Woensdag 14 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A°: IS?2. M 2935. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. 279STE STAATSLOTERIJ. STEDELIJK NIEUWS. A B ONKEMENTi Abonnementsprijsper Drie Maanden1 85. Franco per Post, door het geheels Rijk2 50. (Brieven Franco.) SCHIEDAM, 13 Augustus 1872. Zondag ochtend, omstreeks 4 ure, vereenigden zich de leden van het Schiedamsche scherpschutterskorps, die aan den schietwedstrijd op de Wiesselsche heide zullen deel nemen, aan het kantoor van den kapitein-kommandant, en werd hun aldaar de noodige ver verschingen aangeboden om tegen een langen tocht bestand te zijn. Vervolgens ging het per wagen naar Rotterdam, uitgeleid door eenigc be langstellenden bij de beurs te Rotterdam sloot zich het Schiedamsche korps bij het Rotterdamsche aan, waarop men gezamenlijk naar het station van den Rijnspoorweg toog, vanwaar men de reis over Utrecht naar Nijkerk dacht te vervolgen om van daar per wagen naai- het kamp te rijden. Met de beste hoop bezield en in de schoonste verwachting van al hetgeen het kamp ten goede zou oplevei'en werd de reis aanvaarilmogen zich die hoop en verwachting op glansrijke wijze verwezenlijken. Gistefeü heelt de nationale wedstrijd in het kamp een aanvang genomen* Bij den wedstrijd op 400 passen is de eerste korpsprijs behaald door de Haagsche, en de tweede door de Rotterdamsche koninklijke scherpschutters. De eerste prijs voor de meeste punten werd gewonnen door den heer van der Grient, 'lsten luitenant van laatst genoemd'korps. Uit het kamp op de Wiesselsche heide wordt dd. 11 Aug. aan het TJlr. Dagblad geschreven: Heden avond zijn wij aangekomen, omstreeks 8 uren. We vonden 1% uurs van Apeldoorn een fraai kamp van nagenoeg 350 tenten. Het gezicht daarop van den straat weg van Apeldoorn was frappant. Veer nog waren we getroffen, toen we inliet kam p-zelf kwamen. Alles is uit muntend gerangschikt en in de beste erde. Zoowel de regelings-commissie, als de kamp- en politie-commissie hebben eer van haar voortreffelijke samenstelling van dit schoon en uitgestrekt kamp. Aan de voorzijde vindt men de tenten voor de koninklijke familie, met de tent van Z. M. den koning in het midden. Een breede weg scheidt dit gedeelte af van het eigenlijke kamp. Vooraan vindt men een rij tenten voor hoofdofficieren en daarachter een breede rij voor officieren en bestuurders van weerbaarheids- vereenigingen. De regeling is eenvoudig en zeer gemak kelijk, en met een enkele wandeling kan men zich perfect op de hoogte van de inrichting stellen. Pompen, keukens enz., alles wat voor een geregeld kamp noodig is, vindt men gereed gemaakt. Wat echter den bezoekers en den leden der scherpschut- ters-vereenigingen het aangenaamst zal zijn, is, dat de groote cantine prachtig en op ruime schaal vervaardigd is opgemaakt. Deze nuttige en noodzakelijke tent, voor bijeen komsten tot aangenamen kout en gezeliig verkeer ingericht, is even groot als schoon. Zij is nagenoeg 300 voet lang, goed verlicht en fraai gedecoreerd. Bij het binnentreden treft het oog 't eerst een prachtig middelstuk van den heer Krakeel uit 's Hage. Dat schoone wei k bestaat uit een keurig geschilderd piëdestal, waarboven een trotsclie vans met sierplanten prijkt. Rondom den piëdestal zijn ver schillende tropeeën van geweren en jacht- en krijgsbe- noodigdheden, alle verguld of verzilverd, aangebracht. Op den piëdestal vindt men het Nederiandscbe wapen en de wapens van 'sHago, Utrecht, Gelderland, alle prachtig geschilderd en versierd. Op den wand van het middel portaal ziet men de wapens van den koning en de koningin, en fraaie portretten door den heer Stortenbeker uit 's Hage ingezonden. Dat deze doelmatige en met smaak versierde dhatine veel bezoekers zaftrekkeu laat zich denkeu. Mocht het weder gunstig zijn, dan worden tal van be zoekers venvacht, en zal dit fraaie kamp een verenigings punt zijn voor de bewoners van den ganschen omtrek, voor velen van verder afgelegen plaatsen en zeker niet het minst voor allen die in 's lands weerbaarheid belang stellen 1 Wij mogen deze vooiloopige mededeeling niet eindigen, dan na ook een enkel woord gezegd te hebben van de schietbanen, die alle, 14 in getal, metdeineestezorgziju ingericht en alle naast elkander liggen, zonder dat er het minste gevaar voor de schutters kan bestaan, daar zij door kolossale traversen van elkander gescheiden zijn. Het geheel overtreft alles wat wij vroeger van weerbaar heidskampen hebben aanschouwd; er ontbreekt thans maar een goede bevolking, en dan de aangename en hoogst gewenschte tegenwoordigheid van Z. M. den koning en de koninkly ke familie, om het geheel te volmaken. 31. Zaterdag mocht aan msgr. G. G. Bongaerts, bui tengewoon geheim kamerheer van den paus, deken van Rotterdam en pastoor te Kralingen, het voorrecht tem deel vallen van zijn vijftigjarig priesterschap te herdenken. Reeds vroeg in den morgen gaven de ingezetenen van het geheele dekenaat blyken van belangstelling, door het uit steken door velen hunner van de vlag en de talrijke geluk- wenschen die den jubilaris, na het houden der mis ten 8 i ure,_ten deel vielen, van kerk- en armbesturenkoristen, deputatiën uit "de geestelijkheid en van verschillende ver- eeuigingen, gestichten cn inrichtingen to Rotterdam on omstreken. Even als van de zijde der burgerlijke gemeente te Kralingen ontving de jubilaris ook oen felicitatie van den burgemeester van Rotterdam, zoowel als van een groot aantal particulieren op verschillende plaatsen in het bisdom. Prachtige geschenken, waaronder ook vanPro- testantsche familicn te Rotterdam en Kralingen, werden hem aangeboden als welsprekende bewijzen van de alge- meene achting en genegenheid, die hij zich in en buiten zijn ambtskring heeft verworven. De eigenlijke feestviering zou eerst heden plaats hebben- want oftchoon de jubilaris op den 10 Augustus 1822 te Mechelen de priesterwijding heeft ontvangen, viel evenwel die datum thans op een dag, die tot de gedachtenisviering minder geschikt was, zoodat deze is vastgesteld op heden, zijnde de dag, waarop hij vóór vijftig jaren voor het eerst het misoffer heeft opgedragen. De jubilaris zou dezen voor middag in de prachtig versierde kerk, aan liet met bloemen en draperiën getooide altaar, onder adsistentie van ver- scheidengeestelijken de mis celebreoren, welkeplcchtigheid na het Évangelie zou worden afgewisseld met een feest predikatie door pastoor P. J. van Leeuwen, van de parochie H. Maria visitatie te Schiedam. Blijkens een officieele lijst is de jubilaris den l'l Septem- ber'1853 benoemd totdeken en is hij reeds ruim veertigjaren op zijn tegenwoordige standplaats als pastoor werkzaam. Bij koninklijk besluit van den G Augustus is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandselien Leeuw G. G. Bongaerts, deken van Rotterdam en pastoor te Kralingen. Bedankt voor lipt beroep naar de Berv. gemeente te Meeuwen en flagoort door den heer W. J. Geselschap, predikant te Delfshaven. Voor den wedstrijduitgeschreven door de rederij kerskamer »Nut en Genoegen"te Gorinchemhebben 22 kamers zich laten inschrijven, zijnde: 0 van Rotterdam 3 van Utrecht, 3 van Dordrecht, 2 van Breda, 2 van Am sterdam. Verder de rederijkerskamers te Schiedam, Gouda, Brussel en Antwerpen. Zondag morgen ten 7 ure landde noordwaarts vanhet badhuis te Scheveniugen, op Wassenaarscli gi ondgebied, een roeiboot, waarin zich twee Engelsche matrozen be vonden, afkomstig van de Eugelsche stoomboot Gileeil kapitein Davis, in ballast van Rotterdam naar Nord-Shields. Die stoomboot was Zaterdag om G ure op liet Bi ielsche rif vastgevaren, waarop bedoelde matrozen in de boot waren uitgezet, ten einde een anker uit te brengen. Toen zij daar mede bezig waren, hadden zij het ongeluk dat het touw brak, waarop zij met den vloed en zuidwesten wind zijn weggedreven; met veel inspanning gelukte het hun Zondag morgen het strand te bereiken. De namen der beiden matrozen zijn: Charles Mackenzie en Ducan Kelty. Zij werden, dadelijk na dat zij aan land waren gekomen, bij den Engelscheu consul gebracht, die hundenoodige verpleging verleende. Nadat zij van droge kleederen waren voorzien, daar de hunne doornat waren, zijn zij naar Rotterdam vertrokken. Het besluit van den afgetreden minister van oorlog Delprat, betreflende het gedwongen kerkgaan der militai ren, schijnt door den tegeinvoordigen minister van Stirum niet ingetrokken te zijn. Het gebeurde te Leiden is een feit dat geheel op zichzelf slaat, en waarschijnlijk meer een ge volg is van de persoonlijke inzichten vau den kommandant aldaar. Het Zeidsch Dagblad zegt hieromtrent nog het volgende: Tot opheldering van deze zaak en ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen moge hot volgende dienon, voor welks waarheid wij instaan: Reeds den 11 Juni 11. heeft de minister van oorlog (Del- prat) zijn verlangen te kennen gegeven, dat het kerk-appèl ingevolge art. 171 van het reglement op den imvendigen dienst der infanterie, in art, 2 ll2 van dat der cavalerieniet alleen van kracht blijven, maar dat er maatregelen zouden genomen worden om het vrijwillig kerkgaan der militairen te bevorderen. Daartoe trad de garnizoens-kommaudant alhier in over leg met do onderscheidene kerkgenootschappen te dezer stede, hetgeen geleid heeft tot de aanbieding vau vrije zit plaatsen voor het garnizoen in de navolgende kerkenvoor de Hervormde militairen in de Priesters- en llooglandsche kerken; voorde R. C. militairen in de St. Lodewijkskerk benevens dio der overige gezindheden iu de daartoe behoo- rende kerken. Verder ontvangen de conipagniën des Zaterdags een zoo genaamd dominé's- of kerkbriefjo, waarop de namen van de heeren predikanten voorkomen, welk briefje in de cliam- bree der compagnie wordt opgehangen ter informatie. Het appèl op Zondag is verplichtend, maar het kerkgaan niet, dewijl liet een ieder vrijstaat om op dat appèl vrij te vragen. Zijdie dus niet vrij vragenworden vereenigd en onder geleide kerkwaarts gebracht. Er blijft dus altijd de vrijheid bestaan of men vrij wil zyn ofwel naar welke kerk men geleid wil worden. In het VtrMl leest men het volgende-: sVoor een maand overfeed te Tilligle (Overijsel) de on derwijzer. Zyn vrouw wilde met hare kinderen de gemeente ADVSETBHTIENi Pi ijs: van I lol 10 gewone regels f I 00; iedere regel meer /"0.10. Voor don werkenden sland en voor weldadigheid, doholft van den prijs. verlaten, om elders aan den kost te komen, en had reeds ile verkooping der huismeubelen laten aankondigen, toen de burgemeester baar kwam zeggen, dat 5 onderwijzers uit de buurt op zich genomen hadden, om elkeen dag per week de school te Tilligte waar te nemen, en dat wel 5 jaar lang. Het gemeentebestuur had daarmede genoegen genomen, en zal aan de weduwe, die nu natuurlijk blijft, het volle traktement van haren man uitbetalen." Meu bericht uit Polen aan de Arnh. Ot. Een verschrikkelijke ziekte, de zoogenaamde »siberische pest", is onder het rundvee uitgebroken, vooral in de gouvernementen Kalisch, Radomoko en Petrokóffi Aangezien in dit land hoegenaamd geen wetten bestaan ter beteugeling van dergelijke ziekten, zoo is het ergste te vreezen, Door de justitie zal geen vervolging worden ingesteld tegen den wissehvachter te Velp, maar deze heeft integen deel van ileze zijde een betuiging van goedkeuring voor zijn daad ontvangen. De justitie onderzoekt echter, ofergevaar is geweest en door wien dit zou zijn ontstaan. In liet Cents- Volksblad wordt onthouding dor regeering in zake de Internationale uit een Christelijk oog punt verdedigd. Ouder het opschrift: »De vergadering der Internationale" lezen wij in bovengenoemd blad het volgende: De Internationale wil een vergadering te 's Gravenhage houden, Sommige menschen zijn daar bang voor en willen die verboden hebben. Waarom? Wij zeggen met Gamaliël: Indien dit werk uit menschen is, zal het verbroken worden; indien het uit God is, kimt gij het niet koeren. Maar Iioe zullen wij weten of het uit God is Immers door te hdoren, wat zij voor bun zaak te zeggen hebben. Is die rechtvaardig en billijk en waarlyk heilzaam voor het mensclidonl, dan is zij uit Godmaar is zij dit niet, dan is zij vergankelijk menschenwerk. Dit kan onmogelijk aan het licht kómen, als die menschen belet worden te spreken. Maar als z\j eens allerlei verkeerde en dwaze leeringen verkondigen? Geen nood, reeds Salomo zeiilodie de eerste is in zijn twistzaak, schijnt rechtvaardig te zijnmaar zijn naaste komt on on derzoekt hem. Wij hopen, dat de vergadering der Inter nationale niet zal verboden worden, dat er vele toehoorders zullen heengaan, en dat daarbij ook menschen zullen wezen, die verstand genoeg hebben om te begrijpen en te beoor- deelen, wat er gesproken wordt, en moed genoeg om, als zij oordeelen, dat er gekheden gezegd worden, dit aante toonen. De Nederiandscbe werklieden hebben genoeg gezond ver stand, en velen hunner kunnen genoeg spreken, om te beoordcelen wat zij hooren, en om in gewoon Hollandseh, zonder stadhuiswoorden, duidelijk te zeggen wat zij meenen. Weg dus met alle laffe vrees voor de bijeenkomst der Internationale! Laat die menschen spreken zooals zij willen, mits zij het ook aan anderen vergunnen. Alszy waarlijk apostelen van een goede zaak zijn, dan moeten zij tegenspraak willen aanhooren en die dan ook wederleggen; als zij dit niet willen of niet kunnen, verraden zij hun eigen Zwakheid. Velen in geheel Europa hebben nu bet oog op ons land, en het zou voor ons een groote roem zijn, indien eens hij ons door bedaarde, fatsoenlijke sameuspreking werd uitgewezen, wat dc Internationale eigenlijk wil, en of zij onder de goede of onder de slechte genootschappen moet gerekend worden. Le Hord maakt op het verschillend karakter o pmerk- zaam'twelk de Internationale in Denemarken en de ver dere Scandinavische landen en dat, 'twelk zij iu Frankrijk Engeland en Duitschlaud vertoont, en zij wijst, totstaving- van het door haar aangevoerde, op het verslag van het ver handelde in een den 29 Juli doorliet Internationale Arbei ders-Genootschap te Kopenhagen gehouden bijeenkomst, die door ecu 800tal mannen en ongeveer 200 vrouwen werd bijgewoond. Do meeste der uitgesproken redevoeringen hadden uitsluitend op de staatkunde betrekking en getuig den vaii een zeer geavanceerde democratische richting; maar de verlangde horvormingen, hoe radicaal ook, lieten den monarchalen regeringsvorm geheel onaaugeranden de sprekers stelden zelfs de door den tcgenwoordigen Deeuschen monarch en door diens voorgangers op den troon aan het land bewezen diensten in het licht. De leer stellingen der Commune werden door do vergadering for meel verloochend, en twee der sprekers waarschuwden zelfs hun medeleden met nadruk tegen dc ongodsdienstige denkbeelden, die elders een maar al tc machtigen en nooil- lottigen invloed op de arbeidende standen uitoefenden. Pryien en premien van f 100 en daarboven. Ulo Kl. Ie Trokk., 12 Aug. No. 10G58 f25,000.—Nos 13524 en 15272 ieder f1000. No 19971 f400. No. 14663 f200. Nos. 10913, 11739 en 16205 ieder f100 BURGERLIJKE STAN D. Geboren: 9 Aug. Johan Casper LambertusFranciscus, zoon van P. Wolsky en E. V. M, A. C. Busch, Hoogstraat. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1