A". 1872. M 2932. B Vrijdag f) Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. tl BUITEHLAMDSCHE BERICHTE!». BMEföLA^QSGHE BERICHTEN. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Manndenf 1.85. Franco per Post, door liet gelicdo Ityks 2 50. De Brilschc geneeskundige tijdschriften bevatten ge ruststellende berichten omticnt het dreigen eener cholera- epidemie. De ziekte, zooals ze in Rusland heerseht, schijnt zich slechts langzaam uit te breiden, en van een veel minder kwaadaardig karakter te zijn dan vorige jaren. Slechts te Kiew greep zij heftig om zichdoch dadr, evenals te Moskou, is zij thans verdwenen. Een der hoogste autoriteiten op dat gebied, dr. Fauvcl, te Parijs, ziet uit Egypte en Arabic geen gevaar naderen, omdat sinds Februari en Maart jl. de ziekte in die lauden geheel heeft uitgewoed. Maar hij bespeurt een zwarte stip in 't Zuiden van Rusland en in de Donau-vorstendommcn. Hij durft echter hopen, dat de besmetting zich van daar niet verder zal uitbreiden. Intusschen vergeet dr. Fauvel de noordelijke cholera- route. uit do Oostzee-proviuciën overDuitschland. Langs die route zou ons de vijand naderen. Geen zorgeloosheid dus al zouden de tijdingen nog zoo gunstig luiden. Mag de cholera ditmaal ver van ons blijven toch zullen al onze voorzorgsmaatregelen rijke vruchten dragen; want ze zullen ons bij voorbaat behoeden tegen een mogelijke latere bezoeking, en tevens ons vrijwaren van andere kwalen, die mede in onzindelijkheid en nalatigheid bloeien. De heer Spurgeon heeft zijn voornemen te kennen gegeven om de predikanten tot een strike bijeen te roepen. Bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen eener nieuwe kerk te Dulwicli verklaarde hij zeker te zijn, dat een groot getal leeraars van alle gezindheden op verre na niet zooveel verdienden als de werklieden, die aan dien bouw gebruikt werden, en dat de eersten zich gelukkig zouden achten, als zij zooveel verdienden als een gewoou werkman. Ook hield hij een hevige philippica tegen den nog immer vooral in Engeland hcerschenden kastengeest, die bijna even groot was als ooit in Hindostau. "Wat men gewoon was «respectability" te noemen, was volgens Spur geon niets anders dan een afkeer om zich met elkander te bemoeien. Hij was een vriend van vrijheid, gelijkheid, broederschap en zou gaarne zien, dat mensclien vau alle standen elkaar, althans des Zondags, vriendschappelijk de hand gaven. Een groot veehandelaar te Berlijn is het slachtoffer geworden van zijn ongeoorloofde winzucht. Het was hem, naar hij meende, gelukt de maatregelen van voorzorg, door de Pruisische regeering op de Russische grenzen togen de veepest genomen, te ontduiken en 32 groote ossen stoom den Berlijn binnen; daar werden zij ontvangen, behalve door den eigenaar ook door de per telegraaf ingelichte poli tie, die het vee naar een veld liet brengen, afmaken en be graven voorts werden de spoorwagens, waarin het vee was aangebracht, in beslag genomen en ten koste van den veehandelaar verbrand. Men begroot de schade voor den veehandelaar op 40,000 thlr. Vooreerst zal hem nu de lust wel vergaan om duizenden zijner landgenooten aan aan zienlijke verliezen bloot te stellen. Uit het ingesteld gerechtelijk onderzoek tegen dc hoofden der werkstaking in het steenkolen-district Essen is gebleken, dat de opruiing daartoe is uitgegaan van het comité der Internationale te Londen. Gemeld comité heeft de werkstakers met gehl ondersteund. Ook hooft men be wijzen in handen, dat dc ongeregeldheden, die dezer dagen "te Halberstadt plaats hadden, door agenten dei Interna tionale zijn bevorderd. Door het uiteengaan van de nationale vergadering, en bovendien door het vertrek van den heer Thiers naar Trottville, is het uiterst kalm te Versailles, en houden de Fransche bladen zich thans bezig met het manifest der repüblikeinsche linkerzijde," of het ontslag van don heer Kératry als prefect te Marseille, die, gelijk men weet, steeds overhoop lag met den gemeenteraad en den algomeenen raad en aftreedt, omdat hij vau dc regeeriug de ontbinding van laatstgenoemden raad niet kon verkrijgen,. Ook de aanstaande bijeenkomst der keizers van Duitsch land, Rusland cn Oostenrijk te Berlijn, zal na een druk onderwerp van bespreking worden voor dc bladen. Dc ofïicieuse Bien Public die er zich mode bezig houdt, laat zich volgendCrwijze daarover uit: "Wij gelooveu dat deze bijeenkomst een by uitstek vredelievend karakter heeft. Pruisen is oprecht gezind om den vrede to handhaven, en bereid om tot alles mede to werken wat het behoud van den vrede waarborgen kan. Eerst zouden alleen deDuitschc keizer en de keizer van Oostenrijk elkander ontmoet hebben De woelingen van het panslavismus maken Oostenrijk ongerust, van daar zijn toenadering tot Duitschland met het oog op mogelyke conflicten in liet Oosten. Later is het bepaald dat ook de keizer van Rusland aan de samenkomst fcou deelnemen. Men moet hierin een gevolg zien van Prui- sens raadgevingen en een nieuw bewys hoe algemeen het verlangen is dat de vrede gehandhaafd worde. "Wat Frankrijk betreft, liet behoeft zich over dcZe samenkomst niet'ongerust te maken. "Wij doen aan niemand overlast aan, en niemand denkt er aan om ons lastig te vallen. Meer dan de aaderenyhebben' wij behoefte aan. den vrede, en wij (Brieven Franco.) kunnen ons niet anders dan verheugen over iederou stap, over iedere diplomatieke of niet-dipiomatieke handeling, welke leiden kan tot de verzekering on de bevestiging des vredes, Volgens de Oourrier de Li/on bereidt de lieer Octaio Pavy, neef van mgr. Puvy, oud-bisschop :au Algieis, med- gezel cn vriend van den beroemden reiziger Lambert, een langdurige expeditie naar do Noordpool voor, om den over gang der Stille Zuidzee in den Atlantischen Oceaan opto sporen. Ilij zal van San Francisco, waar hij reeds drie maanden aan zijn plan arbeidt, vertiekken. Ilij wil bij zijne naspotingen den weg verlaten, die lot dusverre gewoonlijk gevolgd werd, ten oosten van liet \asceland van Amerika, en zal een nog vreemden weg ten westen volgen. De moeilijkheid is daarbij alleen, om door de ijsbergen te komen; doch de hoer Pavy hoopt de stroomen tc vinden, die onder den naam vangolfstroom bekend zijn en zóó denkt hij zeker te slagen. De heer Pavy en zijn gevolg nemen provisie mede voor twee jaien, en hij zal een gedeelte der levensbehoeften begraven, voor hel geval dat hij genood zaakt mocht zijn den terugtocht aan te nemen. SO II IE DA M, 8 Augustus 1872. ADVEBTENTIEN: Prijs- van 1 tol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel moor f 0 10. Voor den werkenden sUnd en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Z. M. de koning heeft lid. goedkeuring verleend aan liet besluit, dat door officicten en mindere militaiien van het leger zal worden deelgenomen aan don nationalcu schietwedstrijd, die van v:ege den Nederlamischeu Weer- baarheidsbond eerstdaags op de Wiesselsehe heide zal worden gelioudfen. Aan den nationale schietwedstrijd te Wiessol zullen deelnemen: 50 weerbaarlieidsvei eenigingen, te weten, van Utrecht (0), Soest, Baarn, Maarsen, IJsselstcin, Deven ter, (5), Zwolle, Arnhem, Doesborgh, Apeldoorn, Wagenin- gen, Harderwijk, Tiel, Amsterdam, (3) Haarlem, Ilooru, Holder, Alkmaar, 's Gravenhage, Rotterdam, Leiden (2), Gouda(2), Schiedam,Vlaardi ogen, Delft,Woerden, Schoon hoven,, "Vianen, Dordrecht, Loosduinen, 's Hcrtogenbosch, Vuclit,' Groningen, "Winschoten, Beetslerzwaag, Ilonte- nisse, Frederiksoord en Gorinchem. 22 dienstdoende schut terijen als: van Amsterdam, Deventer, Zulfen, Doesborgh, Gorinchem, Schoonhoven, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Arnhem, 'sHcrtogenbosch, Dordrecht, Nijmegen. Amersfoort, Gouda, Zwolle, Kampen, Schiedam, Harder wijk, Tiel, Winschoten, Haarlem. 2 rustende schutterijen 2de bat. Utrecht en Gde bat. Gelderland. Zee- en landmachtkorps mariniers, 3de en 4de regi ment huzaren, rijdende artillerie, veldartillerie, grenadiers en jagers, 1ste, 2de, 4de, 5de, Gde, 7de en 8ste regt. infan terie, normaal schietschool, minctn-s eu sappeurs, koloniaal werfdepot en algemeen depot van discipline; allen tezamen 1345 personen. Aanstaanden Zondag '11 dezer, zullen de deelnemers zich ten 3 ure op de markt te Apeldoorn ver eenigen op hot t aadhuis zal hun den eerewijn worden aan geboden, waarna zij naar het kamp zullen marcheeren. De regelingcommissie beijvert zich, om aldaar alles voor hunne ontvangst in gereedheid te hebben. Gedep. staten der prov. Zuid-IIollnnd bobben bij cir culaire van 31 Juli bepaald, dat voortaan de laatste Maan dag vau elke maand, dos voonniddags ten elf ure zal zijn bestemd tot het onderzoeken van nalatigeu tor inschrijving en achterblijvers der nationale militie, bedoeld bij artt. 101 en 172 dor militiowet, zoomede tot het onderzoeken van plaatsvervangers eu van uommcrverwisselaars, die gesteld worden op grond vau artt. 61, G9, 70 en 71 dier wet, en in liet algemeen tot het behandelen vau alle andere zaken, waarbij een persoonlijk onderzoek ton overstaan van ged. staten te pas komt, Wanneer echter een algcmoene christe lijke feestdag invalt op den laatsten Maandag der maand, zal tot voorschreven einde worden gevaceerd op den voor- laatsten Maandag dier maand, mede ten 11 ure. Ooktus schenlijdsche keuringen, voor zoo verre die noodigzijn, zullen voortaan plaats hebben op Maandag. Bij deze gele genheid is aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de nalatigen ter inschrijving, die aanspraak hebben om op grond vau art. 1G2 tier inilitiewct te worden vrijgesteld, volgens het tweede gedeelte dor missive van het dep. van hinncnl. zaken van 23 Februari 1867, no. '175 (4e afd.), niet in persoon voor gcd. staten behoeven le worden ge bracht. Do toezending van de gevorderde bewijsstukken, tot staving der reden van vrijstelling is voldoende. De Amst. Cl. verneemt thans uit goede bron, dat de briefwisseling tusschen eenige regeeringen, over de Inter nationale en' over lmar congres te 's Gravenhage, hoofd zakelijk loopt over de vraag of het aan de gedelegeerden der verschillende natiën naar dit congres mag vrijgelaten worden op hun reis naai- 's Gravenhage het grondgebied te betreden van de lauden, door welke zij moeten trekken om zich naar de plaats van bestemming te begeven; en varen onder de vlaggen der onderwerpolijke regeeringpn.V Önder- tusschen gaat men in de verschillende landënphetz\j open- dt<' «KL F 7 ti '1 si- lij k of in 't geheim, met de benoeming van afgevaardigden voort. Ju Duitschland heerseht, naar het schijnt, wantrou wen inliet Ilaagsche c-ongt es, «burger" Y ork, vanHamburg, heeft tegen 8 September een ander congres te Mainz bijeen geroepen; daarentegen beveelt «burger" Hasenclever hoofd van een andere Duitsche internationalistische groep, met nadtukzijn vrienden aan zich vooral te's Gravenhage te laten: ertegen woo rdigen «Onder de hervormers heerseht tl us nu reeds tweespalt," jammert de Amslerdamsehe«hoe ■zou het nu wezen als zij de macht iu handen hadden?" De Amstenlamsche is blijkbaar geheel verbijsterd van schrik en angst over dc naderende komst dier «hervor mers." Ze zou anders juist in liet verschijnsel dat haar een zoo droeve klacht ontlokt, de zekerheid gevonden hebben, dat bet onderwerp barer vreeze ia dit opzichtal het minst te duchten is. Immers, hoe zal het huis bcstaau dat tegen zich zei ven vérdeeld is? Hot Dagblad, dat iu den laatsten tijd hartroerende artikelen ten beste ga f over het aanstaande congres, en geen gelegenheid ongebruikt liet om de door hem opgeworpen vraag over al of niet-toclatiug tot een der meest actueele quaes ties van staatkunde te maken, het Dagblad verneemt thans dat or in den Haag nog een adres circuleert, ditmaal aan den koning zei ven gericht, waarin mede wordt ge vraagd, dat het congres der Internationale in de residentie niet zal worden geduld. Het stuk zou reeds van vele hand- teekoningeu zijn voorzien. Waarschijnlijk zal al dat marktgeschreeuw zijn doel missen, 't Is iets anders dan. een martelaarskroon die hier de Internationale beidt. Een der Ilaagsche bladen deelt althans mede, dat er in de verste verte niet aan gedacht wordt de vergadering der Internationale te verbieden. Het congres zal vermoedelijk wèl doorgaan. Menheefter in den Haag reeds een lokaal voor gevonden. De zaal Concordia, in de Lombardstraat, is voor de vergaderingen van het i congres opengesteld. Op verzoek van het Russische gezantschap plaatst de Staats- Courant het volgendej Het heeft Z. M. den keizer van Rusland behaagd op voor dracht van den minister voor de volksverlichting te bevelen, dat alle handschriften van Peter den Groote bijeen verza meld en iu druk uitgegeven zullen worden, te weten: zijn eigenhandig geschreven of door hem onderteekendc brie ven, beslissingen, instruction, aanmerkingen op of verbete ringen in geschriften en vertalingen van andere personen enz. Z. M. heeft inet de uitvoering van deze onderneming het ministerie voor de volksverlichting belast. Do archieven desrijks en der regeering bevatten een aan zienlijk getal brieven en schrifturen van den grooten mo narch maar zeer vele van die stukken, en daaronder van hoogst gewichtigen inhoud, bevinden zich in famiiie-archie- :en en in handen van bijzondere personeu. Het met de uit voering van 's keizers bevel belaste ministerie voor de volks verlichting heeft de eer, alle personen, die in het bezit_van brieven of andere origincele geseluïfleu van Petersen Groote zijn, beleefdelijk le verzoeken om hunne verlichte ondersteuning aan de onderneming te verleenen, door mededeeling van die geschriften aan het ministerie te doen, met opgave of zij reeds gedrukt of nog niet gedrukt zijn, opdat afschriften daarvan zouden kunnen worden vervaar digd, De pakketten moeten rechtstreeks aan het adres van liet ministerie voor de volksverlichting toegezonden worden Dc nagedachtenis des souvereiueu hervormers vnn Rus land is dierbaar aan iederenRus, wien de roem en degroot- heid van zijn vaderland ter harte gaan; men mag daarom hopen, dat deze oproeping den vollen bijval zal erlangen van die personen, die brie: en en schrifturen van Petersen Groote bezitten, en dat dozen door spoedige inzending tlaanan liet mogelijk zullen maken uit het geheel jder schriftelijke nalatenschap van Peter den Groote een levendig en juist beeld te ontwerpen van den man, die zich zèlfniet spaarde om Ruskinds grootheid te bevorderen, wièns gansche leven aan den dienst van Rusland gewyd was, en die onverpoosd, trots alle mogelijke hinderpalen, .er naar streefde om in Rusland de wetenschappen dien hechten grondslag der macht en der welvaart van een staat aah te kweeken. Het ministerie voor do volksverlichting acht het hiertyj an zijn plicht ter openbare kennis te brengen •1. dat alle ingezonden brieven eu schrifturen van Peter don Groote aan de eigenaars (daarvan onbeschadigd en binnoii don door henzei ven te bepalen termijn teruggezon- den zullen worden, en, zoo door hen geen termynivoor de terugzending bepaald is geworden, niet latei' dan twee maanden na ontvangst der schrifturen, zoo mogelijk nog vroeger; - 2. dat aan liet hoofd der ingezonden schrifturen van Poter den Groote, of elders op een gescliikteiplaats daarin, de namen der respectieve inzendersgesteldmoeten wordèn 3. dat die personen, die brieven of geschriften van Peter den Groolc inzenden, ten eindp gedrukt te worden, een op hun naam gesteld exemplaar van liet ui t te geven werk zui den. erlangen, ter herinnering van hun medewerking tot een voor de geschiedenis des vaderlands zoo gewichtig,werk; 4., dat aangaande' de resultaten ,van deze,opvoepingiom -1' t"*' A 11 r

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1