SCHIEDAMSCHE COURANT Per Telegraaf. van 16 September 1812. - Buitengewoon N°. Vereenigde zitting der beide kamers, op Maandag 10 September 1872ter opening van de gewone vergadering der staten-generaal (Zittingjaar 18721873.) De heer mr. E. J. A. graaf van Bijlaadt, die den voor- zitlersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal. bestemd voor de zittingen dei- tweede kamer, vereenigd hebben, tegen half één ure de vergadering, en laat een koninklijk besluit van 3 Septem ber jl., no. 12, houdende zijne benoeming tot voorzitter van de eerste kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. '103 der grondwet, het bestuur der ver gadering is opgedragen, benoemt een commissie, bestaande uit '18 leden der beide kamers, die Z. M. den koning, bij Hd. aankomst in liet gebouw der staten-generaal, ont vangen en in- en uitgeleide zal doen. De ministers, hoofden van ministerieelohlepartementen, de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede in do vergaderzaal. Z. M. de koning, die zich met de priusèn, op de in het programma voor de opening der vergadering omschreven wijze naar het gebouw der tweede kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z M. de koning plaatst zich op den troon en houdt, ter wijl de prinsen naast lid. gezeten zijn, de volgende openingsrede Mijne Heercn! In uw midden gekomen, om uwe gewone vergadering te openen, waardeer Ik dankbaar het voorrecht u op het vele goede te mogen wijzen, dat Ons vaderland ten deel valt. Vriendschappelijke verstandhouding kenmerkt Onze betrekkingen met alle mogendheden. Wij verheugen Ons in een gczegenden oogst. De veestapel bleef van groote rampen bevrijd De maat regelen lot bestrijding der besmettelijke veeziekten geno men, schijnen doel te treffen. De zeevisscherij bloeit. Vrije ontwikkeling van handel en nijverheid te bevor deren, blijft Mijn streven. 's Lands geldmiddelen bevinden zich in niet ongunsti- gen toestand. De opbrengst der belastingen nam ook weder in den loop van dit jaar aanmerkelijk toe. Uit de aan uwe overweging eerlang te onderwerpen staatsbegrooting voor het volgende jaar, zal u blijken, dat de geraamde uitgaven, behalve die voor den verderen aanleg der staatsspoorwe gen, zonder buitengewone middelen kunnen worden be streden. De zee- en de landmacht kwijteu zich bij voortduring op loffelijke wijze van hare verplichtingen. In de Over- zeesche bezittingen hebben zij Ons gezag met eere ge handhaafd. Zal echter het leger in staat wezen in tijden van gevaar zijne moeilijke taak waardig te vervullendan is het noodig, dat zijne samenstelling en gehalte worden ver beterd. Voor dat (loei zal in de eerste plaats uwe mede werking tot wijziging der wet op de nationale militie worden ingeroepen. In afwachtiug dat het stelsel van 's lands verdediging door vestingwerken, uwe goedkeuring venvenve, kau de uitvoering van die werken, omtrent welker noodzakelijk heid geen verschil van gevoelen bestaat, met kracht wor den voortgezet. Daartoe worden bij de begrooting middelen aangevraagd. De verandering der rechterlijke inrichting blijft aan uwe overweging aanbevolen. Mag het gelukken dit ge wichtig onderwerp tot beslissing te brengen, dan zal de hinderpaal, die zóólang elke omvangrijke hervorming van Ons rechtswezen heeft in den weg gestaan, zijn opgeruimd. lutusschen zullen enkele voordrachten, bestemd om op bepaalde punten verbeteringen in Onze wetboeken aan te brengen, u worden aangeboden. Tot uitfiwiding van het kiesrecht daar, waar het binnen te enge grenzen is beperkt, kan eerstdaags eene wetsvoor- dracht worden te gemoet gezien. Een nieuw ontwerp tot regeling van het hooger onder wijs wordt voorbereid. In weerwil van plaatselijke rampen, veroorzaakt door aardbevingen en overstroomingen, was de algemeene toestand in Oost-Indië bevredigend. In meer dan één opzicht waren de uitkomsten van land bouw, en nijverheid, zoowel voor Inlanders als voor de Europeesehe ondernemers gunstig. Ter verdere ontwikkeling van die bronnen van welvaart, is verbetering der middelen van gemeenschap een drin gende behoefte. Voorstellen, zullen u worden gedaan om ondernemingen, welke in die behoefte voorzien kunnen, van staatswege te steunen. Aan de West-Indische bezittingen zal Onze belangstel lende zorg-worden betoond, door krachtiger hulp bij hare pogingen om aan de moeilijke omstandigheden, die zij te gemoet gaan, het hoofd te bieden. Vele en gewichtig zyn de belangen, die van de wetge vende macht voorzieniug of nieuwe rege.ing wachten. Moge het gemeen overleg tusschen regeering en vertegen woordiging tot eene afdoening leiden, die, onder Hooger Zegen, het welzijn des Vaderlands bevorderlijk zij. Ik verklaar de gewone zitting der staten-generaal geopend. Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met de prinsen, begeleid door de commissie, de vergader zaal, om zich op de bepaalde wijze, naar liet kor utklijk paleis terug Ie begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der kamers. Gedrukt bij VAN DIJK COMP., te Schiedam. I

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 3