s I A0. 1872. M 2931. D onderdag 8 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BIiraiAiDSSHE BERICHTEN. A B ONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door lict gcliccle Rijk2.50. (Brieven Franco.]) ADVEETÏNTIEH: Prijs: van t lol 10 gewone regels f 1.00iedere regel meer ƒ0.10. Vooi den werkenden sland en voor weldadigheid, do helft van den prijs. BUITEHLANDSCHE BERICHTEN. Twee lieden uit Hamar, in Noorwegen deden een week of drie geleden een tochtje in de bergen7.e begaven zich eerst naar Gudbrandsdaien en zouden van daar over 't gebergte Dovrefjeld naar Osterdalen gaan. Vrijdag den 19 Juli werden zij in de nabijheid der Galaasennen, mar den kant van Osterdalen, gevonden; gedurende den vreeselyken sneeuwstorm, die den Woensdag te voren ge woed had, waren zij doodgevroren. Een dergelijk geval, in 't midden van den zomer, is sedert 1812 niet voor gekomen. Eenigen tijd geleden bracht de heer Gieseck, verte genwoordiger van den heer Jamrack, den vermaarden koopman in wilde dieren te Londen en leverancier van alle Europeesche en Amerikaansche diergaarden, een zestal Abyssinische zebra's, een pinguïn of vetgans derPhilipijn- sche eilanden en een collectie van zeldzame vogels naar Parijs en leverde een en ander af aan den Acclimatiesatie- tuin aldaar. Toen de lieer Gieseck dienzelfden avond in zijn hótel was teruggekeerd, kwam een oude herder uit Baden hem een kolossale vloèrmuis, die gevangen wasindepuinhoopen van een ouden burgt bij het Schwarzwald, te koop aan bieden, er bijvoegende, dat het een boosaardig dier was, waartegen men wel op zijn hoede moest zijn, vooral des nachtsja zelfs verzekerde die brave man, dat die vampyr onder dien naam is dat soort van vleermuizen het meest bekend reeds den dood van verscheiden kinderen op zijn geweten had. De heer Gieseck, aan wien dat drama tische verhaal bijzonder beviel, kocht het dier terstond, waarop de herder, na den kooper nogmaals op het hart te hebben gedrukt de deur van de kool goed gesloten te houden, zich verwijderde. De heer Gieseck bekommerde zich, ongelukkig voor hem, zeer weinig om den raad van den ouden Bndener. Verleden Zaterdagmorgen vertrok hij met zijn monster achtige vleërmuis naar Havre en nam dienzelfden avond plaats aan boord van de stoomboot, die hem naar Sout hampton moest brengen. Gewoon om op vertrouwelijker: voet om tegaan met tijgers, leeuwen en panthers, had de vertegenwoordiger van den heer Jamrack de kooi van den vampyr, achteloos in een hoek van zijn hut geplaatst, zonder zich aanzijn gevaarlijken buurman te storen, en tegen twee uur legde hij zich, na de frissche zeelucht op het dek te hebben ingeademd, te bed. Zondag wierp de pakketboot bet anker uit te Sout hampton; de reizigers gingen aan wal. Een ontbrak. j\Vek den heer Giesock", zeide de kapitein. Terstond werd door den hofmeester aan die order go- hoor gegeven, maar in de hut gekomen, zag hij een vreeselyk schouwspel. De ongelukkige Gieseck lag, bleek als het laken, waarin hij gewikkeld was, onbewegelijk op het bed. Een verschrikkelijk dier met vliezige vleugels zat letterlijk vastgehecht aan zijn keel en zoog met zichtbaar genot de laatste druppels bloed uit de slrotslagader. De heer Gieseck was dood. De hofmeester snelde verbijsterd naar den kapitein, die terstond naar beneden ging en wel het lijk vond van den Engelschman, maar niet de vleermuis, die door de deur der hut ontsnapt was. In het regeeringsdistrict Keulen is afgekondigd, dat aldaar in de laatste dagen eenige personen zijn overleden, ten gevolge van het gebruik vau spek, waarin zich trichinen bevonden. Mitsdien is het publiek tegen het gebruik van niet voldoende gekookt, gebraden,' alsook tegen dat van gebrekkig gerookt of slecht gepekeld spek en varkens- ■yleescli gewaarschuwd, en zijn de verkoopers herinnerd aan de strafbepalingen op den verkoop van zoodanige eetwaar. De huurkoetsiers te Wiesbaden hebben hun stand plaatsen weder bezet, doch zij zien er niet vroolij kuit. Toch mogen zij zich gelukkig rekenen, dat zij hun broodwinning niet geheel verloren. Dit danken zij der edelmoedigheid van den heer Salomons uit Berlijn, die van zijn concessie heeft afgezien. Aanvankelijk eischte hij 20,000 thl. van de huur koetsiers, maar hij heeft zich tevreden gesteld metlOOO thl.. die door hem ter beschikking van de armen zijn gesteld Nadat de koetsiers die som betaald hadden en zich schrif telijk aan de bestaande bepalingen hadden onderworpen, zijn zij weder in genade aangenomen, met verlies van eenige weken verdienste in het drukste van't seizoen en de beta ling der boete. Thiers was, zoo verhalen althaus verscheiden Fran sche dagbladen, dezer dagen in gesprek met eenige go deputeerden, toen er melding werd gemaakt vau het aantal hinderpalen in den tegemvoordigen politieleen toestand vau Frankrijk. Glimlachend zoutocnThiers gezegd hebben Er zijn slechts drie gevaren, te weten: het radicalisme, het bomipartisme en mijn dood, Het eerste houd ik niet voor dreigendop het tweede moet zorgvuldig het oog gehouden worden, en wat het derde betreft, daarvan is geen quaestie. De gemeentelijke verkiezingen in Italië zijn thans afgeloopen. Rome. de laatste stad waar zij nog moesten plaats hebben, heeft zijn gemeenteraad gekozen, die, iuidens bericht van daar, geheel in liberalen geest is uit gevallen. De ultramoutaausche partij heeft er geen enkelen harer leden zien zegevieren. Den uitslag nagaande over geheel Italië, blijkt uit de eerste gegevens die men ont vangt, dat de elericale partij in het geheele land te zamoii genomen slechts ongeveer 10 pCt. dor stemmen heeft vor kregen; de geavanceerde partij zou slechts'15 pCt. hebben, zoodat voor de gematigd liberale partij 75 pCt. zou over blijven. SCHIEDAM, 7 Augustus •1872. kilogr. a w De commissaris des konings in do provincie Zuid holland heeft bij circulaire van 29 Juli jl. aan de gemeente besturen doen toekomen een staat, waarin voor iedere gemeente is aangewezen hel cijfer der bevolking op den 31 December -1869, afgeleid uit de uitkomsten der volks telling op 30 November/'l December '1809. Dit cijfer ver zoekt hij hun tot grondslag te doen strekken voor de berekening der bevolking hunner gemeente voor de vol gende jaren. De minister van binnonlandscho zaken heeft bij aan schrijving van 30 Juli 11. no. '104 (le afd.), voorschriften gegeven betrekkelijk het opmaken van verklaringen bij onderhandscheu verkoop van vleesch of huiden van ont eigend vee. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op'31 Juli 1872 in de onderstaande entropóts aanwezigehoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam23,628,390 Rotterdam9,878,711 Schiedam942,698 Dordrecht'1,088,699 j> Middelburg514,587 i> Totaal 36,053,085 kilogr. De onderwijzers van het zesde district van Zuidhol land zullen a. s. Zatordag, den 10 Augustus, des voormid dags ten 10 ure iu de groote zaal van hot koffiehuis do Maas (Leygraaff) te Rotterdam hun jaarlijksche vergade ring houden. De volgende punten ter bespiekiug zijn vast gesteld: a. In hoever moet de opleiding van de lcweekelingen ingericht worden, om mot do cischen van don tijd gelijken tred te houden? b. Is het wfnschelijk zicli op de lagere school van vrouwelijk hulppersoneel te bedienen? c. De wet van '1857 heeft den hulponderwijzersslaud in het leven geroepen, waarvan een groot gedeelte, wegens de verhou ding vau het getal der hoofd- tot dat der hulponderwijzers, uiet of slechts op gevorderden leeftijd tot den hoofdondcr- wijzcrssland zal kunnen overgaanworden de hulponder wijzers dan ook wel zoodanig beloond, dat ze zich in hun stand behoorlijk in de maatschappij kunnen bewegen? d. Hebben we goede kinderversjes voor de lagere school De directie van de II oil. I.T/.erenSpoonvegmaatschappij heeft een overeenkomst gesloten met de direction van de Rijn- en Staatsspoorwegen te Utrecht, om reizigers tegen een zeer verminderd tarief de reis naar Duitschland, Frankrijk en België to kunnen laten maken. Door de leden der commissie, heiast met het organi- seeren van het op 6 April 11. te Delfshaven gehouden natio nale volksfeest, en door de bij dat feest geadsisteerd heb bende commissarissen van ordeis aan den heer J. II. Ilonkes, president dier commissie, een blijvend aandenken voor zijn onvermoeide pogingen tot het welslagen dier feestviering, die met zoo goed gevolg bekroond werden aangeboden. Het bestaat in een wit satijn gebonden, mot zilver gemonteerd album, bevattende de portretten dier heeren in feesttenue. Dezer dagen heeft zich te 's Ilage een afdceling der Bachvereeniging gevormd, welke vereenigiug zich ten doel stelt de werken van J. S. Bacli doormiddel van uitvoeringen in ons land meer bekend te doen worden. Iu de maand October a. s. zal de algemeeno vergadering dezer vereenigiug gepaard gaan met een uitvoering van eenige vocale (waaronder ook eenigo koonverkcu zullen worden opgenomen) en instrumentale werken van Bach, lot welk doel de Luthersche kerk aldaar reeds beschikbaar is gesteld. De heer C. "Wirtz, die met do hoeren J. G. Texlor en J. van Santen Kollf, het begluur van de afdeeling der Bach vereeniging uitmaakt, heeft de leidingen directie der koren op zich'genomen. Uit het Wesllnnd verneemt men, dat do tongblaar en het klauwzeer onder het rundvee aldaar zoo goed als geweken zijn. Do gevallen van tougblaar met doodelijken afioop zijn gelukkig te beschouwen als tot de zeldzaam heden te behooron. Veel baat vond men in de zorg voor een goede voeding der aangetasten, door lieu gedurig dotjes malsch gras of roggebrood, met veel siroop besmeerd, over de tong te geven. Meer last had men van het klauwzeer, dat ju den regel op de tongblaar volgde. Eeu verlicht veehouder At. deelde ons als het door de ondervinding gebleken hoste voorbehoedmiddel tegen het klauwzeer mede, dadelijke iasmeering van de kroon der hoeven entusschen de hoeven van liet aan tongblaar lijdende vee met oen klein kwastje, met het volgendeBlauwe vitriool 3 drachmen opgelost in acht oneen beste azijn, waarbij te voegen vier drachmen zwavelzuur. 13ii de aangetasten driemaal dagelijks, hij de niet aangetasten tweemaal dagelijks. Men meldt uit Rhijnsburg de volgende bijzonderheid, dat G. Ravenshorgen zich dezer dagen in de geboorte van zijn dertigste kind heeft mogen verheugen. Zondag heeft uit Jank een plciziertrein geloopen naar onze stad, bestaande uit 24 waggons met ruim 1000 passagiers, welke ten deele den dag hier hebben doorge bracht, ten deele verder zijn vertrokken iu de richting naar Rotterdam, waartoe des morgens, na aankomst van den trein, eeu paar stoombooten, door het maken eener extra- reize, do gelegenheid aanboden. Tegen 7 ure 's avonds, het tijdstip van vertrek van den trein, waren onze Belgische naburen hier weder terug. Aan twee hunner, een heer en een dame, had dit verdere uitstapje dan Dordrecht even wel het leven lumncn kosten, want bij hunne ontscheping aan de Merwekade, viel eerstgenoemde in de rivier en ioeptc in zijn val een naast zich staande dame mede. Deze laatste is slechts tot haar middel te water geweest, daar een dienstdoend agent van politie haar in dien val greep, en zoodoende kon omhoog houden. De mannelijke drenke- j ling had zich gelukkigerwijze aan haar vastgeklemd en zoo konden beiden met behulp der omstanders weldra.op 1 den wal gehaald worden, waar zij iu een vigelante stapten, en onmiddellijk naar het station reden. Ter bekwamer tijd bevonden zij zich nog op den trein, gelukkiger dan eenige anderen hunner landgenooten, die, zonder dat zij zich over zoodanig ongeval hadden te beklagen, den trein hebben gemist en eerst met een latere gewone gelegenheid konden lerugkeeren. Bordöt.) j Men zal zich misschien herinneren, dat in den vorigeu winter een belangrijke diefstal door middel van braak iu het postkantoor te Harderwij k heeft plaats gehad. Eerst in Mei gelukte het der justitie den vermoedelyken dader van dat misdrijf in haudeu te krijgen en deze, zekere Nellen, metselaarsknecht te Hardersvijk, stond jl. Zaterdag te dezer zake voor de rechtbank te Arnhem terecht. Tegen hem is door het O. M. een gevangenisstraf van 5 jaren ge- cischt. Aanstaanden Zaterdag uitspraak. De kamer van koophandel en fabrieken te Zutfen heeft, in antwoord op een ministerieele missive nopens het Amerikaansche spek. als hare meening te kennen gegeven, dat de aard der voedingsstoffen in Amerika en Duitschland met grond mag doen venvachten, dat in het eerste minder trichinendaniuhet laatste zal gevonden worden. Overigens is te Zutfen wel veel handel in spek, maar tot dusver alleen iu binnenlandsch. In den avond van den 31 Juli vertoonden zich bij den kwartiermeester D. J. A. II., in garnizoen te Grave, Vlagen van krankzinnigheid onder de volgende treurige omstaa- dighedenDe hoeren A. B. A. Quack, koopman, en G. P. Berends, geneesheer, beiden woonachtig te Nijmegen, - waren met een tweespan op weg naar Grave, toen, even voorbij de herberg den Hifi, genoemde H. op de paarden toeliep en ei- duchtig met zijn sabel op inhieuw, waardoor de paarden begonnen te steigeren en te slaan. De heer Quack sprong uit het rijtuig en kreeg daarbij een wonde aan hel hoofdde heer Berends kreeg een lichte verwon ding met de sabel. De koetsier gaf daarop.H. een slag met de zweep, die hem een oogenblik onschadelijk maakte, waarvan men gebruik maakte om naar den JElft terug te koeren. Toen zij wat later Grave door de Dampoort binnen- reden, zagen zij genoemden officier onder die poort staan, weèr gereed om de paarden te slaan, wat nu door hun snel len loop voorkomen werd. Bij het onderzoek, dat hierop werd ingesteld, gaf II. alle blijken van zinsverbijstering. Voor eenige dagen werd bericht, dat voor gemeen- schappelijke rekening van Nederland en België een vaste brug over de Maas, te Maaseyk, zou worden gebouwd. De Stoompost zegt dienaangaande het volgende Gelijk wij in ons nommer '16 van dit jaar mededeelden, zou bij de Nodcrlandsehe regecring reeds in 4871 een aan vraag zijn ontvangen om concessie voor den aanleg der brug, lor plaatse van liet gemeenschappelijk door de Neder- landsche en Belgische regeering geëxploiteerde veer. De Belgische vegeering, tot wie de concessie - vragers zich j mede hadden gewend, zou intusschcn aan dezen hebben te kennen gegeven, dat eerst na de beslissing omtrent de rich- j ting van de spoorweglijn van Maaseyk tot de grenzen om- tront hun verzoek ware te beslissen. i In hoever beslissing vau de zijde der Belgische regeering j t- i s genomen is, weten wij niet; dat echter de beide regeerin- gen, nu reeds, bijgevolg met afwijzing van liet verzoek om concessie, besloten zouden hebben de brug voor eigeu reke ning temaken, meenenwij met zekerheid te kunnen tegen spreken. Bij de toenemende duurte der levensmiddelen is liet' van groot belang naar middelen om tc zien om hqt.aanbod H te vermeerderen. In de eerste plaats komt daarvoor iinpnaïf- COURANT. f! f!'

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1