongziek vee aangewend. De schrijver zegt: »Men stiet knoflookbollen mot peper fijn, en vermengde die met wijn azijn, en vreef daarmede de doorvlijmde en afgeschrapte (de blaren op de tongen der beesten werden doorvlijmd en afgeschrapt) tongen der beesten, zonder haar spoedig drinken te geven, eD na dit een en andermaal en ten derde maal gedaan te hebben, wierden zij hersteld, gelijk wij door eigen bevinding dit hebben gezien." De heer Vuisting, geneesheer te Pijpwetering, deelt in de Tijd een recept mede voor runderen die aan de heer- schende ziekte lijden, waarvan hij veel verwachting heeft Nu ik weder door oen veehouder om het voorschrift ge vraagd hen, daar het hem vroeger zulke diensten gedaan had, acht ik het nuttig het algemeen bekend te maken. Het is de cliloorzure kali chlorus Tcalieus)30 grammen van dit geneesmiddelia een flesch water, worden bij het ontstaan der ziekte 2, en bij hoogen graad der ziekte, 3inaal (jaags het rund ingegeven. x De chloouzure kali lost zich gemakkelijk op in een weinig kokend water. De drank moet echter koud worden ingegeven. De lastige en pijnlijke zwerende spenen worden spoedig genezen met een mengsel van een deel loodazijn en drie deelen glycerine. Zaterdag morgen viel een 14jarig meisje, bezig zijnde met watqr te scheppen, voorover in het Zuiderdiep bij Gro ningen en verkeerde reeds in zinkenden staat. De schipper van een in het Diep liggend turfschip ziet it, roept zijn hond en beveelt het dier het kind te redden. het, Onmiddellijk springt de hond (eeu kleine zwarte poedel) in het water, grijpt het meisje bij de haren en tracht het zoodoende hoven water tc houden. Het meisje slaat de handen om den hond, waarop eeu milicien, die juist vau de inspectie kwam, zich geheel gekleed te water begaf en het geluk had het meisje te redden, dat nog steeds vastgehouden werd door den hond, die met haar op het droge werd gebracht. De heer J. L. Beyers, tc Utrecht, heeft, als bijvoegsel bij de Nedorlandscho Bibliogrnphie, een lijst van boeken, brochures, platen, muziek enz., uitgegeven ter gelegenheid van het feest van Ncèrlands onafhankelijkheid, den 1 Apri jl. gevierd. Dat dit werk van geen geringen omvang wast bewijst het 27 compresgedrukte bladzijden groote boekje dat, voor zooverre wij zulks nu reeds kunnen beoordeelen ochtends tenëlf ure, op de algemeene burgerlyke begraaf- l op een groote mate van volledigheid kan roemen. Den ver i' ferl. 'du 1 Tl f ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Duo Minndcnf 1 85. |to#co per Poll, door hel gcliccle itijk2 50. HIT. ADVEB.TENT.IEN: Pnj-vni I lot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel me»r 0.10, Voor den wei kenden shnd on voor weldadigheiddeiiclft yjii <Ieit pi ijs r t' r

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1