Zaterdag 14 September. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A0. 1872. M 2958.' BUITËBUMDSCHE BERICHTE». B1MMEMLAKDSCHE BERICHTEN. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden .-f 1.85. Franco pér Post, door het geheete Rijk2.50. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIBN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00; iedere regel meer f0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do liclft van den prijs. Du runderpest is thans ook te Bridlington in het graafschap Y ork uitgebroken. In een partikuliere correspondentie dd. 6 Sept. jl. aan den Moniteur TJniversel uit Berlijn, die, naar bekend is, van de hand van een diplomaat afkomstig is, wordt o. a. gesproken over de onderwerpen, welke in Pruisens hoofd stad de stof der besprekingen van de drie keizers zouden uitmaken. Hij verklaart deze bijzonderheden te ontleenen aan authentieke mededeelingen. Onder die punten van behandeling wordt ook genoemd »de sociale quaestie, dat is de Internationale." Ik hoor zeggen zoo schrijft hij dat er waarschu wingen en vertoogen gericht zijn aan de Nederlandsche regeering, die in den Ilaag de samensprekingen toelaat van die verklaarde en woedende vijanden van den tegen- woordigen maatschappelijken toestand. Die regeering zou daarop geantwoord hebben, dat de tegenwoordige toestand der wetgeving haar niet ver gunt anders tc handelen. Verwonder er u niet al te zeer over, wanneer dit prece dent eenmaal aan Pruisen grond mocht opleveren tot een castes lelli tegen Nederland. Ik weet zeer stellig, dat prins von Bismarck eens tegen een Oostenrijksch diplomaat heeft gezegd, dat Europa geen rust zal hebben, voordat de twee broeinesten van democraten zijn uitgeroeid, welke België en Zwitserland heeten. Die woorden zullen voortaan ook op Nederland kunnen worden toegepast. Over het proces van Bazaine deelt de gewoneParijsche berichtgever der Indépcndanco Beige eenige nadere bij zonderheden mede. »Alle lezingen," schrijft hij, komen hierin overeen, dat zij ons de zaak van maarschalk Bazaine dagelijks meer dan hoogst ernstig voorstellen. Men zegt zelfs dat hij, verpletterd door de bewijzen, biet langer loochenen kan het bevel van Mac-Mahon om zich met hem te vereenigen een bevel, dat hij tot eiken prijs had moeten uitvoeren bij tijds ont vangen te hebben. Dit is trouwens een punt, dat bij het openbaar debat zal blijken. d Wat schijnt te zullen worden bevestigd is dit, dat zoo de maarschalk de eenige beschuldigde is, hij niet tevens de eenige gecompromitteerde mag heeten, daar uit het ge tuigenverhoor zal blijken, met welke slapheid en plicht- vergetendheid andere generaals, die men nog niet noemen kan, zijn voorgegaan Frankrijk te dienen, toen het keizer rijk gevallen was. Terwijl het hoofd van den staat de fouten en misdaden op elkaar stapelde, welke ons voor drie vierde ten gronde richtten, was de opperbevelhebber, door hem benoemd, naar men zegt, niet ongeneigd om Melz over te geven, zoo het keizerrijk daardoor nog kon worden gered van zijn wissen ondergang. »Het schijnt, dat een dapper genie-officier, dank zij zijner kloekheid en behendigheid, er in geslaagd is, om ondanks het toezicht der Duitschers, uit Metz te breugen twee kolossale kruiwagens vol met militaire papieren, rapporten, vertrouwelijke brieven, bevelen en tegenbevelen, allen af komstig uit dien ongelukkigen veldtocht. Daar hij onder de oogen der Pruisische'politie handelen moest, heeft hy veertien dagen lang nu eens de kruiwagens besteld en ze dan weer afbesteld. Toen eindelijk het toezicht begon te verslappen, gelukte het hem, met zijn buit Melz op klaar lichten dag te verlaten. Alle documenten, die hij dus lieeft weten machtig te worden, bevinden zich thans ter perse en bevatten de meest onverwachte en verpletterende ont hullingen." Men leest in de Bclto de Saone ei Loire hecren Schneider Co.die reeds op het einde van verleden jaar het initiatief genomen hadden, om het dagwerk op 10 uren te bepalen, en die in den loop van dit jaar tweemaal een gedeeltelijke loonsverhooging hadden toegestaan, bobben nogmaals, zonder dat het gevraagd was, gelijktijdig twee andere maatregelen genomen. Zij hebben een nieuwe, maar ditmaal algemeene loonsverhooging, die zicli over het geheele personeel hunner werkplaatsen uitstrekt, samen meer dan 12000 werklieden, toegestaan. Ook hebben zij alle aftrekkingen voor de ziekenkas afgeschaft. Ten einde den dienst der, pensioenen te vei zekeren, welke vroeger uitbetaald werden aan diegenen die er recht op hadden, -hebben zij liet tekort in de kas aangevuld, en eindelijk heb ben zij besloten op hun kosten te voorzien in de andere benoodigdliedeu welke uit die kas betaald worden, zooals genees- en heelkundige hulp, schadeloosstelling in geval van ziekte of verwondingen, pensioenen aan gekwetsten, weduwen en weezen, schoolgeld, onderstand aan liet bureau van weldadigheid voor oude werklieden enz. Bij liet ver nemen dier gelukkige tijding waren al de openbare en bijzondere huizen in den Creuzot verlicht. De geestdrift was algemeen. 1 "Wanneer men een persoon verachten wil, wordt dik- wyls de uitdrukking van shond" gebezigden evenwel is dit beest meer dan eenig ander do beste vriend en be schermer der menseheu. Gisteren-namiddagtoen mrs. W. G. Woodrull' zich in haar tuin nabij de wedloopbaau bevond, zag zij een dollen hond op haar afkomen, oogen- scliijnlijk voornemens eenaanvalopliaartedoen. Opeenigen afstand van liet huis zijnde, te ver, om de deur te bereiken, eer de dolle hond haar bereiken kon dacht de verschrikte dame om haar eigen getrouwen hond en riep hem te hulp. liet gillen en roepen zijner meesteres hoorende, sprong de houd met eene vlugheid, veroorzaakt door een bewustheid van nabij zijnd gevaar, juist bij tijds toe voor een aanval op den dollen hond, juist toen hel verwoede beest mrs. Woodruff grijpen wilde. Daarop volgde er een strijd tus- sclien de beide houden, welke twee of drie minuten duurde, cu mrs. Woodruff in staat stelde haar huis tc bereiken en de deur te sluiten. Het was twijfelachtig, welke de baas zou wezen, toen een kleurling op het tooneel des strijds kwam. Zoodra hij de honden genaderd was, viel de dolle hond hem aan. Ilij nam een fence-rail en verdedigde zicli zoo goed als liij kon. Het was moeilijk den hond van zich af te houden, doch eindelijk velde hij hem. Mrs. Woodruffs getrouw dier was erg gebeten en gewond, ofschoon hij het leven zijner meesteres gered had. Gisteren gaf dezen hond kenteekenen van watervrees en het werd noodzakelijk om het dier te dooden, dat een menschelijk wezen van een schrikkelijk lot verlost had. (Be HollanderAmer. Weekblad, van 31 Juli,) 'SCHIEDAM, 12 September 1872. Hebben wij reeds meermalen met genoegen gewezen op de openbare uitvoeringen van de Tooneelverceniging »Othello", op nieuw kunnen wij met ingenomenheid ge wag maken van de uitvoering, gisteren avond door die Vereeniging gegeven. Ofschoon het door haar opgevoerde stuk de Hollandsche jongenvan A. Wijnstok, voor een jeugdig gezelschap wat kras is, liep het goed van stapel en er waren zelfs momenten, waarvoor een tooneelgezelschap van professie zicli niet zou behoeven te schamen. Ook het nastukje. Ijverzuchtmede van Wijnstok, werd lilcsch en glad afgespeeld. Beide stukkeu werden herhaaldelijk door het opgekomen publiek toegejuicht, dat zich blijkbaar ten hoogste voldaan gevoelde. Jammer dat het publick niet sterker vertegenwoordigd wasde moeite en inspanning welke de leden der Ver eeniging zicli getroostten, verdienen waarlijk een grooter belangstelling. Het ware tc wenschen, dat zij, die door stand en vermogen daartoe in staat ziju, de pogingen tot ontwikkeling en beschaving van leden uit den werkenden stand, waaruit deze Vereeniging beslaat, wat meer onder steunden en daardoor de kiemen hielpen gedijen, waaruit later de volksvermaken kouden ontspruiten, tot wering van die walgelijke saturnaliën, die jaarlijks terugkomen en waartegen zij het grootste protest aaulcckenen, die het minst er iets voor schijnen over te hebben om daaraan voor goed een einde te kunnen maken. Aanstaanden Maandagavond zal de Vereeniging een tweede voorstelling van dezelfde stukken geven en dat tegen verminderd entree, om zoodoende in den minder guustigen toestand vau haar kas eenige verbetering te brengen. Mogen de moeite en opofferingen, die de leden zich reed? herhaaldelijk getroost hebben, bij die voorstel ling door een talrijk publiek beloond worden. In de volgende week zullen de miliciens der lichtingen vau '1868 en 18G9, die aan de verschillende kampen en najaarsoefeningen hebben deelgenomen, weder met onbe paald verlof huiswaaits vertrekken. De minister van marine brengt tor kennis van belang hebbenden, dat tengevolge van het uitbreken der cholera te Geile aan de Bothnische golf, in Zweden, de toepassing van quarantaine-maatregelen is bevolen ten aanzien van alle binnenvallende schepen, die na den 30 Augustus jl. die plaats hebben verlaten. Het prov. gerechtshof in Zuidholland heeft het von nis bevestigd van de rechtbank te Rotterdam, waarbij J. B. de Wolff, tc Schiedam, was vrijgesproken van het zon der vergunning doen vervoeren van runderen, weikever- dacht waren van te lijden aan besmettelijke longziekte. Zachtjes-aan nadert dc tijd, dat de parlementaire werkzaamheden worden hervat en men kermis zal maken met het nieuwe ministerie. Wij hopen, dat het geen programma zal geven. Ook dit ministerie bestaat voor het meerendeel uit soude kennis sen;" ook dit ministerie kau zeggen: wij komen een be kende politiek voortzetten. Het is onnootïig, dat liet zijne beginselen formuleere in eenige phrases. Beter is het die te formuleercu in wetten. Waartoe dan een programma? Om te zeggen wat het doen zal, wat het zoo al aan zal pakken Boen is beter dan loloven te doen. Van dit ministerie verwacht men daden en geen beloften. Een programma van werkzaamheden, zooals hot vorige ministerie gaf, kan een bron van moeilijkheden worden, omdat een ministerie daardoor gebonden wordt aan be paalde zaken. Als liet ministerie zegtwij zullen in de allereerste plaats deze of gene quaestie oplossen, dan moet het al zijne krach ten concentreeren op die ééne zaak, en dan wordt het door de critiek ook onophoudelijk met die ééne zaak vervolgd. Ondervindt liet bij dc oplossing van die quaestie tegenspoed, moeilijkheden, waarop liet niet heeft kunnen rekenen, dan. moge 'liet overigens nog zooveel ijver ontwikkelen, liet zal geacht worden aan zijne roeping niet te hebben voldaan. Daarom, liet ministerie zeggewij zullen doen wat wij te doen vinden cn wat met ijver en goeden wil te doen is; maar liet specificeere niet. Dit zal ook in overeenstemming zijn met liet karakter van liet ministerie. Deze regeering is niet opgetreden met eene speciale taak, niet onder omstandigheden, die de eene of andere bepaalde zaak op den voorgrond brachten. Zij is opgetreden om liberaal te regeeren en om van liet vele, dat zicli heeft opgehoopt, zooveel mogelijk af te doen. (Iel) Met het oog op den uitvoer naar Groot-Brittanje en Ierland, van hier uit, achten we niet van belang ontbloot de onderstaande mededeelingen met betrekking tot den oogst in Ierland, verstrekt door een correspondent van het Frocmans Journaldie een deel van dat laud met name 1 Donegal, Sligo en Seitrim beeft bezocht. De vooruitzichten van den oogst in die districten hebben zijn verwachtingen overtroffen. Met betrekking tot den aardappel-oogst, die zooveel reden tot bezorgdheid wekte, zegt genoemde corres pondent, dat zeker een groot deel door de ziekte is aange tast, maar nergens is men beducht meer dan een derde te zullen verliezen, terwijl in sommige gedeelten van Donegal 1 drie vierden of zelfs vier vijfden van den aardappel-oogst volkomen gezond is. In dat graafschap belooft ook het vlas een goeden oogst. Tarwe en haver staan over het algemeen slecht, enkele plaatsen uitgezonderd. Uit andere deelen vau Ierland zijn de berichten omtrent den aardappel-oogst* veel slechter, maar die omtrent de andere gewassen daar entegen beter. Veel zal echter afhangen van het weer, dat we in deze veertien dagen zullen hebben. Hoewel het voor uitzicht niet zeer bevredigend is, schijnt er echter geen grond te bestaan om hongersnood te duchten. Terwijl de afgevaardigden der Internationale te 's Gravenliage discussieerden over de macht van den alge- meenen raad, kwam er te Luik een scheiding tot stand op instigatie van de werktuigkundigen. Zij, die buiten deu invloed der Internationale ziju, hebben 8 Sept. een ver gadering gehouden in het lokaal F Allee Vert, waarbij al de werktuigkundigen, of in 't algemeen zij, die het ijzer ver werken, opgeroepen werden om onder elkander een hulp fonds op te richten waar de patroons vreemd aau moesten blijven. Uit dit fonds zouden ondersteund worden, zij die, hetzy door ongelukken, hetzij door hoogen ouderdom, niet meer kouden werken. Ook moest hieruit nog iets anders betaald worden, nl. de loonen aan de werklieden die het noodig zouden oordeeleu liet werk te staken. Een 20tal werklieden, hebben aan die oproeping gehoor gegeven. Een tweede vergadering zal weldra gehouden worden, bi de vergadering van den gemeenteraad van Rotter dam, jl. Donderdag gehouden, kwam o. a. een voorstel van buigemeester en wethouders ter sprake, naar aanleiding eener circulaire van gedeputeerde staten over herziening der tractementen van burgemeesters, wethouders, secreta rissen en ontvangers, in verband met het bevolkingscijfer volgens de laatst gehouden volkstelling, te Rotterdam het tractementvan den burgemeester, thans bedragende f6000, tc verhoogen met f2000, dat van eiken wethouder, thans bedragende f'1500, te verhoogen met f500 en die van den secretaris en den ontvanger op het tegenwoordig bedrag te houden. Burgemeester en wethouders stellen nu voor, aan gedeputeerde staten te antwoorden, dat er tot de genoemde verbooging geen noodzakelijkheid bestaat en de tegen woordige tractementen voldoende worden geacht. Het JV. v. d. B. zou gaarne willen, dat de zaak Janssen op de een of andere geschikte wijze werd opgelost, te meer daar Hen aan de redactie vau bovengemelde courant ver teld heeft, dat men in den Ilaag met dc zaak Janssen ver legen is, en men den Ilemel danken zou als zij op een eenigszins fatsoenlijke manier uit de wereldwas; de groote quaestie is ecliter, hoe zal de zoo noodzakelijke militaire discipline gered worden, hoe zullen de hooggeplaatsten, die bij 'tleelijke geval betrokken zijn, worden gevrijwaard tegen een klap in 't aangezicht? Er moet in de gegeven omstandigheden dus iets op ge vonden worden, waardoor het gepleegde onrecht hersteld wordt. De Men (correspondent in den Haag) van het N. v. d. B. doet nu de volgende oplossing aan de hand: De wet kent Z. M. den koning het recht toe, om von liet advies van deu raad van onderzoek ten gunste van den aan geklaagden officier af te wijken, dat is, in dit geval, de tweede kamer gehoord, en uitgaande van de meening, dat de behandeling der zaak Janssen verkeerd opgevat is, liet genoemde advies alsnog tewraken. Daardoor wordt kapitein- Janssen van zeifin zijn rang hersteld. Men zou hem dan te COURANT. t -

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1