M 1872. Maandag Si Juli. M 291». Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BlMMEMu55s^TE^iCHTEM. BUITEMLANDSCHE BERICHTEN. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden1.85. Franco per Post, door liet geheels Rijk2 50. (Brieven Franco.) ADV EJB ÏBHTIEN:( Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1.00; iedore regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidda helft van den prijs. Een slimme gauwdief, zekere Tsvetkowto werd ver leden winter, om een diefstal van £000 roebels, te Peters burg gevangen genojnen. Op weg naar 't huis van be waring wist hij te ontkomen. Nauwelijks ontsnapt, begaf hij zich naar Gostinoi-Dvor, waar hjj een gouden horloge bestelde en zonder betaling er mee verdween. Den 17 April gaf hij zicli te Pskow voor reiziger uit van een voornaam handelshuis en ontfutselde zekeren koopman, Bodvkine, een som van 600 roebels. Op 't oogenblik dat hij in den trein stapte, om zijn reis voort te zetten, werd hij door iemand, die van zijn vroegere heldenfeiten kennis droeg, herkend, maar de trein vertrok, voordat deze maat- ïegelen had kunnen nemen om hem te doen aanhouden. Onmiddellijk werd naar het volgende station geseind, maar toen de trein er aankwam was do vogel op nieuw gevlogen. Tsvetkow, wel vermoedende wat hem wachtte, was onderweg uit den wagen gesprongen. Sedert hoorde men niets meer van hem, tot hij onlangs te "Warschau, na drie welgeslaagde oplichterijen, in hechtenis genomen werd. Te Glasgow woedde j.l. Woensdagnamiddag een he vige bi and in de groote katoenspinnerij van de heeren Wm. Samson en Zonen, waardoor dat kolossale gebouw, vijf verdiepingen hoog, inweinigtijdsindeaschlag. Geluk kig was er op dat oogenblik niemand in, daar de 120 vrou wen, die er arbeidden, ten 3 ure verklaard hadden vacantie te nemendaar het weder veel te fraai was om te werken. De doopplechtigheid te Neuwied zal behalve door den Duitschea keizer en de keizerin, prins Frederiken prins Alexander der Nederlanden, worden bijgewoond door de prinsen Albrecht en George van Pruisen, de hertogin van Oost-Gothland (geboren prinses van Nassau), de erf prinsen van Oldenburg en Mecklenburg, den vorst en de vorstin van Reuss, den erfgraaf van Laubach, de vorstin van Braunfels en den erfprins van Hohenzollem. Voorts door de voornaamste burgerlijke en militaire beambten in de Rijnprovincie. De predikant Lohmann zal den doop aan den jongeD prins van Neuwied toedienen. De National Zeitung dringt er ten krachtigste op aan, dat er te Berlijn doortastende maatregelen zullen genomen worden, om de hoofdstad minder ongezond te maken nu de cholera in aantocht is. Volgens genoemd blad zijn sommige gedeelten der stad verpest door alles behalve welriekende geuren, en het bestuur is zóó nalatig dat es gum Himmel stincJct. Volgens een nieuw reglement van de D uitsche spoor wegen zullen vrouwen alleen mogen geplaatst worden aan het bureau der plaatsbriefjes, alsmede bij het personeel voor de telegraaf, doch in geen geval zwaren arbeid mogen verrichten of de betrekking van baanwachter waarnemen. Met betrekking tot de werkstaking aan de mijnen in het Duitsche kolendistrictis het Vaderland in staat gesteld het navolgende uit goediTbron te kunnen mededeelen Het werk is niet, zooals in de laatste dagen werd ver meld, aan de meeste mijnen hervat; het tegendeel is waar, de staking breidt zich meer en meer uit. Diegenen, die den arbeid nog voortzetten, geven een deel van hun loon aan de werkstakers, waardoor deze in de gelegenheid zijn hun eischen om loonsverhooging vol te houden. Zij vorderen thans 25 pCt. verhooging en vermindering der werkuren tot op 8 uur daags. Hiervan moeten nog worden afgetrokken 2 uren, welke verloren gaan, met naar de plaatsen van hun arbeid te gaan en van daar terug te keeren, zoodat slechts 6 werke lijke werkuren overblijven. Dat het voor de mijndirectiën bijna onmogelijk is deze eischen in te willigen is duidelijk, door alleen te vermelden, dat de prijzen der kolen daardoor 75 A100 pCt. zouden stijgen. De JEsser Zeitung, die op de hoogte zijn kan, zegt daaren tegen het getal der mijnwerkers die tot den arbeid terug- keeren, vermeerdert langzaam maar dagelijks. Zoo arbeidden in de week van 8 tot 15 dezer aan de vijf in de onmiddellijke nabijheid dezer stad gelegen mijnen 320 man meer dan in de vorige week. Maandag vermeerderde dit weder met 65 en Dinsdag met 77 man, alzoo in twee dagen 142 man. Het blad noemt voorts een aantal mijnen op die weder in vollen gang zijn. Toen de koning en de koningin van Spanje Donder dag te middernacht in het paleis te Madrid kwamen, hebben vijf personen geschoten op het rijtuig, waarin het vorstelijk echtpaar gezeten was. Geen van heiden werd gekwetst. Een moordenaar is gedood en twee zijn in hechtenis genomen. Er heerscht een algemeene verontwaardiging. De orde is volstrekt niet gestoord. SCHIEDAM, 20 Juli 1872. Bij het overgangs-examen, dat aan "de Hoogere Burger school alhier gehouden werdzijn bevorderd - Van de -eerste Óf laagste klasse tot de tweede klasse de leerlingen: P. L. Elberg, "W. C. KimmijserDz., "W. C. Kimm'yser, W. Cz K. Petersen, J. Rulschy. A. de Ko ning, II. de Ronde, P. J. VerboomM. Witkamp, N. van Erpecum en J. Sonneveld van de tweede tot de derde klasse de leerlingenJ. W. F. van der Hoeven, A. de Jong, G. K. Wijnen. F. J. Exler, M. W. Thijssen, M. Duijser, O. F. A. Koch, ,1. J. ICleijn, J. C. van Wagtendonk, C. A. vau Buuren van lleijst en W, Ou weleen, terwijl na een voldoend her-evamen in enkele vak ken nog bevorderd zullen wordenH. II. Niedfeld, P. O, A. Mendel, A. van der Loo cn Th. Penning; van de derde tot de vierde klasse de leerlingenM. C. J. Wanrooij, M. J, van der Hoeven, J. D. Kimmijser, G. J.F. J. Niedfeld, J. Lechner, N. Denier van der Gon, terwijl na voldoend her-examen in de scheikunde nog zullen bevorderd worden W. N. Cool Sz. en K. van Erpecum van de vierde tot de vijfde klasse de leerlingenL. M. van der Most, F. J. Bremmer, A. A. de Jongh, R, M. van Steenbergen, W. F. Tak, G. W. Jacobson en J. van der Schalk. Wij zijn in de gelegenheid geweest een door onzen stadgenoot M. Mcree, mr. smid aan de Broersvest, vervaar digde zaaimachine te zien, door hem naar een nieuw systeem ontworpen. Deze zaaimachine is geschikt om ver schillende zaden, van de fijnste tot de grootste (koolzaad, granen, boonen) uit te zaaien. De beknoptheid bij een zoo danig samenstel, de nette en soliede bewerking verdienen allen lof. Door deskundigen werd verzekerd, dat de goede resultaten dezer machine aan geen twijfel onderhevig waren. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Juli 1872 ia de onderstaande entrepóts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam26,808,853 kilogr. Rotterdam10,686,918 r Schiedam1,147,372 Dordrecht1,264,824 Middelburg514,587 Totaal 40,422,554 kilogr. In een uitstekend opstel over wijlen mr. J. R. Thor- becke, /oorkomende in de laatste aflevering van de Econo mist, onder redactie van mr. L. de Bruijn Kops, en waarin de uitstekende diensten, door den grooten staatsman aan vorst en vaderland bewezen, met waarheidsliefde en onpar tijdigheid worden erkend en herinnerd, worden de laatste woorden van den stervende eenigszins anders opgegeven dan in sommige dagbladen niet geheel juist werd opge nomen. De afscheidsgroet van Thorbecke werd uitgesproken in deze woorden: sZeg aa.n mijne vrienden, dat ik hun dank zeg voor den steun mij geschonken" zeide hij den dag vóór zijn sterven, »en aan hen, die mijne vrienden niet waren, of meenden dat niet te zijn, dat de tijd. naar ik hoop, zal komen, waarop zij inzien, dat zij mij miskend hadden." Aanstaanden Woensdag, 24 dezer, wordt de schiet baan der vereeniging Eendracht te Vlaardingen, onder bescherming van Z. M. den Koning, feestelijk ingewijd. Naar wij vernemen zal dit feest luisterrijk zyn en worden verschillende autoriteiten van naburige plaatsen, ook van hier, uitgenoodigd, dat te komen bijwonen. "Voor de matinéo musicale en liet concert des avonds wordt aan vreemdelingen toegang verleend tegen entrée. In de vergadering, die de Kiesvereeniging Burger plicht te Rotterdam gisteren avond heeft gehouden, werd door den voorzitter mededeeling gedaan van drie missi ves, als; 4, van den heer O. vanRees, waarin hij verklaart de voor- loopige candidatuur gaarne aan te nemen en de eer zal heb ben de eerst volgende vergadering van Burgerplicht bij te wonen; 2. van den heer mr. P. P. van Bosse, die weigert de voorloopige candidatuur te aanvaarden, hoofdzakelijk op grond van de wijze waarop men goedgevonden heeft zijn candidatuur, blijkens het verslag in de N. B. Ot., inde Kiesvereeniging Orde te bestrijden; en 3. van den heer L, Pincofls, verklarende dat redenen van dringenden aard hem beletten een eventueele candidatuur te aanvaarden. Door den voorzitter welkom geheeten zijnde, betuigt de heer van Rees daarvoor zijn dank, en verklaarde vervolgens dat hij geen voorstander is van stilstand of reactie, maai', niet het minste op economisch gebied, ontwikkeling en vooruitgang tracht te bevorderen. Daarom heeft het optre den van dit ministerie hem verheugd, niet alleen omdat daardoor de oplossing wordt bereikt van de bestaande ver wikkelingen, maar ook omdat van de nieuw&ministers ge leidelijke ontwikkeling van onze constitutioneele instellin gen en bedaarde vooruitgang kan verwacht worden. Hij verklaarde vervolgensdat hij in beginsel is voor een inkomstenbelasting, op zuivere grondslagen rustende e de groote bezwaren, dio er aan kunnen kleven ont wijkende. Hij is een bepaald voorstander van de af schaffing der dilïerentieele rechten en wenscht de invoer rechten zóó laag gesteld te zien als met de eischen der schatkist, vereenigbaar zal zijn. Omtrent de onderwijs- quaestie betuigt liij een voorstander te zijn van de scheiding vau Kerk en Staat met openhaar onderwijs dat neutraal moet zijn. Omtrent de defensie antwoordde hij geen krijgskuudige te zijn, maar steeds bereid zal wor den bevonden om 's lands defensie, langs alle mogelijke en bi'uikbare wegen, binnen de grenzen van het nationaal vermogen, te heipen ontwikkelen. De vergadering stelde daarop met algemeene stemmen den lieer van Rees tot candidaat der vereeniging. 5 Het onmiddellijk aan het Park te Rotterdam gren zende buitengoed de Heuvel, waarvan indertijd veel ge sproken is, is thans aangekocht door een combinatie van heeren, men zegt voor f150,000; er zullen nu eeuige villa's op gebouwd worden. Gisteren in den namiddag is in de rivier de Maas, fer hoogte van de Oude Plantage, nabij Rotterdam, het lijk op gevischt van den zandschipper, die in den namiddag van den '15 dezer door het plotseling zinken van zijn aakschuitje is verdronken. - De uitslag der jl. Donderdag te Delfshaven plaats gehad hebbende stemming voor twee leden van den ge meenteraad, is als volgt: Uitgebrachte geldige stemmen 164, volstrekte meerderheid 83. Verkozen de heer E.' Kiderleneerste candidaat der kiesvereeniging Burger plicht, met 132 stemmen. Herstemming moet plaats1 hebben tusschen de heeren W. E. L. Kuij pers,' met 54, en J. H. van der Vloodt, met 39 stemmen. Gisteren is te Overschie een kind van derde halfjaar in de Delfehavensche Schie gevallen. Het zou zeker zijn ver- dronken, zoo niet "W. T. het kloek besluit had genomen om gekleed in 't water te springen. -< Een kind, oud twee jaren, van P. Hooreweg-Mz., in den Kleiweg bij Overschie in het water gevallen,' is verdronken." De correspondent van de Bott. Ot. schrijft uit den'' HaagOok hier, in de residentie, zullen wij misschien nog vóór September een nieuwe verkiezing voor de tweede kamer hebben. Ben ik toch wel ingelicht, dan hééft de' minister van koloniën, besloten, een blijk te geven van'döT oprechtheid zijner waardeering, als kamérlid, van de door-' wrochte kennis, welke de heer van Sijpestein, aangaande de "West-Indische aangelegenheden, steeds heeft aan den dag gelegd, en zou genoemden afgevaardigde eerlang een belangrijke last worden opgedragen, die met de besten diging van zijn mandaat als volksvertegenwoordiger onver- eenigbaar zou zijn. Men leest het volgende in de landbouwkundige men gelingen van de Leeuw. Ct.Een paar ooievaars (echte lieden) nestelden op het dak eener schuur. De eigenaar daarvan kwam op de gedachte, hun eieren te verwisselen met die eener kip, doch vergat, de kuikens tijdig genoeg weg te nemen. Niet zoodra hadden de ooievaars deze, in hun oog, mis geboorte ontdekt, of ze gaven er zoo het scheen onmiddellijk kennis van aan hun broeders en zusters in den ganschen omtrek, en niet lang duurde het, of een twintig A dertigtal dier langbeenen kwam zich in persoon en met al de deftig heid, hun zoo eigen, van het zonderling geval overtuigen. Na nauwkeurige beschouwing vlogen ze allen, met de ouders van het wondergebroed, naar een naburige weide, en hier, onder een.oorverdoovend geklepper, doodden zy, zonder eenigen vorm van proces, de beide schijnbaar schul digen met hun snavels, pooten en vleugels. Wat er verder van het nest en de kuikens geworden is, werd mij niet medegedeeld, maar voor de waarheid van het geyal sta ik borg. j Bij een winkelier en bakker op de Loo-laan, te Apel doorn, heeft Donderdag nacht een brutale diefstal plaats gehad. De dieven hebben een ruit uitgesneden en door het. aldus gemaakte gat een kind laten kruipen, om den diefstal te plegen. Zoo althans is het vermoeden, terwijl men tevens, gist, dat de diefstal gepleegd is door een voorbijtrekkende schaarslypers-familie. Op Woensdag 17 dezer zijn de laatste vloeddeuren in de Noordzeesluis teVelzen ingehangen. De zestien stuks - deuren voor deze sluizen behooren tot de grootste sluis deuren, die immer hier te lande zjjn vervaardigd; de groot- ste hebben ieder een gewicht van 55,000 kilogrammen. Gelijk men weet, zijn deze deuren geleverd door de ko ninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam. Zoowel de spoed als de buitengewone zorg, waar mede deze deuren zijn vervaardigd, leveren weder een nieuw bewijs voor de geschiktheid der fabriek, om werken van den grootsten omvang te vervaardigen. Men meldt uit AlkmaarDen 15 dezer vervoegde zich een bediende der heeren Cohen Sander C". by een der kassiers alhier, verlangende dat deze een geaccepteerde pro messe, groot f 630, ten laste van een firma alhier, zou dis- conteeren. Daar men geïnformeerd was dat een derbeclien- den van de hh. Cohen Sander O0., genaamd Krutenberg, om niet vleiende redenen, van dat kantoor ontslagen was, zoo ontstond cr achterdocht en werd den vreemdeling ge- .vraagd of hij niet Krutenberg heette. Deze ontkende dit en-a noemde zich Clenen. Daar men zwarigheid maakte om dezen keer zonder voorafgaande informatie te disconteeren, zoo kwam men overeen, dat K., alias, C., den volgenden A COURANT. -o1 v

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1