A°. 1872. M 2944. v Maandag 26 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. K e n n 1 s g e v 1 n g. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. mi w li STEDELIJK NIEUWS. ris.* (Brieven. Franco.) De Burgemeester van Schiedam, SCHIEDAM, 24 Augustus 1872. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag, den 27 dezer, des namiddags ten lialf twee ure, eene openbare vergadering houden; do alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Deliberatie over: Gemeente-rekening 1871; rekening wegens beheer der fondsen herkomstig van de vernietigde gilden over 1871; rekening over 1871 en begrooting voor 1873 van het St. Jacobs-Gasthuis; adres van mej, J. R, Heyligets om ontslag als regentes van het St. Jacobs-Gasthuis en casu quo benoeming van eene regentes; opmaken voordracht ter benoeming van 3 leden voor het college van zetters. En verdere voorstellen en mededeelïngen. Bij gunstig weder, zal morgen namiddag ten 12 >i ure, een muziekuitvoering in de Plantage plaats hebben van het korps muzikanten der dd. schutterij alhier, onder directie van den kapelmeester B. L, L. J. Gores. Gisteren namiddag is op den Singel alhier, een hon denkar, met drie honden bespannen, in de sloot geraakt; dè daarop zittende jongen, mede in de sloot gevallen, moet zich nog al ernstig aan het hoofd verwond hebben. De minister van bianenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs voor de tweede maal inhetloopendejaar zullen worden gehouden op Woensdag 2 October aan staande en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wensehen af te leggen, zich uiterlijk.vóór 11 September bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het .district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hun geboorteakte, terwijl de dag en plaats hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt, Door den minister van financiën is een circulaire ge zonden aan de inspecteurs der registratie en domeinen, waarin dezen verzocht worden om de ambtenaren, belast met het zegeldebiet, aan te schrijven alle klachten, die omtrent de qualiteit van het zegelpapier bij hen mochten inkomen, aan de inspecteurs mede te deelen, die den minis ter daarvan verslag zullen geven. Deze circulaire heeft haai' oorsprong te danken aan hernieuwde klachten over de qualiteit van het zegeipapier. Volgens de provinciale verslagen beliep de bevolking van het koningrijk der Nederlanden op 1 Januari 1872 3,650,330zielen,t. w,: Zuidholland714,246,Noordholland 591,338, Gelderland436,029, Noordbrabant435,262, Fries land 300,257, Overijssel 256,681, Groningen 228,883, Limburg" 225,352, Zeeland 181,532, Utrecht 175,337 en Drenthe 107,713. De hoofdcommissie van het Ned. Schoolverbond Ueett aan de afdeelings-besturen, correspondenten en leden be kend gemaakt, dat zij de taak, die haar door de jongste algemeene vergadering was opgelegd, volbracht heeft nl. om een. poging te doen bij 's lands regeering, ten einde een voorziening te erlangen, die steeds meer en meer wordt gevoeld. Niet alleen de fabrieks-kinderen maar hoe vele anderen nog missen niet om dezelfde redenen een goede opvoeding. Het zijn echter niet alleen de kinderen, die, ter wille van het geldelijk voordeel aan de school worden ont- trokken, aan wier verbeterde opleiding het Schoolverbond zich behoort te laten gelegen liggen. Er dient zooveel mogelijk ook voor anderen gezorgd te worden, die, hetzij door een ongunstige lotsbeschikking, hetzij door den bijzonderen aard der omstandigheden, waarin zij geplaatst zijn, het voorrecht van een goed en geregeld schoolonder wijs derven. Het zijn naast do doofstomme-, ook de blinde kinderen, wier belangen op de algemeene vergadering zoo welsprekend bepleit worden. Wat dezulken betreft, die door den bijzonderen aard der omstandigheden het genot van een geregeld onderwijs missen, de hoofdcommissie wil daarvoor voor ditmaal meer bepaald gedacht hebben aan het talrijke kroost onzer binnenschippers, dat, de gestadige zwerftochten der ouders niedemakende, meestal slechts weinig, altoos te wemig onderricht ontvangt en, dientengevolge, voorliet grootste gedeelte in onwetendheid opgroeit. Ilare aandacht werd op deze klasse van kinderen onlangs gericht door liet belang stellend schrijven van een zaakkundig persoon, den heer B. A. Keijzer, te Rotterdam, die zijn hoop op het schoolver bond gevestigd hield tot het nemen van maatregelen, waar. door Item eeuige verbetering ten dezen scheen te kunnen worden aangebracht, en, ofschoon zij zich de moeilijkheden niet ontveinst, die daaraan zullen verbonden zijn, heeft zij evenwel gemeend, dat de vereeniging zich daardoor niet mocht laten weerhouden, om ook een arbeid als deze in den kring harer bemoeiing op te nemen. Te Vlaardingen is uit het bevorens gemelde twaalftal predikanten 11, Woensdag een zes- en drietal geformeerd, waarop gebracht zijn de predikanten: EL W. A. Verhoeff, te Gharlois, W. J. Geselschap, te Delfshaven, E, A. Lasonder, te Berkel cn Rodenrijs, "W. Kraijenbelt, te Ede, J. J. A. Ploos van Ainstcl, te Hil versum, P. Deetman, te Reitzum. Drietal, de hoeren: Verhoeff, Geselschap en Kraijenbelt. In do Donderdag gehouden zitting van den gemeen teraad van Rotterdam, is by acclamatie aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders, ter zake der levering en uitgifte van het officieel verslag der handelingen van den gemeenteraad, om die levering en uitgifte aan de heeren Nijgh en van Ditmar op te dragen, en wel voor den tijd van 1 jaar en 3 maanden, tegen den prijs van f2500 vrij geld per jaar, in te gaan den 1 October e. k. Voorts is de rekening der gemeente over 1871 met algemeene stem men goedgekeurd en de begiooting van 1873 ingediend, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f4,357,238.88' Onder voorbehoud deelt men aan het Handelsblad mede, dat Rotterdam, na zoovele jaren zonder garnizoen te zijn geweest, daarvoor weder aanvrage bij de regeering gedaan zou hebben, met aanbod, om de officieren eventueel schadeloos te stellen voor het kostbare van hun verblijf aldaar, alsmede dat, wegens de opheffing van de gevange nis te Woerden, het tegenwoordige garnizoen aldaar voor dat te Rotterdam zou in aanmerking komen. De heer A. Rutgers van der Loefi', van Leidenlid der sub-commissie voor het Brielsche Asylstelt in de N. R Ct. voor, het-oorspronkelijk plan te wijzigen. Er is wel genoeg geld bijeen om een. gesticht voor oude zeelieden te bouwenmaar niet om arme oude matrozen daarin te on derhouden. De heer van der Loefi" stelt vooroud in jong te veranderen en een kweekschool te stichten waar succes sievelijk een vijftigtal leerlingen gedurende ettelijke maan den worden opgenomen en niet alleen verpleegd, maar ook (waarop het vooral aankomt) opgeleid en volgens de beste methode onderwezen en geoefend kunnen worden practisch en theoretisch, in alles wat tot de elementaire kennis en geschiktheid van visscle en visschet «matrozen behoort. Ook tegen dit plan bestaan iinancieele Lezwaren, maar zij zullen veel gemakkelijker te overwinnen zijn. De heer J. H. van Lennep te Zeist verdedigt in het Utrechtsch Dagblad het plan van het Brielsche asyl voor zeelieden, tegen den aanval van den heer Rutgers van der Loefi' te Leiden, die het, ook blijkens de betrekkelijk ge ringe som, die daarvoor is opgebracht, impopulair had ge noemd. De heer van Lennep meent dat zijn plan een goed plan was, dat echter zoolang «benijd en bevit, bespat en bespot, betobt en bezwaard" is, totdat liet zijn populariteit half verloren heeft; echter nog niet geheel, want de ver kregen resultaten zijn toch vrij voldoende geweest, beweert de heer van Lennep, en voorts zou de commissie tegen het asyl gekant zijn en het tegenwerken ter wille dor Nimf. Tot zoover de heer van Lennep. Wjj moeten intus- sehen opmerken, dat de gelden voor de Nimf sedert lang zijn bijeengebracht, en dat dus voor de insinuatie tegen de Brielsche commissie zeer weinig groad bestaat. Die commis sie heeft haar landgenooten beter gekend dan de Utrecht- sche heeren, en een plan ontworpen dat sveinig geld kostte de uitkomst heeft haar gerechtvaardigd, maar het gaat niet aan haar thans do schuld te geven van de betreurens waardige resultaten. De commissie van toezicht op het vervoer van aard appelen te Aalsmeer bericht, dat de opbrengst daarvan zeer voordeelig is geweest en dit jaar de belangrijke som van ruim f 31,000 heeft opgebracht; behalve nog de andere fruiten, alsbessen en frambozen, welker opbrengst mede zeer voldoende is geweest. Uit Zwolle wordt geschreven: Groot is het getal varkens, dat tegenwoordig in deze streek voor Fransche rekening wordt opgekocht. Bij honderden worden zij alhier uit omliggende plaatsen afgeleverd, op de stadswaag ge wogen cn per spoor verzonden. De gemiddelde prijs, welke betaald wordt is 54 ct. per kilo. Uit Deventer wordt gemeldDe landbouwers in deze omstreken herinneren zich niet ooit zooveel aardappelen uit den grond gehaald te Lebben als dit jaar. De prijzen zijn dam ook aanmerkelijk gedaald, Op de laatste weekmarkt was niet meer dan f'1.50 ft f2 per heet. te bedingen. Uit het artillerieknmp bij Zeist wordt het volgende gemeld: Het vuren op de beweegbare schijf scheen eergisteren groote belangstelling le hebben opgewekt om het kamp te gaan bezoeken. Het was een vreemd en belangwekkend gezicht, op een afstand van 800 pas de schijf, als een schip met zwellende zeilen, met groote,snelheid zeker die eener (link doorstoomende bootdwars door de helde zich te zien bewegen. Het mikpunt, niet hooger dan 2 en lang ongeveer 8 meter, scheen als doel voor een kanon op 800 passen niet te groot. Toch waren de resultaten verbazend. Van 50 schoten vielen er ongeveer 35 doorheen, terwijl de enkele, die misten, er kort over, voor of achterheen vlogen. De schijf, zeer lichtgebouwd met dunne ijzeren spijlen, leverde een treurig gezicht op, geheel en al, vooral in het midden, als het ware aan Harden. Van de 8 dunne staande spijlen, tot steun der zeilen aangebracht, waren 4 en de bovenregel stuk geschoten. De inrichting der haan, waarop die beweegbare schijf wordt voortbewogen, i uim 150 meters lang en als spoorweg iugericht, is zeer belangwekkend en hoogst ingenieus aan gelegd. Zij doet denontwerper alle eer aan. Een paar dagen te voren werden op 1100 passen enfileer-schoten gedaan; naar wij vernemen, troffen van de 30 schoten er 21 zuiver het doel. Het congres van dansmeesters, hetwelk eenigen tijd geleden in de dagbladen werd aangekondigd, heeft de aan dacht der buitenlandsche bladen getrokken. De Fall Mall Gazette schrijft daaroverEen congres van Nederlandsche dansmeesters heeft onlangs te Amsterdam plaats gehad. Een groot getal punten werden op de vergadering be sproken, en onder anderen besloten om een vereeniging van dansmeesters op te richten die ten doel heeft de kunst te verheffen tot een hoogte, die zij nooit had bereikt, De. Hollandsche dagbladen zijn zeer ingenomen met dit plan en brengen den oprichters van dit congres hulde, dat zij het initiatief genomen hebben om die gelukkige gedachte in praktijk te brengen. Het denkbeeld, zeggen zij, is te prij zenswaardiger, omdat de Nederlandsche mannen en vrou wen niet gewoon zijn de vlugheid van de gazelle met de bevalligheid der sylphide te vereenigen. Zij gaan. zelfs nog verder en dringen er bij de dansmeesters op aan geen tijd te verliezen om hun arbeid tot over de grenzen hunner kunst uit te breiden. Wat is natuurlijker, zeggen zij, dan de kunst van den dansmeester over te brengen, op staat kundig gebied? De meeste quaestiën van den dag zijn een voudige vraagstukken van evenwicht, en onder de diplo maten, staatslieden en publieke personen uit alle landen vindt men er een aantal, die het middel vinden om de wereld bij voortduring te verbazen door hunne entrechats en andere passen." In de eergisterenteDusseldorpgehouden vergadering van papierfabrikanten uit het Rijnland en Westfalenis eenparig besloten om, uit aanmerking van de voortdurende en enorme rijzing van alle fabricaat-behoeften, dagloonen enz., den tcgenwoordigen prijs van het papier met 10 pCt. te verhoogen. S C H A A K E D S T R U I) 'S GRAVENHAGE. AMSTERDAM. (Wit.) (Zwart.) Stand der party na den 53en zet van zwart. Mi mm ABCDEF6H BURGERLIJKE STAND. Geboren: 22 Augustus. Maria Johanna, dochter van "A. Noordijk én G. P. Room, Breedstraat.23. Neeltje, dochter van A. Sitton cn J. P. tie Bruin, Baan. Wilhel- mina Maria Christina, dochter van M. J. Hoenderkamp én B. II. Knoop, Broersveld. David Albertus, zoon van G. Terhaar en G. van der Bent, Lange Achterweg COURANT. ABONNEMENT: Alionnoraentspnjspor Drie Maanden Franco per Post, door hot gehecle Hijk f 1.85. 2 50. ADVEETENTIEN: Prijs: van 1 lot 10 gewond regels /"1.00; iedere regel meer 0.10. Voor den ^verkenden stand on voor weldadigheidde hein van den prijs. Brengt hij deze ter kennis van do Ingezetenen: Dat de Kolncren voor do belasting op het Personeel No. G dezer Gemeente over hei Dienstjaar 1872/3, door den Heer Provmciileu Inspecteur in deze Pro vincie op den 22 Augustus 1872 executoir verklaard cn op lieden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, zijn ovcr- Wordende voorts hij deze herinnerd, dat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dal, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken do reclames tegen dezen aanslag beboeren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den U Aug. 1872 De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENËS3E 1 TUSSCHEN r'.-v/

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1