provinciale staten van zuid-holland. A°. 1872. Donderdag 4 Juli. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. M 2906. franco per Pusl, door liol gehcele 2 50. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben giste ren de werkzaamheden voor de Zomer-vergadering aan gevangen. Terwijl de mededeeling werd gedaan van al de ingekomen stukken, die deels naar de afdeeliugen, deels naar daartoe benoemde commission werden verzonden, is tevens besloten om eenige onderwerpen in een tweede zit ting, aanst. Donderdag, ten één ure te houden, aan de orde te stellen. Daaronder behoort ook het verzoek van den griffier der Staten, den heer V. A. Just de la Paisières, die op 70jarigen leeftijd en na 52 jaren de provincie te hebben gediend de laatste 27 jaren als griffier zijn verdere levensjaren in rust wenscht door te brengen en daarom tegen 1 Oct. zijn eervol ontslag vraagt, behoudens aanspraak op pensioen. Gedeputeerde Staten brengen in een begeleidenden brief hulde aan de verdiensten van den griffier, en stollen voor een blijvend bewijs van waardeering toe te kennen door het verleenen van een buitengewone jaarlij ksche toelage van ƒ900. Ook zal alsdan behandeld worden het rapport der commissie omtrent het adres van de heeren Knijff on Kaptijn, om een krachtige ondersteuning der provincie voor den aanleg van een spoorweg tnsschen Utrecht en Leiden. Omtrent dat rapport, strekkende tot afwijzing van het verzoek, is van de adressanten een nadere brief bij de ver gadering ingekomen, waarin zij hoofdzakelijk te kennen geven, dat zij niet zonder verwondering van den inhoud van dat ongunstig advies hebben kennis genomen, een advies, daarop gegrond, dat de adressanten zouden gewei gerd hebben, de gevraagde inlichtingen te geven. Zij her inneren dat ieeds Verleden jaar hun verzoek om subsidie is ingekomen, doch dat de behandeling daarvan is uitgesteld tot deze zomervergadering der staten, om reden dat het wamborgkapitaal nog niet gestort was. Thans echter zijn hun vragen gesteld, die zij niet bij machte zijn te beant woorden gelijk iedere concessionaris zwarigheid zou moeten maken dergelijke vragen te beantwoorden. Adressanten hadden zich gevleid reeds met 4 dezer het vereischte waarborgkapitaal te kunnen stortendoch daarin is vertraging gekomen, toen hun eerste verzoek aan den gemeeenteraad te Leiden, ter bekoming van een subsidie van f200,000 is afgesprongen, zoodat zij eerst thans met dien raad een nieuwe overeenkomst kunnen aangaan op den voet van een subsidie van f100,000. Zij dringen op deze en andere gronden aan, dat de staten alsnog zich bereid zullen verklaren het gevraagde subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen of tot het nemen van aandeelen in de geldlcening voor de onderwerpelijke onderneming te besluiten. BUITENLANDSGHE BERICHTEN. Dezer dagen zijn zestig jonge Pruisische officieren uit hun rang ontslagen. Zij hadden tijdens den oorlog allen den rong van officier verworven door een of andere nit- - stekende daad op het slagveld, zonder echter het vei eischte examen af te leggen. Daar de tijd, hun tot het doen van dit examen gesteld, thans verstreken was, zonder dat zij de noodige bekwaamheden hadden opgedaan, moest hun ont slag volgen. v Te Klagenfurt is den 27 Juni door den vice-burge- meester het eerste burgerlijk huwelijk voltrokken. In zijn toespraak deed die magistraat uitkomen, dat het sluiten van het burgerlijk huwelijk dezelfde rechten schonk en sdezelfde plichten oplegde als het kerkelijk huwelijk, en dat heiden voor het geweten even verbindend waren. Maandag hebben in België de verkiezingen plaats geliad tot vernieuwing der gemeenteraden. Hadden de partijen hij de jongste verkiezingen voor de kamer zich bijna geheel van strijd onthouden, nu was dit niet het geval, en liberalen en clericalcn waren allerwege tegen elkander inliet strijdperk getreden. Voor de clericale partij heeft die dag een verpletterende nederlaag opgeleverd. Zij hoopte zich meester te maken van de gemeenteraden der groote steden. Om daartoe te geraken had zij de kieshcr- vorming op touw gezet, zegt de Indépendancc, maar al de groote steden hebben zich tegen hare politiek verklaard. De liberalen behaalden de overwinning in onderscheiden steden van Vlaanderen, die de clericalen aan hun over- heersching onderworpen waanden. Te Gent zijn zij op duchtige wijze geklopt. Te Brugge, waar zij een gedeeltelijk succes behaalden, hadden zij gehoopt al de liberalen te ver vangen, doch deze behouden nog altijd de meerderheid in den raad. Te Doornik hebben de laatste clericalen, die nog zitting hadden, het veld moeten ruimen. Te Namen is voortaan de meerderheid van den raad liberaal. In onder scheiden i,feden van Luxemburg, waar hij de jongste ver- kiezingen' de provinciale staten en de kamer de liberalen f.zyaar beproefd werden, hebben deze thans een schitterend '^suiicës behaald. Te Tongeren behaalden de liberalen een 1 bijna volledige overwinning. TeLeuven en Mechelen heeft 5 4 "'de liberale partij geheel gezegevierd. Te Brussel, Luik, (Brieven Franco.)) Bergen, om niet van meer andere plaatsen te spreken, is zij ook weder meester van het terrein gebleven, terwijl, wat de kroon zet op alles, te Antwerpen de liberalen, na ge durende negen achtereenvolgende jaien de nederlaag te hebben geleden, thans de plaats van den clericalen gemeen teraad innemen. De gemeentelijke verkiezingen van 1 Juli, zegt de Indépendancc, doen den aanstaanden onherrocpe- lijken val van liet clcricalisme vooi zien. De overwinning, door de libei alen te Brussel en in de provinciën behaald, is in deze hoofdstad met geestdrift gevierd. Een onafzienbare menigte, zeker 10,000 peisonen, verzamelde zich des avonds op het stadhuisplein en deed daar luide vriats lereere van de liberalen, de mandatarissen der stad en den burgemeester Anspach hooren, welken laatste voor zijn woning een ovatie met muziek eu fakkel licht werd gebracht en tal van keurige, ontzaglijke bloem- ruikeis werden aangeboden. Te Antwerpen was de geestdrift niet minder onder de liberalen en gaven deze daarvan blijk door het uitsteken der vlaggen. Op den 27 der vorige maand kwam een heer uit de omstreken van Luik, met een som van fr. 16,000 bij zich, te Spa aan, waar hij, in den loop van den dag, hetgeheeie kapitaal aan de roulette-tafel veispeclde. Toen hij 's avonds te Luik aankwam, luid hij geen cent meer over en was hij genoodzaakt bij de politie om een nachtveiblijf te ver zoeken. Dat zelfs een schip met ijs beladen geheel door brand kan vernield woi den, is onlangs gebleken met de Montana die van Boston naar Hongkong zeilende, in volle zee in brand geraakte. Aanvankelijk maakte de equipage zich hierover weinig ongerust, daar men in de lading een waar borg meende te bezitten voor de spoedige bluUiChing. Het bleek echter, dat men zich te' dien aanzien vergiste, want weldra kreeg de brand, niettegenstaande alle aangewende middelen om hem te bestrijden, zoodanige uitgehieidheid, dat dc gezagvoerder moest besluiten op liet eiland St. Paul aan te houden, waar het schip in korten tijd geheel dooi de vlammen verteerd werd, terwijl het ijs smolt. De sche pelingen werden gelukkig spoedig van het onherbergzame eiland afgehaald door de Engelsche hark Trevanian. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 3 Juli 4872. De Gemeenteraad alhier zal Vrijdag, den 5 dezer, des namiddags ten half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan tor behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijnBeêediging van het raadslid, den lieer A. Knappert. Ingekomen stukken, waaronder een voor stel van burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie van fabricage, tot het aanleggen van trottoirs langs de Noordvest, en drie ontwerp-besluiten tot het doen vanaf- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1872, welke stukken zijn ter visie gelegd. Deliberatie over: Staat van oninvorderbaie posten op de plaatselijke directe belasting over 1870; rekening Ilandels-Entrepót over 4871 en rapport daarop der financieele commissie adres A. Houtman Co., om demping van een gedeelte sloot en rapport daarop der commissie van fabricageadres J. Feteris, om afstand van grond aan W. van der Sluijs en rapport als bovenvoorstel van den heer A. C. Ris, tot het maken van een kanaal naai- de Noordvest tot wijziging der spuiing in de binnenstad en rapport daarop van den gemeente-Architect; missive van kerkmeesteren de- Her vormde kerk alhier, houdende aanmaning tot betaling der uitkeering wegens begrafenisrechten voor 4871 en daartoe betrekkelijk rechtskundig advies"adres W. Sonneveld om ontheffing van boete en rapport daarop der commissie van fabricage. En verdere yooi stellen en mededeelingen. De Nederlandsche Handelmaatschappij verlangt scheepsgelegenheid voor het transport naar Java van 125 militairen, waaronder zes onderofficieren, benevens 4 kajuitspassagiers te cmbarkeeren den 20 Juli a.s. Aanbiedingen worden ingewacht tot C Juli 1872, of bij de agenten tot 5 dezer. Zij zullen tevens moeten inhouden de opgaaf van de juiste ligplaats van het schip. Naai- men ons van hooggeachte zij de mededeelt, zullen de jeugdige toonkunstenaal s en toonkunstenaressen, door 's Konings weldaad in staat gesteld om hunne muzikale studiën op Zr. Ms. kosten in het buitenland voort te zetten, de eer hebben om, onder geleide van den heer C. van dei- Does, Zr. Ms. hofpianist, beurtelings voor Z. M. proeven af te leggen van hun gemaakte vorderingen in het afge- loopen jaar. Mej. Jeanne Chastel viel 11. Dinsdag de eer te beurt tot dat einde bij Z. M. den Koning tc worden ont vangen en heeft bewijzen van buitengewone vorderingen gegeven in den zang, waarover Z. M. Hd. tevredenheid bij herhaling heeft betuigd. Ook de ingekomen rapporten dei- verschillende onderwijzers hebben zich iri hoogst gunstigen zin over de vorderingen van Zr. Ms. sponsion aires" uitge laten. r(Z7.JJ.) De persoon C. Rotteveel, van-Berkcl naar Schiedam aardbeziën varende, „is nabij de Zxvetheul 'op de Schie, ten gevolge van aanvaring met een stoomboot, van zijn schuit geraakt en verdronkenhij was een oppassend man en eerst sedert kort gehuwd. Naar liet Vaderland verneemt zijn de bezwaren, welke bij den heer Fransen van de Futte tegen de optreding in het te vormen ministerie bestonden, thans opgeheven en kan de definitieve constitueering met uitzondering wellicht van de portefeuille van oorlog spoedig worden te gemoct gezien. De hoogleeraar Vissering opent liet Juli-nommer van de Gids met een woord over Thorbecke, een woord, geljjk van hem te verwachten was, keurig en innig. Helslot nemenwij over: »Thorheckebeheerschtegelijkliijheerschte. Met onwederstaanbare kracht trok hij aan al wie binnen liet bei eik van zijn invloed kwam; maar met diezelfde kracht stootte hij ook af al wat geenerlei verwantschap met zijn wezen bleek tehebben. Gelijk alle groote geesten Schiep hij zich overgegeven vrienden en felle vijanden. Wie niet voor hem was, moest tegen hem zijn. Onverschilligheid tegenover hem was onmogelijk. Zoo heeft hij ook velen, die eenmaal zijn vrienden waren, van zich verwijderd. Maar of al de vriendschap week, de achting bleef en groeide. Er waren er, wie de drang van een edel gemoed bewoog in hun laatste ure zich met hem te verzoenen. Denk aan het aandoenlijk verhaal van Bake's sterfbed, ons door Bak- liuijzen van den Brink gegeven. Populariteit heeft hij nooit begeerd; zoo ergens, dan zou men hierin hem van over drijving kunnen beschuldigen. In aller heugenis is het fiere en harde woord levendig gebleven, in 4848 als eene andere profetie door hem gesproken»men is niet licht populair indien men niet met zijn volk de fouten gemeen heeft." In menige ontmoeting van zijn later leven heeft hij zich dit woord kunnen herinneren. Nogtans is, zijns ondanks, zijn populariteit gerezen, naarmate hij voortschrijdend op zijn weg meer tegenstreving had te verduren. En nov'. is een staatsman gestorven, zoo diep, zoo algemeen, zoo oprecht betreurd door zijn volk als Thorbecke." De gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden te "Woerden zal, zooals reeds bekend is, worden ingericht tot magazijn van kleeding en andere militaire benoodigdheden, daar Woerden, als zijnde een centraal punt, daarvoor zeer geschikt wordt geacht. Tot hoofdambtenaren bij een der gelijke inrichting, als zijnde van civielen aard, worden ge woonlijk gepensioneerde militairen benoemd. Onder de personen, daartoe aan den minister voorgedragen, komt voor de met pensioen ontslagen kapitein Janssen, voor de betiekking van adjunct-magazijnmeester, en wel met cumulatie van het aan hem toegekende pensioen. Voor dergelijke cumulatie wordt echter de goedkeuring ver- eiselit van den koning, en Z. M. moet bij die gelegenheid aan den minister hebben te kennen gegeven, niet met die voordracht te kunnen instemmen. (I. ot.) De arrondissements-rechtbank te Winschoten be vond zich ter terechtzitting van Donderdag in de onaange name noodzakelijkheid, om, na requisitoir van het openbaar ministerie, de voorloopige inhechtenisneming te bevelen van een jonge dochter van Stadskanaal, als getuige gedag vaard in een strafzaak. Ofschoon zeven andere getuigen onder eede verklaarden, dat bedoelde jonge dochter door den beklaagde in het aanhangige geding was aangerand, verklaarde deze evenals ter terechtzitting in de voor gaande week nu op nieuw, dat die aanranding niet had plaats gehad, onder verzekering voorts, dat al de andere gedaagden hadden gesproken in strijd met de waarheid, Toen eenige dagen later, nadat de rechtbank inj-aadkamer was vergaderd geweest, de president aan gemelde jonge dochter mededeelde, dat de rechtbank, met het oog op art, 785 wetb. van strafv. rechtsingang tegen haar verleende beweerde deze, dat ze een termijn voor zich had van tien dagen, om desverkiezende appèl aan te teekenen van de door de rechtbank genomen beschikking; deze ongerijmde opinie, haar misschien door een niet zaakkundige ingefluis terd, belette niet, dat zich kort daarop de deuren der ge vangenis voor haar ontsloten, om later voor het prov. ge rechtshot, als verdacht van het afleggen cener valsche getuigenis, terecht te staan. Uit Leeuwarden schrijft men dd. 28 JuniDe gezond heidstoestand van het vee bljjft in deze provincie voort durend nog al iets te wensclien overlaten. De longziekte woedt steeds voort en daarbij komt het mond en klauwzeer dat in onderscheiden gemeenten, ook bij veehouders om en hij deze stad, „onder het rundvee wordt waargenomen. In de maand Mei jL zijn 85 runderen aan deze ziekte gestor ven of te dier zake afgemaakt, waardoor het totaal verlies aan runderen sedert 4 Januari dezes jaars tot 346 is ver hoogd. In genoemde maand werd bjj 12 veehouders on nieuw de ziekte geconstateerd. Vrijdag had te Arnhem in de school op het Roer mondsplein een voorval plaats, dat nog noodlottiger ge volgen kon gehad hebben, dan het heeft veroorzaakt, Terwijl de eerste hulponderwijzer, de heer A. A, de Klerk op de kaart van Nederland wees en daarbij naar boven zag' ontdekte hij eensklaps dat een der ramen kantelde.-Be seffende, dat het onvermijdelijk op de kinderen zou vallen had hij den moed en tegenwoordigheid van geest óm té if t AB O N WE M E N T: AlionicnieiiUprijs, per Duo f 1-85. *"5 i COURANT. ADVEBTENTIEN: Prijs- wn 1 lol 10 gewone regels 1.00icdcic regel meer OIO. Vuur den werkenden stond en vuur weldadigheid, do helft van den prijs. j

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1