W o e n s d a gOctober. Verschijnt dagelijks.Uitgezonderd Dinsdag. "liijjiiLAaoscHE BEBiöinm" A0. 1872. M 2975. 3UITER1LAMDSCHE BER1CHTEM. (B rl e venFranc o Op verlangen van koning Ka;el XV zal ia Zweden en Noorwegen over zijn (lood geen rouw gedragen worden Ook is aan zijn bevel, om zijn gebeele privé-briefwisseling, alsmede zeer veel schriftelijke promessen, die een aanzien- "lijkT kapitaal vertegenwoordigen, na zijn dood te verbran den, reeds gevolg te geven. Den 9 dezer zal voorts zijn stof felijk overschot ter aarde besteld worden. Het is een algemeen bekende waarheid, dat, bij het overseinen van telegrammen, veel fouten en onjuistheden worden begaan door slecht of onduidelijk schrift waarin de berichten aan de kantoren worden overhandigd. Om hierin te voorzien is door een Fransch ambtenaar der tele grafie een eenvoudig middel uitgevonden, bestaande in een soort drukkastje, waarmede het publiek zelf zijn telegram men, in drukletters kan zetten. Dit nieuwe stelsel is in be ginsel aangenomen, en binnenkort zullen de hoofd-tele- graafkantoren te Parijs van zoodanige kastjes voorzien worden. Een echtpaar te Parijs leefde jaren lang gelukkig en hoogst spaarzaam. De man had een landsbetrekking en was degepersonifieerdesliptheidinzijn zaken. Zijn redelijk appointement werd dan ook van tijd tot tijdverhoogden daar zijn inkomsten hem op die wijze een onbekrompen levenswijze toelieten, werd hij met den dag zuiniger en bij na gierig. Korten tijd geleden trof hem een beroerte en moest hij worden gepensioneerd. Hij was verlamd en dus aan zijn kamer gekluisterd. Maar men bemerkte, dat hij een ouden leuningstoel nooit verliet. Op zekeren dag hoorden de buren jammerlijk kermen. Een brandend stuk hout was uit den haard op zijn cham ber-cloack gevallen. De vlam breidde zich uit en ware er niet spoedig hulp gekomen, dan zou de brand ernstiger zijn geworden. De oude man overleefde evenwel dit voor val slechts weinige uren en toen hij gestorven was, ont dekte men in den leuniugstoel een dik pakket metfïbank- billettende vrucht zijner besparingen. Weinig had er aan ontbroken, of die verborgen schat, zoo tal van jaren bij eengegaard, ware voor zijn weduwe verloren geweest. Een telegrafische depêche uit Pesth van Zondag meldt/adat graaf Andrassy in de Oosteurijksclie delegatie heeft verklaard, dat op een voortdurenden vrede niet te re kenen valt, al is er in den eersten tijd geen gevaar voor oorlog vooruit te zien. De betrekkingen van Oostenrijk met de meeste staten waren zeer goed, maar om het vredelie vend programma der regeering door te zetten, moet meu zorg dragen den vrede door eigen kracht buiten gevaar te stellen. Tegen elke andere uitlegging moet hij zich bepaald verzetten. Deze woorden des ministers werden zeer toege juicht. De inbraak in de kelders der bank van Baltimore is een der stoutste schurkenstreken die zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan. Eenige bijzonderheden mogen hier een plaats vinden. Den 15 Augustus werd een der aan de bank grenzende panden betrokken door de firma Stabler en. Go.graanhandelaarsdie daar hun kantoren en opslag overbrachten. Spoedig na da* zij daar gevestigd waren, begonnen zij hun operatiën tegen den muur die hun kan toor scheidde van de bank, welken muur zy openbraken, zoodat zij op de drie duim dikke ijzeren platen der brand kast stieten, waarin de bank hare depositoos bewaarde. Ook in deze platen waren weldra gaten geboord en zoo doende was een opening verkregenwaardoor de dieven zich in het bezit stelden van 35,900 dollars in banknoten, 45,000 dollars iu staats-effecteu en 400,000 dollars in par ticuliere depositoos. In den nacht van 49 Aug. was het werk klaar en den volgenden dag was de firma Stabler Co. gevlogen. In het kantoor werd niets anders gevonden dan de overblijfselen van een stevigen maaltijd, benevens een kollectie van de meest vernuftig uitgedachte breekin- strumenten, die door hun nieuwheid eu originaliteit ieders verbazing opwekten. Dergelijke werktuigen had de Baltimoorsche politic nog nimmer gezien. Naar het schijnt is de naam «Stabler" valsch en zijn de bedrijvers van deze ontvreemding op groote sclmal geen Duitscliers: aldus ver zekert een Duitse!; blad. SCHIEDAM, 8 October 1872. JL Zondag namiddag ten 4 ure had er een eenvoudige doch indrukwekkende plechtigheid in de Groote Kerk der Ned. Hervormde Gemeente alhier plaats. Aan leerlingen van de verschillende scholendie aan het wekelijkscli aldaar gegev.n godsdienstonderwijs deelnamen, wer den prijzen uitgereikt en daarbij werd door den heer F. Haverschmidt een toepasselijke en voor zya gehoor uit muntend geschikte toespraak gehouden. Een groot getal belangstellenden woonde deze plechtigheid bij. Door don heer P. Couwonburg Burgerhoudt, over leden te Soeterwoudo, is aan de diakonie-armen der Ned. Herv. gemeente alhier, gelegateerd de som vau f 5000, vrij ■van successierecht. Wij vernemen dat H.-JM, de koningin zich waar schijnlijk tegen 44 dezer te Vligsingen zal insch .pen op Zr. Ms. stoomschip de Valk, kbmmandant kapt.-luit. t./z Clifford Koek van Breugel, 'om daarop de reis naar Enge land te on Jarnemen. Te Niei/iediep wordt aan boord van dat stoomschip alles in ordêgebracht om H. M. te ontvan gen. Het gevolg zal bestaaa uit den hofmaarschalk en ze ven hofdames. Voor de provinciale commissie van Noordholland heeft o. a. aan het examen voor den rang van hoofd onderwijzer, met gunstig gevolg deelgenomen, de heer W. van Nes. Burgemeester en wethoudeis van 's Gravonhage hebben hun preadvies gegeven omti ent de verschillende bij den Raad ingekomen adressen betrekkelijk de kermis. Op het request om de kermis op Zondag-avond te moeien sluitenadviseeren burgen;, en weth. afwijzend te beschik ken, omdat zij de kermisvermakelijkheden op Zondag avond niet alsnadeelig voor den godsdienstzin beschouwen. Dcu wcnscl; naar hervorming dar kermis achten burgem. en weth. zeer verklaarbaar, maarniet lichtte verwezen lijken. Behoudens zeer enkele maatregelen, die zo gaarne in overweging zullen ncmeu, is burg. eu weth. geen middel tot die hervorming bekend. Wat de afschaffing der kermis betreft, zijn burg. cn weth. van oordeel, dat, zoolang het aantal deelnemers aan de kermis, uit alle standen, zoo groot blijft, er voor hen geen goede grond kan bestaan, om de kermis te doen ophouden. Dezer dagen was, naar meu verneemt, te Leiden een handelaar in oud ijzer bezig met een ijzeren voorwerp, dat aangekocht was, door smelting van de daaraan gehechte looddcelen te ontdoen. Onverwachts werd hij van dat werk afgeroepen, en tijdens zijn afwezigheid sloeg de pot, v aarin de smeltiug plaats had, met kiacht uiteen. Het bleek toen dat liet een granaat was geweest en hoogstwaaischijnlijk zou de man door de ontploffing,zoo hij daarbij tegenwoordig was geweest, helleven hebben verloren, daar o. n, een stuk ijzer van 50 pond daardoor op eenigen afstand werd ge worpen. De officier van justitie te Gorinchem vestigt de aan dacht op een soort van adreskaart, van de grootte en den vorrn van een muntbiljet van tien gukleu, en uiterlijk zeer veel overeenkomst daarmede hebbende, doch bij nadere inzage slechts een uitloving van tien gulden inhoudende \oor hem, die 3333 keeren de soirees fuutastiques van pro fessor Kiusbergen bijwoont. Die biljetten zijn te Amster dam ter steendrukkerij van van Lier gedrukt en waar schijnlijk op een der kermissen verspreid. Te Gorinchem heeft dezer dagen met dergelijk stuk reeds een geval van oplichting plaats gehad en het is waarschijnlijk, dat nog meerdere pogingen tot misleiding en bedrog van onkun digen zullen worden aangewend. Uit Ootmarsum wordt geschrevenDoor de ambte naren die hier en in het naburige Tubbergen gestationeerd zijn, wordt niet alleen ter wering van den sluikhandel dienst gedaan, maar zij zijn ook gerequireerd door de hoof den der politie in de grensgemeenten, om bij de heer- schende epidemie onder het rundvee onafgebroken te wa ken, dat uit het naburige Hanover geen vee worde inge voerd, dat onzen veestapel zou kunnen besmetten. Die ambtenaren hebben zich mot lofiblijken ijver van hun commissie gekweten en nog onlangs weder 28 schapen op gebracht bij het hoofd der politie van de gemeente Tubber gen. Deze heeft de schapen in ontvangst genomen en opge- stald in een eenvoudige boerenschaapskooi van een zijner huurboeren, dien bij tevens met de bewaking belastte. Maar zulk een schaapskooi is licht en dicht en gemakkelijk te openen, Of nu de wind de deur heeft geopend, dau of de schapeu tegen de deuren hebben aangedrongen, of dat de voormalige bezitter zich in de nabijheid der schaapskooi heeft bevonden, is onbekend. De schapen hebben echter het omstuimigc weer van 2 October te baat genomen en schijnen, begunstigd door dc duisternis van dien avond, de wandeling over de grenzen te hebben hervat en, naar men verhaalt, aan het waakzaam, of slapend, of afwezend oog van hun bewaker te ziju ontkomen, waardoor do met in spanning en kosten voor het rijk in beslag genomen en onder bewaring van den burgemeester gestelde goederen verloren zijn. Te Rinsumageest heeft een groot ongeluk plaats gehad. Drie werklieden, respectievelijk 23, 21 en 20 jaar oud, zouden een praam cichoreiwortelen van de "Valom derwaarts vervoeren. Wel wachtte men een weinig totdat do slechte buien voorbij waren eu ging alles daarop wel, doch op het zoogenaamde Eoltgemeer schepte de praam water eu zonk zij, waarbij de twee oudste personen ver dronken. De derde, die op een der loopplanken was gezeten, bleef als door een wonder bewaard, daar hij bij die eene loopplank nog de twee andere loopplanken wist meester te worden, die kruiselings in staat waren hem te dragen, totdat zijn angstgeschrei door oen visscher werd gehoord, die nog tijdig genoeg kwam otn den armen schipbreukeling te redden. De lijken van de verongelukten werden des avonds nog gevonden. De oudste laat een vrouw met twee kinderen na; de andere was ongehuwd. Dezer dagen zou het vergelijkend examen plaats hebben der sollicitanten naar de vaceerende hoofdonder wijzers-betrekking te Wiene en Zeldam. Van de drie zich aangemeld hebbende sollicitanten waren slechts twee op gekomen, die al dadelijk aan de betrokken autoriteiten te~ f kennen gaven, wel lust te gevoelen zich eenspan'eed' gelijkend examen te onderwerpen, ten einde de gewone routine vau zulke examens meer en meer te leeren kennen, 1 doch dat zij zich bij een eventueele benoeming evenwel ge noodzaakt zouden zien voor de betrekking te bodanken, uithoofde de daaraan verbonden jaarwedde van f420 niet voldoende was om daarvan overeenkomstig de be hoeften des tegenwoordigen tijds te kunnen leven. Het examen had geen voortgang. De kamer van koophandel en fabrieken te Arnhem heeft dezer dagen een missive aan den staatsraad, commis saris des konings iu Gelderland gericht, waarin o. a. wordt te kennen gegeven, dat het monopolie, hetwelk de staat ten aanzien van het postverkeer geniet, het publiek niet alleen recht geeft om te vei wachten, dat dc postadministratie zorge voor de veiligheid der aan haar toevertrouwde brie- ven, maar het ook tot plicht maakt, het publiek zooveel mogelijk te gerieven. Inzonderheid doet de kamer uit-' komen, dat de afschaffing van het «droit deboite" een zaak van dringende behoefte is. De kamer meent tevens in over weging te mogen geven, ofhet niet wenschelijkis, destem pels ieder uur te doen verwisselen; de tegenwoordige stem pels laten een tijdruimte, die het onmogelijk maakt don tijd van aankomst voldoende te controleeren. Op een der buitenverblijven bij Utrecht werden aan houdend de vruchten van de boomen gestolen, zoodat men besloot strengesurveillancetehouden. Weldra werd eenper soon ontdekt, die zich een aanzienlijke massa vruchten had toegeëigendna door het personeel van het buitenverblijf aangehouden te zijn, werd hij in den stal opgesloten, ten einde daar bewaard te worden, tot men de politie gehaald had. In weerwil van de woakzaamheid van den wochtheb- benden man, dien men voor den stal geplaatst had, wist de dief echter door het dak te ontkomen, zoodat, toen de poli- cie kwam, de vogel gevlogen was. Naar men meldt heeft het ruwe weder van de vorige week aan de zeewerken van het Noordzee-kanaal enorme schade toegebracht. Vooral de Zuiderdijk heeft veel ge leden, terwijl ook uit de borstwering op den Noorderdijk een groot stuk weggeslagen is. Naar men verzekert, zouden wel '200 betonblokken geheel verloren zijn, terwijl vele aan stukken geslagen of omgekanteld zyu. Een gedeelte van den dijk is verzakt terwijl andere gedeelten weer links en rechts overhellen. Het Idioten-gesticht te 's Gravcnhage. s 1 (Vervolg cn slot.) «Genezing door opvoeding" is de paedagogisehe grond slag dezer geheele inrichting. Bewaarschool en volksschool, naar omstandigheden gewijzigd, werden tot modellen ge kozen. De bewaarschool bevat de drie laagste schoolklas sen en staat geheel onder vrouwelijk opzicht. Vooreen groot deel is dit personeel ook op andere bewaarscholen gevormd. Het onderwijs begint er echter nog lagermet de eerste oefeningen van zintuigen on spraak.de ontwik keling van het instinct van imitatie en de uitwisseling der eerste eenvoudige denkbeelden. Het eerste leermiddel, om het gezicht te oefenen, is de vormplank, waar kleinere plankjes van verschillenden, vorm zijn uitgesneden. Maan den lang duurt het soms, eer de leerling niet meer het vierkante plankje in de ronde of driekante ruimte zoekt te .persen. Op die eerste oefening van het gezicht volgt, naar 't zelfde beginsel ingericht, het kleurbordwant er is reeds een bepaalde ontwikkeling en oefening van't oog noodig, om de kleuren te onderscheiden. Zelfe gezonde kinderen kunnen dat niet allen. Eu hierop volgt nu een rijkdom van blokken, schijven, slaafjes, gekleurd en ongekleurd, alle* naar een vaste methode eu gedurig nieuwe proefnemingen vervaardigd. Hierdoor wordt ook de eerste en voor den idioot besiisseude slap tot het abstracte denken, de oefe ning van den getalzin voorbereid. Speelgoed is er in menigte voorhanden, waardoor liet kind de voorwerpen der huishouding zoowel als de voortbrengsels der natuur leert kennen. Een bank, in twee of drie vakken afgeschoten en aan alle kanten gesloten, behalve aan de voorzijde, waar de onderwijzeres zit tegen beschot of muur, de zoogenaamde cellulaire bank, is daarvoor zoó ingericht, dat het dwaal- ziek oog door niets anders van haar kan worden afgetrok ken. Vooral bij spraakoefeniiigen komt deze methode te paswant de idioten, die hun organen niet weten te ge bruiken, moeten, even als de doofstommen, de klanken nog meer van de lippen afzien dan hooren, om die na te bootsen. Van de boekjes der doofstommenschool wordt dan ook met oordeel des onderscheids partij getrokken1 evenals bij de vormleer van de methode van Fröbel. Opmerkelijk is liet, dat bij de idioten het muzikaal ge- hoor in omgekeerde rede tot den getalzin staat. Wie 2x2 COURANT. ABONNEMENT! Abonnementsprijs, per Drio Maandenf 1.85. Franco per Post, duor liol gebcole Rijk2.50. ADVERÏENTIEN: Prijs: van 1 lol 10 gewone legcis f 1 00; icdcie regol metr f0.10. Vour den werkenden sland en voor weldadigheid, do helft van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1