2.93,3. Zaterdag 10 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. K A0. J872. enmsgeving. SUITEfilUNDSCHE BERICHTE®!. BINNENLAIDSCHE BERICHTEN. COURANT. A B ONNEMEKT: Abonnementsprijspur Drie Maanden1 85. Franco per Post, door liet gehecle Rijk2 50. (Brieven Franco.) iDTEÏIEHIIElt; Prijs: van i lot 10 gewone regels f\.00; tedere regel meer /p4Q.,u Vour den werkenden stand en voor weldadigheid, da helft Van den prijs. De Burgemeester van Schiedam, Di aanmerking nemende, dat het raadzaam is voorge komen, tijdens de afsluiting der passage over de brug bij de Gerrit-Verboonstraat, voorschriften te geven in het belang der openbare orde, ter voorkoming van ongelukken Gezien de artt. 49 en 325 der algemeene Verordening van Politie voor deze Gemeente van den 27 Mei 4858 Heeft gevonden te bepalen Dat te rekenen van lieden, met rij- en voertuigen langs de westzijde der Lange Haven, niet anders zal mogen ge reden worden dan in de rigting van de Gerrit-Verboonstraat naar de Appelmarktbrug. "Wordende bovendien ieder voerman herinnerd aan zijne gelioudenheid om aan de voorschriften of bevelen, hem dienaangaande door de beambten van Politie gegeven, on verwijld te gehoorzamen. Gedaan en afgekondigd te Schiedam, den 8 Aug. 4872 De Burgemeester van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. In een Duitsch blad leest men het volgende Over den weinigen lust der mannen om te huwen en het voortdurend toenemende aantal ongehuwde vrouwen, wordt thans overal meer en meer geklaagd. Niet alleen in de lagere, maar in de hoogere standen der maatschappij, schijnt de trouwlust meer eü meer te verdwijnen. Bijzonder groot is het getal der niet,ten huwelijk gevraagd wordende vrouwen in Engeland, waar er meer dan anderhalf millioen zijn, terwijl 4,230,000 harer in den bloei des Iqvens vqrkee- ren. Voornamelijk blijven daar te lande de jonge dames der hoogere klasse ongehuwd. De oorzaak van dit feit ligt hoofd zakelijk in de onzinnige en onvrouwelijke opvoeding der jpnge dames in den aanzienlijken stand en de buitensporig toenemende weelde, die het «onderhoud eener vrouw," ook voor welgestelde mannen te kostbaar en te gevaarlijk ma ken. Deze «salon-engelen" zijn als de leliën des velds: zij arbeiden.en spinnen niet, voor hare kleeding zorgen zij echter wel en laten de echtgenooten en huisvaders daarvoor betalen dat hun de tranen over de oogen loopen. Ook in Duitschland komen de toestanden in dit opzicht vrij wei met de Engelsche overeen, de smakelooze pronkzucht en daarmede gepaard gaande verkwisting van het schoone ge slacht, nemen zelfs ,in den burgerstand zoodanig toe, dat het inderdaad niqt zoo onpractisch zou zijn om, even als in vroegere eeuwen, de weelde te «belasten" of de verkwis ting der vrouw als maatstaf voor het draagvermogen van den man in,de belasting aan te nemen. "ü^ie onzer heeft niet meermalen met gespannen aan dacht géhoord naar de mythologische verhalen omtrent de gevaarlijke Sirenen der oudheid, die door haar verleidelijk gezang de scheepyaarders op de klippen lokten, waar huune vaartuigen dan vergingen en zij in do golven omkwamen? Wij herinneren óns .Ulyssus, de voorzichtige Ulyssus, die de ooren zijner matrozen met was vulde, om hen voor den betooyeyendenzang doof te doen zijn. Welnu 1 op dit oogen- blik is .teParijs, op de boulevard Saint-Michel, in een ker mistent, een Sirene te zien. Hoofd, armen en romp zijn die eener wezenlijke vrouw, verbonden aan de staart van een visch. Het voorwerp is een meter lang en het scherpst- ziend, zelfs gewapend, oog kan geen naad of plaats van aan hechting ontdekken; men laat u de Sirene op alle mogelijke wjjzen onderzoeken en betasten; geen bedrog wordt ont dekt en de meest ongeloovigen geraken aan het twijfelen of halen ten minste,met een gebaar van vei bazing, de schou ders op. Deze «vrouw-visch" heeft reeds gedurende een jaar de bewondering der Engelsclien opgewekt en is nu onlangs over Liverpool naar Parijs overgekomen. Bedrog? zou het inderdaad toch bedrog ziju....? Jal maar op de pneest verrassende en kunstigste wijze daargesteld. De Chineezen, die er veel van houden om de natuur be lachelijk te maken, verstaan de kunst om, door middel van een aan hen alleen bekend procédé, het lichaam eener vrouw zoodanig aan dat van een visch te verbinden, dat het bedrog bijna onmogelijk kan ontdekt worden. Durnont Dpville spreekt in zijn Voyages over dit Chincesche werk stuk en schertst er mede, dat hij zelf eenigen tijd aan het fabelachtig bestaan der Sirenen geloofd heeft. Het volgende voorval maakt op dit oogenblik veel gerucht tè Brussel. Verleden week begaf zich zekere heer De heer B. weigerde de voldoening te geven die men hem vroeg. Hij wilde niet duöllecren, omdat de tegen partij zijns inziens te joug was, doch hij verklaarde bereid te zijn te vechten met den schoonbroeder van den jongeling. Deze, de heer V..., een officier, zond onmiddellijk twee getuigen naar den heer B.die ditmaal de uitdaging aannam. Het tweegevecht had plaats met desabel, nadat het een dag was uitgesteld, omdat de lieer B. voorgaf ziek te zijn Bij den eersten aanval werd B. bijna getroffen, maar hij ontweek het staal door een zijsprong. Bij den tweeden werd zijn hemd gescheurd. Hierop wierp hij zijn wapen weg, en verklaarde dat hij liever bekende een lafaard te zijn, dan te vechten. Ondanks de protesten zijner getuigen weigerde hij het tweegevecht voort te zetten, en stemde er in toe dat er proces-verbaal werd opgemaakt, waarin verklaard werd dat de heer B. een lafaard was. Hij teellende dit stuk. Men heeft er een afschrift van gezonden aan den kolonel van het legioen der burgerwacht, waarvan de heer B. kapitein is. SCHIEDAM, 9 Augustus 1872. In het belang van lien, die naar den derden nationalen schietwedstrijd zullen gaan, kunnen wij meiledeelen, dat do directie van den Nederl. Rijnspoorweg de déelnemers aan den schietwedstrijd, dit jaar van 42 tot en met 47 Aiïg. te houden op de Wiesselsche heide nabij Apeldoorn, over den Rijnspoorweg naar en van Arnhem en Utrecht wi! doen vervoeren tegen betaling der vracht voor militairen. Op al de stations van de Rijnspoorweg-maatschappij zullen van 9 tot en met 20 Aug. e. k. aan leden der schutterij in uni form en aan leden van weerbaarheidsvereenigingen of scherpschutters, zoowel als aan gewone militairen worden afgegeven militairen-biljetten naar Arnhem en Ütrecht, terwijl ook de stations Arnhem en Utrecht voor terugkeer militairen-biljetten kunnen uitgeven van 9 tot en met 20 Augustus e. k. De officieren van eenig militair-, schutters- of weerbaarheidskorps kunnen tegen betaling derhalve vracht le of 2e lil. worden vervoerd. De personen,,die van dit voorrecht willen gebruikmaken, moeten vertoonen een diploma als bewijs vau deelneming aan den wedstrijd, het welk zoowel bij heen als tei ugreis met het stationssternpel moet worden afgestempeld, ten einde te voorkomen dat daarvan niet ten tweede male wordt gebruik gemaakt. Te Leiden zal eerstdaags een adres aan den minister van financiën worden opgezonden, van ongeveer den vol genden inhoud ysAan Z.Fxc. den Minister van Financiën. «De ondergeteekenden, allen kooplieden of winkeliers in boter en kaas, nemen de vrijheid zicli met gepasten eerbied tot U.Exc. te wenden, ten einde hunne bezwaren kenbaar te maken tegen ecu groot nadeel, hetwelk zoowel aan 'srijks schatkist als aan hunne belangen wordt toegebracht. Vrij algemeen schijnt het denkbeeld te heerschen, dat de land bouwer, omdat hij volgens de vigeeiende wet als zoodanig niet valt in de termen van patentplichtigheid, nu ook volle vrijheidgeniet om zonder patent als koopman en leverancier in het publiek op te treden. Zoowel hier als elders toch nemen de meeste particulieren de voor hun huishouding benoodigde boter en kaas direct van de boeren, welke die artikelen vrij en onbelemmerd in elke hoeveelheid aan de huizen hunner klanten doen bezorgen, en zich daarvoor meestal den hoogsten marktprijs doen betalen. Zóó alge meen is dit misbruik, dat het niet zelden voorkomt, dat boeren zulk een groot getal dergelijke klanten er op na houden, dat de hoeveelheid boter, door hen zei ven vervaar digd, niet toereikend is om aau de aanvrage te voldoen, en zij derhalve verplicht zijn de ontbrekende boter eerst bij anderen in te koopen, om ze daarna weder met behoorlijke winst aan particuliere ingezetenen af te zetten. Deze ont duiking der patentwet heeft niet bij uitzondering euin enkele gevallen plaats, maar is zeer algemeen verspreid. Het zal wel geen betoog behoeven, dat die handeling, waarvan de vergunning zeker nooit in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen, geheel geschiedt ten nadeele van kooplieden en winkeliers, die dikwijls voor een betrekkelijk hoog bedrag in de patentbelasting zijn aangeslagen, terwijl het tevens voor de hand ligt, dat indien die boeren, welke ook als leveranciers hunner artikelen aan particulieren Daarop wordt nu geantwoord: Wanneer in het heete jaar getij de de zonnestralen een tijdlang op een onbedekt ge deelte van de opperhuid vallen, dan ontstaat er door den te sterken prikkel een roosachtige ontsteking, kenbaar aan kleine blaasjes, die zich vertoonen, en vergezeld gaan van een stekende pijn. Dat is zonnesteek in een lichten graad, die binnen weinige dagen met het vervellen of afschubben der opperhuid herstelt. Wanneer het echter gebeurt, dat in een buitengewoon heeten zomer, zooals de .tegenwoor dige, de zonnestralen rechtstreeks op het onbedekte ofte licht gedekte hoofd vallen, dan tasten zij niet zelden 'de her senen op soortgelijke wijze aan. Het gevolg daarvan is, dat het bloed door te sterken aandrang in de hersenen opge hoopt wordt; de bloedvaten worden tot berstens toe ge spannen het gezicht en de oogen worden rood eh gloeiend; hevige hoofdpijn doet zich gevoelen, soms met Windachtig- heid gepaard. Een koortsachtige hitte verspreidt zich door het geheele lichaam, meestal gevolgd door een gevoel van beklemdheid, door slapeloosheid, soms ook dóór slaapzucht. Do hersenen zijn aangedaan, er wordt bloed uitgestort, het geen in de meeste gevallen een beroerte en een spoedigen dood ten gevolge heeft zooals dat dezer dagen in onder scheiden voorheelden is gebleken. Wat men er als voorbehoedmiddel tegen doen kan? Het eenvoudigste is zeker, zich niet of niet te lang aan den ver derflijken prikkel der heete zonnestralen, vooral niet met een onbedekt hoofd, bloot te stellen, öessante causp, sessat ejfectus. Binnenshuis zal niemand door eeD zonnesteek worden getroffen. Maar dat voorbehoedmiddel is niet op allen van toepassing. Velen, vooral onder den arbeiders stand, moeten in heeten zonnebrand werken. Denzulken zouden wij aanraden het hoofd vooral met een dichten stroohoed gedekt te houden, en is er vvaterjn de.nabijheid, het daarmede nu en dan voorzichtig te bèyochtigèn.' Weèt, iemand er iets beters op, hij de.ele het mede, al staat het QÓK niet te vreezen, dat de hitte zich dit jaar weder tot zulk'een hoogen graad ontwikkelen zal. Een historicus maakt de opmerking, dat de maand Juli in vroeger en later tijd zich gekenmerkt hééft door vorstenmoorden, en wil dit verschijnsel aan atmosferische invloeden toeschrijven, gelijk b. v. anderen uit soortgelijke oorzaken het veelvuldig plegen van zelfmoord in de'maan den Maart en November hebben willen verklayen.;Dit ge deelte van het betoog daarlatende, nemen wij uit dé feiten, die hij ter adstructie aanvoert over, dat den li Juli 4584 prins Willem I door Balthasar Gerards werd vermoord en den 45 Juli 4764 Iwan IV, zoon van Anna van Ruslanddat in Juli 4844 Fritz Scherk den koning van Pruisen trachtte te dooden, twee pistoolschoten op hem lossendedat den 29 Juli 4846 Joseph Henri een aanslag waagde op het leven van Lodewijk Filipsen den 5 Juli 1853, op het oogenblik dat keizer Napoleon IH zich naar de opéra comique begaf, een poging tot moord beproefd werddat den 44 Juli 4864 de student Oscar Becker tweemaal op den koning van Prui sen schoot; dat Urbide, ex-keizer van Mexico, den 49 Juli 4824 werd gefusilleerd en dat de vreeselijke aanslag op het leven van Lodewijk Filips door Fieschi, Pepin en Morey, almede in Juli en wel op den 27 desjaars 4835 gepleegd werd. SCHAAK ,W ED STRIJD TUSSCHEN 'S GRAVENHAGE. AMSTERDAM. (Wit.) (Zwart.) Stand fier paitij na den 48en zet van .wit. 8 7 A 4 3 3

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1