Dk Burgemeester van Schiedam, Vrij dag 26 Juli. Kennisgeviu g. BUITENLANDSGHE BERICHTEN. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. M 2922 BINNENLANDSOHE BERICHTEN. j ABONÏÏBMBNI: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 185, Franco per Post, door het gehcclc Ftijk2 50. Biengt In] deze ter kennis van de Ingezetenen*. Dat liet Kelner van liet Patenlregt,No 6 dezer Gemeente over liet Dienstjur 1872/.1. door den Heer Provincialen Inspecteur in deze Provincieop den 24 July 1872 ezecutoir verklaard en op lieden am den Ontvanger der Üircrie Bolaslmgen, ter invordering, is overgemaakt. Wordende voorts bij deze herinnerddat een ieder vcrpligt is zijnen aanslig op den bij de wel bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dat, van beden af, do termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames légen dezen aanslag belmoren te worden ingediend £n is hiervan afkondiging geschied, waar het beboert, den 25 July 1872 De Burgemeester voornoemd, P. J VAN DIJK VAN MAfENESSE In het Kristallen Paleis te Londen werd in de vorige week een groot schaak-congres gehouden, het eerste van die soort in Engelandonder de duizenden nieuwsgiei igen, door de nieuwheid daarheen gelokt, waren ook de prins en prinses van Wales. De grootste opmerkzaamheid trok de heet Blackburne, die geblinddoekt 40 verschillende partijen te gelijkspeelde, waarvan hij er 6 won; ook de heer Lowen- thal, die 25 partijen te gelijk speelde, waarvan hij er 17 won, Een internationale partij tusschen Engeland en Duitschland werd door gebrek aan tijd niet ten einde ge bracht. Dezer dagen is door den lord-mayor, de aldermen en den gemeentel aad der City van I.onden aan lady Burdett- Coutts, in de groote zaal van Guildhall, plechtig een gou den kistje overhandigd, waarin voor haar het bewijs lag van het eereburgerschap der City, met een adres, bevat tende hare verdiensten jegens de menschheid. Het uitbarsten van de cholera in een aangrenzenden staat, in Rusland, heeft de regeering van Pruisen op nieuw levendig bedacht gemaakt op de noodzakelijkheid, om zich tegen den naderenden vijand te wapenen. De minister van koophandel heeft, in zijn qualiteit van chef van het spoor wegwezen, de noodige aanschrijvingen gezonden aan de directiënderverschillendespoorwegmaatschappijen,daarbij in de eerste plaats betrokken. Bij die aanschrijvingen zijn zij aangemaand om zorg te dragen, dat de ambtenaren en beambten in haar dienst geen voorschriften verzuimen, welke betrekking hebben op de ontsmetting der gebezigde voertuigen enz wijders, dat de vereischte hulpmiddelen aanwezig zijn ter plaatse waar een groot getal personen zich, wel is waar, slechts tijdelijk, maar toch herhaaldelijk vereehigt. Worden die voorschriften nauwlettend opge volgd, wordt in acht genomen hetgeen de ervaring en de wetenschap aan de hand doen als voorbehoedmiddelen, dan zullen de gevaren, welke dreigen, zooals men hoopt, wor den afgewend. Terwijl het blijkt, dat de hooge regeering is doordrongen van het belang der zaak, om maatregelen ter bestrijding van de ziekte te nemen, bevreemdt het des te meer, dat de stedelijke regeering te Berlijn, dat de gezondheidscommissie aldaar tot heden nog geen enkel teeken van leven hebben gegeven, zegt de Berlijnsche correspondent van de Samb. Börsenkalle. Tot heden is nog geen enkele maatregel ver ordend, welke het blijk geeft, dat zij de noodzakelijkheid inzien van het nemen van voorbehoedmiddelen; ieder ander houdt zich overtuigd, dat het dringend noodzakelijk is, om daartoe over te gaan. Uit Bronswijk wordt het volgende aan de National- Zeitung gemeld. Gedurende de jongst verloopen dagen hebben in verscheiden steden, door een welwillende tus- schenkomst van de alhier gevestigde sociaal-democraten herhaaldelijk rustverstoringen plaats gehad. Uithoofde van de bijzondere richting waarin de geest van ontevreden heid fzich heeft geuit, is daaraan de benaming gegeven van ïboter- eneierrevolutie." Onder voorwendsel dat de prijzen der levensmiddelen door misdadige handelingen schaarsch ea daardoor buiten alle evenredigheid in prijs werden ver hoogd, hebben de sociaal-democraten het gepeupel opge hitst en tot het plegen vap feitelijkheden weten te brengen. De woede der verbolgen menigte keerde zich hoofdzakelijk tegen de winkeliers. Eerst werden de door hen ter markt aangevoerde waren vertreden en vernielddaarop kwamen zij 'zeiven aan de beurt De opgewondenheid der saamge- rotte menigte, grootendeels bestaande uit vrouwen vau het allerlaagste slag was zóó groot, dat de huizen, waarin de mishandelde landbewoners een schuilplaats hadden ge zocht, hun geen veiiige wijkplaats verschaften. Men drong er in, vernielde hetgeen binnen het bereik was en mishan delde op gruwelijke wijze de vluchtelingen en de bewoners der huizen, waarin zij een schuilplaats hadden gezocht. De plaatselijke politie was veelal niet hij machte om de rust te i herstellen. Herhaaldelijk heeft men de hulp deE'militaire macht moeten inroepen. 1 Het gevolg van de gisting, door die gebeurtenissen onder de, mindere klassen teweeg gebracht, was van deD volgen- denaard: een groot gedeelte der handwerkslieden staakte ;fdfflOtrbeid, om den daardoor verkregen vrijen tyd aan .sociaal-democratische .bespiegelingen ,en besprekingen te ÈM*'" ut 4 fBrleven Franco.) wijden. Gelijk vanzelf sprak, geschiedde dit in openbare lokalen. Toen op den 17 jl. dergelijke feiten zich tegen den namiddag te Bronswijk herhaalden, werd de ontevreden massa door sociaal-democratische redenaats derwijze opge ruid, dat zij omstreeks 9 uren des avonds in talrijke groepen naar het raadhuisplein oprukte. De militaire macht had intusschen op verschillende punten post gevat, waardoor aan de rustvetstoorders derwijzeoutzag weid ingeboezemd, dat zij langzamerhand in stilte aftrokken. Sedertdien tij dis de rustnldaar niet andermaal gestoord. Yolgens de Oorsaire zijn in Frankrijk verscheiden convocatie-brieven voor het algemeene congres der Inter nationale, op 2 September a. s. te 's Gravenhage te houden, in beslag genomen. Naar het schijnt, zullen vervolgingen worden ingesteld tegen hen, aan wie die brieven geadi es- seerd waren. Dinsdag jl. vertoonde de te Parijs welbekende straat kunstenaar Paul Machou, bijgenaamd de sSimsons kinne bak", op het plein der ancienne ban ière des Batignolles, zijn gewone lierkules-toer, bestaande in het met de tanden oplichten van zwaie gewichten, die hij dan niet voorbeelde- looze vaardigheid over het hoofd wierp. Ditmaal zou hij een buitengewone voorstelling geven en een zware ton met de tanden oplichten en over zijn hoofd slingeren. Toen de gevorderde som, die hij als voorwaarde voor de uitvoering had gesteld, was bijeengebracht, lichtte de Herkules de ton werkelijk met de tanden op en deed een poging om haar in de hoogte te werpen; de man zinkt echter plotseling neer en blijft bewegingloos liggen. De meuigte verdringt zich om hem heen terwijl een geneesheer hem onderzoekt. De ongelukkige was dood; zijn ruggestreng was gebroken. Dezer dagen trad een heer een telegraafbureau in de nabijheid van Parijs binnen en overreikte het volgende telegramMadame Duval X, straat, 15 Parijs. Bericht met droefheid dood oom Vincent. Kom spoedig tot opening testament. Geloof wij zijn erfgenamen. Durand. De telegrafist telde de woorden en zei: Er zijn er twee en twintig. Dus twee woorden te veel, mijnheer. Zoo? antwoordde deze en keek het telegram nog even over. Haal dan met droefheid maar door. Uit een onuitgegeven dagboek van een man die met Charles Dickens bevriend geweest is, ontleent het Athe naeum het volgende, gedagteekeud Juli 1833, kort nadat D. aan de redactie van de Morning Ohronicle verbonden was geworden. Een paar dagen daarna merkte ik een groote verande ring in Charles Dickens kleeding. Hg had een nieuwen hoed en een keurig jasje gekocht, dat hij it l'Espagnole droeg. Wij wandelden samen over de Hungerfordmarkt. Voor ons liep een kolendrager die zijn flink maar morsig kind op den arm droeg, 't Kind keek over zijn schouder heen en Dickens kocht voor een halve stuiver kersen en reikte die een voor een aan den kleinen toe zonder/dat de vader er iets van bemerkte. Al voortwandelende vertelde hij mij, dat hij maar al te goed met de Hunger ford-markt bekend was. Geheel openhartig sprak hij over de moeielijk- heid waarmee hij en de zijnen hadden te worstelen gehad. Op dit oogenblik bedraagt het getal van hen, die ter zake van den moordaanslag op koning Amadeus vanSpanje gearresteerd zijn, ongeveer 40. Volgens de eene lezing waren het huurlingen van heden, die zei ven den aanslag niet durf den plegen, volgens een andere lezing was het te doen om een Spaansche commune te grondvesten en zou de dood des konings, indien de aanslag had gelukt, het sein geweest zijn tot het vermoorden van alle aanzienlijke politieke per sonen, zoowel van de vorige regeering als vau het gouver nement dat thans in functie is. Op een aantal plaatsen in Madrid ware er brand gesticht en de groote bankiershuizen zouden geplunderd zijn geworden. De aanslag heeft inmiddels een geheel andere uitwer king gehad dan de ontwerpers bedoelden, want Amadeus is weder geheel populair geworden. Op al de plaatsen die hij doortrekt, ten einde Santander te bereiken, waar hij de zeebaden gaat gebruiken, ontmoet hij de meest geest driftvolle demonstration, gelijk Dinsdag weder te Burgos. Aan vermakelijke bijzonderheden ontbreekt het in den nkrijg" der Carlisten niet. Ziehier een briefje van een hunner sgeneraals" aan den gemeenteraad van Pont de Amentera: Leger des Konings, Provincie Tarragona. Mijne heeicn, leden van den gemeenteraadIk verzoek u beleefdelijk mij den 8 dezer een som van 400 duros, Spaanschen standaard, welke ik ter aanvulling van de soldij mijner vrijwilligers behoef, te doen toekomen. Poblas, 7 Juli 1872. De waarnememde generaal-kommandant der provincie Tarragona, Sanz, Het antwoord van den gemeenteraad luidde aldus: Aan den heer Sanz, aanvoerder derCarlistische troepen. Daar de partij, wier zaak door u verdedigd wordt, naar de wapens gegrepen heelt, hebben wij ra deze stad de noodige maatregelen ter verdediging moeten nemen, om ons van u te bevrijden, zoodat de gemeenteraad zijn be perkte middelen geheel heeft uitgeput. Tiet zou ons der halve meer gelegen komen geld te ontvangen, dan het te 1 ADV EJK TENT I.E j Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f\ 00; leilere regel meer /'0,10., Voor don werkenden stind en voor weldadigheiddo helft van den prij«. geven; en zoo u 't ons vei schaffen wil, in Zwitserschè, Spaansche of Amerikannsche standaard munt, liefst drie- of viermaal het bedrag van de door u verlangde duro?, 700 zou u ons uit een groote verlegenheid helpen. God behoede u lange jaren. Pont de Amentera, 8 Juli 1872. De Burgemeester, Benito de Garrioa y Marti. Juan MassaouS, Secretaris. De lieden van New-York weten wat zomerhitte is en juist omdat de New-Yorkers zoo mee mogen praten, willen we eens opteekenen hetgeen een hunner bladen, de New-York Timesaan zijn lezers in deze dagen vfin hitte" tot raad geeft. IJswater is goedmits niet snel gedronken wanneer men zeer verhit is, daar een plotselinge verkoe ling van de maag het bloed naar het hoofd drijft. Geniet het dus met kleine teugen; het zal u dan ook veel meer verfrisschen, dan wanneer ge inééns een glos vol doorslikt.' Heb de zekerheid, dat uw ijs afkomstig is van goed drink baar water. Maar al is ijswater aan te bevelen niet'alzoo alle andere dranken, met ijs afgekoeld. Alcoholische dran ken ge moogt er al dan uiet een verleidelijk schotsjein doen drijven zijn vuur en brandstof in het bloed. Alté- maal verbeelding, dat alcohol 5't zweet zou doen opdrogen." Alcohol kan niet anders dan verhitten. Daarom, zware wijnen en spiritualiën zooveel mogelijk vermeden, en u be paald tot lichten rooden wijn met water, of licht bier. Een voortreffelijk middel om het hoofd koel te houden is het dragen vaneen versch koolsblad of een natten zakdoek bin nen in den hoed. Natuurlijk wordt hier bedoeld een lichte stroohoed. Want al de koolsbladen en natte zakdoeken ter wereld, zullen het lijden niet kunnen verzachten van den man, die persisteeren moet of wil in 't torschen van'den ongelukzaligen zwarten cylinder-hoed. f SCHIEDAM, 25 Juli 4872. Bij gunstig weder, zal morgen namiddag ten 7 ure, een muziekuitvoering in de Plantage plaats hebben van het korps muzikanten der dd. schutterij alhier, onder directie van den kapelmeester B. L. L. J. Gores. 1 Gisteren avond is in de nabijheid van het spoor een paard, en in een land aan den Rotterdamschen dijk een koe door den bliksem gedood. De minister van binnenlandsche zaken heeft een aanschrijving doen toekomen aan de onderscheiden kamers van koophandel en fabrieken, om informatie naar verkoo- pers en aan voerplaats van Amerikaansch spek, teaèinde daarna zoodanige maatregelen te nemen, als nuttig en noodig geacht kunnen worden, om het schadelijke voor de gezondheid door gebruikers af te weren, in zooverre'geeon- stateerd kan worden, dat zich in voornoemd spek trichinèti bevinden. ft! Naar aanleiding der moeilijkheid somwijlen door Nederiand3che handelaren ondervonden by invoer' in Frankrijk van goederen van Nederlandschen oorsprong/ worden belanghebbenden indachtig gemaakt, dat'de'certi ficaten van oorsprong bij den invoer over te leggen,'bestaan in de stukken vermeld in art. 18 van het Fransch-Pelgisch handelstraetaat, aangehaald in art. 2 van' h'et Fransch- Nederlaudsch tractaat vau 42 Augustus 1865 Staatsblad no. 409). Voormeld artikel luidt als volgt: sPour'étidjlir que les produits sont d'origine ou de manufacture nationale, l'importeur devra présenter k la douane 'de 1'aÜtré pays soit unc déclaration officielle faite devant'un magistral siégeant au lieu d'expédition, soit un certificat délivré' par' le chef du service des douanes du' bureau 'd'export&iou,' soit un certificat délivré par les'consuls ou agents'con sulates du pays dons lequel l'importation dolt être' faité'et qui résident dans les lieux d'expédition ou dansTés porls d'embarquement. Les consuls ou agents consulairés respec- tifs légaliseront les signatures des autorités locales." J In den nacht van Zaterdag op Zondag'jl.' is'een paard ontvreemd van den bouwman J. Roodehburg, aanden Veenweg onder Kethel; alle nasporingen persoonlijk door den burgemeester met den brig.- maj, tit, van derijksveld- wacht A. van Pelt te Rotterdam en elders in 't werk ge steld bleven vruchteloos, tot eindeljjk het vermoeden viel op een man, die eenige dagen bij voornoemden bouwman in den hooibouw was werkzaam geweest. Vergeefs echter trachtte men op te sporen waar hij met het paard kon ge bleven zijn, tot men gewaar wend, dat er een dergelijk paard bij een paardenslachter te Haarlem was verkocht. De veldwachter daarheeu gegaan zjjnde vond dan ook werke lijk het paard, dat den slachter voor f60 was verkocht, en dat wel door een persoon die met het signalement van,den vermoedelijkea dader overeenkomt, die reeds,meermalen met de justitie^ in aanraking moet zijn 'geweest en in de branderijen alhier goed bekend is. 1 1 In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontdekte bovengenoemde rijksveldwachter vier,'jongelieden' van 8,'/ 44,45 en 47 jaren, die in havêloozentoesltód bezig waren i I 1 I COURANT.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1