w v Woensdag 2S Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ik A». 1872. M 2943. K e n n i s g e v i n g. BUITENLANDSCHE BERICHTE-SI. BINIENLANDSCHE BERICHTEN. INGEZONDEN. 'i?- fls Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het gclieole Rijk CBrlevcn Franco.) De Burgemeester van Schiedam, Biengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier van het Patonlregt No. 7 dezer Gemeente over het Dionstjajr 1872/3, door den Heer Provincialen Inspecteur in deze Provincieop den 23 Augustus 1872' executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, ia overgemaakt. Wordende voorts hij deze herinnerd, dat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den hij do wel bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dit, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken do reclames tegen dezen aanslag hcliooren ie worden ingediend. En is biervan afkondiging geschied, waai het behoort, den 2(i Aug. 1872 De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK. VAN MATENESSE Er hebben dezer dagen te Stockholm ongeregeld heden plaats gehad, waarbij enkele soldaten den hoofdtoon aangaven. Vooral was het daarbij op het politie-bureau ge munt, dat ook ten deele vernield is. 14 personen, waaronder 5 garden, zijn gearresteerd. De officieels London Gazette maakt een verordening van den geheimen raad openbaar, luidens welke alle vee, dat uit Oostenrijk-Hongarije, Duitscliland, Turkije, Italië, Griekenland, België en Frankrijk in Engeland wordt inge voerd, op zijn laatst 10 dagen na de landing moet geslacht worden, behalve wanneer het te Southampton geland is en daar quarantaine gehouden heeft. Het landen van vee uit Itusland is geheel verboden; daarentegen blijft de invoer van vee uit niet-genoemde landen, even als vroeger toege staan, Men kent de voorliefde der Engelschen voor het boksen. Een tooneelstuk, waarin daaraan een plaats wordt ingeruimd, maakt stellig opgang. Dit gaf aanleiding tot het volgende incident: In de opera de Jay er moet de beid met een beer vechten, dien hij steeds onder uitbundige toejui chingen van het publiek overwint, waarna hij boven op zijn vijand gaat zitten en een liedje zingt. Een jonge Engelschman, die een groote bekwaamheid in het boksen bezit, besloot onlangs de rollen om te keeren en den armen beer ook eens te laten ovenvinnen. Hij kocht den figurant- beer om en kroop in diens plaats in de beerenhuid. De jager, die niets vermoedde, begon nu weer als gewoonlijk den aanval, doch werd tot zijn verbazing binnen een paar minuten buiten gevecht gesteld, waarop het publiek, dat deze afwisseling alleraangenaamst vond, in een daverend applaus losbarstte. De beer ging onder deze toejuichingen bedaard op den jager zitten en zong het voorgeschreven liedje in diens plaats, Men wil stellig weten, dat keizer Frans Jozef bij zijn aanstaand bezoek te Berlijn, met goedvinden van den ex- koning George van Hanover, zal beproeven om een verzoe ning tusschen dezen en keizer Wilhelm tot stand te bren gen, Het voorstel daartoe moet primitief van eerstgenoem- den keizer zijn uitgegaan. Ook zal de geldelijke quaestie tusschen de beide vorsten dienbetreffende geen bezwaar opleveren, De gewezen koning van Hanover heeft een zoo buitengewoon.rijke collectie zilver, als tafelserviezen enz. enz., datliare wedergade schaats gevonden zal worden. De Engelsche kroonbezittingen echter doen niet voor die van den ex-koning onder. liet koninklijk tafelzilver in "Windsor wordt op een waarde geschat van ongeveer 20 millioen gulden. Een gouden servies voor 130 couverts is afkomstig uit den tijd van George IV. De Spaanschearmada, Indië, Birmah en China leverden hun contingent. Er zijn 30 dozijn borden, waarvan de metaahvaarde per stuk is 325 gulden. En toch is deze verzameling slechts een doel van den goud-en zilverrijkdom der Engelsche kroon. In den Towèr te Londen bevin'dt zich nog een massa tafelzilver, drinkvaten enz.,die mede een zeer aanzienlijke waarde vertegenwoordigen. Zooals vroeger is gemeld, heeft men, om te Berlijn gedeeltelijk in de behoefte van woningen te voorzien, op eigen gezag in de Schliichterioieso hui ten die stad een aantal barakken opgeslagen. De president van politie verlangt echter, dat die in den winter aldaar niet blijven, maar zul len gesloopt worden. Hierdoor is onder de barakken-bewo ners ëen groote ontsteltenis ontstaan. Een deputatie uit hun midden heeft zich reeds dienbetreffende, ofschoon te vergeefs tot den president vervoegd. Vóór '1 October moeten al de barakken zijn weggeruimd, of dit zal met geweld ge schieden. De bcwonerSVun nu van plan om zich in deze tot den koning te wenden Naar van sommige zijden beweerd wordt, is het on derhoud van den prins van "Wales met den heer Thiers to Trouville niet zoo toevallig geweest, maar zou eerstge noemde den president der republiek zijn komen onderhou den over don oorlogzuchtigen schijn, dien de regeering van Frankrijk aan den dag legt door de ontwikkeling harer wapeningen, zoodat, .zijner al mogendheden dieniet aan Frankrjjks vredelievende bedoelingen twijfelen, Duitsch- land echter wantrouwen zou kunnen koesteren. Het is er' inmiddels ver af dat dit beweren algemeen geloof ontmoet. Michel Chevalier heeft in de Fransche Presse een groot artikel geschreven over de quaestie der munteenheid. Hij komt tot een zeer onverwacht resultaat, liet land toch waaraan geheel Europa zijn stelsel moet ontleocen, is Japan. De schiijver zegt: Het muulstelsel van Japan is, in zijn geheel genomen, het volmaaktste en liet zuiverste dat bestaat. In dezen tak van publieke administratie moet voor Europa het licht, even als dat van do zon, uit hel Oosten komen. Het is lang geleden, sedert dit gedeelte der wereld een dergelijke loftuiting werd toegezwaaid. Of Michel Che valier gelijk heeft, zullen de voorstanders van een universeel muntsysteem bchooren te onderzoeken. Een Fmnschmau uit liet departement Gard heeft tot de Academie van Wetenschappen een memorie gericht, waarin de bewering wordt verdedigd, dat de aardbol op dit oogenblik ernstig ziek is en binnenkort zijn groeikracht zal verleren hebben. Binnen een tiental jaren zal de aarde, volgens zijn berekening, geen bloemen, geenboomeu, of andere plantsoorten meer voot tbrengen, zoodat wij dan veroordeeld zijn om uitsluitend van viseh cn menschen- vleesch te leven, daar alle plnntetende schepsels dan natuui lijk van honger zullen omkomen. Te Antwerpen is Woensdag een lage misdaad ge pleegd op den onder-aalmoezenier van de cellulaire gevan genis aldaar, zekeren van Aarsen. Toen deze ten 0 ure des namiddags uit de kerk kwam, werd hij door een kerel staande gehouden, die liem woeg of hij een ponjaard wilde koopen, dien hij hem liet zien. Toen genoemde priester, verschrikt over die vraag en denkende dat hij met een zin- nelooze te doen had, het hem weigerde, riep de moordenaar uit: Welnu, dan geef ik hem u voor niet, en bracht hem tegelijkertijd een diepe wonde in de linkerborst toe. Geluk kig is de dolk op een der ribben afgestuit, anders was de dood er onmiddellijk op gevolgd. Na veel bloedverlies was de toestand van den gewonde Donderdagmorgen niet hopeloos. De moordenaar is zekere Kums, 42 jaren oud en geboor tig uit Antwerpen, die van zijn vroegste jeugd af als een eerste deugniet te hoek stond, reeds zeer jong het ouderlijk huis verliet en soldaat werd. Nog pas sedert weinige dagen had hij de gevangenis te Rijssel verlaten, waar hij wegens diefstal sedert 1870 was opgesloten. Hij kende den priester '■an Aarsen niot, doch hij liad zich voorgenomen den eer sten geestelijke, dien hij ontmoette, aan te vallen: hij heeft verklaard alle geestelijken van jongsaf haal te hebben toegedragen, daar hij liun de armoede weet, waarin hij altijd verkeerd had. De Weener tentoonstellingscommissie verkeert in groote vei legenheid. Thans reeds, nu de werkzaamheden eerst voor de helft gereed zijn, zijn de beschikbaar gestelde zes millioen geheel verbruikt, zelfs zóó tot op den laatsten cent verteerd, dat de firma Harkort, die de kolossale ijzer- constructiün levert, geweigerd heeft bet werk vooit te zetten, wanneer haar niet voor de verdere bestellingen zekere waarborgen worden gegeven. Natuuilijk zal aan de oogenblikkelijke vei legenheid door deeenof andere operatic te gemoot worden gekomenof de regeet ing echter de door den rijksraad toegestemde som van zes millioen zal durven overschrijden, staat te bezien. Het is niot onmogelijk, dat het getal bcnoodigde tmllioenen tot een dozijn zal aan groeien. De verkiezingen in Spanje tot vernieuwing der on langs door den minister Zorilla ontbonden cortes zijn aan gevangen en wel te midden der volmaaktste rust. Uit de verkiezingen der'leden voor de stembureaux, voor zoover die bekend waren, viel reeds op te makeu, dat de minis- trieclen ia 27 hoofdplaatsen en iu '151 districten overwin naars waren, de republikeinen in 10 hoofdplaatsen en 17 districten, on de conset vatic ven in 4 hoofdplaatsen en 9 districten. De federalistische republikeinen nemen ook deel aan de verkiezing, blijkens een van hun bestuur uitgegaan manifest, waarin zij tot stemming worden aangespoord, ten einde men in staat zou zijn de republikeïnsche krachten in Spanje te meten en te kunnen zien wat daar het toekom stig lot zal zijn dor demoeiatie. ADVEBTSBTIBHi Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ft 00; iedere regel ineer /"OIO. Voor den werkenden stand cn voor weldadigheid, de helft van den prijs. vreemdelingen beliep meer dan 350. Ton half 2 ure werden do korven geopend en de duiven opgelaten, die pijlsnel op stegen en daarna uit het gezicht verdwenen. Het eerste,, werden opgelaten twee duiven van den heer Sutterheim te' Roosendaal (Noord-Bi abant), welke heer verzocht had dat zijn duiven, zonder mede te dingen, aan het concours moch ten deelnemen. Blijkens een ontvangen telegram waren zij ten 3 ure 7 min aldaar aangekomen, zoodat zij een afstand van 12 ui en in 1 uur 37 min. hadden afgelegd. ■Van de Haarlemsche postduiven, die ten 1 uur 35 mm. werden opgelaten, was er, volgens ontvangen bericht, óén ten 2 ure 20 min. te Ilaailem aangekomen, welke dus het traject van 0 uur in45 minuten aflegde en den eersten prijs, een verguld zilveren geëncadreerde medaille, behaalde. Van de aankomst der overige duiven was er des avonds nog geen bericht ontvingen. De prijzen verguld, zilveren en bronzen medailles, konden dus door de commissie uit het bestuur van den tuin, belast met de regeling van de tentoonstelling van pluimgedierte, nog niet worden toe gekend. Door de lieeren Maas, te Scheveningen, en mr. Kool, te Amsterdam, is concessie aangevraagd voor 'den aanleg van een haven te Scheveningen, volgens plan van den inge nieur Caland. De Kamper Court, vestigt er de aandacht op, dat in den Haag o. a. van het kiesrecht verstoken zijn twee leden der tweede kamer, eenige advocaten, leeraren bij het middelbaar onderwijs, procureurs en ambtenaren, terwijl de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht en een lid der tweede kamer alleen kiezers ziju voor den gemeente raad. En denk nu eens aan eenige ersonen, die door hun patent kiezer zijn. Er zijn er zóóvelen die, wat hun verstan delijke vermogens en kennis betreft, totaal onbekwaam zijn om naar bchooren hun kiezersplicht te vervullen. Met een inkomsten-belasting ter vervanging van het patentrecht zou men reeds een groote verbetering hebben vei kregen. Door census-verlaging zonder afschaffing van het patent recht zou, naar de Kamper Ct. vreest, het aantal onbevoeg den onder de kiesgerechtigden nog sterk toenemen. Het goede element, dat onder het kiezerspersoneel zou worden opgenomen, zou geheel worden geneutraliseerd door de uitbreiding van het slechte element. Zondag morgen hielden vij f zeshonderd werklieden te Amsterdam, naay het schijnt meerendeels leden der Internationale, een optocht naar de woning des burgemees ters, bij wien zij aandrongen op goedkoope woningen en ver bod van den uitvoer van levensbehoeften. De burgemeester deed lien opmerken, dat voor het houden van optochten door de stad vergunning der politie noodig was, en dat hij iederen dag aan het stadhuis was te spreken en de Zondag liefst voor zich behield. De werklieden keerden daarop rus tig huiswaarts. Op 4 September a. s. zal voor het prov. gerechtshof van Noord-Hollaud terecht staan EwoutBartholdTolperus Dikkens, oud 40 jarén, laatst conducteur bij de expeditie van van Gend en Loos, beschuldigd dat hij in den. avond van Maandag den 20 Mei 1872 op den Rijnspoorweg in een bagagewagen van den trein, welke ten 8 ure 30 min. van Amsterdam naar Rotterdam vertrok, waarin hij zich be vond als geleider der in dien wagen vervoerd wordende vrachtgocdeien der expeditie van van Gend en Loos, een der pakken van de brievenposterij, welke mede in denzelf den wagen vervoerd werden, geopend, het zich daarin be vindende pakket met brieven bestemd voor het postkan toor Moenlijk-Antwerpen opengescheurd en daaruit arglis tig weggenomen heeft het afzonderlijk verzegeld pakketje, bevattende aangeteekende brieven, welke hij zich even als de waarde die het bevatte ten nadeele van de verschillende eigenaars bedriegelijk toegeëigend heeft, en welke waarde p. m. f47,000 bedroeg. SCHIEDAM, 27 Augustus 1872. Jl. Zondag werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de verjaardag van Z. K. II. prins Alexander der Nederlan den, jongsten zoon van Z. M. den koning. Het heeft Z. IC. II, prins Hendrik der Nederlanden behaagd, voor den 4den nationalen schietwedstrijd van den Ned, "Wecrbaarhcidsboncl op nieuw tor beschikking te stel len een prachtig zilveren vaas, die, in denlstennat. schiet wedstrijd uitgeloofd, in den derden, daaropvolgendcn, aan het Haagsche korps definitief toegekend is. Zondag middag had in den kon. Zoöl. Bol. tuin te 's Ilage het vroeger aangekondigde postduiven-concours plaats. Daar er, wegens de parade, geen muziek in het bosch word uitgevoerd, had zich in den tuin een hij zonder talrijk publiek verecnigd, om daar de muziekuitvoering, door de schutterij gegeven, bij te wonen. Alleen het getal i EEN VRAAG. Zaterdag nacht, omstreeks half twaalf ure, stoDd op de Groote Marktalhier een wagen met paard, op welken wagen zicli drie varkens bevonden, waarvan een geslacht was. De opmerkzaamheid daarop gevallen zijnde, werd aan den geleider van die varkens gevraagd waar hij naar toe moest en door hem een naam genoemd, waarop de opmerking gemaakt werd, dat dit vervoer wel op wat ongelegen tijd plaats had en het vermoeden opwekte, dat het met die varkens niet al te pluis zou zijn. Door dit praten waarschijnlijk attent gemaakt, kwam uit het nabijzijnde politie-bureau iemand aanloopen, die evenzoo de vraag deed waar die varkens naar toe moesten, en of zij gekeurd waren; de laatste vraag werd ontkennend beantwoord, waarop den voerman gelast werd den keurder te halen, die dan ook kwam, voorzien van een klein kaarsje, bij de flikkering waarvan hij de beesten in oogenschouw nam, en ze onmiddellijk voor goed liet passeeren. In deze niet op5 de hoogte van de zaak zijnde wordt gevraagd: ."/fèh W 1 COURANT. n S» ABONNEMENT: i

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1