A0. 1872. M 2897. V r ij dag 121 Juni. Verschijnt dagelijks; uitgezonderd Dinsdag. Kennisgevi n g. K e n n ig e v i n g. K ennisgeving. «sa (Brieven' Franco.) De Burgemeester en Wethouders van So hied am, Doen te weten: dat, op Zondag den23 Junie. k.na het eindigen der Voormiddag-Godsdienstoefeningen, aan de huizen der Ingezetenen", eene algemeene Collecte zal geschieden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landeni met uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in do behoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het Vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- behoort, den 19 Juni 1872. Burgemeester en W ethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. SCHUTTER IJ. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, BUITEMLAMDSCHE BERICHTEN. Een professor te Berlijn hield verleden jaar de vol gende rede«Mijne heeren, tol denken en gevoelen wordt gedachte- en gevoelstof gebruikt. Door middel van stofwis seling bestaat deze uit hersenstof, de hersenstof uit bloed- stof, debloedstofuitmaagstof, de maagstof uit keukenzout, het keukenzout uit geld. Het laatste moet immer op nieuw aangevoerd worden. Ik verzoek derhalve die heeren, welke nog in betaling van mijn honorarium ten achter zijn, dit zoo spoedig mogelijk af te doen." Vele handelslui in onze sclide tijden zullen deze professorale rede laten drukken, en wel zoo goed willen zijn, die aau hunne welwillende doch achterblijvende betalers ter overweging toe te zenden I Te Berlijn werd dezer dagen door een behendigen dief een met vleesch beladen wagen aan een slachter ont vreemd. Tot groote verbazing van den bestolene kwam 's middags een zyner vrienden den wagen voor zijn huis teiugbrengcn. Dit had zich op deze wijze toegedragen. Aan het Frankforter spoorstation had een voerman den wagen zien staan, dien hij als't eigendom van zijn vriend, den slager, herkende. Besloten af te wachten wat er verder mee zou geschieden, zag hij weldra een grooten kerel aankomen, die op den bok wilde springen. Dadelijk toegesneld, greep bij den man bij den kraag, die hevig ontsteld met behulp van nog een paar toegeschoten voerheden werd gekneveld en onder een luid gejuich in den wagen naar de slachterij terug gebracht. Ilier waren spoedig een paar politie agenten bij de hand om den dief verder oen goed tehuis- komen te bezorgen. Uit Essen beticht men, dat de mijnwerkers in 42 naburige kolengrocven den arbeid hebben gestaakt, terwijl in de Bochumer en Dortmunder bergwerken eveneens een werkstaking wordt voorbereid. Er hebben echter daarbij geen buitensporigheden plaats gehad. De mijnwerkers ver langen, behalve enkele kleinere voordeelen, een verhooging wan dagloon ten bedrage van 25 pCt, en de vaststelling van 'den werktijd op 8 uren per dag. fcDe ^directeuren van eenige mijnwerken te Essen hebben ".openbaar gemaakt, dat zij nocli met het zoogenaamde cen- traal-comité of met de door het afgevaardigde bijzon dere comité's in onderhandelingtreden, noch de door hen gestelde eischen inwilligen kunnen. Als voorzorgsmaatregel tot handhaving der rust is eek regement fuseliers uit Dus- scldorp naar Essen, Doi tmuna en andere plaatsengezonden. In de aeclimatalie-tuin to Parijs bevindt zich thans eèn.dier, dat de aandacht dèr geleerden'trekt. HetisLCea jonge snoek, zes maanden oud, die nooit een vin verroert maar altijd even onbeweeglijk sstaau" blijft in een hoek van zijn aquarium. De heer Geoffroy Saint-Hilaire cn zijn beambten .verklaren, dat ze nooit iets dergelijks gezien hebben. Een zeer belangrijkeoiitdekkiugwekffte Blandecques in Frankrijk de belangstelling. Een mammouthstaud, 2 meteis en 20 centimeteis lang, en 42 centimetersjin omtrek aan den wortel, werd voor eenige dagen aldaar opgegraven. Ilij is volkomen gaaf, en ongeschonden uit de kiezelaarde te voorschijn gekomen. De heer ThibautRoyen, op wiens giond hij gevonden werd, stelt zich voor, den tand aan't museum te Arras ten geschenke tc geven. De coneetioneele rechtbank van de Seine heeft tot 5 jaren tuchthuisstraf en 50 frs. boete veroordeeld zekete Plan, zich noemende hertog van Tronchu, enzijnvooit- vluchtigen compagnon Magnin, zich noemende hertog van Collogny, die zich beiden jaren lang te Parijs en elders aan de grootste oplichterijen schuldig maakten, op den weelde- rigsten voet leefden, zelfs onder het Keizerrijk op de Tuile- rien toegang wisten te krijgen cn zich voor officieren van den bey van Tunis en attachés bij de Tunische legatie uit gaven. Gedurende de terechtzitting verdrong zich voor en in het gebouw eenmeuigte van door hen bedrogen juwe liers, restaurateur-s, banketbakkers, rijtuigvei huurders enz. Een treffend oogenblik was dezer dagen een tuinman te Parijs bereid. Een vreemdeling meldde zich bij hem aan en vroeg hom of zijn huis onder de Commune niet geplun derd was. «Jawel," zeide de tuinman zuchtend. «Mijn ge weten foltert mij en drijft mij hierheen," hernam de vreem deling, sook ik heb u iets ontnomen, dit zilveren medaillou hier." De tranen welden den tuinman in de oogen: 't was een aandenken aan zijneenig kind. «Neem hetgoedeman," zeide de onbekende met bevende stem, sen veroorloof mij dat ik om mijn geweten tot zwijgen te brengen, er 100 francs bijvoege." Hij nam een bankbijiet van 500 francs uit ziju zakboek, en de tuinman gaf hem diep ontroerd 400 fiancs terug; de vreemdeling ging heen enhet bankbil jet van 500 francs bleek valsch te zijn. Een vreeselijk voorval heeft een geachte familie in de gemeente d'Avosnes in t ouw gedompeld. Een negentien jarige dochter, een beeldschoon meisje, zou uitgehuwelijkt worden, en de bruiloft zou reeds des Maandags plaats heb ben. Den dag te voren, toen een gedeelte der familie en vrienden vereenigd waren, kwamen tegen negen ure des avonds eenige jongelieden uit den omtrek met het nood- lottigvoornemende jongeluimetsaluutschoten te vereeren. Een dezer jongelieden, wiens vader de algemeene achting der gemeente geniet, nadert het huisde deur stond open en hij schoot zijn pistool af zonder dat hij bemerkte dat de biuid daartegen stond te leunen. De kogeltrof het onge lukkige meisje in den slaap vau het hoofd en drong tot de hersenen door; de dood volgde onmiddellijk. De oorzaak dezer droevige gebeurtenis heeft zich ter beschikking der Justitie gesteld. Op de Portugeesche kust, in de nabijheid van Lissa bon, is dezer dagen een luchtballon neergevallen, wantin zich twee lijken bevonden, het eene van een mulat, het auderovan een jonge vrouw. Het hoofd van den man was verbrijzeld en het vleesch van ziju rechter schouder afge knaagd. Uit brieven bij de vrouw gevoudeu bleek, dat zij Angelina M.heette en te Caracas in Z. Amerika woonde. Het internationale muziekfeest te Boston is den 17 dezer, onder de directie van de heeren Gilmore en Strauss, geopend. Het orchest telt 1500 eerste meesters en lief hebbers, terwijl de koren bestaan uit 1600 personen. Er waren 40,000 toehoorders. BINNEMLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 20 Juni 1872. Gisteren avond werd door de Kiesvereeniging Orde alhier een vergadering gehouden tot het bespreken van maatregelenter vereering van de nagedachtenis van inr. J. R. Thorbecke. Nadat de voorzitter, do heer mr. K, A. Poortman, de vergadering had geopend, deelde hij haar mede, dat't liet bestuur der Kiesvereeniging Orde vvenschel'tjk was voor gekomen, zich aau te sluiten bij de hoofd-commissie, die zich Zaterdag jl. te's Ilage gevormd had, om een nationaal huldebewijs te brengen aau mr. J. R. Thorbecke, wicu hij in korte en krachtige trekken schetste, als staatsman, als mensch en in betrekking tot zijn gezin, en hoe hem in die betrekkingen talenten en deugden sierden, die hem aan spraak deden maken op de hulde der natie. De vergadering deed van hare onverdeelde instemming met het gesprokene blijken. Een voorstel van den voorzitter, om een commissie te benoemen, die zich belasten zal met liet inzamelen van bijdragen voor een nationaal huldeblijk aan den grooten Staatsman, werd met applaus begroet. Tot leden dier commissie werden benoemd de heerenrar. K. A. Poort man, J. S. M. de Groot. J. M. van der Schalk, dr. C. J. Vaillant, B. J. Levi en-J. Odé, die ter vergadering tegen woordig, ^zich bereiéUverklaarden de benoeming aan te nemen, terwijl de heer mr. A. J. Beukers zal worden uitge- noodigd mede daarvan deel uit te maken. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Juni 1872 in de onderstaande eutrepóts aauwezige hoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam27,944,372 kilogr. Rotterdam10,936,513 Schiedam1,458,183 Dordrecht1,865,859 Middelburg514,587 Totaal 42,719,514 kilogr. Wij ontvingen het volgend schrijven: liet Bestuur der kiesvereeniging Vrijheiden Orde, te Deventer, verzoekt beleefdelijk aan alle dag- en week bladen, die de welwillendheid hadden hare oproeping van 7 Janijl. aan alle vereerders van, Thorbecke op te nemen, aan hare lezers te willen mededeelen, dat genoemde ver- eeniging besloot zich terug te trekken, en allen, die haar reeds bewijzen van adhaesie gegeven hebben of zulks nog zouden willen doen, uit te noodigen zich aan te sluiten bij de centrale commissie, welke zich Zaterdag jl. te'sHage onder leiding van mr. W. II. Dullert tot hetzelfde doel ge vormd heeft. Zij nam dit besluit, ten einde elke versnippe ring van krachten te voorkomen en overwegende, dat samenwerking van allen alleen een Thorbecke waardig gedenkteeken kan tot stand brengen. Namens het Bestuur voornoemd: Mr. R. C. Nieuwen huys, Vice-Fres. B. W, Verwey Az., Secret. Het oogenblik, dat wij beleven, is gewichtiger dan velen vermoeden, gewichtiger ook dan men vermoeden zou, - wanneer men dagelijks de groote bladen in handen neemt. Het geldt thans niet meer of niet minder dan de vraag, of wij, nadat wij in de laatste jaren, door een samenloop van omstandigheden, den parlementairen akker hebben laten braak liggen, zullen moeten toelaten, dat op nieuw- een reeks van jaren het staatsbestuur in handen wordt gespeeld van zwakken en onmachtigen? Van de keuze, die thans de Koning zal doen, zal het afhangen, of de liberale begin selen wederom jaren achtereen zullen worden bedolven onder een vloed van politieke krakeelen, welke geen ander gevolg hebben dan dat zij den constitutioneelenregeerings- vorm bij de natie in minachting brengen. Ik zeg het van gauscher harte: duizendmalen liever een dictatuur van een generaal, nog strenger dan die van Thorbecke, dan de aanhoudende burgeroorlog tusschen de luitenants en kapi teins der liberalen en de vaandrigs der conservatieven. Toen Alexander de Groote stierf werd zijn rijk onder de generaals verdeeld. En wat was het gevolg? Dat het rijk door verdeeldheid ten gronde ging. "VVat thans bovenal te wensehen is, dat is een eerlijk ministerie, samengesteld uit mannen, die het algemeen welzijn hooger stellen dan de bereiking van eerzuchtige oogmerken, mannen, die in nig gehecht ziju aan onze grondwet en aan de wijze, waarop Thorbecke die poogde toe te passen. Kan dat nu van con servatieven worden verwacht, van mannen, die nooit iets anders gedaan hebben dan «afdingen" op de grondwet, haar in den meest beperkten zin toepassen en die zooveel mogelijk den parlementairen regeering3vorm tot een schjjn- vertoon poogden te verlagen? (Zaanl Ot.) Eerst nu zal de invloed van Thorbecke al zijn zege nende werking kunnen hebben. Veredelend zal de bewust heid van een groot man te hebben voortgebracht werken op het leven van ons volk en de staatslieden'na Thorbecke zullen zonder afgunst of afkeer hem tot voorbeeld zich stellen. Het Thorbeckianisme zal eerst nu in waarheid bestaan en de invloed en werking van dezen staatsman ziju door zijn verscheiden gewaarborgd voor een leeftijd. Wij meenen dat wellicht aan geen enkel staatsman een zoo treffende hulde gebracht is als die welke het Neder- landsche volk reeds iu zijn herdenken heeft gebracht. Indien wij Thorbecke vergelijken met de groote mannen, die Europa op dit oogenblik telt, springt zijne bijzonderheid ons dadelijk in het oog. Wij moeten bij zoodanige verge lijking het schoone woord van Thorbecke in het oog houden: wat klein is moet intensief groot zijn. Nog zijn er die aarzelen om een vergelijking geoorloofd te vinden j tusschen von Bismarck en Thorbecke. Voor hen is de eerste de type van een staatsman en overschaduwt hij Thorbecke zoosvel in doel als in de bereiking yan zijn doel. Wil men echter billijk zijn, dan moeten wij, al willen wij het verschil van de middelen niet eens in aanmerking nemen, in ge- dachte houden dat de geheele invloed van von Bismarck toevallig is, terwijl die vau Thorbecke eerlijk is verdiend. Thorbecke is opgetreden met een bepaald doel, niet geroepen, maar heeft zichzelf plaats gemaakt Hij heeft een denkbeeld toegevoegd aau het volk;" tot dusverre zal liet niemand in de gedachten vallen om aan von Bisrnarck, dank te zeggen voor de belichaming van een nieuwe waar- COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden1 85 Franco per Post, door liet gcliccle Rijk2 50. Drongen bij tlcre tor kennis tan de belanghebbenden: dat de Alphabetic lie Naamlijst van de ingeschrevenen voor (IcSlIiui- tcrij, te rekenen tan heden, ter mrage z.il liggen op do Secretarie deter Gemeente; dat DE LO'IUNG toor de Schutterij tussclien de ingeschrevenen van dezen jaie zal plaits hebben, len It.i.iilliui/e op Zalurdag (ten 29 Jumj daaraanvolgende, (les voormiddag* len half Tien ure; En dat eindelijk bij do l.oting de gelegenheid zal worden opengesteld, om dc redenen t.m vrijstelling op te govee, alsmede om de bewijzen tot slaving dier vnjstelliog over te leggen En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 Junij 1872. Bmgemeesler en Weihouders voornoemd, I». J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van dc IngezetenenDat de Kohieren voor de beiaslmg op liet Personeel en vin liet Palenlregt dezer Ge meente oter liet Dienstjaar 1872/.), door den lieer Provmciden Inspec teur tn deze Provincie, op den 17 Juni 1872 executoir verkland cn op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, zijn overgemaakt. Wordende voorts hij deze herinnerd, dal een icdci terpiigt is zijnen aanslag op den bij dc wel bepaalden voet, te toldoen; alsmede, dal, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag lieliooicn te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, tt iar liet behoort, den 20 Junij 1872. De Burgemeester voornoemd P. J VAN DIJK VAN MATENESSE. A D V B EST E N T I E N: I'iij's van 1 let 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voer tien wei kenden statui en voor weldadigheid, de helft van den prij'. •II 4

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1