Ai '40'^i BUIJE8ILAWDSCHE BERICHTEN. M 2925, Woensdag 5! Juli. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BmENUIUBSCHE BERICHTEN. I Bij het Engelsche bureau van buitenlandsche zaken zijn thans eigenhandig geschreven depêches van dr. Living stone, gedagteekend van Nov. 1871, ontvangen. Die depê ches zullen aanstaanden Maandag in een bijz ~rd°re verga dering van de koninklijke aardrykskundige ma •<'*,iappij te Londen openbaar worden gemaakt, Men verwacht, dat alsdan ook de heer Stanley, de bekende commissaris van den New-York Herald; de zoon van dr. Livingstone en luitenant Henn, beiden leden van de laatste Livingtone's expeditie, in die stad zullen aangekomen zijn. Yan het eiland Jersey in het Kanaal wordt de navol gende zonderlinge gebeurtenis gemeld Sedert eenigen tijd woonde aldaar een gewezen Fransch marine-officier, de Rome, met een zoontje van 11 en een dochtertje van'13 jaar. Ilij was gerechtelijk van zijn vrouw gescheiden, en volgens het vonnis der techtbank moest de dochter bij hare moeder wonen. De heer de Rome was ech ter tegen die uitspraak in verzet gekomen en had, zonder antwoord daarop af te wachten, met zijn beide kinderen zich op Jersey gevestigd Drie weken geleden werd zijn dochtertje vermist, en alle pogingen om haar op te sporen waren vergeefs. Met een menigte vrienden en politie-, agenten hield hij een scherp oog op alle schepen, die het eiland verlieten, daar men vermoedde, dat zijn dochter naar hare moeder in Frankrijk zou vervoerd worden, Dezer dagen zou het stoomschip Dispatch ten G ure 's morgeus near Granville vertrekken, en volgens gewoonte was de ijverzuchtige vader op de plaats van vertrek tegenwoordig. Een sjouwer bracht een groote mand aan boord met het op schrift »zeer breekbaar," zonder dat de heer de Rome er op lette, doch na een half uur varens kwam daaruit tot ver bazing der passagiers een jonge dame te voorschijn, die niemand anders was dan de jonge jufvrouw Sylvanie de Rome. s Yoor eenige dagen, verhaalt de Standard, ging'de heer Needham baden in de rivier de Lea. Hij nam zijn geliefkoosden jongen hond mee, wien hij de wacht toever trouwde over zijn kleeren, zijn gouden uurwerken een aan merkelijke som gelds. De trouwe hond kweet zich uit muntend van zijn taakzóó uitmuntend zelfs dat hij, zijn baas in zijn naaktheid niet herkenneude, dezen niet ver gunde de kleeren aan te raken. Na te vergeefs alle pogingen in 't werk gesteld te hebben om het dier te overtuigen, keerde de bader in 't water terug en riep het tot zich. Dit luktena veel gefluit en geroep, kwam de hond naar hem toe. Maar zietTwee mannen, die ongetwijfeld sinds laug op hun loer lagen, sprongen voor den dag en maakten zich met de kleeren uit de voeten. De heer Needham riep hen na, maar zag spoedig in, dat het geen grappenmakers waren. Daar "stónd hij aan, in Adamsgewaad en radeloos heid 1 En een heelen tijd stond hij zoo, tot een boot voorbij voer die bij praaide, en van welker schipper hij een broek en een kiel ter leen kreeg, waarin hij zich naar huis kon begeven/ Bïj- den Pruisischen minister van landbouw is een voorstel tot hot tegengaan der runderpest ingediend, dat door de regeering in overweging genomen is. Men steit namelijk voor, om aan de Oostelijke grenzen van Pruisen groote slachtplaatsen te vestigen en het uit Rusland en Oos- tenrykingé voerde vee daar te doen slachten. Men wil alzoo aan de' vraag der grootere steden voldoen, zonder gevaar van besmetting voor den binnenlandschen' veestapel, dooi den handel in het altij d min of meer gevaarlijke vee, dat over de Oostelijke grenzen komt, te veranderen in een handel in' vleesch, daarbij aan het publiek waarborgen gevende, dat dit vleesch niet van verdacht vee afkomstig is. Tevens stelt men bij dat plan op den voorgrond, dat er spoedig middelen zullen gevonden worden, om het vleesch zonder gevaar van bederf zelfs naar groote afstanden te vervoeren. Dezer dagen werden door de politie nasporingen gedaan in liet gebouw van de Rue Montmartrc, te Parijs, waarin vroeger de bureaux van de l'euph Yrangais, in dertijd het lijforgaan des keizers, gevestigd waren. De politie heeft er tal van geschriften en brieven in beslag genomen, terwijl een persoon, die er op dat oogenblik kwam om die geschriften af te halen, in verzekerde be- waring werd genomen. Naar men verneemt, zal deze maatregel der regeering tegen de Bonapartistisclie pai tij door andere van dien aard gevolgd worden. De papieren, welke op de voormalige bureaux vaa de Yeuple Nranpais in beslag werden genomen, waren gedeeltelijk bestemd om onder het leger verspreid te worden. Te Parijs heeft men op een zonderlinge wijze een noodzakelijke operatie op een rhinoceros gedaan, wiens hoorn ziek was. Er viel niet aan te denken in zijn kooi te komen. De opereerder begon het dier tamelijk lang met lekkernijen te verleidendaarna streelde hij het op den hop, wat het dier veel genoegen scheen te doen. Toen het aan die streelingen gewoon werd, verving men de natld dopr^een stok, dooi middel waarvan men deed alsof men hem elen hoorn wilde afzagen, en toen hij insgelijks gewoon washaan' die beweging, nam men een echte zaag, die zoo (Brieven Franco, goed werkte, dat de rhinoceros het bodrog eerst ontdekte, toen zijn hoorn voor drie vierden afgezaagd was. Dit stuk woog 4", kilo, en toen het dier het kwijt was, gevoelde liet zich veel beter dan te voren. SCIHEDAM, 30 J Uli 1S72, In de zitting van den gemeenteraad, lieden namiddag 'gehouden, waarvan wij nader verslag zul Ion geven, is: 1. Met 8 tegen 7 stemmen besloten, om aan W. van der Sluijs grond af te staan tegen f 4 poi centiare. 2. Na langdurige beraadslaging, met 10 tegen 5 stem men aaugenomen een voorstel van burgemeester en wet houders om de adressen, om concessie tot aauleg van een drinkwatei leiding en ontwerp-voonvaarden in luuine han den te stellen, ten einde in ovetleg met den gemeentc- aieliitect, en zoo noodig met andere deskundigen, en ook voorgelicht door eenc commissie uit tknnuul, daaromtrent in een onderzoek te treden en den ïaad nader te rappor toeren, ook over dc vraag, of het weuscholijk is, dat die duinwaterleiding ten koste der gemeente wordt uitgevoerd. Tot leden uit den raad zijn aan burgemcostcrcn wethouders tot dat doel toegevoegd de heereu J. B. Nolet en J. F. Legner. 3. De behandeling van de missive van kerkmeesters der Hervormde keik over de betaling der uilkecring wegens gemis van begrafeuisrechten over '1871, op nieuw uitge steld, t"n einde (laatover een nader advies van denbeer mr. J. Kappeijne van de Coppello in te winnen; en 4. Is de heer C. J. Loncq tot ambtenaar van den burger lijken stand benoemd. Tot lid der commissie van liet geneeskundig staats toezicht, bo.Tt gedurende den tijd van een jaar met liet afaemen der natuurkundige examens, is o. a. benoemd de heer G. J. Jacobsón B/.n., oud-apotliekcr te Schiedam. Men meldt ons uit Zutplien dd. 28 Juli: Van cle 68 sollicitanten, die zich hadden aangegeven voor den post van hoofdonderwijzer in de Hoven, zijn 43 opgekomen. Na afloop' van het vergelijkend examen is door burge meester en wethóuders, in overleg met den schoolopziener, een zestal geformeerd, waaronder de heer J. C. Maarleveki van Vlaavdingen, hulponderwijzer te Schiedam. Voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indié zijn bonoodigd zes adspirant-ingenieurs. Deskundigen, Nederlanders van geboorte of door natu ralisatie, in het bezit van een diploma vanciviel-ingenieur, verkregen aan een van 'srijks instellingen, diegenegen zijn zich als adspiraut-ingenieur bij den waterstaat en (1c burgerlijke openbare werken in Nedeilandsch Indié te verbinden, kunnen zich, tot en met ultimo Augustus '1872, tot liet deelnemen aan con vergelijkend onderzoek, bij gezegeld request tot het departement van koloniën wen den, onder overlegging van de in de St.-Ct. van heden opgenoemde getuigschriften. Het hoofdcomité voor een huldeblijk ter nagedach tenis van mr. J. R. Thorbecke, heeft een circulaire ver spreid, waarin het mededeeling doet van de besluiten, die in de vergadering van vereerders, dd. 17 Juli genomen zijn. Nu door een algemeene vergadering is beslist, waarin het huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. R, Thorbecke bestaan zal, zegt het comité vervolgens, is detijd gekomen om door het inzamelen van gelden do uitvoering van de ge nomen besluiten mogelijk te maken. Dat werk wordt dus aan dc bijzondere behartiging en welwillende medewerking der sub-commissién aanbevolen. Daar het hoofdcomité moeilijk eenige uitvoering zal kunnen geven aan de geno men besluiten, vóór het weet over welke middelen liet zal kunnen beschikken, zou liet gaarne binnon-cen niet te lang tijdsverloop eenige opgave ontvangen van de bijdragen,' die ïeeds ingezameld zijn of waai voor geteekend is. Op uitnoodiging van liet hoofdcomité heeft de heer II. M.' de Vries, agent van de Nederlandscne Bank te 's Ilage, zich welwillend bereid verklaard de functiüu van thesaurier to aanvaarden. Beroepen bij do Ned. TIcrv. gemeente te Meeuwen en Hagoort, de lieer VV. JGeselschap, predikant te Delfshaveu, Naar men verneemt heeft Zondag namiddag, in de Coolsche- en Adrianastraat, onder Delfshaveu, zich een groote lichtbruine hond vertoond, die kenteekencn van dolheid gaf en in gemelde straten vier houden heeft ge- boten. De Delfsliavenschc politie heeft onmiddellijk met geladen geweer jacht op den verdachten hond gemaakt, doch het \s haar niet mogen gelukken hem op te sporen. De in de vorige week plaats gehad hebbende werk staking der ketelmakers op do fabriek van do heereu 1 Christie, Nolet en de Knijper, te Schoondorloo, is van 'korten duur geweest. Reeds des "Woensdags hebben die werklieden, met uit- 'zondering van hen, die den boekhouder hebben mishandeld !eu tegen wie door de bevoegde, macht proces-verbaal is opgemaakt,'de werkzaamheden op de gewone voorwaarden 'hervat. B Bij liet jl. Maandagnacht gewoed hebbende onweder is de bliksem geslagen in do boerderij van den landbouwer Leondert Hoogorbrugge Lz., te Overschie de schoor steen ingekomen zijnde, beeft bij het koperwerk van de klok gesmolten, do matten onder het ledikant omgoki-uld en door een ruit van de deur zijn uitweg genomen, de stukken vau xvelkc ruit een twaalftal passen ver op do werf terug gevonden zijn, Ook is de bliksem geslagen in (ion watermolen van den Kloinpolderlangs de roe gaande is hij langs den muur gedrongen, waarbij een kind in de krib lag, dat onder liet afgeslagen puin geraakte, waarvan men het echter spoedig bevrijdde, zoodat het geeii letsel bekwam, Onlangs beeft de Pruisische legeeritig officiéél ge waarschuwd tegen hel gebruik van Amerikaansch gerookt spek, daar een microscopisch onderzoek bewezen heeft, dat er een grootgetal trichinen, ten deele levend, in voorkomen. Inde Zw. C't. schrijft L. (dr. Lubach) naar aanleidiug daar van liet volgende Thans vernemen wij, dal dergelijk Amerikaansch spek ook in ons land is ingevoerd. Over het gevaar van het gebruik van zoodanig vleesch is in de dagbladen genoeg medegedeeld, zoodat weinigen van dat gevaar akundig zijn. Daarover spreek ik dan ook niet; ik wenseh alleen eenige meerdere bekendheid te geven nau een zeer eenvoudig middel om zich voor dat ge vaar te vrijwaren. Dat middel ishet varkensvleesch niet anders te eten, dan door en door gaar gekookt of gebraden. Tegen kookhitte toch zijn die trichinen niet bestand, en, zijn zij dood, dan zijn zij ook ouschadelyk. Doch dan moot die hitte hen ook bereikt hebben, Is dus het vleesch slechts aan den buitenkant gaar, en van binnen halfgaar of genoeg zaam rauw, dan kunnen er binnen iu dat vleesch nog levende triehis.<m zitten. Dit is b. v. het geval met worst, die op do Duitsche wijze geroost, dat is, van buiten met een korstje en van binnen bjjna rauw gegeten wordt. Ook het eten van varkensbiefstuk is om die reden af te raden, gel ijk mede liet gebruik van rauwe ham. In ons land zijn nog geen gevallen van trichinen waar genomen. Zeker ligt daarvan de reden in de eerste plaats daarin, dat onze varkens (wellicht ton gevolge van de wijze, waarop men ze houdt, t. w. in (len regel in kotten)'zeld zaam, zoo ooit, met trichinen bcbebt zijn. Maar daar er toch bij ons zeer veel uit Duitschlaud ingevoerd varkensvleesch gegeten wordt, zoo zal de omstandigheid, dat men bij ons zeldzamer ddn in Duitschlaud ongaar varkensvleesch ge bruikt, zonder twijfel ook veeier toe bijdragen, dat df in ons land tot dusver zich peen trichinen bij den menscli ver toond hebben. In een der voornaamste hotels te Arnhem zijn Zondag al de kellners tegelijk heengegaan, kort vóór het uur waarop de table d'hóte aanvangt, waaraan een zeven tigtal personen zouden deelnemen. De eigenaar heeft toen door het vrouwelijk personeel en eenige terstondopge spoorde lihlpbedienden .do leemte aangevuld on, zob men iets langer getafeld heeft, men heeft er niet mir,!er smake lijk om gegeten, terwijl de kellneis zich verzadigden met de buitenlucht. Omtrent een (lezer dagen te Amsterdam voorgekomen geval van moord vernemen wij uit goede bron, dat de ver moedelijke dader, een s'te'enkolenschipper, zich 'sedert eenige dagen in hechtenis bevindt. De man, en zijne vrouw waren, zoo het schijnt, gedurende him 42 jarig echtelijk leven'gewoonziehnuendante bedrinken, 'twelkstecds op hevige twisten uitliep. Jl. Zondag, tcrw'yl hun schip inden Singel bij do Stroomarkt lag, was dit wederom het geval. De vrouw had zich in een half bewusleloozen toéstandte bod gelegddo man zou toen een beddcplank opgenomen en haar daarmede aan beide zijden van het hoofd hevige slagen toegebracht en vervolgens bij de haren uit het bed gesleept hebben. Dit schijnt den dood tongevolgo gehad te hebben. De vermoedelijke dader ontkent alle schuldde' dochter van den schipper was eerst mede in hechtenis ge nomen, doch is later in vrijheid gesteld. Onlangs werd uit Geertruidcnberg bericht van het overgroot aautal muizen dat zich in de omstieken dier stad vertoonde; en de vraag uitlokte naar een middel, om de landlieden van die plaag te verlossen. Uit Gouda wordt geschreven, dat in enkele pottebakkerijen aldaar zooge- 'uaamde muizeupotten worden vervaardigd, in den vorm eoner ronde bal, die van binnen hol en verglaasd is en van' boven van een ronde opening voorzien, De buitenzijde der. bol is ruw. Deze potten worden voor de helft met water ge vuld, de oppervlakte van het water met een weinig hooit* zaad of zemelen bestrooid, waarna men de potten plaatst^ daar waar do muizen het meest hare rooftochten verrichten. Dc muizen, door lust tot onderzoek gedreven, loopen in de opening, storten in het water en kunnen doo rde glad- heid der wanden de pot niet verlaten. Ir. dien toestand worden zij door den landman gevonden en verder onscha delijk gemaakt. Iu Aa Vriend der armen en rijken komt onderstaand voorbehoedmiddel togen de varkensziekte voor. Een landbouwer in Zuidholland verklaart, dat dit rnidddl •sedert het jaar 1851 door hem is toegepast en zijn varkens, ABONNEMBKT: Abonnementsprijs, per Drie Mmnden1.85. Franco per Post, door liet goliccle (tijk2 50. wSmSSUm „i -r, i ia <0-', 1 ■■..■«■wwm. ■mi«nnniM^^wfflwyri1| mumi, hihh ...i. COURANT. 41 ABVBBIEH T I E K: Pi ijs. \nit 1 tol 10 gewone i egels f I 00, lU'lcie regel meer /*0 til. Voor den wei kenden stand en voor wcididigliruldo held van den piip.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1