A».. 18? 2. .m M 2941. ;ii Vrijdag SO Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BU1TEHUWDSCHS BERICHTEN. BIHMEKLAMDSCHE BERICHTEN. Abonnementsprijsper Drie Maandenf i 85. Franco per Past, door bet gelieole Rijk2 50. (Brieven Franco.]) AD V E B T E N T I E Ni Prijs: von 1 lot 10 gewone regels 1 00iedere regel meer f 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. ■De Engelsche minister van buitenlnndsche zaken, lord Granville, heeft dezer dagen aan de Britsche houders van Turksehe schuldbrieven te kennen doen geven, dat er onderhands herhaalde malen bij de Porte op de voldoening aan hun verzoek tot oprichting van een syndicaat is aan gedrongen, en dat de Britsche gezant te Konstantinopel nu den last heeft ontvangen, om aan zijn regeeriug omtrent de vraag, of de bestaande geschillen op een minnelijke wijze kunnen opgelost worden, verslag te doen. Be Internationale tentoonstelling te Londen zal op den 30 September worden gesloten, tenzij liet den buiteu- landschen inzenders mocht gelukken, de vergunning te erlangen, om de tentoonstelling nog gedurende de herfst- weken te doen voortduren. De juweelen-tentoonstelling is in de jongste dagen nog beduidend vergroot. De schier onschatbare juweelen der gravin van Dudley ziju nog ver meerderd geworden met een sieraad, dat tij voor weinige dagen van haar echtgenoot als verjaringsgeschenk heeft ontvangen. Het vertegenwoordigt een waarde van 150,000 pd. st. De peervormige brillant in het midden aangebracht, weegt dG'/ikaraten en is alleen 30,000 pd. st. waard. Ook de Khedive heeft een armbaud en een collier toegezonden, die geheel uit oud-Egyptische munten zijn samengesteld. Eenigen daarvkn prijken met de beeltenis van Arzinoe, Koningin van Egypte en gemalin van Ptolemcus, die 300 jaar voor Christus regeerde. Eenige dageu geledeu'werd door alle bladen aange kondigd, dat een zwemmer het zou gaan wagen het Kanaal tusschen Dover en Calais dwars over tc zwemmen. Inder daad werd het feit Zaterdag 11. beproefd, doch niet-vol- bracht. 3. B. Johnson, van Leeds, dook des morgens te twintig minuten vóór elf uren, van de brug der stoom boot, die de toeschouwers naar Calais zou brengen. De eèrste mijl afstand zwom Johnson op den rug in zeer kor ten tijd, doóh had daarna zeer moeilijk tegen het getij en den stroom te kampen. 1?och hield hij het gedurende vier mjjlen vol zonder te rustenterwij 1 hij bezig was de zevende mijl af te leggen, bemerkte de man-visch dat zijn voeten koud begonuen te worden. Hij zwom daarom naar de stoom boot, waarachter in een klein bootje Johnsons broeder al liet noodige in gereedheid had en dronk een weinig bouil lon. De zee was ruw en het getij zeer moeilijkte overwinneu. Toch had'Johnson zooveel vertrouwen in zijn kracht dat hij het niet opgaf en verder zwomzijn vrienden echter, die begrepen dat onder zulke omstandigheden het afleggen van den geheelen weg zou blijken tot de onmogelijkheden te behooren, haalden den zwemmer over de ten uitvoerlegging vftn het plan tot later uit te stellen; en zoo geschiedde het. Een zeer buitengewone misdaad is te Chelsea ge pleegd. Twee nog jeugdige Berlijners, 21 en 20 jaren oud, leefden daar eenige dagen achtereen in een zeer slecht gerenommeerd huis. Zooals dat gewoonlijk in dergelijke omstandigheden gaat, was de voorraad contanten en bank papier van de heide vrienden, die niet onaanzienlijk geweest was, spoedig verteerd, waóvop beiden besloten een einde te maken aan hun wereldsch bestaan. Reeds dikwijls had men in het huis een pistool bemerkt, dat den jongelieden gezamenlijk scheen toe te behooren, en met dit wapen werd de daad volbracht. Eerst schoot de een den auder en daarna zichzelf naar het hart. De dader overleefde het noodlottige schot slechts weinige urenaan het behoud van den andere wordt gewanhoopt. Nog is het niet gebleken waaraan de daad moet worden toegeschreven en welke de antecedenten der jongelieden waren. Beiden hadden het zich zoo gemak kelijk mogelijk gemaakt en hun kleedingstukken op de plaats, waar het schot moest treffen, geopend. Het primi tieve plan schijnt geweest te,zijn dat de ongeluakigen elkander op hetzelfde oogenblik zouden treffen, doch het bezit van slechts een pistool heoft do wijze van uitvoering doen veranderen." Op bevel van het politïe-presidium is heden met het afbreken der barakken buiten Berlijn, strekkende tot huis vesting van vele familiën, een aanvang gemaakt. "Voor een voorloopige bergplaats der meubelen van de bewoners dier barakken is door de politie zorggedragen; waar echter de bewoners zeiven nu onder huisdak moeten komen, is onbekend. Dezer dagen heeft men _le Berlijn een nieuwe soort van troglodieten of holbewoners ontdekt. Het is onzen lezers bekend, hoe moeilijk het in de Pruisische hoofdstad valt, om onder dak'te komen; ten gevolge daarvan hebben velen, tot de behoeftige klassen bebooreiide/ huu toevlucht genomen, deze in de woningen in aanbouw, gene in andere en niet minder onherbergzame plaatsen. Tot de vreemd- soortigste worden echter de volgende gerekend: men heeft ontdekt, dat de ruimte onder de draaischijven op de spoor wegstations voor een groot getal tot onderaardsche woning is ingericht. Do draaischijven op de afgelegen gedeelten der stations-terreinen worden daartoe bij voorkeur ge bezigd en de reden daarvan is duidelijk. Op het station van den Potsdammerspoorweg vond men dezer dagen een dozjjn,'personen, ouden jong, die aldus gedurende geruimen tijd «huisvesting" hadden gevonden en met leedwezen hun woning verlieten. Naar men verneemt, zou de heer Thiers zich deerlijk misrekend hebben in zijne begrooting der opbrengst van de nieuwe belastingen. Men bad gewacht dat die opbrengst in den aanvang van elke maand aanzienlijk zou rijzen tot het begrootingseijfcr was bereikt. De oiïicicele getallen beantwoorden evenwel niet aan die verwachting. Het geza menlijk bedrag der tolrechten en indirecte belastingen beloopt 404.2 mill, tegen 380.2 over 1870. O. er het ge heelejaar beloven deze belastingen een moerdei e opbrengst van 50 millioen, terwijl die door don heer Thiers op 300 mill, was geraamd. Een aanzienlijk deficit, meer dan de gcheele interest van de jongste leening van 3'/j milliard, is dus reeds nu onvermijdelijk. De maikies d'Ourches had op zijn sterfbed 20,000 frs. ..an de Académie demédecine vermaakt, om te dienen als prijs voor de aanwijzing van een gemakkelijk, snel en onfeilbaar middel tot onderkenning van dood en schijndood. Deze prijs moet in '1873 worden toegekend, en reeds heeft de academie 91 antwoorden op de uitgeschreven vraag ontvangen. Men leest in de Union liberale van VerviersHeden morgen ten 5 ure bij het openen van eeu rijtuig le klasse van den trein van Parijs, die juist aan het station Verviers was aangekomen, stond men tegenover een tooneel, dat alleszins schrik moest aanjagen. Een der compartimenten was verschrikkely k overhoop en al het bekleedsel met bloed bevlekt. De kussens waren met mes- of dolksteken door boord, de gordijnen afgescheurd, de glazeu van het portier verbrijzeld, het dwarskussen, dat tot scheiding van de twee plaatsen der coupé dient, verwrongen en het afdruksel van twee bebloede handen dragende, getuigde van de lievigheid eener verschrikkelijke worsteling, die in de stilte van den nacht had plaats gehad. "Welk bloedig en geheimzinnig drama heeft in deze coupé plaats gevonden? Uit het inge steld onderzoek is gebleken, dat de Belgische spoorweg beambten er niets van weten, zoodat het op Franseh grond gebied moet ziin gebeurd. Van een geloofwaardige zijde uit Weenen wordt thans de vroegere rnededeeling van een Berlijnsch blad gelogenstraft, t. w. dat keizer Frans Jozef trachten zou om, tijdens zijn aanstaand verblijf te Berlijn, een verzoening tusschen den ex-koning George van Hanover eu keizer Wilhelm tot stand te brengen. In Amerikaansche berichten vindt men merkwaar dige opgaven omtrent den herbouw vau Chicago, dat in de maand October des vorigen jaars voor het grootste gedeelte in de asch werd gelegd. Door die ramp waren 98,500 men- schen van huisvesting beroofd. Vau deze hadden iu dón gedeelte der stad 74,500 in '13,300 huizen gewoond; aldaar waren in de eerste helft van Juli reeds nieuwe woningen voor 70,000 menschen gereed. In het zuidelij k gedeelte der stad, waarin de hótels, schouwburgen, magazijnen en win kels zich bevonden, en waar op een oppervlakte van 460 acres 3650 huizen vernield werden, is thans zelfs eengrooter getal huizen opgebouwd, fraaier, kostbaarder en vooral veel hechter dan de vroegere. Over het geheel bedraagt de lengte der het bouwde straten niet minder dan 26 Engel sche mijlen. Dit alles is in een ongelooflijk korten tijd tot stand gebracht, want in de eerste drie maanden kon slechts weinig gedaan worden. De Chicago Times zegt: "Wij hopen dat op den 9 October, den verjaardag dier ramp, aan de wereld het wonderwerk van een binnen een jaar uit het puin. herrezen stad vertoond zal kunnen worden alsge- denkteeken van Amerikaansche ondernemingsgeest. Het nieuwe Chicago zal het oude in menig opzicht overtreffen. Voor het overige heeft ook de handel der stad geenszins geleden, en in welke mate ook de minder vermogende klassen zich in het genot van welvaart verheugen, blijkt uit do omstandigheid, dat in de spaarkassen sedert 1 Mei om streeks 2 millioen dollars is gestort. SCHIEDAM, 29 Augustus 1872. Het Vaderland, waaruit wij het beruchte bericht om trent het voorgevallene met den krankzinnigen Steins Bis schop, aan het station te Helmond hebben ovei genomen, is door nader ingewonnen inlichtingen in staat gesteld te verklaren, dat zijn correspondent zich aan eon schromelijke vergissing heeft schuldig gemaakt. Genoemde Bisschop is krankzinnig, en werd reeds een drietal jaren op Meerenberg verpleegd, vanwaar hij, op verlangen zijns broeders en met machtiging van de arrondissements rechtbank te Amster dam, naar Boekei werd vervoerd, om daar aan debehande ling der capucij nen te worden overgegeven. Zij n krankzimi ig- hoid, die soms tot razernij oversloeg, maakte eenige dwang middelen noodzakelijkeen zijner idéésfixes was, dat men hem wilde dwingen geestelijke te worden, zooals dan ook uit de door hem geslaakte kreten bleek. Men zendt ons omtrent een van de leiders der manifestatiën te Amsterdam de volgende medetleelingen:. Bij de twee optochten, die door leden en aanhangers der Iniernaiionale tc Amsterdam zijn gehouden, heeft een zekere Isaac Salonion van der Hout de hoofdrol gespeeld. Hij vertegenwoordigde de ontevredenen en was hun tolk bij den Amstcrdamschen burgervader. Dezelfde vau der Hout, die thaus zijn heil zoekt bij de «proletariërs", werd in 1863 door den toenmaligen burge meester van Amsterdam, Messchert van Vollenhoven, met een oranjelint, waarop liet woord «volksredenaar", begif tigd, omdat hij zoo vaderlandlievend en oprecht den bur gemeester had toegesproken ter gelegenheid van de feesten bij de lierdetikiug aan de gebeurtenissen van '1813 gegeven. In het toen nog niet geheel voltooide Volkspaleis sprak dezelfde van der Hout, met het symbool van zijn patriotisme als sjerp omgeslagen, de werklieden van de fabriek van van Vlissingen en van Ileel toe, en alles ademde geestdrift voor Oranje en voor het vaderland. Van der Hout echter, die geen ambacht schijnt geleerd te hebben, vond in zijn patriotisme waarschijnlijk weinig materieel voordeel en zocht iets anders om naam te maken. Na afs sjouwer te hebben gezwoegd, en als kormisuitroeper aan een «wel ingerichte loge" zijn oratorisch talent wat te hebben ont wikkeld trad hij in 1871 plotseling als volbloed Inter nationaal op bij het congres der werklieden te Amsterdam. Daar schreeuwde hij nog harder dan de Genteuaar Karei de Boos (wegons verduistering van gelden korten tijd daarna in de dagbladen bekend gemaakt) over kapitaal en arbeid, over rechten en plichten, over onderdrukking en geweld. Doch toen in een der te Amsterdam ver schijnende Israëlietische weekbladen het gedrag van van der Hout sterk werd gehekeld, en men hem toeriep dat hij zich schamen moest, voelde de ex-patriot weder wat van zijn oude overtuiging opwellen en schreef hij in een inge zonden stukje, dat het zoo erg niet gemeend was en dat hij het nooit weer zou doen. Spoedig echter heeft van der Hout zich weder tot andere gedachten laten brengen, want thans is hij lid van den bondgenootschappelijken raad der Internationale en leider der manifestatiën te Amsterdam. Of hij het geschenk van den heer Messchert nog be waard heeft? Vad De Brielsche hoofdcommissie voor de feestviering van '1 April 11. is van haar voornemen, om het op te richten monument te doen maken van zink, galvano-plastiek met koper gedekt, teruggekomen. Zij heeft thans besloten een bronzen beeld te doen gieten. Zondag nacht is door de politie te Vlaardingen aan gehouden Gerardus Lotgens, die wegens diefstal in het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar was ge detineerd en van daar den 4 Juni jl. was ontsnapt. In de Bott. Ct. leest men Gisteravond den 26 Aug. teu 7 V> uur is een Vergadering iu het lokaal boven de Hal gehouden, door de barbiers-ver- ceniging, waaraan bijna al de barbiers uit deze stad deel namen. Deze vergadering kenmerkte zich door orile en eensgezindheid, ter bespreking van de belangen in hét V&k; vooral om eene loonsverhooging tot stand te brengen, en dat te vinden op die heeren die te weinig betalen voor den dienst dien zij van een fatsoenlijk barbier vorderen; daarbij werden verscheiden voorbeelden genoemd van heerën die uit eigen beweging, hun barbier meer loon gaven, 't zij om bovengemelde reden of omdat zij, verder wonendè dan vroeger, meer tijd ter bediening vorderen en zij hun bar bier niet minder wilden tellen, dan een besteller die 10 ets. voor een enkele boodêfthap bekomt. Nadat onderscheiden barbiers het woord gevoerd hadden werd, met eenjarige stemmen, besloten het scheerloon op te slaan, vobrdie heeren die te weinig betalen voor den tegenwoordigefa tijd, waarop men te '10 'Z uur uiteenging. Omtrent den spoorweg vau Leiden naar "Woerden, waarvoor aan den heer de Bordes c. s. concessie is verleend, verneemt men nog het volgende: Het doel is Leiden langs den kortsten engoedkoopsten weg met het grootespoorweg- verkeer naar het noorden en oosten van ons land en naar Duitschland in verbinding te brengen en de vruchtbare en welvarende Rijnstreek tevens in de voordeelen daarvan te doen deelen, en in die van met Leiden, "Woerden, Utrecht en Amsterdam rechtstreeks in spoorwegaanraking te ziju. Het voornemen is het station te Leiden te plaatsen buiten de voormalige Koepoort, aan den weg naar Soeterwoude, dicht bij de stad. Dit station zal in verbinding gebracht worden met dat van den Hollandschen spoorweg. Stations zullen verder geplaatst worden te Alphen en Bodegraven, halten over Koudekerk eu Zwammerdam. Een paar mijlen ten zuiden van "W oerden valt de'weg in den Nederlandschen Rijnspoorweg. Het is het voornemen der concessionarissen niet, den spoorweg, die een lengte zal hebben van ongeveer 30 mijlen, zelf te exploiteeren, maar te trachten een exploi tatiecontract met den Ned. Rijnspoorweg te sluiten. Uit Almelo meldt men van eergisteren: "Wij loven hier gelukkig weder in vrede, daar de rust is hersteld en de werkstaking als geëindigd kan worden beschouwd: althans' morgen vroeg zal in de twee nog stilstaande fabrieken wederom de arbeid hervat worden. De arbeiders hebben hooger loon gekregen, wat zij ook zonder werkstaking zou- Dat hebben meer grcolo mannen gedaan. (Rfd) COURANT. ABONNEMENT:

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1