s» "fc V/, SB Sfr S" Ao. 1872. M 2948.. Zaterdag 51 Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BUITEMLARIDSCHE BERICHTE®. BIMHEMLAMDSCHE BERICHTE». Prijzen der Effecten aan de Beurs te Amsterdam. Prijzen der Effecten aan de Beurs te Rotterdam, 279STE S T A A T S L 0 T E R IJ. 3°% ny» f-- COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 185. Franco per Post, door liet gcheclo Rijk2 50. (Brieven Franco.3 ABVEBTBNTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00iedere regel meer fO.lQ. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. Naar men verneemt heeft de samenkomst 'te Londen van de gemachtigden der vier mogendheden", Nederland, België, Frankrijk en Engeland, onderteekenaars van het tractaat betreffende de suikerbelasting in 4865 gesloten, tot gfeén gevolgen geleid. Van wege Engeland was een her ziening voorgesteld, gelijk men zich zal herinneren, en die dèstfekldng moest hebben om alle fabrieken onder opzicht te doen werken, ten einde aldus de belasting te doen heffen i van de werkelijk gefabriceerde suiker. Tegen dat stelsel zijn evenwel van wege de andere staten zoo groote bezwaren opgeworpen, dat men het heeft moeten opgeven. Men schijnt zich alleen verstaan te hehbeh omtrent het wen- sehelijlce van een onderzoek door deskundigen ómtvent de - vraag, of niet langs scheikundigen weg bij den inslag tot een meer juiste waardeering der suikerSoorten ware te komen en op een wijze, die door ambtenaren van de belas ting is toe te passen. In verband met het medegedeelde om treilt de poging om tiet kanaal over te zwemmenentevens om te doen zien dat ook ten deze niets nieuws onder de zon is ver melden wij dat, volgens overlevering, in het begin dezer eeuw, drie staatsmisdadigers, om aan huune strafte ont komen, van1 Calais naar Dover zouden gezwommen zijn. Een hunner verdronk; de twee anderen kwamen op strand aan; de een bezweek weidia vanuitputting, de andere her stelde en leefde nog jaren lang te Dover. UftVerviers meldt men ten aanzien van het spoorweg rijtuijjplste klasse van den^expros-lrein van Pat ijs, dat er uitzag alsof daarin een bloedig drama had plaats gehad, dat de gehouden enquête geen twijfel laat of de onbeschrij felijke wanorde, die men er in aantrof, is niet het gevolg geweest van een woisteliug, maar wel van de woestheid van'.'béh paar dronken reizigers, die er in gezeten zijn ge weest en de coupé in den hekenden ontredderden toestand hebben gebracht, uit wraak dat de conducteur hen geld heeft laten bijpassen, daar zij slechts plaatskaartjes hadden voor de 2de klasse. De bloedvlekken zijn waarschijnlijk het gevolg van wonden, die zij zich hebben toegebracht door het stuk slaan der uiten. Men leest in een Amerikaansch blad de volgende economische advertentie^die zeker door een grappenmaker ontworpen is Aan vrienden en bekenden zij bericht, dat gisteren mijn geliefde huisvrouw door den dood van myn zijde wegge rukt is, op hetzelfde oogenblik waarop zij mij verblijdde door het leven te schenken aan een stevigen knaap, voor Wien ik een gezonde min zoek tot tijd en wijledat't my gelukt zal zijn een beminnenswaardige rijke dame te vin den, die geneigd is my haar hart en hand te schenken en in staat mijn welbeklante liunenzaak, waar alle orders binnen 12 uren snel en goedkoop worden ten uitvoer ge bracht, voorloopig waar te nernen, daar ik mij eerst dan van een geschikte directrice met 200 dollars loon, zal voorzien, zoodra de nog loopende uitverkoop h tout prix voorby is en mijn affaire den 1 Augustus naar de X.straat No. 11 overgebracht zal zijn, alwaar ik nog een verdieping tegen 500 dollars disponibel heb. SCHIEDAM, 30 Augustus 1872. ,De statuten der alhier gevestigde Vereeniginy van GUst- handelaren zijn goedgekeurd bij kon. besluit van 16 dezer. Volgens in omloop zijnde geruchten zou thans de staatsbegrooting voor het volgende jaar zijn vastgesteld en met een voordeelig slot sluiten, terwijl het zich bevestigt, dat de begrooting voor oorlog drie millioon meer zal be dragen dan ten vorigenjare, omdatdezebegrootingtevens de buitengewone uitgaven zal bevatten, welke in het belang der landsverdediging, naar het inzicht van den minister van oorlog worden vereiseht. Al de militaire wetten in den loop van dit jaar door de vorige regeering ingediend, zouden door den tegenwoordigen minister van oorlog worden teruggenomen. Aan de Arnh. Ol. wordt uit den Haag geschreven: Na al de beweging, die men hier over het aangekoudigde congres van de Internationale gemaakt heeft, zal waar schijnlijk, misschien ten spijt van de agitateurs, die bijeen komst geen doorgang hebben, omdat de eenige localiteil, die men voor de vergaderingen hier had kunnen krijgen, naar men verzekert, niet meer ter beschikking van die zoo zeer gevreesde lieeren zou ziju. Van den eenen kant wordt beweerd, dat de politie hierin de hand heeft gehad; maar veel waarschijnlijker is een ander gerucht, namelijk, dat de eigenaar of verhuurder van het dansloknal Terpsichore de kans niet heeft willen loopen van de eventualiteiten, welke aan dit congres mochten verbonden zijn. De zoogenaamde aduiveïbanner" te Zwartsluis, heeft nog gedurig handen vol werks en doet met zijn kunst voort durend goede zaken. Onlangs vervoegde zich 'een schipper uit Hoogeveea met zijn dochter by hem aan huis, daar beiden voorgaven abehekst" te zijn, zoodat zij ongeschikt waren om hun werk te kunnen verrichten, De man was af wezig, doch zijn zuster, bewogen met het lot der ongeluk- kigen, die volgens haar zeggen geen weck langer konden leven, beloofde hun bijstand te zullen vcrleenen. Na lang durige ondervragingen en het doen van aanwijzingen, waaruit zij konden weten, dat zij werkelijk »betooverd" waren, waarbij kransen in kussens en bedden enz. dehoofd- 10I vervulden, namen de gewone kunstverrichtingen en bezweringen een aanvang, 't welk eindigde met liet om hangen der beide patiënten van eensooit amuletten, met bijbelteksten beschieven, op de borst. Nauwelijks was een en ander afgeloopen en hot gewone offer gebracht, of ïeeds aaustonds voelden vader en dochter een niet geringe ver lichting, door 't opgeven van een sooit slijm, door hen »kik- kerik" geheeten, waai bij de betoo vering geheel scheen te wijken en beiden gered huiswaarts keerden. Vol wraak evenwel op hem of haar die hen »behekst" luid, zwoer de duivelbanster, dat clegeen die lien na hot aan boord gaan, 't eerst zou in 't oog vallen met een bekrabt ge laat, de utoovenaar" wasdaar z.j nu werkelijk eeu derge lijk persoon zagen, naderen zou het ongetwijfeld opeen hevig gevecht zijn uitgoloopen, ware het niet, dat bedoelde pei soon liet op een loopen had gezet. Uit Deventer wordt aan het Vaderland gemeld, dat bij deunvaarders-exploit door den heer van Vloten vei zet is aangeteekend tegen het vonnis, indertijd bij verstek tegen hem gewezen. De behandeling dezer zaak zal alsnu in de eerstvolgende zitting, den 3 September, bij do arrondisse- ments rechtbank plaats hebben. De Nieuwe Tielsche Courant verneemt van wel ingelichte zijde, dat wanneer de concessie-termijn van den heer Bi edius voor de lijn DordrechtArnhemNijmegen is afgeloopen, hetgeen dezer dagen het geval is, erdoor drie voorname handelshuizen uit Rotterdam concessie zal worden aangevraagd voor een spoorwegbjn Rotterdam GorinchemTielNijmegen, De lijn zou langs de Linge- streken gaan, terwijl bij Tiel de overbrugging zou plaats hebben. De ingenieur, met de opneming vau den gepi qjecleerden weg belast, is daarvoor reeds te Gorinchem geweest. Naar aanleiding vau de »Brabantsche centen," die wij wegens de baatzucht van sommigen maar niet kwijt kunnen raken dan door ce n algemeenever munting, wijst de lieldersche en Nieitwedicper Courant op allerlcï sBra- banters", die ten onzent rondzwerven. In de taal zyn het de Germanismen en Gallicismen; op het teirein van het geloof spiritisme, tafeldans en somnambulisme; in onze zeden do Fransche modes, kunstmatige beleefdheid; in onze fraancie-weveld de speculation, de ondernemingen zonder reëelen grondslag; in onze politiek niet enkel de namen, ook de begrippen, die van buiten worden ingevoerd. Een Nederland, dat zweei t bij den Romeinschen syllabus, bij een Berlijnsche anti-rcvolutionaiie staatsleer, bij een Engelscli parlementarisme, bij een Fransche egaliteits-leer, dat van alles wat heeft en van alles wat kent, dat roemt op zijn onpartijdige waardeering van wat goed is,iu liet buiten land, op zijn algemeene, onbekrompen ontwikkeling, maar dat van louter onpartijdigheid en onbekrompenheid zich zelf niet meer is, is een oud-Nederlandscli Nederland. Een individu moge zich ais cosmopoliet, als wereldburger kunnen gevoelen, een wereldburgerlijke staat zonder ver band met eigen historische ontwikkeling is en blijft een sBrabanter." »Opvoeding 1" zegt Foiksen in do Ulster, Hadat is het wat men steeds uit het oog verliest, als er van vooruit gang, beschaving, welvaart sprake is; en dit is nochtans het eenig middel, waardoor een staal iets grootscli, iets stevigs kan verrichten. Men gelooft dat alles om het beste gaat, wanneer in een land de handel bloeit, de burgerij ven-ijkt, de uitgaven vergrootenwanneer er spoorwegen, kunstgebouwen en paleizen worden aangelegd. Men ver geet, dat de opvoeding in verhouding moet zijn met den stoffelijken welstand der bevolking, en dat, hoe grooter dit welzijn is, hoe steviger ook do opvoeding moet wezen. 't Is door dit niet in te zien, door het volk niet behoorlijk te onderwijzen, dat welstand en rijkdom in de handen des volks werktuigen worden van geweld en wandaad; dat de gouvernementen en de commmo vanParys is er 't leven dig voorbeeld van de volken in 't verderf, in misdrijven en omwentelingen storten, en de geesten voorbereiden tot een algemeene opschudding. "Wil men de groves, de Internationale doen verdwynen, men geve't volk een goede en grondige opvoeding. Daarin ligt de redding' der toekomst en niet in de mil- lioenen, die men aan prachtwerken, aan soldaterij, aan forten en kasteeleu verspilt. Daar er dit jaar niet veel noten zijn, maar er nog wel hier en daar van 't vorige jaar overliggen, zoo deelen wij hier een eenvoudig middeltje mede om die overjai ige noten zoo smakelijk te maken als anders de verschen zouden zijn. Men legge de oude noten 5 a 6 dagen in zuiver water, waarin men een weinig zout gedaan heeft, te weeken. Het vocht, langzaam door de poriën der schelp in de noot trek kende, doet de kern zwellen, en maakt ze zoo versch, dat men gansch gemakkelijk de gele en bittere schil er afkan doen. Daar langzamerhand de slachttijd der varkens weder-, om daar zal zijn, maken wij ome lezers tijdig opmerkzaam op een door crvaien slachters gemaakte nuttige opmer king, namelijk deze: «Slacht uw varkens nimmer in 't afgaan der maan, maar wel met nieuw licht," Zekere Stratton in Aylestonein Dorchester geeft als middel tegen de tongblaar en het klauwzeer opEen deci gram (lood) koolzure kali opgelost iu een liter (kan) water, waarbij acht drachmen kamferspiritus gevoegd worden op 't oogenblik dat het middel gebruikt wordt. Teer met een kleine hoeveelheid pek vermengd geneest elke aaudoening der pooten. Men moet een en ander drie dagen achtereen herhalen. Bij kalveren en schapen kan men met de halve quantiteit volstaan. Aan een spoorwegstation, dicht bij Parijs, kwam onlangs, een onderofficier van de grenadiers, vergèzeld van een hond. Onze Sergeant ging naar liet loket en vroeg: Hoeveel moet ik voor dezen hond naar Miline betalen? Twintig centimes, Wat! twintig centimes? en ik ben een militair en be taal maar tien centimes. Gij moet bedenken, dat het de hond van een militair is, hij is van den kapitein. Ik wil het graag gelooveu, zeide de spoorwegbeambte, maar het beest is niet in uniform. Kojfiedras als Meststof. Het koffiedik schijnt een deugdelijkheid te hebben, die bij velen onbekend is. Die zelfstandigheid is kostelijk, niet alleen als een krachtig werkende mest, maar ook.door de eigenschap, welke het bezit, van ten eenemale het onkruid te vernietigen en de planten, die men er mede bedekt tegen alle insecten te vrij waren. Door zijn reukstof is het buitendien de beste mest stof voor de meloenkweekeryen. Met plantaarde aangewend doet het de jonge meloenplanten spoedig groeien en ver schaft aan alle vruchten een uitstekenden geur. De bekende satiricus Swift zeide in een zijner preeken: sEr ziju, aandachtige toehoorders, vier soorten van trotsch- heidde trotsehheid op adel of geboorte, die op geld, die op een schoon gezicht, en eindelijk die op een schranderen geest. Ik zal thans over de drie eerste soorten handelen want wat de vierde betreft, er is in deze vrome vergadering niemand, aan wien men haar vei wijten kan." Prijzen en premien van f 100 en daarboven IVoKl 4eTiekk, 29 Aug Nos. 7081,7859 en 4774-0 ieder f 100. pCt. Nfdfrl YVeikelijke Sclmld. 2% llmdel-M nisvli ippij Cciitr.1 d-Spuurw Si'AME, Diniicnlundïdic 3 Duo, (luitonlandsrUe 1867 3 Portugal, 1867 .3 Rusland oude5 Bin,, 6de serie 5 Dito, icening 1867 i Spoorwcg-Actiëu 5 Poli Tiflis Spoorw .5 Moskow-Jar. 5 Nieuwe Gelen 1864 Oostenrijk, Olil. konv. papier 5 a zilver 5 Italië, Cerl. Insclirijv. 5 Turkije, Binnentindsclic 5 Griekenland, obl. 1825 5 Veiuemgde Statfn 1882 .6 Mexico oude3 Oito, nieuwe 3 Vm/ubiA.3 Nieuw Grenada Dilo rcsI. uiigcslcld 29 Aug 55»/l0 138% 98 20 30% 98', COVa 229 93% 250 65 64 5 98) 11 Per Telgr. 30 Aug 55% 138% 41% 228% 249 00% G5% 1 /V 10», pCt. Premie Geewng RuUcrdnm 3 Nbdfiil YVeikelijke Schuld. S'/. Spanje Obl 3% nu2% Dito Biiiiiciilnndsclic 3 Dito Buitenkindsclic I867 3 Portuoai., 1807 3 Rusland oude,5 1867 4 Spoorweg-Aelicn5 Puli-Tiflis Spuorwcg5 iele?. Orel Spoorweg5 Nieuwe telen 1864 Oostenrijk, Obl. konv. pupier. i zilver Turkije, Rinnciilsndsclie. Egipte Vfreemgde Staten 1882 1885 Nieuw Grenada dito gest uitgesteld. Mexico 1851 1864 Koeri op Gomden i Parijs Antwerpen. Ber Telegr. 30 Aug. 55% 75% 89 8). 12 04 47.12' 47.37'

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1