\o. 1872. M 2930. Woensdag T Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BUITEMLANDSCHE BERICHTE^ r, jib BmEMLAMDSCHE BERICHTEN. -if ABONWBSIBWT: Abonnementsprijsper Drio Maanden1 85. franco per Post, door het gehccle Rijk2 50. Wij 'vernemen dat Z. Keiz. H. de grootvorst Alexis van Rusland, derde zoon van Z. M. den keizer aller Russen, een reis zal ondernemen naar Nederlandsch-Iudië, -vvaar hij reeds binnen kort wordt verwacht. Op het Duitseh-JournnlisLiscli congres, dezer dagen teMunchen gehouden, is na een langdurige beraadslaging, o. a. besloten tot het oprichten eener onderlinge telegraaf- vereeniging. Reeds is een commissie van uitvoering be noemd, bestaande uit de uitgevers van de Ost-Duetsche Zeitde Frankfurter Zeit., de Berlijnsche Vossisclte Zcit. en van den JBörsencourior. Hét voor dat plan noodige kapi taal is op 100,000 h 150,000 thlr. geraamd. Algemeen was men van gevoelen, dat de uitgevers van Duitsche dagbla den alsdan, bij meerdere vrijheid van telegrafische berich ten, minder kisten zouden hebben, dan hun nu door het telegraaf-bureel Wolft" te Berlijn berekend worden, het welk bovendien geheel van de regeering afhankelijk is en aan do dagbladen slechts seint, hetgeen deze wil medege deeld hebben. De FFordd. Allg. Zoitung deelt een en ander mede betreflende de jongste expeditie van de kanonneerboot Blitz, welke tot bescherming der Duitsche haringvisscherij op de oostkust van Schotland was uitgezonden. -Het blad zegt, dat de nieuwe maatschappij te Embden gevormd, ernstig had aangedrongen op het zenden van een oorlog schip naar devisscherij, dewijl gegronde redenen bestonden om te vermoeden, dat de verbittering tegen de nieuwe maatschappij bij de Nederlandsche en Fransche liaring- visscherszoo hoog was geklommen, dat conflicten te gemoet moesten gezien worden. In het begin der maand Juli ontmoette Ae Blitz, tusschen den 59sten en GOsten graad N. B., een groot getal vaar tuigen. Op het lossen vaneen kanonschot werd door allen de Nederlandsche vlag geheschen. Bij nauwkeurig onderzoek bleek het, dat onder deze vaartuigen zich drie uit Embden bevondeneen dier vaar tuigen moest door een kanonschot, in de nabijheid daarvan afgevuurd, worden gedwongen de Nederlandsche vlag te strijken en de Duitsche in de plaats daarvan te hijschen. De beide andere Embdener vaartuigen ontmoetten de Blite eenige dagen later in de haven van Lerwick. Bij het binnenloopen van de kanonneerboot heeschen beide de Duitsche m de plaats van de NederlnDdsche vlag, welke zij tot op dit oogenblilc hadden gevoerd. Bij het nader onderzoek, dat hierop geschiedde, bleek het, dat gezagvoerder, stuurlieden en verdere manschappen allen Nederlanders waren, dat zelfs geemenkele nog de ge legenheid had gehad om zich eenigszins vertrouwd te maken met de Duitsche taal. Bovendien verklaarden zij dat de Nederlandsche vlag door hen was gevoerd dewijl zij vermeenden het recht daartoe te hebben als Nederlanders, terwijl zij daarenboven de vergunning daartoe van de maatschappij haddén gevraagd en verkregen. Dat het blijven voeren eener vreemde vlag met voorken nis van de directie der Embdener maatschappij zou zijn ge schied, is bijna onverklaarbaar, zegt het rapport, dewijl zij aan den anderen kant bescherming en handhaving barer belangen aan de admiraliteit vraagt. Een dergelijke handel wijze zou niet slechts het bewijs aan den dag leggen, dat de bestuurders der maatschappij noch vaderlandsliefde, noch zelfvertrouwen bezitten, maar daarenboven zou de maat schappij daardoor zichzelve de grootste nadeelen op den hals halen, want zoolang een schip de Duitsche vlag niet voert, kan het niet als eepDuitsch schip worden beschouwd zoolang kan het geen aanspraak maken op de bescherming - van Duitsche oorlogbodems of Duitsche consuls en blijft het verstoken van het genot der rechten, bij verdragen met andere staten aan Duitsche schepen gewaarborgd. Den 9 Aug. van 't vorige jaar, alzoo 3 maanden na de sluiting van den vrede, werd te Straatsburg een hieuwe bibliotheek gevestigd, die men den naam gaf van Univer- sitcits-Bibliotheek. Dank de tegemoetkoming van de ver schillende regeeringen en de sympathie, dié men overal er in stelde, had men bij de vestiging met geen zwarigheden te kampen. De Straatsburger magistraat maakte bekend, dat zij diende ter vervanging van de vorige, en zij dus even als deze, aan de stad behoorde, hetgeen door de omliggende gemeenten bestreden werd. De zaak werd evenwel dooi den Duitschen keizer aldus uitgewezen, dat de toezendin gen, die speciaal aan de stad gericht werden, konden die nen tot stichting van een stads-bibliotheek, terwijl hetgeen aan de overheid of aan de universiteit gezonden werd, moest dienen ter oprichting eener lands-bibliotheek. Door deze een Salomo-waardige uitspraak kwam de stad in 't bezit van 2 bibliotheken. Aangaande de lands-bi bliotheek is bij keizerl. besluit van 19 Juli jl. vastgesteld, dat zij tot'nut zou dienen voor de gemeenten Elzas-Lotha- ringen voor de openbare inrichtingen en particulieren. Men kan zich eenigszins een denkbeeld vormen vau den reuzen arbeid en de sommen die hieraan 'besteed worden, als men weet, dat tot nu toe reeds over de 200,000 boeken ge schonken of aangekocht zyn'en dat er reeds bijna een jaar (Brieven Franco.) lang 16 beambten en 30 boekbinders, dag aan dag zonder ophouden daaraan werkzaam zijn. De grondlegging der bi bliotheek beslaat uit de ongeveer 40,000 boeken sterke bi bliotheek der vioegere Academie de Strasbourg," hoofd zakelijk uit medische en juridische werken bestaande. Hier bij komen de ontelbare geschenken, waaronder vooral uit munten een verzameling geschriften en gedenkstukken uit Egypte en Aethiopie van den Duitschen keizer; een belang rijke verzameling inde taal der Hindoes geschreven ma nuscripten, van een gezelschap Indische geleerden, een Straatsburger stadsrecht uit ilo 15e eeuw, alsook Persische en Turksche manuscripten; 12 Incunabelen van Mentolin, den helper en navolger van Gutenberg en verschillende Incunabelen van St, Augustin, allen van geloei den. Ver dei e aanwervingen geschiedden door aankoop, waaraan tot nu toe voor 54000 thlr. uitgegeven werd. O. a. werd voor 24000 thlr. aangekocht de aan Incunabelen en Alzatischc geschriften zoo rijke bibliotheek van den boekhandelaar Ileitz; verder de bibliotheek vau Vangeiow, Uhland, Boeking te Bonn, ds. Block te Coblenz. Nieuwe aankoopen worden nog voortdurend gedaan. Als onderdeden dei- bibliotheek kunnen ook nog genoemd worden het kabinet van oudiieden en de leeszaal. In deze laatste kan men de boeken ter leen krijgen, en daar liggen ook 240 tijdschriften Ier lezing. Hieronder zijn 289 Duitsche, 83 Frausche, 24 Engelsche, '12 Italiaansche, 4 Grieksche, 2 Latijnsche, 3 Hollandsche en 1 Deensch tijdschrift. De kosten van deze bladen vallen niet in het onkosten-budgcl der bibliotheek, doch worden door de regeering bestreden.- .De Fransche nationale vergadering heeft het belas- tingontwerp op de alcoholstokerijen aangenomenevenzoo het wets out wej p betreffende het monopolie van den staat op het maken en verkoopen van lucifers De vele milliarden, die voor de Fransche leening in geschreven zijn, hebben hier en daar op nieuw aanleiding gegeven tot een raming van het in Frankrijk aanwezige ge munt geld. Onder anderen heeft de Constitutionnel zich hiermede bezig gehouden. Volgens dit blad bezit Frankrijk van alle landen de meeste specie. Forbonnais zeidc, dat het in 1683 reeds 900 millioen aan specie iu circulatie had, en volgens de berekeningen van Law was liet bedrag daarvan in Ï7-16 tot 1200 millioen geklommen. Ten tijde der revo lutie schatte Necker, wiens bevoegdheid om in deze zaken meè to praten, door niemand ontkend zal worden, den voorraad specie in Frankrijk op 2200 millioen. Sedert de invoering van liet tiendeelig stelsel tot op de laatste jaren werd er in Frankrijk voor 6''. milliard aan gouden, zilveren en koperen munt geslagen. Van 1848 tot '1871 werden er in Frankrijk, Engeland, België, OostenrijkItalië en in de Vereenigde Staten om streeks 14 milliard aan nieuwe munt iu omloop gebracht. Op dit oogenblik zal Frankrijk G a 8 milliard aan specie bezitten. Er is door Lovel aan de Fransche akademie een ont werp ingediend om graan op een nieuwe wijze te bewaren. Zijne methode bestaat in hetgebruik van groote plaatijzeren cilinders, die, na gevuld te zijn, luchtledig worden gemaakt tot op vier centimeters kwikhoogte. Een sterker luchlver- duiining is geenszins nadeelig, doch een geringere voldoet niet aan het doel. Bij een proef werden levende insecten met het graan in de cilinders gebracht, doch na verloop van zes maanden bleek bij de opening, dat zij door de lucht- verdunniug gestorven waren, vóór zij het graan hadden beschadigd. Te Mulhouse is een Franschman gearresteerd in het bezit van een koffertje, dat al de noodige werktuigen be vatte voor liet maken van Fransche bankbiljetten. Reeds had hij van die biljetten voor een som van 3 millioen aan voorraad, en zou hij ook bereids voor eenige duizenden frs. er van hebben uitgegeven. Die biljetten waren zoo goed na gemaakt, dat slechts een zeer geoefend oog ze loon onder scheiden. Dezer dagen is door de politie te Ostende een persoon op heeterdaad betrapt en iu arrest genomeu, die er zich op toelegde om do badkoetsjes aau liet strand te bestelen en dit handwerk reeds sedert cenigen tijd uitoefende. Illj ging daarbij op de volgende wijze te werk: Voorzien van een badkaartje, kleedde hij zich in een koetsje uiten ging ver volgens iu zee om quasi te baden. Hij zorgde echter wel, steeds dicht aan 't strand te blijven en zoodra nu een ander bader zicli op verderen afslaucl van het strand begaf, kwam hij uit het water, sloop hij in het kamertje van zijn badge- noot en maakte zich meester vau til de voorwerpen van waarde die voor dc hand lagen. Dit was natuurlijk slechts het werk van een oogenblik. Hierna het voorkomen aan nemende van iemand die zich inhetnommer van zijn koetsje had vergist, zocht hij het zijne op, kleedde zich zoo snel mogelijk aan en maakte zich uit de voeten. De maatschappij tot bevordering der kolonisatie inde Brnziliannsche provincie St. Paulo laat in Europa thans 10,000 landverhuizers aanwerven. Blijkens dc voorwaarden moet heto van dit aantal uit boereh-nrbeiders'bcstaau. Deze kunnen alsdan in Brazilië als knechts of pachters ge plaatst worden, in welk laatste geval zij de opbrengst der landerijen met de eigenaars gelijkelijk deelen, of tegen een ADTEBTEBTIBXi Prijs: van 1 lot 10 gewone regels 1.00iedere regel meer /"O-tO. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, da helft van den prijs. jaarlijksche aflossing bij de maatschappij laud in eigendom verkrijgen kunnen. Aangezien echter reeds zoo dikwerf vele plattelandsbewoners ia Duitschland, door zulke hoogst vooideelige aanbiedingen verlokt, naar Brazilië vertrokken en aldaar in diepe armoede geraakt zijn, terwijl zelfs nog tegenwoordig vele Duitsche landverhuizers er in de grootste ellende verkeeren of als slaven behandeld worden, waar schuwt de Pruisische regeering het publiek andermaal tegen deze zaak. SCHIEDAM, 6 Augustus 1872. Wij vermelden met bijzonder genoegen dat de eerste leerling der hoogere burgerschool alhier, die het bij de wet voorgeschreven eind-examen heeft ondergaan, de lieer J. J. M. de Groot, in alle opzichten aau de eischen vau het programma van het examen heeft voldaan, en dat onze hoogere burgerschool, die nu eerst drie jaren bestaat, alzoo op uitstekende wijze haar proefstuk heeft geleverd. Van de 42 candidalen, die in d-\. provincie aan het eind examen hebben deelgenomen, zijn er 8 afgewezen. Heden morgen omstreeks elf ure stond de molen wagen van den stoomkorenmolen sde West", met twee paarden bespannen voor de branderij van den heer A. C. Ris i aan de Noord vest alhier, toen de paarden, waarschijnlijk geschrokken zijnde, doorgingen, een paal bij de branderij medenemenden, alsmede een paal voor het huis van den j heer A. Dirkzwager; waar liet eene paard met de borst j togen het raam aanliep en het andere er halverwege door- I ging en slechts daardoor in zijn vaart gestuit werd, dat het eene paard viel. Het raam is beneden geheel verbryzeld. i Jl. Zaterdag namiddag is een persoon van een Keul- j sche aak in de Maas, voor de stad, gevallen en verdronken; zijn lijk is echter tot heden niet gevonden. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen I van Juli, bedraagt het getal vacante scholen: openbare w. gewoon lager- 28voor gewoon- en meer- 3, en voor j meer uitgebreid onderwijs '1bijzondere voor gewoon- 41 gesubsidieerde bijzonderevoor meer uitgebreid onderwijs 2. Vacante hulponderwijzersbetrekkingen 72 en die van hulp onderwijzeres 4, De synode der Ned. Hervormde kerk heeft, na over weging van liet aanhangige voorstel over een nieuwe psalm berijming met verbeterde melodiën, besloten daarin niet te treden, maar om, nevens de bestaande psalmberijming, tot vrij gebruik te doen vervaardigen: een bundel van geheel vrij bewerkte psalmen met, zoo veel noodig, nieuwe melo- dien. Er schijnt nabij Zuidland een aanvang gemaakt te zijn met de opmetingen, ten behoeve van de locaal-spoor- weglijn HellovoetsluisRotterdam. De gemeenteraad van Oudewater heeft besloten, het beeld van Thorbecke een eereplaats in de raadzaal der ge meente te geven. Uit Blokzijl wordt van den 4 dezer geschrevenVer bazend groot en schadelijk voor de visschers is de menigte zeehonden, vooral in de nabijheid van Urk. Zoo nu en dan ziet men ze zelfs in de havenlcolk te Blokzijl. Een prachtig staaltje van de hersenloosheid van een Ovcrijselschen boer wordt in een der provinciale bladen medegedeeld. Zeker landbouwer zoo heet het ontving eeu postwissel benovens een kennisgeving, houdende dat hij een aangeteekende brief vau't postkantoor kon afhalen; uiet wetende wat dat alles te beduiden had, vroeg hij in de Harmonie om inlichting, en vernam daar dat hij op dezen postwissel geld koude bekomen, alsmede een brief, wèllce misschien geldswaarde zou bevatten, terwijl lig voor ont vangst zijn naam. moest teekenen. Toen de man hoorde van teekenen, deinsde hij van schrik terug en zeide: adat doe ik nooit, ze kriegt mie nig aan 't schrieven, doar zak mie wal veur warenik wil er niks maer von wetten, ik goa hen en stekke den boswessel en'tbreefken an't kan toor in de busse dan bink er of." Hoezeer men ook alles aanwendde om hem zijn verkeerde denkwijze aan 't ver stand te brengen, liep hij weg, zeggendeaik bin hier ook al nigteregte." Voor den duur vau den nationalen schietwedstrijd, van den 11 tot den 18 dezer, zal een rijkstelegraaf kantoor met beperkten dagdienst eud zijn in het kamp op de Wieselschc heide. In een in de ITelderscJio Courant ingezonden stuk over het Pauperisme, wordt het denkbeeld geopperd, om bij de regeering aau te dringen,, dat zij de inkomende rech ten op buitenlnndsch vleesch geheel doe vervallen, enten -- tweede, dat zich een vereeniging van vermogende philan- thropen vorme, met liet doel, om een flinke premie uit te loven aan deugene, die iu drie of vijf jaar het meeste en het beste vleesch voor inlnndsch verbruik van het buitenland zou invoeren. Door dieu wedstrijd zou de aanvoer zeer belangrijk kunnen worden en zoo zou het ook met aard appelen kunnen plaats hebben. De opoffering zou zoo groot niet zijuvele handen maken licht werk. Cp deze wijze meent de schrijver zou de toestand verbeterd kunnéniti worden en een groote weldaad aan het volk geschieden. li COURANT.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1