Donderdag IS September. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A". 1872. JW 2956. BU1TEMUWDSCHE BERICHTE®. BIWWEMLA^DSChF BERICHTEW, Abonnementsprijsper Drie Maanden1.85. Franco per Post, door het geheole 2 50. CBrlevcn Franco.) ADVERTENTIE N; Prijs: van 1 tot 10 gewono regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Omtrent den duur' van de samenkomst der monarchen te Berlijn verneemt men, dat die van 10 tot'12 dezer is ver lengd, hetgeen natuurlijk pleit voor de goede verstand houding, welke er onderling tussehen hen heerscht. Keizer Alexander II en keizer Frans Jozef zullen alzoo eerst op laatstgenoemden dag de terugreis naar hunne staten aan vaarden. Intussclien is er betreffende hun bemoeiingen aldaar reeds het een en ander medegedeeld, doch daaren tegen nopens de verrichtingen der eerste staatsdienaars, die hen derwaarts hebben vergezeld, betrekkelijk zeer weinig. Voor dezen schijnt dan ook het oogenbïik van handelen nu eerst gekomen te zijn. Wel is waar hebben de rijkskanseliers von Bismarck, GortschakofV en Andrassy aan elkander bezenou. gebracht en hebben er ook reeds enkele bespreking' n f usschen hen plaats gehad, doch zullen deze ongetwijfeld ...echts van voorloopigen aard geweest zijn. Eigenlijk is er over punten van groot politiek aan belang tussehen hen nog niet beraadslaagd. Mocht dit nu echter een aanvang nemen, dan bereide men er zich op voor, dat aanvankelijk daaromtrent niets zal uitlekken. Eerst na de terugkomst der keizers in hunne staten kunnen mededeelingen dienbetreflende in de regeeringsorganen worden tegeiiioet gezien. Wat vóór dien tijd door andere particuliere bladen als het resultaat dier besprekingen of beraadslagingen wordt opgegeven, legge men gerust als non-valmir ter zijde. Om zich een denkbeeld te maken van de feestelijk heden, welke ter eere van de heide keizerlijke gasten 'door den Duitschen keizer en den kroonprins zijn gegeven, kan het volgende zeer geschikt tot maatstaf strekken. Zondag avond heeft bij den Kroonprins een eenvoudige bijeenkomst plaats gehad, in het hofpiogramma aangekondigd met de bescheiden benaming van neen thee". Tocli was dat kleine feest niet binnen zeer beperkte grenzen besloten, zooals blijken kan uit hetgeen is geschied voor de verlichting van den tuin. Daartoe zijn gebezigd 6400 Venetiaansclie bal lons, 36,000 lampions, 46,000 schalen voor gasvlammen, 14reusachtige kandelaars, benevens een menigte piramiden, palmboomen, kronen, zonnen, bonte liehtbogen, guirlandes enz.; 54 groote boomen waren van den grond langs stam en takken tot aan hun top geheel met lichten bezet. Ten einde het ontsteken dier massa lampions enz., zeer spoedig te doen plaats hebben, had men 750 personen alleen daar toe aangenomen. Op dat utheetje" volgde een asoupeetje" waaraan 400 personen deelnamen. Voor het gieten der nieuwe klok van den Dom te Keulen, .die 500 centenaars moet wegen en uit door den Duitschen keizertengeschenkegegevenveroverdeFransche kanonnen gegoten zal worden, zijn 22 inschrijvingen inge komen, voor het meerendeel uit Duitschlanö, maai' ook uit Oostenrijk, uit Italië en zelfs uit Frankrijk. Aanvankelijk is het bericht in omloop gebracht, dat de klok binnen de muren van Keulen zou moeten gegoten worden, omdat de poorten der stad te nauw zouden zijn om de klok binnen te voeren. Dit bericht echter schijnt niet juist te zijnwel daarentegen moet de vraag te berde gebracht en nog niet beslist zyn, of een spoorwagen en de spoorwegbruggen, welke,- de klok zou moeten passeeren, in staat zijn om het gewicht der klok te dragen. Men vermoedt, dat het door deze en dergelijke onderhandelingen met de bij de zaak betrokken gieterijen nog wel twee maanden duren zal, voordat men tot het gieten der klok kan overgaan. In Beieren duurt de ministerieele crisis nog voort. Dit is ook alles wat voor het oogenbïik daaromtrent kan gezegd worden. Of de heervonPfettzschner, tot dusver nog minister van financiën, zich werkelijk met de samenstelling van een nieuw kabinet heeft belast, wordt door sommigen betwijfeld; of de heer von Lutz, minister van eeredienst en onderwijs, en wellicht nog andere ministers, bij de wijziging van het kabinet, hunne portefeuilles zullen behouden, wordt door eenigen beweerd, door anderen daarentegen ontkend. Men kan alzoo gerust aannemen, dat alles wat tot nu door verschillende bladen omtrent het ministerie in Beieren be richt wordt, op louter gissing berust. Verleden week trouwde te Parijs hertog de X met mile, de X. De hertog gaf bij de ondertcekening van het contract een schitleiend feest, en midden op een prachtige tafel van malachiet lag het bruidsgeschenk, bestaande uit zoo prachtige kleederen en voorwerpen, als zelden bijeen waren gebracht, en waaronder bovenal do kleinodiën, waaronder een diadeem en een diamantstel, dat op een half millioen werd geschat, de aandacht trokken. De genoodig- den waren verblind, toen zij langs die bruidsgeschenken defileerden, want er lang voor sti! te blij ven staan was onmo gelijk. Toch bleven twee heeren zich b\jua vastklampen aan de tafel en verloren de diamanten geen oogenbïik uit het gezicht. Zij schenen er hunne oogen aan te willen wagon, po aanstaande schoonvader had dit reeds opgemerkt en meende den hertog op die hardnekkigheid der beide toe schouwers opmerkzaam te moeten maken, daar zij hem niet .veel vertrouwen inboezemden. De hertog begon te lachen ®n fluisterde zijn schoonpapa iets in het oor, die nu vol komen gerustgesteld scheen. De beide hoeren waren inspec teurs van politie, die op verzoek van deajiertog voor dien avond door den prefect waren geleend, om zorg te dragen, dat niet een der genoodigden zijne bewondering zoo ver zou drijven van liet een en ander in zijn zak te steken. Oin den hertog meer zekerheid te geven, had de prefect twee inspec teurs gezonden, die elkander niet kenden. Of de Pai'ijsclie gastheeren hun gasten ook vertrouwen Een merkwaardig voorbeeld van Amerikaansehe ex centriciteit zag menjl. Maandag in de Champs Elysées te Parijs. Terwijl de muziek van de republikeinsche garde de Yankee Doodle uitvoerde, zag men plotseling een reus- achtigen Amerikaan op een stoel springen en inet volle stem het volkslied van zijn land aanheffen. Zijn stem had veel van het gemiaauw cener kat, die aan den staart in een schoorsteen is opgehangen; maar hij schreeuwde met zooveel gloed en overtuiging, dat er niemand op de gedachte kwainom den man uit te lachen. Zijn kleine barcarolle eindigde met den kreet: JIurrah for United Slates Uit Pesth wordt het volgende gemeldDezen zomer bezocht een Engelsch tourist, Egerton Bone genaamd, ook deze stad. Op zekeren avond een tooneelvoorstellingin den schouwburg bijgewoond hebbende, verdwaalde hij in de straten derliem onbekende stad en vroeg hij aan een politie agent om hem den rechten weg naar zijn liótel te wijzen. De dappere zoon van den heiligen Hermandad schrikte zoo danig door den vreemdeu tongval van den verdwaalde (deze toch had hom in liet Engelsch aangesproken) dat hij in zijne verwarring niets verstandigere wist te doen dan hem naar het raadhuis te brengen. De inspecteur, die in de kennis der vreemde talen op denzelfden trap staat als de politie man, deelde spoedig in diens meening over den vreemde woorden sprekenden en dus voor hongaarsche ooreu ver dachten tourist en stelde Egerton Bone in de gelegenheid om een ganschen nacht in liet »spekhok" op een brits over de Hongaarsche gastvrijheid na te denken. Den volgenden dag, todn men er in geslaagd was iemand te vinden die den Engelsclimau kon verstaan, werd Bone losgelaten, maar daar de Engelsche gemoedelijkheid spoedig uitgeput is, ging hij dadelijk naar den consul van zijn land om zijn be klag in te leveren. Deze verzocht natuurlijk voldoening aan do overheid, waarvan hot gevolg was, dat zoowel de dienaar als de inspecteur van politie tijdelijk in de waarneming hunner bediening werden geschorst, en tevens een com missie werd benoemd om een onderzoek naar het voorge vallene in te stellen. Deze heeft in do laatste zitting van het huis der tegenwoordigers rapport uitgebracht, welks conclusie waard is ook voor de nakomelingschap be waard te blijven. Zij toch strekt om de beide beambten in hun betrekking te herstellen, zijnde hunne handelwijze volstrekt niet onwettig, svennitseen vreemdeling, die de taal des lands niet machtig i«, des avond na 9 ure niets meer op straat te maken heeftMen ziet dat de wijsheid van Salomo gelukkig nog niet van de wereld verdwenen is. SCHIEDAM, -11 September 1872. De hoogere burgerschool alhier telt thans 81 leer lingen voor liet volledig onderwijs en 5 voor enkele lessen. De eersten zijn verdeeld als volgt: 31 in de 1ste of laagste klasse, 20 in de 2de klasse,* 16 in de 3de klasse, 8 in de 4de klasse en 6 in de 5de klasse. De burger-avondschool heeft den nieuwen cursus geo pend met 57 leerlingen voor het volledig onderwijs en '14 voor enkele lessen. Van de eersten zijn er 31 in de lsto klasse, 12 in de 2de klasse, 4 in de 3de en 10 in de 4de klasse. De minister van finauciën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending van brieven, -gedrukte stukken en monsters van koopwaren naai'Ned. Iudië, doormiddel van hot stoomsch ip Prins van Oranje van de Maatschappij ATedcrland, waarvan het ver trek uit het Nicuwcdiep is bepaald op den 5 Oct. a. s. De brieven en verdere stulckeu, welke men met deze gelegen heid wenscht te verzenden, moeten voorzien zijn van eene aanwijzing op liet adres, waaruit van dat verlangen blijkt. Omtrent het port en de verdere voorwaarden van verzen ding wordt naar de vorige aankondiging verwezen. De heer W. J. Geselschap, predikant bij de Ilerv. gemeente te Dolfsliaven, hcetl voor liet beroep ais zoodanig naar Mijnsheerenland bedankt. Van de firma's Besier en Jonkhcym en W. Schöffer en Oo. te Rotterdam is een circulaire uitgegaan, ten doel hebbende de oprichting eener Bottcrdamseh- Indische Cultuurmaatschappij op aandeden van f10,000, zijnde liet getal aandeden opengelaten. In die circulaire wordt een winst van 15 'pCt. en meer in uitzicht gesteld en de mede- deeling gedaan, dat de minister van koloniën kennis van liet plau heeft genomen en van zyn sympathie voor het tol stand komen der onderneming heeft doen blijken. Nu de regelen en voorwaarden voor grondbezit op Java door de regeering van Neerlandsch-Indië zijn vastgesteld, wordt de gedachte levendiger aan Int voordeel, dat daarvan ook door Westereche kapitalisten, ten nutte van kolonie en moederland beide kan genoten worden. De locale gesteld heid \an den grond op Java brengt mede, dat landbezit aldaar voor den wosterschen kapitalist eerst dan wensche- lijk wordt en voordeel kan opleveren, wanneer die op groote schaal wordt uitgeoefend. Om die reden wordt deze onderneming op touw gezet en met drang en zaakkennis aanbevolen. De heer Besier verklaart zich daarbij bereid naar Java te vertrekken, tot voorbereiding dezer onder neming. Het Vaderland eindigt een terugblik op het congres der Internationale aldus: Hetgeen dus van de eigenlijke werkzaamheden van het congres is publiek geworden, geeft den indruk alsof de Internationale vrij wel in staat van ontbinding verkeert. En wat de gehouden discussiën betreft, in de oogen van ieder, die eenigszins met de gewone redeneeringen der socialistische drijvers bekend is, waren zij buitengemeen mat en kleurloos, 't Is waar, aan Thiers en Favre en een paar andere staatslieden zijn eenige niet zeer liefelijke epitheta toegcw-ipen; 'tis waar, er zijn cenige holle vol zinnen uitgesproken over de nonderdrukking van het prole tariaat". Maar wat betcekenl dat alles, vergeleken met de bestrijding der maatschappelijke instellingen, op de con gressen van Genève, Lausanne, Brussel en Bazel geleverd? liet gaat niet aan op eenige heftige uitdrukkingen te wijzen, om daarmede de buitengewone gevaarlijkheid der gehou den bijeenkomst te betoogen. Het is nu eenmaal bekend, dat de socialistische leiders, welke deugden hen ook mogen onderscheiden, die van gehechtheid aan parlementaire vormen missen. Ook ligt daarin weinig bedenkelijks. Hoe holler de declamatie en hoe feller de invectieven ztjn, des te vluchtiger indruk laten zij' achter. Een min of meer logisch betoog tegen eigendom of erfrecht, bij vroegere gelegenheden niet zeldzaam, is ditmaal niet vernomen. En indien men niet, verlegen om een middel van oppositie tegen een regeering die nog niets had verricht, van het Haagsche congres der Internationale een zoo buitenge wonen ophef had gemaakt, zou het hoogst waarschijnlijk voor de bewoners der residentie even onopgemerkt zijn voorbijgegaan als zoo menige andere vergadering, waarvan buiten de leden en de redactiën der dagbladen geen ster veling iets gewaar wordt. Een zeer interessant en ingewikkeld proces werd gisteren door de arrondissements-rechtbank te 's Hage be handeld. Het betrof de nalatenschap van iemand, die'in het laatst van de achttiende eeuw, zonder middelen naar Demerary vertrokken was en schatrijk geworden. Bij den dood zijns zoons had er een verdeeling van die erfenis plaats onder de verschillende familiën, doch men vergat twee kinderen, die, in het weeshuis te Alkmaar opgenomen, als kinderen van den broeder des overledenen aanspraak op een gedeelte der nalatenschap hadden. Toen deze in het bezit der benoodigde stukken kwamen, werd door eenige familieleden die pretentie groot f25,000 voor f 6000 afgekocht. Nu zochten zij, door bemiddeling van den rechter, hun deel, dat door de echtgenoot van hun oom was nagelaten, in bezit te krijgen. Die vordering werd door adv. mr. Cohen van Amster dam toegelicht en door adv. mr. "Wintgens, voor de tegen partij bestieden. De uitspraak deelen wij later mede. Naar de Zwolsclte Ct. verneemt, zou de heer Cd. Busken Iluct met 1 Januari aftreden als redacteur van de Javalode, De rijke archieven der Ridderlijke DuitscheOrde, Balije van Utrecht, zijn bij de firma Kemink en Zoon te Utrecht in uitstekend prachtigen vorm uitgegeven. Deze archieven zijn door de heeren jhr.J. J, de Geer tot Oudegijn en mr. Verloren van Themaat in een gewenschte orde gebracht, waardoor allengs meer en meer talrijke oorkonden en bescheiden aan het licht zijn gekomendie voor de algemeene geschiedenis der Orde van gewicht zijn. De bijna 700 verschillende oorkonden, welke het werk bevat, zijn versierd met afbeeldingen van voor de Orde be langrijke gebouwen uit de middeleeuwen, van de por tretten en wapenen der 62 landcommandeursdie aan het hoofd der Balije van Utrecht hebben gestaan, allen uitste kend gegraveerd door J. A. Boland, naar de in de vergader zaal der Duitsehe Orde te Utrecht nog voorhanden schil derijen, en verder met facsimiles van bezegelde oorkonden, o. a. van een charter in het jaar -1219 in het beleg van Damiate gegeven, en vele andere voor de Balije van Utrecht belangrijke zegels. Dit prachtwerk is met groote en duidelijke letters op zwaar llollandsch papier, in kwarto formant, ter drukkerij van de firma Kemink en zoon te Utrecht, in slechts 250 exemplaren gedrukt en gebonden in 2 vrij zware boekdoelen. De band, een meesterstuk van bindkunst, bestaat uit ge heel safiaan-ieder, het voor pint van allegorische ornamenten alsmede van het wapen der Orde op een veld van platina vooizien. De prijs van f 60 is betrekkelijk zeer matig^, COURANT. ABONNEMENT;

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1