m V r ij dag 25 October. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A°. 1872. M 2987. BU1TENUNDSCHE BERICHTE<8. BINNENLANDSCKE BERICHTEN. i •ti209ffidSE|fefc -> !fs COURANT. 1 r \t UiJr A. B O IflfïKIKT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf i 85. Franco per Post, door liet gclieele Rijk2 50. (Brieven Franco.) AITEETlHTIllf; Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer f0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheiddo helft van don prijs. Den 10 Augustus jl. is do Public Health Bill, in En geland, ia werking getreden. Daarin komt o- a. een vast stelling van strafbepalingen opdevervalschingvan voedsel, dranken en medicijnen voor. Krachtens die nieuwe wet, kan thans en, zoo de regeoring 't noodig oordeelt, moet thans elke sanitaire overheid binnen haar district dén of meer personen aanstellen, met genoegzame medische, chemische en microscopische kennis toegerust, om dc ana lyse te kunnen verrichten van alle hun tot onderzoek aan geboden voedingsmiddelen en medicijnen. De sanitaire inspecteurs in elk district belasten dezen deskundige met de analyse van zoodanige artikelen als zij hem gelieven aan te wijzén; en zoo de deskundige die artikelen vervalscht bevindt, stelt hij bij de inspecteurs den eisch tot rechtsver volging tegen den verkooper. Ook elk particulier kau door hem gekochte artikelen van consumtie doen onderzoeken door den analyst, en, zoo deze ze onzuiver verklaart, den verkooper voor 't gerecht dagen. De straffen tegen Ver- valsehing als bovenbedoeld bestaan uit geldboeten en, na herhaalde overtreding, uit gevangenisstraf. Daarenboven kan de rechter hot vonnis van een aldus veroordeelde door aanplakking of ad verteeren in de dagbladen openbaar doen maken, Tegen de vervalscliing van alcoholische dranken is voorzien bij de Licensing Bill van 1872. De kamer van koophandel te Straatsburg heeft thans eenparig besloten om te beproeven, de regeering ten gunste van den aanleg van een kanaal van die stad naar Ludwigs- haven te stemmen. Mocht die verbetering voor het publiek verkeer tot stand komen, dan berekent men o. a., dat de transportkosten van steenkolen, ruw gietijzer, enz. van Mannheim naar Straatsburg, langs bedoelden waterweg, gemiddeld twee derden minder dan nu per spoorweg zullen bedragen. Bovendien zouden de ïtijnschepen uit Rotterdam daardoor het voordeel hebben, dat zij direct met volle lading tot Straatsburg konden doorvaren. Het officieuse blad Bien Public wijdt een artikel aan. de toenadering tusschen de beide middenpartijen der Fransche nationale vergadering. Het betuigt over die toe nadering, welke voor eenigc weken afsprong op de gehecht heid die de meerderheid van het vechter-centrum voor de constitutioneele monarchie bleef koesteren, zijn voldoeuing, maar laat op die betuiging de opmerking volgen, dat het echter zijn oordeel nog eenigszins opschort. Twee redenen bestaan er voor die reserve, zoo gaat het blad voort; voor eerst zijn ons het gewicht en de grenzen der plaats gehad hebbende bekeeringen nog niet volkomen bekend; inde tweede plaats behoeft de nieuwe politieke geloofsbelijdenis dezer nieuwelijks bekeerden nog zekere bevestiging, welke van de aanstaande zitting kan te gemoct gezien worden. In de op de kennis te Havre staande menagerie van den heer Pezons, is eene leeuwin van twee levende jongen bevallen, die thans door een hond gezoogd worden. Het is tegenwoordig meer dan erg, zooals de boter- handelaars op de markten in Fiankrijk hunne klanten trachten te bedriegen, niet alleen in qualiteit, maar ook in kwantiteit der boter. Dagelijks komen die bedriegelijke handelingen voor, en al neemt men den eenen dag de koop waar in beslag, den volgenden dag heefter weer bedrog plaats. De Gazette de öambrai herinnert er aan hoe vroeger een andere straf stond op die vervalscliing, dan enkele in beslagneming der koopwaar, en zegt daaromti'ent; Op een plein te Kamerijk was een soort van schandstoel geplaatst, waarin men den vcrvalsclicr deed plaats nemen. Men bond hem de handen en plaatste hem op 't hoofd alle stukjes hoter, waarin men vervalschingen had ontdekt. De warmte der zon deed het'overige. Zijn geheele lijf betiep met boter, zonder dat hij zich uit zijn benauwden toestand kon redden, en had bovendien nog allerlei beleedigingen van het publiek te wachten. Ook andere straffen bestonden er voor de bedriegelijke boterhandelnars. Zoo werden zij bijv. ook wel geplaatst in een mand, die boven een waterbassiu aan oen touw was opgehangen. Dooi' het touw door te snijden konden zij zich redden, maar natuurlijk waren oolcdanweer een aantal mensehen verzameld om getuige te zijii van den angst en liet gespartel in 't water van den bedrieger, vooi al omdat men deze wijze van straffen meestal op vrouwen toepaste. De Pester Local Correspondents bevat het volgen de curieuse verhaal, waarbij de orthodoxie en cencylinder- hoed de hoofdrollen spelen. jZooals men weet, schrij ft dat blad, is den Israëlieten voor geschreven op dcu Grooten Verzoendag 24 uur te vasten. Onder het jongere geslacht nu zijn er echter velen, die dat gebod heimejijk overtreden. Hieraan maakte zich onlangs de boekhouder van een onzer grootste handelshuizen schuldig. Reeds acht jaar was hij bij die firma werkzaam en had zich in die mate het vertrouwen van zijn chef weten te verwerven, dat hij met diens dochter verloofd was. "Welnu, op deu jongsten Grooten Verzoendag sloop de be doelde jonge man uit de synagoge en naar de restauratie Hungaria, om zijn honger te stillen. Daar kwam hij toeval lig naast een heer zitten met wien liy kennis maakte en zoo fideel werd, dat hij met hem van adreskaartje wisselde. Nadat bij zich behoorlijk te goed gedaan had, kecade hij zonder opzien te maken in\le synagoge terug. Den volgenden dag zat onze jonge man tegenover zijn patroon aan deu lessenaar, toen onverwacht zijn nieuwe bekende van den wbrigerPdag binnentrad en hem glim lachend meedeelde dat er bij, zijn verlaten van de restaura tie, een onwillekeurige verwisseling van hunne hoeden had plaats gehad. Op het hooron \au die mededeelmg, bleef de chef stom van verbazing, terwijl de boekhouder zich niet wist te bergen. Toen de vreemde zich verwij derd had barstte de bom los. Dood bedaard sloeg de rechtzinnige patroon zijn boek open, verellende zijn reke ning tot op het fatale oogenblik, telde toen de som\jor en verzocht hem onmiddellijk zijn kantoor te verlaten en alle aanspraken op de hand zijner dochter uit zijn hoofd te zetten. Fatale orthodoxie offatale cylinderhoed! Te Nowburg, in Noord-Amerika, is koi telings hot krankzinnigengesticht, waarin niet minder dan 800 pa- tienten gehuisvest waren, totaal afgebrand. Met de grootste inspanning is men echter geslaagd, om die ongelukkïgen nog bij tijds uit hunne cellen te verwijderen, ofschoon enkele der oppassers eu beambten daarvoor met hun eigen leven hebbeu moeten boeten. Ook zwerven verscheiden krank zinnigen, die, bij gemis van het gewone strenge toezicht, alstoen ontsnapt zijn, nu in de omstreken aldaar nog rond. Op ecu dezer dagen gehouden meeting te Penzance, in Cornwallis, is besloten, om in een memorie aan de regee ring den bouw van een golvenbroker in de Mounts-baai te verzoeken. Volgens het oordeel van deskundigen, is die baai een van de beste ankerplaatsen in Engeland eu tevens ruim genoeg om aan de gezamenlijke vloten der natiën beschutting te verleenen. Ook zou de bouw, die van natio naal belang is, met betrekkelijk weinig kosten kunnen ten uitvoer gelegd worden, daar de ijoodige materialen ruim schoots op Penlee-point te vinden zijn en gevangenen voor liet werk zouden kunnen gebruikt worden. SCHIEDAM, 24 October 1872. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen "Woensdag 6 November, 's avonds 8 ure. De minister van marine brengt ter kennis van belang hebbenden dat, ter aanduiding van het wrak der stoomboot Telegraaf, een wrakton is geplaatst in de navolgende merken: de twee oostelijke molens van Numansdorp (Buitensluis) in elkander; de seintoren van "Willemstad tegen den noordkant van den molen aldaar; op een diepte van 12 decimeters bij laag water. Aan de leden van de provinciale staten van Zuid- holland zijn, ter behandeling in de aanstaande najaars vergadering, toegezonden ontwerpen: 1. tot wijziging van het bijzonder reglement voor den polder de Hille (gemeente Charlois)2. tot wijziging van hot bijzonder reglement voor den polder Kntcndrecht (gemeente Katendrecht)3. reglc- meut voor de gemeenschappelijke belangen der vereenigde polders het OudelandNoordlatule, Oostende, Tille en Molenpolder (gemeente Oude Tonge euz.); 4. bijzonder reglement voor den polder de DordtscheAveliugen, gelegen onder de gemeenten Harclinxvoid eu Gorinchem5. bij- zonder reglement voor deVierpolders (gemeenten Dordrecht en Dubbeldam); 6. wijziging dor begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, dienst 1872;'en 7. voorstel van gedep. staten, om hen te machtigen over te gaan tot don openbaren verkoop van liet aandeel der provinc'i in den opstand van eenige gebouw tjes enz., behoorence tot de droogmaking der plassen in Schieland. Door hot Ned. bijbelgenootschap zijn sedert de op richting in lS15toteamet30 April 1872, 1,192,691 bijbels euHestamenten afgeleverd. Bij de nieuw opengestelde inschrijving voor deleening ten behoeve van do N. I. Droogdok-maatschappij is inge schreven voor 440 aandeelen en 269 obligation. De leening is dus nog niet volteekend. Tegen Vrijdag 25 dezer zijn de inschrijvers opgeroepen tot een veigadering in het lokaal Bensgezindheid, te Amsterdam, ten einde over de al- of niet-voortzetting der gemeenschappelijke pogingen te be slissen. Wij ontleenen het volgende aan liet PT. v. d. D. .- "Wie met ons de laatste dagen het voorrecht genoot van de hoogte dor tribune op onze Tweede Kamer neder te zien, licrn moet een gemengd gevoel vau schaamte en wrevel bezield hebben. Vooreerst vielen hem in het oog die ledige plaatsen op schier alle bi nken, eu bij toeneming, waar te nemen. Vervolgens dat onhebbelijk gedruisch, ge praat, geschreeuw soms in dit of dat liardhoorcnd oor, waardoor het den belanghebbende onmogelijk was te ver staan wat gesproken werd, oen gedruisch, zóó ergerlijk, dat do voorzitter bij herhaling met dcu hamer inocst waarschuwen niet alleen, maar eenmaal zelfs, zij het ook met een glimlach, een greep deed naar de voor hem staande schel, ten teeken, dat hij lien, .die niet lionren konden of wilden, zou wakker luiden, als ze doof bleven vóór zijn ver maning, En van waar nu die drukte, dat gewoel en gepraat, als in oen vergadering van jongelui? Onverschilligheid? Dat niet. Maar goedgeplaatste belangstelling dau in de zaak die het gold? Het is mogelijk, dat men het gocd,jneent, maar even zeker is het, dat dat rumoer, dat onhebbelijk praten zijn grond had in de samendementen-manie", waar mede schier de gansdie kamer weder schijnt aangetast. Mijnheer A. loopt naar mijnheer B., om hem te wijzen op een hoogst noodige wijziging in dit of dat artikel aan te brengen. Mijnheer B. is 't met A.volmaakt eens, maarals men mijnheer C. er nog eens over spi ak eu dien trachtte over te halen het amendement te ondersteunen, dan.Jongen ja, dat is goed gezienen A. en B. wippen naar C., en daar zit het driemanschap te confereeren over liet voor testel len amendement, alsof men thuis was. Niemand hoort, naar hetgeen er gesproken wordt; niemand der heeren merkt, dat liuu bezwaar daar juist door het antwoord van den minister, die, het zij tot zijn lof gezegd, kalm en helder blijft te midden van zoo veel beweging, wordt weggeruimd, althans dat genoemd antwoord hun amendement genoeg zaam geheel onnoodtg maakt. Ze zijn doof. Het amende ment wordt in de haast opgesteld, en als de voorzitter straks meent, dat hij het aan de orde zijnde artikel in stem ming zal kunnen brengen, wordt hem het amendement onder de oogen gebracht en vragen de hh. A. B. en C. suc cessievelijk het woord, om hun allerbelangrijkst amende ment toe te lichten, dat, na de vergadering meer dan een drie kwartier uurs te hebben opgehouden, eindelijk met een verpletterende meerderheid wordt afgestemd. j>Enfin", zeggen de hh. voorstellers, senfin, 'tkomt toch eindelijk op 't zelfde neerwil men niet, enfin,kom je van avond in de opera Maar daarmede hadt gij moeten beginnen M. H.Gij hadt moeten beginnen met in te zien, dat uw amendement onnoodig, onbeduidend was, dat het voorstellen daarvan tijdroovend was, dat ge dan nog beter gedaan hadt het libretto van de opera te blijven lezen') en uw mond te houden, dan door zoo onbekookte en ondoordachte voor stellen diefstal te plegen aan den nationalen tijd en uwe vergadering in discrediet te brengen. Wie, wij herhalen het nog eens, wie met ons de laatste dagen op de tribune gestaan heeft, hij zal het moeten erkennen, dat het gegeven tafereel naar waarheid geschetst is. Het hielp niet of de heer Godefroi al aan het oor van den heer Vader schreeuw de mijn hemel laten we toch eindigen met al die mugge- zifterijende heer Vader stelde straks daarna een amen dement voor cn Heemskerk Az. verklaarde, dat hij geen plan had om den wijzen raad van Godefroi op te volgen, maar zijn gang zou gaan en... hij stak van wal nog ge- duehter dau vroeger. En alsof het nog niet mooi genoeg was: daar voelt Jonckbloet iu eens den hoogleeraar in zich wakker worden, enanathema over zijn vriend den hoofdambtenaar, met wien hij zoo fideel is, dat hij hem in het openbaar voor een nul in 't cijfer verklaart op 't artikel taal en stijl I Waarlijk, het is bedroevend, dat onze tweede kamer maar niet wil inzien, dat men daar niet te zamen komt om te schitteren, om te praten, maar om af te doen en te handelen. Wanneer zal zij dat gaan begrijpen? misschien nooit. Maar hot belang van het Vaderland brengt mede, eischt, dat men telkens en telkens weer wijze op een kwaad, waarvan de sporen iD al onze wetten meer en meer worden waargenomen. De Algemaene Nederlandsche Predelon l heeft zich bij gelegenheid der samenkomst van de drie keizers te Berlijn tot deze gewend, met een eerbiedig adres, verzoe kende dat zij den vrede zouden bevorderen. Wat de drie keizers te Berlijn tot stand brachten, is tot dusverre niet bekend. Kwamen zij om den vrede te waar borgen, des te boter; ofschoon wij omtrent de wijze, waarop die vei'waai'borging zal plaats hebben, nog niet zoo onbe paald gerust zijn. Kwamen zij met minder vreedzame be doelingen bijeen, des te ergermaar dit meenen wij toch te mogen aannemen, dat zij zich hebben laten leiden door voor hen overwegende ïedenen. Met een weinig nadenken kon men dit ook wel vooruit weten, en wij achtten het daar om een verheven naïveteit, om aan de keizers te verzoeken, den vrede te bewaren. Dat men antwoord zou ontvangen, zegt de Arnh. CL, hadden wij, eerlijk gezegd, niet verwacht. De czaar aller Russen heeft die kleingeloovigheid beschaamd. Hij heeft geantwoord. Hij heeft niet beloofd zich tc gedragen overeenkomstig het verzoek der heeren adressanten. Althans, dit blijkt niet uit zijn brief. Pour se marier il faut être deux, en om te vechten minstens ook. De czaar kon zich dus niet zoo be paald verbinden, maarhij heeft aan heeren adres santen ziju dank betuigd en zijne sympathie. Misschien zullen nu de keizers van Duitschland en Oostenrijk, door dit beleefde voorbeeld aangespoord, even eens hun deuk en sympathie betuigen; maar als zij na korter of langer tijd toch oorlog voeren, zal dan het Vrede- f Historisch 1

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1