A». 1872. M 2907. Vrijdag 5> Juli. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. K enii isgevi n BUITFNLANDSCHE BERICHTEN. (get.) Maurice Moise Weismann." BMENLANDSCHE BERICHTEN. ('Brieven Franco.") Te "Willon, bij Birmingham, had Maandag in een fabriek van geweerpatronen een geweldige ontploffing plaats, waardoor de directeur gedood en nog verscheiden personen ernstig gewond werden; in diezelfde fabriek ver loren, 18 maanden geleden, 60 personen door een kruitont- ploffing het leven. Te Ilampstead in de omstreken van Londen, leest men op verschillende palen op grasvelden de volgende "aankondiging: 1. Laugstaartige paarden 3 shillings per week. 2. Kortstaartige paarden 2 shillings per week. Vraagt men een boer, van waar dat verschil in prijs, dan krijgt men ten antwoordDat is zeer eenvoudig, mijnheer. De paarden met lange staarten kunnen gemakkelijk de vliegen verdrijven, terwijl de paarden met korte staarten zoozeer door die insecten gekweld worden, dat zij bijna niets eten. De «Jodenvervolging" is in Rumenië nog in volle fleur. De heer M. M. Weismann j.een israëliet, genaturaliseerd Franschman, te Bottuschan (Rumenië), heeft aan zijn broeder te Parijs den volgenden brief geschreven, die in het Journal des Débats is opgenomen «Den 20 Mei begaf ik mij, als lid van de Alliance Israe lite, naar het commissariaat van Roltusclian, om er klach ten in te brengen wegens onwettige vervolgingen tegen mijn geloofsgenooten, door een chef der politie. Daar het pas 6 ure in den ochtend was, toen ik mij, vergezeld dooi den heer procureur, aanmeldde, verliet deze mij, met plan om binnen een uur terug te komen. «Maar het politie-hoofd, zekere Constantin Placadie zich reeds door zijn wreedaardig gedrag J egens de Israëlieten had doen kennen, scheen welverdiende verwijten te ver wachten. Gebruik makende van do afwezigheid des pro cureurs, viel hij mij aan, bijgestaan door tien gendarmen. «Ik werd gekneveld«Jood. moordenaar van Jezus" ge scholden, en zoodanig met stokken geslagen, dat het bloed uit mijn wonden gudste. Ik was in onmacht gevallen. De ambtenaren-moordenaarsmij dood wanende, lieten mij liggen en maakten zich uit de voelen. En nu is die Con stantin Placa niet alleen ongestraft gebleven, maar zelfs in zijn ambt gehandhaafd. Ik doe eon beroep op alle Eurc- peesche mogendheden. «Eenige kostwinner van een talrijke familie en van een moeder, die weduwe is met zes jeugdige kinderen, denk ik binnen weinige dagen te sterven aan de gevolgen der ver wondingen, die mij toegebracht zijn. Daarom wil ik althans vóór mijn dood, deze feiten onderwerpen aan het oordeel der beschaafde wereld, opdat de Europoesche gouverne menten te gelegener tijd en plaats deze eeuwige vervolgers der Israëlieten kastijden. Op de jaarmarkt te Neuilly, bij Parijs, isookeene reuzin te zien. Als aanbeveling staat op het uithangbord voor do tent te lezen«Colosse femme fi barbe, nóe t\ Stras bourg, a opló pour la nationalitó frangaise. De tes enfants sois lier, ómonpays!" (Reuzin met baard, te Straatsburg geboren: zij heeft zich voor de Frausclie nationaliteit ver klaard. Gij kunt trotsch zijn op uwe kinderen, o mijn vaderland 1) Te Antwerpen is Maandag 11. aan een kantoorbediende van liet huis Corneille David een som van 185,500 fr. in bankpapier ontvreemd, die hij bij de nationale bank had ontvangen cn vervolgens bij de centrale bank moest storten. Hij had de bankbiljetten in den achterzak van zijn jas ge stoken en bemerkte, toen hij aan de centrale bank kwam, tot zijn niet geringen schrik dat allen verdwenen waren. Een belooning van 10,000 fr. is uitgeloofd aan dengenc die het huis in staat zal stellen de som geheel of voor het grootst gedeelte terug te erlangen. De Qazcila d' Italia zegt in haar nommervan27 Juni De brief van den Paus aan den kardinaal Antonelli is niet de vrucht van een voorbijgaande luim, noch een in de politiek van het Vaticaan op zichzelf staand feit, maai de voorbode van een politieke frontverandering en de eerste proefneming met een nieuw stelsel. Het Vaticaan heeft besloten aauvallenderwijze tege'n de Italiaansche regeering te werk te gaan en daarbij een buitengewone energie te ontwikkelen. Men beweert, dat deze uittai lende houding berust op toezeggingen eener vreemde mogend heid en zelfs door deze aangeraden is geworden. Die mogendheid zou geneigd zijn om aan Frankrijk do behulp zame hand te bicden cn zou sedert dei eis vau den kroon prins Humbert naar Berlijn begonnen zijn ziclt voor het wereldlijk gezag van den Paus gunstig ca daarentegen vijandig jegens Itrdië te betoouen. Wat hiervan zij, in liet Vaticaan is sedert de ontvangst van een schrijven van een vreemd souvereiu allo hoop weder verlevendigd. Na hot feest van II. Petrus en Paulus zal de Paus een consistorie houden om eenige nieuwe bisschoppen te benoemen en aan het H. College een zendbrief aan de Katholieke wereld mede te deelen, die tegen Italië en Duitschland gericht zal zijn. Blijkens een schrijven uit New-York zal thans het vroeger ontworpen plan, t. w. het leggen van een hangende brug over de Iludson-rivier, ten uitvoer worden gelegd. Deze brug, vlke de grootste der aarde zal ziju. zal een lengte van lk>35 voeten tusschen de torens hebbep, en de hoogte boven den stroom zal 165 voelen bedragen. Zij zal hangen op 20, uit 70,302 mijlen staaldraad vervaardigde tomven, die. gezamenlijk, met inbegrip van het ijzer en staal aan de brug zelve, 17,095 tons wegen. 't Klinkt als een fabel maar 't is officieel geconsta teerd dat er alleen gedurende de zomermaanden meer dan 2000 kinderen in New-York verdwaald raken. Drievierde daarvan wordt gewoonlijk na een paar uur zoekens, door ouders of kindermeiden teruggevonden. Kinderen welke de politie na zonsondergang verlaten op straat vindt, worden naar het bureau in Mulberry-slrcet gebracht, Hier kunnen do betrekkingen ze vervolgens komen uitzoeken. »'t Is verbazend" zei de politie-eommissaris, die meer bepaald met dien tak van dienst belast is, «hoe ver de kinderen soms afdwalen. Wij hebben er van drie en vier jaar gevonden op meer dan zeven uur afstand van hun ouderlijk huis. Ook zou men oppervlakkig meenen, dat de vaders en moeders onfeilbaar ieder hun pand dadelijk moesten herkennen, maar dat is ook niet altijd't geval, 'tls gebeurd, dat er een heftige strijd over het eigendoms recht op dit of dat kind ontstond en dikwijls ging er een week met allerlei onderzoekingen voorbij, eer wij de quaestie ten gcuoegc van alle partijen konden beslissen." In Engelsch Indië is de hitte ontzettend groot; te Hyderabad, waar zij tot'HG gr. in de schaduw steeg, zijn vele personen bezweken. In en rondom Poona zijn alle bronnen opgedroogd, het vee sterft weg on men is dank baar, wanneer men door mijlen ver te loopen een enkele kan water kan krijgen. In Uruguay wordt op de volgende wijze gekarnd. Men vult een kist met melk, bindt die met een lasso aan den zadel cn rent vervolgens over bergen en dalen. De kist, die daardoor als een dolle op en neer geslingerd wordt, doet binnen een kwartier den gewonschlen dienst. SCHIEDAM, 4 Juli 1872. Wij ontvingen een exemplaar der brochure: De ge beurtenissen op Curagao, bij adres door 215 ingezetenen van Curagao onderteekend, aan de Tweede Kamer der Slatcn-Generaal aangeboden, met het doel om verschil lende onwaarheden en overdreven voorstellingen, met be trekking tot de jongste gebeurtenissen in de wereld gezon den, towederleggcu, en om te voorkomen, dat een verkeerde dunk ten opzichte van de bevolking mocht worden opge vat. De adressanten wenschen tc voorkomen, dat aan de bedoelde onwaarheden door de regeering geloof mocht worden geslagen, hetgeen naar hun overtuiging noodlottige gevolgen voor do kolonie zou kunnen hebben. De gebeur tenissen worden er daarom van den beginne tot den dag den uitgifte, '19 April jl-, in geregelde volgorde geschetst. Door liet departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 31 Juni 1872 in de onderstaande entrepóts aanwezigelioeveelheid ruwesuiker: Amsterdam29,219,940 kiiogr. Rotterdam10,502,354 Schiedam1,237,270 Dordrecht'1,608,724 Middelburg514,587 Totaal 43,082,875 kiiogr. Met hel oog op de bepaling van art. 2 vau het kon. besluit van den 19 April 1872 Stsllno. 36), betreffende de vermindering (voor vee, verdacht van longziekte) van den termijn van drie maauden door den commissat is des konings in de provincie Friesland met een maand, indien het met goed gevolg is ingeënt, heeft de commissaris des" konings de burgemeesters' der gemeente iu die provincie uitgenoodigd, om telkens, wanneer de longziekte onder het rundvee op een stal of weide uitbreekt, den eigenaar met bovengenoemd gunstige bepaling bekend te maken en hem onder lmi •-*, A brengen, dat do inenting door een geëx amineerd. -.„eurts behoort te geschieden. Met 1 Juli is ook voor ons land in werking gelreden i e internationale overeenkomst, den 14 Januari jl. te Rome gesloten, on zijn de volgende bepalingen van het gewijzigd reglement voor den dienst van den rij kstelegraaf ingevoerd: Kasaanwijzingen zijn slechts zes maanden geldig. In het bimienUuidseh verkeer worden berichten met de bijvoeging «dringend" vóór andere telegrammen van den zelfden rang overgeseind, togen verhoogden tariefsprijs van f I per eenvoudigen telegram. Dergelijke telegrammen naar kantoren in een vreemden slaat, waar deze wijze van verzonding is toegelaten, kosten behalve den gewonen prijs nog liet dubbele daarvan. De aangoleekendo berichten zijn vervallen, doch ieder afzender kan zijn bericht doen collationeeren, waarvoor de kosten de helft van die der overseining van het bericht bedt agon. Telegrammen met «vooruit betaald antwoord", collati oneering of waarvoor kennisgeving van ontvang betaald wordt, worden geregistreerd. Alleen voor geregistreerde berichten worden qritanliën afgegeven. Sommige tariefsprijzeu voor het buitenland zijn ge wijzigd; de prijs der berichten voor Europeesch Rusland is van f4 tot f4.50 verhoogd. Gisteren middag ten een ure heeft het Algemeen Nederlandsch Vredebond, zijn tweede gewone jaarlijk- sclie vergadering te 's Ilage gehouden. De tijdelijke voorzitter, mr. D. van Eek (daar de voor zitter, jhr. mr. J. de Bosch Kemper, in Januari jl. alslid van het hoofdbestuur zijn ontslag had genomen) leidde de ver gadering in met een welkomstgroet, en met te wijzen op de groote overwinning, die de vredezaak in de vorige week te Geuóvehad behaald. De oplossing van hetAlabama-geschil had op nieuw bewezen, dat. indien vorsten en volken het ernstig wilden, de vraagstukken die de staten verdeeld houden, door een scheidsrechterlijke uitspraak kunnen worden opgelost. Uit het verslag door den algemeenen secretaris, den heer mr. G. Belinfante, gedaan, bleek o. a. dat de ontvang sten in het afgoloopen jaar hebben bedragen f 656.60Va, de uitgaven f 596.27dat het getal der plaatselijke ver- eenigingen is verminderd van 26 tot 20 en het getal leden ongeveer met de helft. Deze vermindering is echter meer schijnbaar dan wezenlijk. \Vant het verbond ontvielen de beide zeer talrijke Amstei'damsche vredevereenigingen, de Internationale Vredebond en de Algemeene Vredever- eeniging, welke beide vereenigingen reeds van den aanvang af met de Ilaagsclie afdeelmg eenig principieel verschil hadden doen blijken. De afscheiding dier vereenigingen, welke zich iets anders schenen voor te stellen dan het Algemeen Nederiandsclie Vredebond met' de Engelsche Vredevereenigingen sym- pathisecrendehad de innerlijke kracht van deze Ver- eeniging veel eer versterkt. De twintig nog bestaande vredevereenigingen zijn gevestigd te Akkrum (Utingera- deel), Ilarlingen, Ilontenisse, Schagen, (Barsingerhorn), Avenhorn, Bellingwolde, Brouwershaven, Deventer, Dor drecht, de Egmonden, Ferwerderadeel, Gouda, 's Graven- hage, Groningen, Joure (Ilaskeiiand), Medcmblik, Nieuwer Amstel, Nijmegen. Vlaai-dingen en "WarfTum. Het hoofdbestuur onderging belangrijke verandering. Met do Amsterdamsche Vredevereenigingen verloor het hoofdbestuur tevens hare vertegenwoordigers in dat be stuur, de heeren jhr. mr, J. de Bosch Kemper, aan wien de vredezaak in Nederland vele verplichtingen heeftmr, J. Domela Nieuweuhuis, E. Laurillard, F. 0. A. Pantekoek, gelijk mede prof. T. M. C. Asser eu "Weeveringh, leden van het bestuur van de Algemeene Vredeverceniging. Verder werd in het verslag de vraag besproken, ofinder- daad het verwijt meermalea tegen het vredebond gericht, alsof de zaak wel humaan maar niet praetisch was, gegrond is .te achten? De vraag of het streven onpractisch was, werd ontkennend beantwoord, daar het beschaving wil be vorderen, arbeidszin opwekken, het volkenrecht verbete ren, het militarisme tegengaan. Het Algemeen Nederlandsch Vredebond wenscht niets te bereiken door revolutionaire maatregelen, maar door voortdurende bewerking van de openbare meening. En daarom is dat streven niet enkel, zooals groote Nederiand sclie staatslieden hebben beweerd edel en humaan, maar het is bovendien ook praetisch bij uitnemendheid, omdat het mei den menschelijken aanleg en het staatsbelang overeenstemt. De discussion. liepen voornamelijk over aangelegenheden van geheel huishoudelijken aard. Alleen werd besloten dat in plaats van de mededeeling en oen jaarboekje zou worden uitgegeven, en in het eerst verschijnende nommer van dit boekje door het bestuur een voorstel zou worden gedaan (omtrent het uitspreken van deal of niet wenscheljjkheid van de wijziging of afschaffing der artt. 56 en 57 der grond wet, naar aanleiding van de dienaangaande ingewonnen adviezen. Aon het kruispunt van liet Hollandsche en Rynspoor had Dinsdag avond ten ruim 7 ure een droevig ongeval plaats. liet 7jarig zoontje van een aldaai gestationeerden wachter kwam in aanraking,met de loopplank van den COURANT. AB ONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Mjamleu1.85. Franco per Post, door liet gclicelo Ityk2.50. De Burgemeester van Schiedam, Brengt by deze ter kennis van de IngezetenenDut liet Kohier voor de delisting op liet Personeel No 3 de/er Gemeente over liet Dienstjaar 1872/3. door den lleei Punmci ilenliispecteur in deze Provmne, op don 2 Juli 872 evccutoir verkl.md en op lieden a.m den Ont vanger dei Directe Ilelaslmgcn, ter iin'Ordcniig, is ovci gemaakt. Wordende vooils bij deze berinnen), dn een ieder mrpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dit, van lieden af, do termijn van drie maanden ingaat, binnen welken do reclames legen do/en aanslag hcbooicn to worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, winr bet behoort, den i Julij1872 De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DDK VAN MATENESSE. Tjr ADVERTENTIE) Ni Pi ijs - win 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00; tcilcre regel meer ƒ0.10. Voor Oen wei kenden stnnd en tour weldadigheid, de helft van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1