A°. 1872. M 2936. Donderdag Augustus. Verschijnt dagelijks, nitgonderd Dinsdag. BUÏTEHLANDSCHE BERICHTE». BmENUUIDSCHE BERICHTE». k !f (Brieven Franco.) Volgens de Fall Mall Gazette bestaat er vrees voor bet uitbarsten der runderpest te Edinburg; eenige dagen geleden werd te Granton een lading vee en ponies van IJsland aan wal gebracht; de dieren werden naar een weide in de nabijheid van Edinburg gedreven, waar zij sedert graasden. "Woensdag ochtend vond men een koe dodd. Onmiddellijk werd een inspectie door deskundigen bevolen en daarop bleek, dat zes stuks vee leed aan voet en klauwzeer, en dat andere waren aangetast dooreen ziekte, wélke men niet kende. De Scotsman gelooft, dat ei- reden .bestaat om te meenen, dat die ziekte runderpest is. Alle maatregelen z\jn genomen om de verspreiding tegen te gaan. "Weinigen buiten het graafschap Donegal ia Ierland hebben mogelijk gehoord van het eiland Rutland, bestaande uit zandheuvels en bedolven en onbedolven ruïnes. En toch, omstreeks 100 jaar geleden verwekte het een gnoote sen satie. in Ierland en werd het beschouwd als een soort van El Boraijp. In 1780 kwamen daar ontelbare haringen en een miUióenste deel kon niet door de bewoners der omlig gende streken, 'gebruikt Worden. Er waren toen nog zoo ■weinig middelen van vervoer dat zij mijlen ver in den om- trék voor mest op het land geworpen werden. In 1783 wérd een maatschappij met een kapitaal van 70,000 p. st. opgericht om die voortbrengselen der zee te vangen. Het Iersche parlement gaf zijn goedkeuring aan dat doel; 40,000 p, st. werden besteed .aan het oprichten van gebouwen, bestaande uit een kazerne, een tolkantoor, een fabriek van zeilen en netten en een aantal huizen voor klerken, ambachtslieden en visschers. Wakenfteld Verhaalt in zijn politieke en statistieke geschiedenis van Ierland, welk een heerlyk tooneel van nijverheid dit vroeger zoo naakte en verlaten eiland teen aanbood. In een jaar won de maat- schappij 135,000 p. st. Het eiland werd toen Rutland genoemd, naar denregee- renden .onder-koning, die veel belang in de onderneming stelde. Ongelukkig evenwel, zooals.gewoonlijk bij zulkea ■verbazenden toevloed van visch aan de Iersche kust, werd het eiland binnen eenige jaren weder langzamerhand dooi den haring verlaten. "Verschillende redenenwerden als oor zaak hiervan opgegeven. Sommigen zeiden dat de haringen verschrikt werden door de schuivingen der granietblokken op de klippen; anderen zeiden weder dat het schuivend zand den oever, dat gedeelte van de kust, ongeschikt maakte om kuit te schieten. Hoe het ook zij, zij verdwenen geheel, en Rutland ging natuurlijk met hen onder. Om den onder gang van de streek geheel te volmaken, verrezen verschrik kelijke stormen, die het zand landwaarts dreven en een aantal huizen en straten nagenoeg onder het zand bedolven. De buizen, die nog boven den grond staan, worden be woond door de kustbewakers en door de familiën der eigenaars van kustvaartuigen. Alle kenteekenen van visschers-industrie z>"n verdwenen. Toen de inspecteur over het vischwezen die plaats bezocht, was er geen enkele visscher te vinden. Met een weinig overleg en een geldelijke hylp zou men Rutland evenwel weder spoedig tot een visschersoord kunnen inrichten, daar zich in den laatsten tijd weder haringen en andere visschen in den omtrek ver toond hebben. In 'tNoorden van Rutland, te Rospaecon, heeft een dergelijke zandstorm gewoed. Het prachtige huis, do parkén en de hertenkamp van lord Boyne zijn geheel onder het zaad bedolven. a Voor eenige dagen redde een handelaar te Sédan, de heer' Jules Varinet, met eigen levensgevaar, een soldaat, die in de Maas badende, bijna verdronk. Hij ontving tot belooning zijner mensehlievendheid bet kruis van burger lijke verdiensten van den Keizer van Duitscliland, maar zond het terug met een geleidenden brief die hierop neder- komt: ïAls ik een Beier heb gered, dan deed ik het omdat het,'mijn plicht was, niet om een decoratie te ontvangen, zelfs niet van de Pruisische burgerlijke orde. Zoo gij de daad wilt beloonen die ik verrichtte door u een soldaat weer te geven, daar ik hem het leven redde, geef dan den laatsten Franschman, dien gij als krijgsgevangene in zeker heid houdt, de vrijheid weder. Man voor man; gij zijter mij een schuldigik eisch hem op." Een bericht uit Bern meldtCat het bestuur van den St. Gothard-spoorweg, behoudens goedkeuring van den Bondsraad, éen contract beeft gesloten met den aannemer Favre te Qenève, om den grooten tunnel door den St. Go- thard in 8 jaren te voltooien, voor een som van 50 millioen francs. De heer Favre zou een borgtocht moeten stellen van 8 millioen francs. Aan1 ,de Opmione wordt uit Napels het volgende geschreven over de koraalvisscherij en de koraalindustrie van het aaa'den voet van den Vesuvius gelegen Torre'del Gr :o (34,000 A 35,000 inwoners): »Bijna in ieder huis werden koralen gereinigd en geslepen, om van daar ge bracht te worden naar de fabrieken welke zich in het plaatsje beyinden, waarzij tot, de duizenderlei sieraden, worden Verwerkt, die'mén voornamelijk té Napels te koop aanbiedt; vrouwen-arbeid speelt daarby een groote rol, maar wordt zeer slecht belaald. Bijna 2 3dei mannelijke bevolking bestaat uit zeelieden, wier hoofdbezigheid is de koraalvisscherij en de aanvoer van Sardinische paarden. Torre del Greco bezit tegenwoordig geen haven, maar binnen koi t zal een begin gemaakt worden met den aanleg daarvan. Do koraalvisscherij wordt uit meergenoemd plaatsje op do kusten van Korsika, Sardinië en Kalabrie uitgeoefend en duurt voort gedurende de zomermaanden. De loonen voor deze zes maanden langen, le vensge vaai 1 ij ken en aan ontberingen rijken arbeid zijn als volgt: de stuur man krijgt 425, een mati oos 255 en een jongen 106 francs. Gedurende den winter werken de zeelieden dan te minder, zoodat zij meestal liet te verdienen loon reeds bij voorbaat hebben verteerd. De geheele industrie neemt tegenwoor dig in omvang toe, maar wat daaraan nog ontbreekt is een goede teeken- en een mode-leerschool, benevens een doel treffende organisatie van het onderwijs, zoowel voor de arbeidersklasse als voor den koopmansstand. Tot dus verre leert de zoon datgene wat reeds zijn vader geleerd heeft en oefent met die kundigheden zijn bedrijf uit, zoolang als het gaan wil, hetgeen bij de toenemende concurrentie op den duur natuurlijk niet houdbaar zijn kan. Wij voegen daarbij, dat de Italianen in de productie en de bewerking van koralen tegenwoordig in Europa wel liet meeste presleeren; met de Spanjaarden oefenen zij de koraal visscherij uit op de kusten vau Algiers en Tunis, en dringen daarbij de Franscben meer en meer terug. Deze visscherij wordt echter reeds gedurende langen tijd op zoo ver woestende wijze gedreven, dat het koloniaal bewind van Algiers voorzorgsmaatregelen heeft moeten nemen, niet ongelijk aan die welke men met het oog op de kortzichtige exploitatie der oesterbanken heeft vast0asteld. De Italianen zijn daarover vertoornd en beschouwen het als een be nadeeling hunner belangen. In N.-Amerika zal een nieuw Nederlandsch week blad worden uitgegeven, nl. de Nederlanderdat te Pater- son, in Nieuw Jersey, zal verschijnen. Te Paterson wonen 4 A 5000 Hollandersde uitgevers hopen dat zij ook in New-York en nabijliggendo staten lezers zullen vinden, omdat in de Oostelijke staten geen Nederlandsch blad uitkomt. In de Amerikaansche bladen komt een verhaal voor" van een brutalen diefstal, gepleegd door een dief, die be giftigd is met een zeldzame tegenwoordigheid van geest. De politie-agent Badger van het tiende Station, heeft gisteren nacht zijn ondervinding verrijkt met een ont moeting, waarvan hij zeker liever niet zal willen spreken. Het was juist middernacht geslagen, toen hij bedaard door Jessup-straat wandelde. Voor den winkel gekomen van Drayton en Fogg, juweliers, zag hij licht door de reten dei- luiken en tikte aan de deur. Zijt gij het, agent vroeg een stem in den winkel. Ja, antwoordde Badger. Best, dan kunt gij wel doorloopen. Ik ben het. Alles in orde. t Regent nog al, nietwaar?Ja.Dat meende ik ook al te hooren. Ik ga zoo aanstonds slapen, goeden nacht. Badger zeide ngoeden nacht" en liep door. Een uur latei- kwam Badger weêr door Jessup-straat en zag nog het licht in den winkel van de juweliers Drayton en Fogg. Wan trouwend uit den aard vau zijn beroep, klopte hij hard op de luiken. Wie daar? riep een stem van binnen Zijt gij het, agent? Ja. Opperbest, wilt gij niet een oogenblik binnenkomen en een hartversterking gebruiken? De deur werd geopend, de politie-agent Badger kwam binnen en vond een deftig heer bezig met inpakken van horloges, enz. die zeide: Ga zitten, agent. L. ben bezig gelijk g'y ziet, om het een en ander in te pakken, dat morgen vroeg met den eersten trein naar onzen corres pondent te Washington moet worden gezonden; de be stelling kwam laat van avond, toen al mijn bedienden reeds naar huis waren, en nu bon ik alleen voor het werk dat echter zoo aanstonds klaar is. I .aat ik u eens inschenken. Dit zeggende ging de man, als iemand die te huis is, naar de kamer achter den winkel en kwam met een flesch cognac met twee glazen terug, schonk deze iu, overhan digde het eene aan den agent Badger en dronk zelf het andere uit, zeggende't 'Is vochtig buiten, zoodat een inwendige verwarming goed doet. Niet waar?—Asje meent, antwoordde de agent, zijn lippen afvegende. En na dank gezegd te hebben voor de verkwikking ging Badger verder, in volkomen gerustheid dat alles in orde was. Dau wie beschrijft zijn schrik en verbazing, toen liij den volgenden morgen vernam, dat des nachts in den winkel van Drayton en Fogg voor niot minder dan zestig duizend dollars juweelen en horloges gestolen was? Ofschoon de politieagent Badger een juiste beschrijving heeft kunnen geven, hoe de dief er uitziet, is het nog niet gelukt hem te vinden. Hoewel moord, en doodslag in Mexico tot de alle- daagsche zaken behooren en rooverijen op groote schaal nauwelijks de aandacht trekken, wordt het nu toch de bewoners benauwd gemaakt eu heerscht er algemeene onrust over de toenemende vermetelheid waarmede de roovers te werk gaan, Dagelyks worden welgestelde personen opgelicht en niet dan na eene dikwerf zwaren los prijs, weder vrij gelaten, 't Is zoo org dal zelfs de politie en regeeriug er zich mede bemoeien. Oulaugs heeft de politie een huis afgezet eu zich met geweld toegang verschaft. In ecu ouderaardseh gewelf vond zij den Heer Cervantes, eenige dagen vroeger weggevoerd. Te oordeelennaai- den toestand waarin do lieer C. werd gevonden, is de behan deling die de opgevangen personen ondergaan, alles be halve vriendelijk. Het geheele hoofd en lichaam van den gevangene was otnwon den, alleen neus en mond waren vrij. Zijne ooren waren met was gevuld en een bal iu zijn mond gestopt, terwijl hem bijna geen ander voedsel werd vei strekt aan een ei daags. Ilij was opgelicht terwijl hij des avonds met zijn familie naar zijn woning terugreed. Er weid een aantal documenten in het huis gevonden, waardoor bevestigd werd dat er een geheim genootschap van misdadigers uitalle oorden der wereld in hetge vaarlyke laud bestaat. Het heetltalia Roja, doch onder liet publiek was het reeds bekend onder den uaatn vau de verschrik kelijke verceuiging. Drie van de v'yf personen die den Heer C. gevangen hielden, werden gearresteerd. Zij bekenden limine schuld en zeiden, dat de vereoniging georgauiseerfl was buiten Mexico, Het waren twee Spanjaarden en een Mexicaan. Nog denzelfden avond werden zij in tegen woordigheid vau duizenden toeschouwerster doodgebracht. SCHIEDAM, 14 Augustus 1872. Gisteren is de 87ste algemeene vergadering der 4 Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onder voorzitter- schap van den heer Joost van Yollenhovon, te Rotterdam geopend. Vertegenwoordigd waren ,238 departementen, |g door 370 afgevaardigden. Na lezing vaii liet jaarverslag werd het grootst gedeelte van den tijd ingenomen door het debat, naar aanleiding van het rapport'der commissie, bé- f noemd tot onderzoek naar de bezoldiging der openbare hoofd- en hulponderwijzers. Van de amendementen omtrent dit onderwerp ingediend werd dat van Zeist, als van de verste strekking aange nomen, luidende: om aan de hooge regeering te verzoeken, dat zij het initiatief neme om de tractementen voor onder wijzers vast te stellen, als minimum f350 voor hulponder wijzers en f 700 voor hoofdonderwijzers. t Tot predikant bij de Herv. gemeente te Maassluis is beroepen de lieer Jansen Schoonhoven, predikant té Raamsdonk. Het auti-sclmohvetverbond, 25 Juli opgericht, eisclit bij de toetreding van leden de volgende verklaring: De ondergeteekendewonende tever klaart dat tot verkrijging vau eiken afdoenden waarborg van gewetensvrijheidin zake het onderwijs onverwijlde wij ziging van art. '194 der grondwet noodzakelijk is, waar door hot vrije onderwijs regel en staatsonderwijs aanvul ling kan wordendat een nieuwe wet op het lager on derwijs, op dit beginsel gebouwd, die het goede van de thans bestaande wet behoudt en haar gebreken wegneemt, de wet van 13 Augustus 1857 Staatsbl103) zal moeten vervangen; en dat hij met de leden van het auti-scliool- vvetverbond, opgericht 25 Juli -1872, tot bereiking van dav doelherziening van art. 194 der grondwet ,*,wenscht samen te werken. Uit Dordrecht wordt gemeld: "Wij vernemen dat door den jonkhr. F. W. A.Beelaerts van Blokland, alhier op den f 7 dezer overleden, bij zijn olographiescli-testament; zijn ge- maakt o. a. de navolgende legaten, allen vrij van successie recht aan de Armbesturen van de verschillende gezind- heden alhier f 6000, te verdeelen naar evenredigheid! van het getal armen onder hun beheeraan de Yrouwén-Ver- eeuiging tot bevordering van den zedelijken en stoffelijken welstand der armen alhier f 1000, aan het Fonds toé onder steuning van behoeftige herstelde verpleegden van het Krankzinnigen-Gesticht alhier f-1000; aan het Fonds tot aanmoèdiging en ondersteuning van den Ge wapenden Dienst in de Nederlanden f 1000aan de Bewaarschool der Ned. Herv. gomeeute alhier f'1000; aan de Protest. Vcreeniging Christelijk Hulpbetoon alhier f1000; aan het Nederl. Gasthuis voor behoeftige en minvermogende Oog- lijders te Utrecht f -1000; nan de Maatschappij van Wel dadigheid f 1000; aan het Fonds tot ondersteuning van ontslagen verpleegden van het "Vereenigd Armen- Wees en Nieuw Armhuis alhier f1000; aau de Commissie tot uit- deeling van de Rumfovdsche soep alhier f1000.' Naar aanleiding eener in de Amh. Ot. gedane op roeping, van een reiziger op den pleiziertrein van Gronin gen naar Arnhem, die door den wisselwachter Vleming voor hotsing behoed werd, ten einde voor Vleming's echtgenoot of voor zijn kloek zoontje een welverdiend ge schenk bijeen te brengen, heeft de redactie dier courant zich tot de ontvangst van giften bereid verklaard. Boven gemelde reiziger is zelf begonnen met f5 af te zonderen' voor den man aan wien hij zijn leven verschuldigd is, In den korpswedstrijd der schutterijen, in het kamp op de Wiesselsche heide, waaraan 22 korpsen deelnamen',' f- t - J&- COURANT. AB O NT7B HESTi Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.35. 'Franco per Post, door het gcheele Rijk2 50. ABÏESTEKTIEM: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer f 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. I, J ,T - -

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1