11 a a n d a g Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A". 1872. M 2914. §5 J a li. k e ii in s g e v i a g. STEDELIJK MIEUV/S. (Brieven Franco.) BUITVNLANDSCHE BERICHTEN. De Duitsche dagbladen van alle kleur brengen thans, bij gelegenheid van de onthulling van het Sfein-gedenk- teeken te Nassau, de verschuldigde hulde aan de nagedach tenis van den grootsten staatsman van Duitschland, wiens onbegrensde vaderlandsliefde hem alle offers licht deed achten, om den grondslag te leggen tot die eenheid, waarop het Duitsche rijk zich thans beroemt Luidens een Berlijnsch dagblad zijn de 2 milliard fr., die Duitschland tot dusver als oorlogsschadevergoeding van Frankrijk heeft, ontvangen, reeds tot den laatsten pen ning verbruikt tot het grootendeels, maar niet ten volle af- betalen|van deze werkelij ke oorlogskostenen de zoogenaamde retablissementsgelden, en zou het alzoo voor Duitschland ten eenenmale ondoenlijk zijn, om de bekende oorlogs- leening van 1870, ten bedrage van 113 millioen thlr.. af tc lossen, indien niet binnen enkele weken op nieuw de vol doening van een half milliard fr. der Fransche oorlogs contributie moest plaats hebben. Ten gevolge van het op nieuw uitbreken der runder pest in Neder-Oostenrijk is door de Saksische regeering nu ook een verbod tegen den invoer van runderen, schapen, geiten enz., nit die provincie uitgevaardigd, In een Roomsche school in 't Zuiden van Posen, die door zestig Poolsche kinderen bezocht wordt, is't onder wijs in handen van een meester, negen en dertig jaren oud en sedert elf jaren volkomen blind. Toch is die school een voorbeeld voor vele andere. Het onderwijs m de Duitsche taal zelfs, voor dergelijke inrichtingen het bezwaarlijkste vak, geeft er verrassende uitkomsten. De onverdroten ijver, het n-oede voorbeeld, de liefde voor zijn werk, maakt dat de kinderen, gevoelende wat ze hun'meester verschuldigd zijn, door ingespannen aandacht zijn moeite beloonen. De tucht in de school is voortreffelijk, en uitsluitend verkregen door te werken op 't eergevoel der leerlingen. Verwonderlijk fijn is 't gevoel des onderwijzers Hij onderscheidt de kinderen namelijk daardoor, dat zij hunne handen, die ze zooveel mogelijk op de schoolbank moeten houden, even aanraakt. In hare zitting van Dinsdag heeft de Protestantsche synode een voorstel verworpen, ingediend door de liberalen, strekkende om de genomen besluiten aan de goedkeuring der kerkeraden en consistoriën te onderwerpen. Desgelijks een voorstel van dezelfde partij om te Parijs een tweede consistorie op te richten. De discussie over dit laatste punt was zeer geanimeerd en één oogenblik schenen de liberalen te zamen de zaal te zullen verlaten. Aangenomen is een voorstel om de regeering te verzoeken bij elk legerkorps een Protestantse!» veldprediker te plaatsen. Den 24 September a. s. zal te Parijs een internatio naal congres worden gehouden tot aanneming tusschen allen staten van een uniform stelsel van maten en gewich ten, op den grondslag van den meter. Dat congres zal eigenlijk slechts de voortzetting zijn van de conferentie, die in 1870 te Parijs is bijeengekomen, maar wier beraad slagingen destijds door den oorlog werden afgebroken. Volgens den Siècle heeft de minister van buitenlandsche y»kon alle mogendheden verzocht aan het congres deel le nemen, en heeft van verscheiden staten reeds een gunstig antwoord hierop ontvangen, In de rnfinnd September zal te Gent een groot feest plaats hebben, ter gelegenheid van het verwacht bezoek der Engelsche riflemen. De burgemeester, de heer de Kerck- hove, doet tot dat einde een zaal bouwen, die hem 250000 francs zal kosten. Dit is een som van belang, maar men. weet, dat de heer de Kerckhove een der aanzienlijkste for tuinen van België bezit. Op het laatst der vorige maand zijn op den Pittsburg, "Washington en Baltimore-spoorweg twee treinen, een goederen- en een passagierstrein, in volle vaart tegen elkander «-ereden De schok van de beide locomotieven was ontzaglijk' mijlen ver in het rond was hij hoorbaar; de bewoners van den omtrek dachten aan een lichte'aardbe ving, en op de passagiers maakte de gebeurtenis zulk een verpletterenden indruk, dat men een geheele minuut lang niet in staat was een enkel woord uit te brengen. De goe derentrein is bijna geheel verbrijzeldde passagierstrein heeft betrekkelijk minder geleden. Drie beambten zijn om gekomen en ongeveertwintig passagiers meer ofminder gekwetst.4^ of /m. BINNE&LA3JDSGKE BERICHTEN. SCHIEDAM, 13 Juli 1872. In de heden middag gehouden vergadering van de Thor- becke-coinmissie alhier, werd door den voorzitter mode- deeling gedaan van een missive van de centrale commissie, behelzende de vier bekende voorstellen, voorloopig aange nomen in de vergadering te 's Hage den 29 Juni jl. gehoudenalsmede de benoeming van het bestuur. Nog werd door hem melding gemaakt van een uitnoo- digingsbrief voor de vergadering op den 17 dezer te Utrecht te houden, om een beslissing te nemen omtrent den aard van het huldeblijk aan den overleden staatsman, tot bijwoning waarvan zijn vrienden en veieerders worden uitgenoodigd. Door den penningmeester, dr. C. J. Vaillant, werd mededeeling gedaan, dat de opbrengst van de inteeken- lijsten, na aftrek van onvermijdelijke kosten, f 425 be draagt, welk bedrag hij voorstelde in do spaarbank te deponeeren; dit yoorslel werd aangenomen. Door de Nederlaudsche Handelmaatschappij zijn be vracht de navolgende 4 schepen, als Voor Amsterdam: List Vracht Ottolina, kapt. W. Ouwehand, 778 f 74.99. Anna Bucretia, kapt. A. G. Rijnsaardt,333 7o.98. Voor Rotterdam Industrie, kapt. O. B. Brandligt,675 75.75. Voor Dordrecht: Oathar'ma Maria, kapt. J. Boon,398 76.40. Het Dagllad verneemt dat de nieuwe Minister van Koloniën, de heer Fransen van de Putte, naar-Boheme is vertrokken om daar gedurende drie weken zich aan een badkuur te onderwerpen. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Maas sluis is jl. Woensdag beroepen de heer H. E. Faure, predikant te Doesburg. Uit Pernis wordt gemelddat de heer mr. P. Loop bij testementaire beschikking een legaat heeft vermaakt aan de diaconie der Hervoi mde gemeente aldaar, groot f 1000, vrij van successie-rechten. »De opvoeding des volks is voor een groot deel aan de' regeering toevertrouwd. Wat is nu 't doel van alle op voeding? Dwang of vrijheid? Immers, het laatste. Tot vrij heid is de menscli geroepende vrijheid alleen maakt hem tot menschen zonder vrijheid geen waar geluk Deze wooiden leest men in een (link-geschreven hoofd artikel der Nieuwe Utr. Gt. En inderdaad: naarmate de opvoeder zijn kweekeling in wijsheid en kennis ziet toenemen, naar die mate laat h\j de teugels van het gezag losser. Ook zijn onderwijs is anders; meer op eigen werkzaamheid des leerlings ingericht. Einde lijk staat deze geheel vrij; hij moet nu zich zeiven verder vormen en onden ichten. Een volstrekte vrijheid bestaat ei echter noch voor den afzonderlijken mensch noch voor de volken. Dat ideaal zou men naderen, wanneer alle menschen wijs, rechtvaardig, vrij van hartstochten waren. Dan zou de regeering geen zorg behoeven te dragen voor het onderwijs, geen vrees be hoeven te hebben, dat kwakzalvers de gezondheid bedier ven, geen maatregelen behoeven te verordenen tegen be smettelijke ziekten; want ieder zou dan zelf voor dat alles zorgen Doch van dien toestand blijven wij in do beste, de meest beschaafde maatschappy immer nog ver verwijdeid. Wil de regeering alles aan zijn eigen beloop of aan de zorgen der burgeis overlaten, het zou er slecht uitzien, ja de ondergang van den staat ware zeker. De staat behoort de zwakke en onkundige te beschermen tegen zijn slimme- lingen: 1. landbouw; 2, fabrieks-enhandwerksnijverheid; koophandel, zeevaart en visscherijen. Over den uitslag der beraadslagingen, die zeer levendig waren, wordt in een algemeene vergadering verslag uitgebracht. Een tentoonstelling van vee, benevens een keuring van span- en tuigpaarden had plaats op een even buiten de stad gelegen terrein, terwijl in de Waag boter, werktuigen enz. tentoongesteld waren, alles uitgegaan van de 14de afdee- ling der Friesche maatschappij van landbouw. Hetdepar- tementSneek, daai toe in de gelegenheidgestelddoorheeren eigenaars van jachten en boeiers, had aan de ieden der maatschappij, onder vele uitspanningen, ook een zeiltocht aangeboden. Op 16 van die vaartuigen maakten vele leden der maatschappij van de hun aangeboden beleefdheid gebruik. Des avonds was er concert in de buiten-societeit Ook dien dag hadden er volksvermakelijkheden plaats. Tot direfcteuren der maatschappij zijn benoemd de hh. Smit van Gelder, Schrober en Kruseman, in plaats van de aftredende directeuren, de hh. Mulder, van Hall en von Bamliauer. Als voorzitter is herkozen de directeur dr. Vrolik. De algemeene vergadering in 1873 zal te Utrecht plaats hebben. Eenige invloedrijke kiezers in de gemeente "Voorst en, zijn wij wel onderricht, ook in Olst, zijn van meening, dat de heer mr. P. Blussé van Oud Alblas, kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaai in het kiesdistrict Deventer, dient te worden gesteld in plaats van den heer mr. A. van Delden, als protest tegen de ver- werping der inkomsten-belasting. In de politiek onbekende mannen, hoe achtenswaard en bekwaam overigens, ook al wonen ze in het district, mogen, naar hun inzien, bij zulk een zooveel beteekenende keuze niet in aanmerking komen. Onze straatmuzikanten hebben zich nu waarlijk ook van de piano meester gemaakt! Sinds eenige dagen ziet men te Amsterdam op driewielige wagens een paar toe stellen rondrijden, waaruit wezenlijk pianogeluid voort komt, ofschoon de functiën van den bespeler dezelfde zjjn als die van den orgeldraaier. Voorshands zijn de-ambulante piano's - - uit de fabriek van Gavioli et Cie. te Parijs, gelukkig niet ontstemd. Toch zal menige schoone, wanneer zij hare vlugge vingeren langs de toetsen wil laten glijden, met minachting op den concurrent neerzien. Van een em- stigen wedstrijd kan echter geen sprake zijn: de piano draaier kan slechts over een bescheiden aantal octaven beschikken. Dit neemt echter niet weg'dat hij zich ineen talrij k auditorium mag verheugen. In Ierland trouwt het meerendeel der bewoners slechts als de oogst van aardappelen goed geweest is. In het najaar van '1871 was dit het geval en fluks werden een aantal huwelijken gesloten. In Schotland zyn districten waar men tot dat doel een goede haringvangst afwacht. No herring, no wedding, luidt het daar. ren, meer ontwikkelden maar baatzuchtigen broeder; het geheel te behoeden tegen kwaadwillige aanslagen of zwak heid van enkelen. De staat late dus het individu zooveel mogelijk vrij. Het zij niet het streven der regeering alles te willen reglemen teeren en besturen, als de stukken op een schaakbord maar waar een laisser-aller tot treurige gevolgen dreigt te leiden, daar make zij van hare macht gebruik tot heil en zegen van het geheel. Donderdag namiddag is op den Ouden Schevening- schen straatweg, op de hoogte waar zich het wisselspoor van de Haagsche tramway-maatschappij bevindt, terwijl hij bezig was met het inzamelen van het plaatsgeld, van de imperiale g vallen, de condueteur hij die onderneming A. Meijer, een zeer geschikt persoon en vader van een talrijk gezin. De man is aan de polsen van de beide handen en in het aangezicht ernstig verwond, zoodat het te'voor zien is dat hij een geruimen tijd verhinderd zal wezen in zijn onderhoud en dat van de zijnen te voorzien. De direc teur der maatschappij heeft echter beloofd uit zijn privé den lijder te willen ondersteunen. Te Sneek is Woensdag door den voorzitter der Ned, maatschappy tot bevordering van nijverheid, dr. A. Vrolik, het nijverheids-congres geopend. Na een korte toespraak des voorzitters vormden de leden de onderscheiden afdee S C II A A K W E D S T RIJ D 'S GRAVENHAGE. AMSTERDAM. (Wit.) (Zwart.) Stand der partij na den 38en zet van zwart ABCOEFGH BURGERLIJKE STAND. Geboren: 11 Juli. Johannes Marius Nicolaas, zoon van L. Oosterveer en E. van de Water, Teerstoof 12. Bartholomeus, zoon van F. Pigeaud en E. van Pelt, Botcr- straat. Overleden: 11 Juli. Jacobus Thijssen, oud54jaren en 11 maanden, Bange Achterweg. Huberta Johanna Vredenbregt, oud 4 maanden, Broersvest. 12. Piet ir Sluijters, oud 37 jaren en 10 maanden, Teerstoof. Ondertrouwd12 Juli. G. Schellevis en S. Douw. O. J. Donkers en J. Klaverdijk. A. van der Tuijn en C. Klein. G.-J. F: Lankamp en J. Verbrugge. D. ODtt A NT. ABONNEMENT: Abo..i.Piii<,nUjirij?por Due M muien Franco per Past, iloor het giliccle Itijk f 1 85 2 50. De Burgemeester van Schiedam, Brengt luj ilC70 ter kennis van de Ingezetenen Dat het Koluci van het Palentregt No *t dezer Gemeente over het Dienstjaar 1872/.!, door den Heer Provincialen Inspecteur in deze Provincie, op den 1! Juli 1872 executoir verklaard en op lieden aan den Onlvangei der Diretle Belastingen, ter invordering, ts overgemaakt. Wordende voorts bij deze herinnerd, dit een ieder verpligt ss zijnen aanslag op den tnj de wel bepidden voel, te voldoen; ul-inedc, dit, van beden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames legen dezen ainslag Poliooien te worden ingediend. £n is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13 July 1872 De Ourgemeester voornoemd, P. J VAN DIJK VAN MATENES.SE. A D V E.B T B N T I E N I'rijM van I tol (0 gewono regels I 00; ictrie regel meer f 0 10. Vuui ileu vM'tkeiiilcn si nul on torn weid uliplipuldoliolft yjh den prijs. TUSSCHEN

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1