A". 1872; M 2938. Zaterdag 17 A u 11 s t u s. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BUITEAHlAMDSCHE BERlGHim BINNENLAiUDSCHE BERICHTEN. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.85. Franco per Post, door het gebeoie Rijk2 50. (Brieven Franco.) AD VEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. evm i>\ K e n ii i s De Commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 43 Augustus 4872, no. 45 Gelet op art. 44 dor wet van den 43 Junij 4857 (Staats blad 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: 4. de opening der jagt op "klein wildopgenoemd in de 2de zinsnede van art. 47 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid- bolland is vastgesteld op Zaturdag den 7 September aan staande met zonsopgang 2. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedrijf, vermeld in art. 15, letter e der aange haalde wet; 3. de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zatwr- dags mag worden uitgeoefend. 's Gravenhage, den 44 Augustus 4872. JDe Commissaris des Konings voornoemd, F O C IC. 'In de zitting van de militaire commissie te St Peters- burg is besloten, om binnenkort een wetsontwerp samen te stellen, waarbij de dienst by de landweer algemeen en ver plicht gesféld wordt. De landweer is naar de afzonderlijke provinciën georganiseerd. Militairen die hun vollen dienst tijd vervuld hebben, zijn van den dienst bij de landweer niet vrijgesteld. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat men in de nabijheid van Kertsch een zeer merkwaardige Katakombe ontdekt heeft, welker muren met krijg- en jachttafereelen bedekt zijn. In drie der muren bevinden zich nissen met Sarkophagen en boven de nissen zijn zinnebeelden aange bracht. De Katakombe schijnt van Skytischen ooi-sprong, uit de vierde eeuw ongeveer. Daar de Sarkophagen ledig zijn, schijnen ze voorheen uitgeplunderd te wezen. Het gewaad der Skytische krijgslieden op de scnilderijen ver toont eenige overeenkomst met de oud-Russische kleeder dracht. Professor Nordenskjold, die aan 't hoofd van een expeditie naar de noordpool geplaatst is, kwam in de helft der vorige maand aan te Tromsö in het noordelijkste deel van Noorwegen, van waar hij den 21 Juli aan boord van de stoomboot Folhem de reis heeft voortgezet. In een brief van zijn hand, waarin hij uitvoerig meedeelt op welkewijzo het schip voor dien tocht is uitgerust, komt o. m. het vol gende voor: De geheele equipage bestaat uit 2 genees- heeren, 1 natuurkundige, 1 marine-officier (een Italiaan), 1 stuurman, 2 machinisten en 44 zeelieden, waaronder 4 lapianders. Op hettranspoi'tschip Onkel Adam, insgelijks van stoomvermogen voorzien, worden meegevoerd 40 a 50 rendieren, 3000 zakken rendiermos en verdere behoeften voor een dergelijke reis. Daarenboven heeft de Zweedsche regeering de brik Cladan ter beschikking gesteld om naai de »zeven eilanden" de woning en later ook de steenkolen over te brengen. Behalve van de brandstoffen zal de ex peditie ook op groote schaal voorzien zijn van de middelen om zich licht te verschaffen. Het voormelde huis bevat zes kamers, benevens keuken, provisiekamer en badkamer, bovendien zullen nog drie loodsen worden opgeslagen, be stemd om natuurkundige waarnemingen te kunnen doen. Voor de geheele uitrusting heeft men gerekend op eeu duur van twee jaren. Vooral voor de sledevaarten, waarvan men zich belangrijke resultaten voorspiegelt, heeft men meer dam ooit voor een practische uitrusting zorg gedragen, en o, a. drie lichte booten meegenomen, welke op sleden zijn bevestigd. De Laplanders hebben vij f gedresseerde honden meegebracht om hen bij de bewaking der rendieren bij te staan. Dat het gezelschap ruimschoots is voorzien van physische instrumenten spreekt van zelf. Te Saltbum is een houten doosje aangespoeld, waarin twee stukjes van een enveloppe, waarop in haast met pot lood was geschreven »the Arrow" en »wij zijn zinkende, alle hoop is vervlogen." Even als op verschillende andere plaatsen inDuitsch- land hebben dezer dagen ook te Gotha ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van de duurte der levensmiddelen, en wel bepaaldelijk van vleesch, boter en eieren. Daarbij is de geheele voorraad boter en eieren op de markt met ge weld weggehaald en vernield, terwijl de boerinnen, die er mede te koop stonden, de vlucht hebben moeten nemen om mishandelingen te ontgaan. Aan den Fronschen ingenieur M. Garand is door de Turksche regeering concessie verleend voor den aanleg van oen onderaardschen spoorweg van Pera naar Galata, de twee meest bevolkte wyken vanKonstantinopel. De tunnel, laug 850 meters, zal aan elk der uiteinden gelijk met de straal, een station hobben, Een vaste stoommachine zal eeu kabei zonder eind in beweging brengen, waaraan dewaggons'wor- den bevestigd. Men stelt zich voorop die wijze 5400 perso nen per uur te vervoeren. Horace Greeley, een der candidaten voor den prèsi- dents-zelel der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die op dit oogenblik misschien de meeste kans hoeft van te worden gekozen, wurdt in een humoristisch blad, dat te New-York verschijnt, op de volgende wijze voorgesteld: ïDe Heer Greeley, zegt bedoeld blad, staat dos morgens ten 3 ure op, want zij espreuk is: nvrocg opstaan houdt lijf eu ziel gezond!" Hij wekt vervolgens al zijn huisgenooten, en vereenigt hen in zijn bibliotheek, waar hij bij het kaars licht een korte toespraak tot hen houdt over: »de morgen stond heeft goud in den mond." Hij zegt hierna aan iedereen wat dien dag moet worden afgedaan, en gaat vervolgensweder naar bed." SCHIEDAM, 4G Augustus 1872. Den 29 Juli werd aan de Hollanders in Neio-YorJc en, omstreken een uitnoodiging gericht, voor zoover zij respec tabele landgenooten waren, ter bcoordeeling van het comité, waarvan die uitnoodiging uitging, benevens aan Hollandsche vereenigingen, om deel te nemen op den I Augustus daaraanvolgende, des avonds ten 7'/: ure, aan een optocht met fakkellichten muziek, en onder de Ameri- kaansche en Hollandsche vlaggen, van af New York Casino Building, Cor. Houston en Mott Sts., naar de aanlegplaats der Hollandsche stoomboot Ariadneom den gezagvoerder geluk te wenschen met de verwezenlijking van de hoop onzer landgenooten, door de daarstelling van de brug over den Oceaan. Aan die uitnoodiging werd, zoowel door particulieren als door vereenigingen ruimschoots voldaan en de World van 2 Aug. zegt daaromtrent het volgende Gisteren avond hebben de verschillende vereenigingen, saamgesteld uit Hollanders, zich, zooals te voren was be paald, in het Casino in East Houston street vereenigd. In optocht, voorafgegaan door een fanfarekorps, toog men uit met toortsen en transparanten. Langs Broadway en Bow ling Green begaf men zich naar Pier no. 3, om kapitein- Bakker en zijn equipage van het stoomschip Ariadne hartelijk welkom te lieoten, aangezien gezegd schip het eerste is dat van Rotterdam in de haven van New-York is aangekomen. De optocht werd door de politie geëscorteerd. Toen de Pier was bereikt speelde liet muziekkorps d Wien Keerlands bloed," dat te midden van luide toejuichingen gevolgd werd door Hail Columbia. De verschilleude ver eenigingen hadden onderscheiden banieren die velerlei in scripties droegen en door magnesium-licht verlicht werden. Het comité, bestaande uit den heer E. J. Nieuwland en 4 anderen, overhandigde kapitein Bakker een adres, waarin hy welkom werd geheeten bij zijn komst in de Vereenigde Staten. Het schip was met vlaggen getooid en a la giorno verlicht. Een vuurwerk werd afgestoken en nadat de kapi tein Bakker had geantwoord op het adres, dat hem over handigd was, begaf men zich weder in optocht naar het Casino, waai- den kapitein en de equipage van de Ariadne een banquet' werd aangeboden. De New-York Herald noemt de komst van de Ariadne een feit van gewicht, aangezien het de pionier zal wezen van een nieuwe gemeenschap^met Europa. Het blad j uicht het zeer toe, dat de smijnheers" deze heugelijke gebeurtenis feestelijk gedenken. Bij de plaatsing van een kort programma der feeste lijkheden, tor gelegenheid van het weldra te houden Xlle Nederlandsch taal- en letterkundig congres, aan het te Brussel uitkomende weekblad de Zweep ter opname toe gezonden, tegen den minst mogelijken aanonce-prijs, voegt de redactie van dat blad het navolgende »Daar wij, Vlamingen, het grootste belang stellen in het goed gelukken der Nederlandsche congressen, zouden wij bet benaden onze waardigheid achten wel de minste vergoe ding te aanvaarden voor het opnemen van onderstaand pro gramma. Wij hebben de vaste overtuiging, dat al onze con fraters der Vlaamsche pers, even als wij, kosteloos deze mededeeling zullen afkondigen. Wij hérhalea het, de waar digheid dei zaak vereischt het; en iedereen, elke Zuid- of Noord-Nederlander moet hieraan het zijne bijbrengen om de noodige ruchtbaarheid aan dit verbroederingsfeest te geven." Men meldt uit Oud-Beijcrland dd. 9 AugustusDe stand der gewassen is overheerlijk. Wel hoort rnen hier en daar klachten over brand in de tarwe; maar dit neemt niet weg dat het geheel ecu zeer gunstig aanzien heeft. Het winterkoren wordt reeds met spoed gesneden en met dit ongelijke weder is menigeen bevreesd tijd te kort te zullen komen. Ook de aardappelen houden zich vrij goed en dragon "Dog zeer weiuig kenmerken van ziekte. Alleen de veestapel laat bij sommigen nog al iets te wenschen over. Tongblaar en klauwzeer heerschen hier wel niet in den ergsten graad, maar toch dc meesten krijgen een beurt en zelfs enkelen met doodelijkcn aRoop. De varkensziektebepaaltziclmogslechts tot eeu enkel geval. Op de den 13 dezer te Zwolle geopende SMste, alge meene vergadering der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland, heeft de quaestie der werkloonen geleid tot uitvoerige gedachten- wisseling en is ten slotte met 21 tegen 20 stemmen beslist, dat naar liet oordeel der vergadering gelijkmatige loonsver- hooging niet beantwoordt aan de verwachtingen die vele werklieden er van koesteren, maar doodend is voor de Ont wikkeling en vermeerdering van kennis. Veeleer acht de vergadering, dat gelet moet worden op behuaamheid waarover het oordeel moet worden overgelaten aan de patroons. Het comité Arnhem van het Boode Kruis zal binnen kort te Arnhem voor jeugdige, gezonde en krachtige vrouwen, meisjes en mannen de gelegenheid openstellen, zich kosteloos in het verplegen van zieken te oefenen. Voorts is het voornemens, hen, die voldoende bewijzen van geoefendheid geven, in staat te stellen terstond tegen eene geëvenredigde belooning dienst te verrichten. In het kamp van Wiessel zijn Dinsdag de volgende prijzen behaald, bij den pei soonlijken wedstrijd, tusschen alle medeburgers op 300 passen: 4ste prijs Boon Hartsink, van Pro Patria, Amsterdam, 48 ponten2de prijs Vier ling jr.,weerbaarheid, 's Hage, 48 punten; 3de en4deprijs Heek, weerbaarheid, Maarsen, en van Meus. weerbaarheid, Rotterdam, 47 punten; 5de en 6de prijs Sasse vanIJsselt, lste reg. inf., en D. Overdijking, Koninklijke Scherp schutters van de Vel uwe; 7de, 8ste, 9de en 10de prijs B. Ferth, Claudius Civilis, AmsterdamBeek, luit. Normaal schietschoolWaldeck, Loosduinen, en A. Nijenhuis, 5de reg. inf.allen met 45 punten. In een te Utrecht van particuliere zijde ontvangen brief, omtrent de gevangenneming van den smid Rijnhout c. s. te New-York, leest men: Zekere S., die voor een paar jaar alhier bij genoemden smid werkzaam was, had zich naar Califomië begeven om daar goud te zoéken, hetgeen hem volkomen mislukte; toen zette hij met het weinige geld, dat hij nog bezat, een logement te New- York op. Rijnhout, die het adres van genoemden persoon bezat, begaf zich tot hem. De consul-generaal, die in middels het telegram ontvangen had van den diefstal en de namen der daders, had eén premie van f250 uitgeloofd aan hem, die eenige inlichtingen omtrent de dieven kon geven. De gewezen knecht begaf zich onmiddellijk naar den consul, waarop de arrestatie volgde; volgens ver klaring van Wijugaarden had hij gezegd, dat hij nooit een gelukkiger oogenblik gehad had dan toen de gestolen gelden uit zijn handen waren. Rijuhout en zijn zoon werken bij een brandkastenfabrikant te Brooklyn en verdienen, goed hun brood; de beide anderen zouden zich naar Chicago begeven. In de Werkmansvriend lezen wij Indien ééne vereeniging zich van Internationale sym- pathiën verdacht maakt, is het zeker die der typografen. Als ééne vereeniging leden in haar midden telt, die onge voelig zich den spreek- en schrijftrant der Internationalen beginnen eigen te maken, dan is het die der typografen. Inderdaad bestaat er schijn te over, om den Nederlandschen typograaf voor een warm aanhanger der Internationale te houden en hem onder de strijders voor haar heilloos be ginsel te tellen. Om huns zelfs wil moesten zij dien schijn niet op zich willen laten rusten, en daarom doet het ons leed, dat nog geen enkelen keer wij zeggen geen enkelen keer een typograaf de pen heeft opgenomen om tegen de opruiende, dreiging en wraak blazende artikelen van mede-typografen in de Werkman te getuigen. En waarom niet? Yoor weigering van zoodanige stukken bestaat, naar wij wèl meenen te weten, bij de redactie van de Werkman geen officieel recht. Bijna zou men hieruit moeten be sluiten dat onze typografen er geen bezwaar in zien, om in de Werkman zooal niet direct onder Internationale vlag te zeilen, dan ten minste in een zog met haar te varen." Dit zouden wij hoogst gewaagd achten. Want het is niet' voor het eerst, dat het spreekwoord bewaarheid wordt,-dat men geëerd wordt met wien men verkeert. Wel is waar verraden de meeste stukken, waarvan de typografen zich door hun stilzwijgen het vaderschap laten aanleunen, on miskenbaar uitheemsche trekken. Ook omdat die soort stukken slechts met een pseudoniem geteekend zyn, ligt de veronderstelling temeer voor de hand, dat zij van elders komen, geheel buiten onze nationale typografen om. Doch des te onverklaarbaarder is het dan, dat tegenspraak hun nerzijds uitblijft. liet kan slechts in haar eigen welbegrepen belang zijn, indien onze nationale typografen- en andere werklieden- vereonigingen ophouden zich in de Werkman in gezelschap te vertoouen van hen, met wie zij geen vereeniging be- geeren uit te maken. Te laat zal men zich anders wellicht beklagen, argeloos aan de Internationalen eennoodlottigen invloed te hebben verleend op het lot van den vaderland- schen werkman, vooral van dien, die hun de meest onbe perkte Vrijheid liet, op zijn naam te schry ven wat hun goed dacht. Zoo argeloos loope Neêrlands werkman, de vaderlandsche typograaf bij name, niet in den val! O lien tlor schrijvers tookoul zicJuelfs rotulnil Vengeur Wreker. COURANT. n

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1