Woensdag 16 October. M 2980. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ABONNEMENT: BUITEMUMDSCHE BERICHTEN BMEMLAMDSCHE BEBICHTEH. ff' C 0 R A N T. Abonnementsprijs per Drie Maanden Franco per Post, door liet geheele Rijk f 1.85. 2.50. (Brieven Franco.) A D.V EBTBNTIEN: Prijs; van 1 tot 10 gewone regels f\.00; iedere regel mc(r fOAO. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. Het door de Noorweegsche regeering aan koning Oscar II van Zweden toegezonden adres van rouwbeklag is door dezen in hartelijke bewoordingen van dank beant woord. Aan het slot van dat antwoord zegt Z. M.»Daarvan overtuigd, dat het Noorweegsche volk, van welks verknocht heid ik zooveel sprekende bewijzen heb ontvangen, mij de vervulling mijner heilige plichten door trouw en eendracht .zal verlichten, heb ik tevens den zekeren troost, in mijn Noorweegschen raad verlichte en vaderlandlievende mannen aan te treffen, die het constitutioneel koningschap dat denbesteu waarborg voor de wettige volksvrijheiden het algemeen welzijn oplevert, steunen." Omtrent den dezer dagen plotseling overleden veld maarschalk van Engeland, air George Pollock, ridder- grootkruis van de Bath-orde, deelen de Engelsche bladen mede, dat hij de zoon was van een zadelmaker te Londen. Van zijne twee broeders bracht de oudste, David, het tot Indisch rechter, en de tweede, Fredeiik, tot baronet en lord-chief-baron van de schatkist. In de zadelmakerij des vaders ziju nog andere personen geweest, die later zeer aan zienlijke posten bekleed hebben; zoo werd John Pirie, een arme klerk, later lord-maijor van Londen en baronet Heter Laurie, de meesterknecht van Pollock, insgelijks lord-maijor van- Londen en' Thomas r'Wilde, een school makker ven Pollock, lord kanselier van Engeland. Uit Berlijn bericht men, dat op het nieuwe wetsont werp betreffende de drukpers door de bondsregeeringen zoovele veranderingen zijn voorgesteld, dat hetgrootendeels zal moeten omgewerkt worden, alvorens het ontwerp ter overweging aan de rijks vertegenwoordiging zal kunnen voorgelegd worden. In den laatsten tijd heeft de landverhuizing uit Pruisen op zulk een uitgebreide schaal plaats, dat deland- bouw er aanmerkelijk-'scÜade bij lijdt. Belanghebbenden hebben zich nu met het verzoek tot de regeering gewend, om de landverhuizers-agenten te verminderen en de consuls te machtigen vrijen overtocht aan alle landverhuizers te verschaffen, die weder naar Duitschlandwillenterugkeeren. De laatste zeven barakken op de Slagtersweide nabij Berlijn zijn, onder het opzicht der politie, afgebroken. Slechts twee dier barakken waren nog bewoond. Intusschen blijkt het, dat het aldaar bestaand gebrek aan weningen primitief zeer vergroot is, daar de bewoners van al de afge broken barakken, behalve zes familien, tellende 23 hoofden, behoorlijk in de stad woning hebben kunnen vinden. Be doelde zes familiën zijn in het werkhuis onder dak gebracht. Prins Jéróme Napoleon, de neef van den ex-keizer, heeft voor enkele dagen (volgens sommigen zelfs reeds meermalen in de laatste weken) den voet op Franschen bodem gezet, zich begevende naar het kasteel te Cergay van den heer Rouher. Allerwaarschijnlijkst zal de regeering wel verwittigd zijn van dien tocht van den prins op Fransch gebied, en dien hij, naar men vermoedt, voor het minst heeft ondernomen om met den ex-vice-keizer te confereeren over de op 10 dezer plaats gehad hebbende aanvullingsver- kiezingen, waarbij ook twee Bonapartistische candidaten, de heeren de Forgade la Roquette en Léon Chevreau, naar het mandaat van afgevaardigdo dingen, respectievelijk in de departementen Gironde en Oise. "Het Bonapartisme spant al zijn krachten in om die beide steunpilaren der gevallen dynastie in de kamer te brengen, en naar de uitdrukkingen van het Journal de F ark te oor- deelen, zal de heer Chevreau in zijn departement ook kunnen rekenen op de medewerking der Orleanisten, waardoor z'yn kansen niet weinig zouden vergroot worden. •Wat den anderen candidaat, den heer de Forgade la Roqnette, aangaat, heeft deze in het departement Gironde zijn girculaire uitgevaardigd. Hij laat daarin alle politieke opinie terzijde, en verklaart zichslechts te presenteeren uit naam der bedreigde handelsvrijheid. De politieke quaestie beweert hij aan te houden voor de algemeene verkiezingen. De heer Rouher'heeft het inmiddels ook eenmaal daar be proefd om onder die vlag.in de nationale vergadering te komen. Zulks'is hem echter niet gelukt, zoodat het dus zeker twijfelachtig mag genoemd worden of de heer de 'Forgade thans zal slagen. Prins Napoleon heeft aan' het hem schriftelijk toe gezonden bevel, dat hij het Fransch grondgebied had te verlaten, geweigerd te gehoorzamen, en verklaard slechts voor geweld te zullen bukken. Als laatste termijn was hem het middaguur op Vrijdag gesteld, doch daar hij op den gestelden tijd zich niet verwijderd had, vervoegde zich een half uur later op het kasteel van den oud-minister onder het keizerrijk, Maurice Richard, te Millemond (Seine-et- Oise), waar de prins was afgestapt en niet te Cergay bij den heer Rouher de secretaris van den prefect van politie, vergezeld van twee gendarmes, die den prins ver zochten hen te vergezellen en hem in een specialen trein naar'de Zwitsersche grenzen*begeleid-hebben. Zaterdag ochtend is de prins met zgn gemalin te Genève aange komen, en zou hem daar te kennen zgn gegeven, dat, zoo hg Fraukrgk weder betrad zonder machtiging, hij in een vesting zou opgesloten worden. Alvorens te vertrekken heeft de prins een uitgebreid protest aan den lieer Grévy, president van de nationale vergadering en van do permanente commissie, opgesteld, waarin hij al zijn afkeer van willekeur en misbruik van macht uitdrukt en er over uitvaart dat mcu hem, lid van den algemeenen raad van 'Ajaecio en dus een verkozene door het algemeen stemrecht, "belet in Frankrijk te ver toeven, waar hij thans kwam tot liet kiezen van een in stelling van onderwijs om er zijn zonen in hun vaderland te doen opvoeden, opdat die hot zouden loeren kennen en lief hebben, wat ook zijn regeering zij. liet slot van dit protest luidt aldus: Ongewapend als ik ben, voor liet ge weld wij kernl, doe ik een beroep op den souvereiu van allen, liet algemeen stemrecht, op den wil dor natie. Dat die klacht zonder uitwerking zal blijven, behoeft wel niet betoogd te worden. Vooral geen lid toch van de familie der Bonapartes heeft recht om zich over willekeur te be klagen. De Ottomannische bank, de Frausch-IIollandsche bank en de Fransch-Italiaansche bank, in vereeniging met een zeker aantal bankiers, hebben van den Franschen staat de concessie verkregen van liet monopolie tot vervaardiging en verkoop van lucifers tegen een jaarlijksche som van 16 millioen firs., welke met 50 pCt. zal worden verhoogd, zoo liet verbruik jaarlijksch 40 milliard lucifers te boven gaat. De bedevaarten, welke eene aanzienlijke menigte doen samenvloeien naar de grot te Lourdes (departement des Hautes-Pyrénées) geven aanleiding tot velerlei poli tieke demonstration. Bij de aldaar gehouden predikatiën wordt hevig tegen de republikeinen en radicalen uitgeva ren en aan de bedevaartgangers werden liederen en gezan gen ter eere van koning Hendrik V en het wereldlijk gezag van den paus uitgedeeld. Naar een weekblad uit die streek, TEcho religieusmededeelt, heeft de president der repu bliek de verspreiding en het zingen dezer liederen doen verbieden, waarover hij streng door dat blad gegispt wordt. Een correspondent, die de jongste bedevaart heeft bijge woond en daarvan in de Daily News een beschrijving geeft, deelt de volgende zinsneden mede, welke een gees telijke uitte ineen predikatie, die door dea aartsbisschop van Auch en een aantal bisschoppen met bijval werd aan gehoord. Wij weten zeer goed welke bedoelingen de radicalen koesteren ten aanzien van Frankrijk, van ons arm vader land, en welke zij zouden uitvoeren zoodra zij meester wa ren van het gezag. Hun godvergeten ongeloof heeft reeds al te veel rampen over ons gebracht, maar die allen heb ben nog niets te beteekenen bij hetgeen ons overkomen zou wanneer de verklaarde vijanden van onzen heiligen godsdienst wederom de teugels van het bewind in handen kregen. Zij zouden God verbannen uit de kerk, uit de school, uit hei gezin, ja zelfs uit onze harten, zoo zij het vermochten. Zij zouden ons willen vervreemden van God van het zielelevenvan alles wat grootschedel en onstof felijk is, en ons doen afdalen tot het leven en de gewoon ten der dierenwelke het eeuwige leven niet kennen. Ons ideaal is een ander; ik behoef u dat niet te herinneren. Zij droomen van het Frankrijk van Danton, van Ro bespierre en van Marat; dat is hun Frankrijk, dat zijn hun helden. Ons Frankrijk is dat van Oio vis, van Karei den Groote, van den Heiligen Lodewijk en van de Maagd van Orleans. Ongeveer een maand geleden werd in de omstreken van Oostegem, bij Kortrijk, een diefstal gepleegd van juweelen, geld en effecten, voor een waarde van 50,000 francs. Do dader liad daartoe blijkbaar valsche sleutels gebruikt. In de vorige week had er andermaal in die streek, te Escanofües, een diefstal van nog meer omvang plaats. De verdenking viel alras op zekeren architect te Rijssel, door wien de beide huizen, waarin de diefstallen hadden plaats gehad, waren gebouwd. Weldra had men den patient in handen, die alles hardnekkig ontkende, hoewel men in zijn valies een deel der te Escauofïles gestolen voorwerpen terugvond. Later werd aan het spoorwegstation nog een doos gevonden, waarin zich het overige bevond. Te Rijssel mocht men eindelijk nog een andere doos ontdekken, waarin ongeschonden de roof, te Oostegem gepleegd, aanwezig was. Leniay, zoo heet doze architect, had bij het bouwen der huizen dubbele sleutels laten maken en was dus zonder moeite in de woningen gekomen. Uit liet departement der Ardennen meldt men dat het daar reeds twee dagenennachten had gesneeuwd. In de omstreken van Metz herinnert men zich niet, ooit zulk een vroegen winter beleefd te hebben. SCHIEDAM, 15 October 1872. De opbrengst van 's rijks middelen over deqfgeloopen 9 maanden is nu reeds geklommen tot f3,492,333.86 boven liet vorige jaar over hetzelfde tijdperk en tot f4,408,051,69 'A boven de raming. Tot die steeds klimmende opbrengst in vergelijking met liet vorige jaar hebben bijgedragen de in- en uitgaande rechten met f'102,980.96, het gedistilleerd met f902,286.231/:, do zeep met f41,496.09 de bieren cn azijnen met f87,471.90, het geslacht met f'81,626.1314, de waarborg met f 26,116.90! j, de zegelrechten met f56,973.581/:, de registratierechten met f931,748.69Vi, do hypotheekrechten met t"85,254.13, het recht van-successie met f920,184.19'/:. De belasting op den .wij n heeft zich thans geheel "hersteld van den achteruitblijf'door "clé" ver-* lengde kredieten veroorzaakt. Dat tijdperk is nu ingehaald en die kredieten zullen nu voortaan vermoedelijk per 3/m. worden aangezuiverd, zoodat over die belasting alleen per driemaaudelijksch tijdvak kan geoordeeld worden. De accijns op do suiker is gebleven f100,000 beneden, de raming en circa f150,000 heneden liet vorige jaar.'De loodsgelden ziju ook f82,162.98 beneden het vorige jaar, toen er een aanmerkelijke vermeerdering was, denkelijk omdat gedurende een gedeelte van dat jaar de weg over ons land de veiligste was. Do opbrengst is evenwel nog altijd f75,815.37boven de raming, die gebaseerd was op de gemiddelde opbrengstder drie laatst vooi afgaan de jaren. Voor eonige dagen werd ook in deze courant melding gemaakt van de firma Schaepman en Ilelmich te Zwolle, die een hoeveelheid van 1000 mud aardappelen had inge kocht in Duitschland, ten einde den arbeiders der fabriek goedkoopc aardappelen gedurende het winterseizoen te doen eten. Dit bericht is in zooverre niet j uist, dat de aard appelen niet in Duitschland, maar in Baak bij Zutphon zijn opgekocht. Dezelfde fabrikanten hebben het voornomen opgevat, om voor den winter eveneens rijst, gort, boonen, enz. in groote partijen in te slaan, alsook gerookt en ge zouten varkensvleesch, alles -ten behoeve der fabriek arbeiders. De minister van justitie heeft, naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur van het Nederl. Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen bepaald, dat vergoeding van de kosten der terugreis naar hun woon plaats zal verschaft worden aan die gevaugonen, wier uit- gaanskas gering is en die geen andere middelen bezitten. De tegemoetkoming zal echter niet liooger zijn' dan 15 k 20 ets. per urn* afstand. De Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft aan den minister van financiën een adres ge richt, waarin, tot beteugeling van den drankverkoop, wordt aangedrongen op verhooging van het patent der tappers, evenals dit in andere landen plaats gevonden heelt. Zij wenscht een minimum van f25.met halfjaarsche voor uitbetaling, en billijke verhooging der andore klassen van drankpatenten. Al vermindert daardoor het aantal tappe rijen (thans 35,112) op 20,000, dan zal het rijk daarvan nog 5 ton winnen in plaats van 3 ton, die thans, volgens verklaring van den voorgaanden minister door drankpaten- ten wordt opgebracht. Onder de gesignaleerde personen in het Politieblad komt o. a, voorHeinrich Völcker van Bokkenheim, oud 32 jaren. Die persoon moet wegens moord een levenslange gevangenisstraf ondergaan en is den 16 Augustus jl. uit de gevangenis tè Frankfort a/M. ontvlucht. Voor zijn aanhouding is een belooning van 100 thaler uitgeloofd. Bij ontdekking wordt bericht ingewacht bij het departement van justitie. Te Gent is "Woensdag jl. de tweede algemeene ver gadering van het Neder landsch Tooneelverbond gehouden. Zoo mogelijk zal de tooneelschool in het begin van het maatschappelijk jaar 1873—-1874 worden opengesteld. Twee leden uit het hoofdbestuur dor Maatschappij tot Nut vant Algemeen zullen uitgenoodigd worden, om zitting te nemen in de commissie van toezicht over die school. Door den heer P. C. Burgerhoudt, onlangs te Soeter- woude overleden, is aan de diakónie der Herv. gemeente te Leiderdorp vermaakt de som van f5000 en aan de kerk te Soetenvoude f3000. Inde daartoe opzettelijk bijeengekomen groote ver gadering der remonstrantsche broederschap is tot haar hoogleeraar benoemd de heer C. P. Tiele, predikant te Rotterdam. Volgens 't gerucht, zou als opvolger van den hoo"- leeraar Land aan hot Athenaeum te Amsterdam, het oo°->- gevestigd zijn op dr. Oort, predikant te Harlingen. Blijkens het jaarverslag over'1871 van het doof stommen-instituut te Groningen, nemen contribution en leden jaarlijks af. Het aantal kweekelingen was in 1871 168, waarvan 133 gratis verpleegd. Gedurende het 82jarig bestaan van liet instituut werden 1122 kinderen verpleegd, waarvan 887 als bekwaam om in de maatschappij teru^te. keeren, werden ontslagen. Uit Zwolle bericht men, dat tongblaar en klauwzeer onder het vee daar zoo goed als geweken zijn. Geen enkele bezweek aan die ziekte. De ziekte onder de varkens neemt sterk af, terwijl de verliezen, daardoor geleden, vergoed worden door de hooge pryzen der 4 en 6weekscho kalveren, die voor fokkerij naai- het buitenland, tot zelfs voor f80 opgekocht worden. In veertien dagen tijds zijn op de botermarkten te Meppel ruim 3o0,000 kilo's aangevoerd, eene waarde ver tegenwoordigende van ongeveer f400,000, Te Bouwmeer zal een huwelyk worden gesloten tus-

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1