Woensdag 50 October. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, 'JVi 2990. 8UITEMUID8CHE BERICHTEN. A o. 1872. Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door bet gcbcolc Rijk2 50. (Brieven Franco.]) A D V B B T E N T I E N: Prijs: van 1 tot 10 gewono regels f 1 00; iedere regel meir fOAO. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. ■Verscheiden kettingen zijn onder liet gezonken stoom schip Batavier doorgestoken en twee groole lichters zijn van de werf te Sheerness opontboden, om het schip te helpen lichten. Een kist, die volgens zeggen een groote som gelds bevat en aan een der passagiers toebehoorde, is nog niet gevonden, alhoewel verscheiden booten zijn ge bezigd om or naar te visschen. Men zegt, dat de onfortuin lijke passagier verzuimd had die som te nssurceren of de kist als lading te doen inschrijven. De kist had op dek ge staan ,en is ongetwijfeld door de aanvaring over boord geknakt. Beambten, van het Customhuis zijn'op wacht ge steld bij liet wrak. Eenige balen der lading zijn gebarsten naar boven gekomen. Meu gelooft, dat het schip bij het eerstvolgende springtij zal gelicht worden. Dr. Livingstone heeft uit Unyanyemble een brief aan lord Granville geschreven del. 1 Juli, waarin hij spreekt over zijn volgende Ontdekkingstochten en van zijn wensch om Basango te bezoeken, dat niet ver is van het land, dat hij door moet trekken. De bergachtige landstreek van Basango is indrukwek kend, vooral wat aangaat de kleur der bevolking. Er wonen afstammelingen van een blanke tot het 5de gelid. Deze was met 5 makkers aldaar gekomen, die allen gestor ven zijn. Het hoofd dier karavaan, Charura genaamd, is in de hergen gebleven en eenigen tijd later tot opperhoofd van Basango gekozen. Bij het derde gelid telde de bevol king van Basango reeds 60 mannelijke personen regel recht afstammende van Charura en een bijna gelijk getal vrouwen. Al de afstammelingen van :Charura-worden beschouwd als van koninklijken bloede en zij n gemakkelijk te herkennen aaneencolljeivdie zij'alléén hetVecht hebben-te drageu. Het is opmerkelijk,'daLde gelaatskleur van deze' lieden altijd helder blijft-eu doet,herinneren aan den stichter vau de dynastie. Dr. Llyjngstone was van plan zich den volgenden dag op reis te begeven enbinnon 8 maanden te Ujiji terugtekeeren. Een model-school, een-model-gymnasium en een museum van schoolortikelen zullen in Parijs verrijzen. Het museum, waartoeule prefect aldaar, de heer Leon Say, het initiatief heeft genomen, zal op den boulevard Mornand wordphgesticht in een aan de stad toebehoorend gebouw achter 'de bibliotheek van het Arsenaal gelegen. Dit museum zal bevattenglobes, atlassen, geographische en topografische kaarten, 'leestafel en tafels van het tiendeelig stelsel, schoolboeken en modellen van alle voorwerpen die het pedagogisch materieel samenstellen, zooals banken, tafels, lessenaars enz. Het model'gymnasium en de model-school zullen in dozelfde'buurtworden opgericht. •TJit Venetië wordt dd. 15 October 11. het volgende geschreven Verleden Zaterdag is hier een geheel nieuw soort van misdadigere opgestaan, namelijk slagunen-piraten." Tus- schen vijven en zessen 's avonds voer een gondel af uit de nabijheid der kerk Scttita Maria dclla Salute door het breede kanaal Delia O-iadicea naar het eiland dat denzelfden naam draagt. Tn het vaartuig bevouden zich de bankiers Masicro en PensO'cn eenige klerken, terwijl ze aan contanten enz. een waarde van 100,000 gulden bij zich hadden. Deze ban kiers hebben namelijk hun kantoor nan de Porte de Barat- taria en wonen op Giudecca, werwaarts ze eiken avond hun kas plegen mede te nc-men. Toen ze in het midden van't breede kanaal waren gekomen, schoot plotseling een zoo genaamde wipera" met zes roeiers bemand, op hen af. De Dvipera" is een smal en lang vaartuig, welks voorsteven voorzien is van' een ijzeren punt van ongeveer een voet lengte. Licht gebouwd, glijdt hij pijlsnel over het water, maar wegens zijn gevaarlijkheid bij aanvaring boort de punt gondels en booten in den grond is't gebruik ver boden, behalve bij sommige roeiwedstrijden, ook wordt hij wel door douanen gebezigd, bij het vevvolgen van smokke laars. Zulk een verboden vaartuig nu voer tegen de rijkbe- laden ïgondcl" aan. Door den stoot vielen de y>gondlieri" in 'twater. De roovers, dertien in getal, wierpen zich nu in den gondel, plunderden het vaartuig in een paar oogeublik- ken geheel uit en bestegen daarop weör hun vipera waar mede zij zich met ongelooflijke snelheid wefr venvijderden. Vergeefs riepen de ongelukkige bankiers: houdt den dief' vergeefs trachtten eenige gondels de roovers na te zetten Een vipera gaat driemaal zoo snel als een gewone boot, vooral wannéér, zooals hier'tgeval was, 12 personen met alle kracht roeien. Zulk een vaartuig daarenboven kan zeer gemakkelijk aan land gebracht worden en nog gemakke lijker is liet om liet te laten zinken. Tot nu toe heeft men niets teruggevonden dan de ledige kas en eenige papiercu, die voor de roovers geen waarde hadden. Ex- zijn verschrikkelijke bijzonderheden bekend ge worden omtrent een brand, welke des middags van den 25 September jl. uitgebroken is in het krankzinnigenge sticht teNewburg, Ohio, waarin zich op datoogoubhk COO verpleegden bevondem.De brand liet zich eerst niet ernstig aanzien, doch.liet y uur maakte ondanks alle pogingen snelle vorderingen. Toen moest men er natuurlijk op bedacht zijn om de ongelukkigen uit het brandende gebouw te redden. Terwijl een gedeelte der beambten bij het blusschen behulp zaam was, nam het andere gedeelte die lioogstmoeilijke taak op zich Onbeschrijfelijk waren de tooueelen die nu volgden: vele krankzinnigen weigerden hunne cellen te verlaten, zij verborgen zich in kasten en onder bedden en waren noch door overreding noch door bedreiging uit hunue met elk oogeublik gevaarlijker wordende positie te verdrij ven. Met geweld moest men veelal te werk gaan. Sommigen vochten met die boveumcnsclielijke kracht die inzonden eigen is, zoodat verscheidene persoueu voor één patiënt vereischt werden. Andeien wilden met alle geweld klcede- bedden en audere voorwerpen medevoeren; een van ren, lien had een ontzaglijk pak gemaakt dat een paard nauwe lijks had kunnen diagen, on Icon slechts door twee man ge dwongen worden er van te scheiden. Met de vrouwelijke verpleegden ging het nog moeilijker, zij waren nog veel opgewoncler en liepen vol schrik lier- en derwaarts. Ook van haar worstelden vele met razende kracht. Nauwelijks buiten gebracht liepen eenige patiënten weer in het bran dende gebouw, van waar zij slechts met moeite terugge bracht werden. De brand was inmiddels lievig toegenomen. Tegen twee uren konden de zolders niet langer het gewicht dingen van een reservoir, dat 8000 gallons water bevatte. Met een ge weldig geraas viel het reusachtig gevaarte door al de ver diepingen heen. Een naaister die er bijna in geslaagd was zich uit het gebouw te redden, werd door den stroom mede- gesleept en verpletterd. In het geheel zijn negen personen verbrijzeld of verbrand, terwijl de schade, door hetverbran den van het schoone gebouw ontstaan, bijna 1 Zi millioen bedraagt, 't Gebouw was niet verzekerd. De 600 krankzinnigen zijn in de kerken ennaburige hui' zen onder dak gebracht. Het tooneel dat zij aanboden w ordt onbeschrijfelijk genoemd. Slechts weinigen hadden eenig besef van 't geen er gebeurdesommigen schuilden angstig weg, anderen gedroegen zich woest of zongen, lachten, schreeuwden, gilden en vloekten, kortom 'twas liet pande monium zelf. Te Arica, in Peru, zijn kortelings uitgestrekte sal petergroeven ontdekt. Met de exploitatie diergroevendenkt men binnenkort een aanvang te maken. Ook blijkt de pro ductie van salpeter te Iquique steeds belangrijker te worden, In 1870 bedroeg de uitvoer van dat handelsartikel aldaar 1,696,155 centenaars, in 1871 ruim '1,859,498 ctr.en in de zeven eerste maanden van dit jaar reeds 2,557,907 ctr. (Jm dezen gewichtigen talc van industrie nog meer te ver levendigen, zal de Peruaansche regeering door den bouw van spoor- en goede straatwegen liet salpeter-district in nauwere gemeenschap met de kust brengen. BmENLA39DSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 29 October 1872. Den '1 November zal de winterdienst langs denHolland- sclien IJzeren spoorweg aanvangen; de treinen vertrekken dan. van Schiedam Naar Amsterdam7.218.3910.362.293.467. 9 7.41 en 8.50. Naar den Helder8.3940.362.29 en 7. 9. Naar 's Gravenhage'11,55 en 10.45. Naar Rotterdam: 7.52; 8.52; 9.48; 11.272. 2; 4.38; 6.17; 7. 7; 10. 7 en'10.48. Bij den aanvangenden winterdienst op den Iïoll. IJzeren spoorweg is ook nu weder uitbreiding gegeven aan liet aantal treinen op den spoorweg tusschcn Amsterdam en Rotterdam. De uren voor hét verkeer tusschen de aan de lijn gelegen steden zijn zoo gekozen en door sneltreinen, zonder prij verhooging en met rijtuigen van alle klassen, dat het pubijek met voordeel van de aansluiting te Rotterdam van het zuidelijk spoorwegnet kan profiteeren. De treinen, die ten 8 ure, 9 u. 30 m. en 2 u. 35 m. van Amsterdam en ten 5 u. 45 m. van den Haag vertrekken, correspondeeren te Rotterdam met den Staatsspoorweg, zoodat de reizigers ten 2 u. 5 m., 5 u. 50 m. en '10 u. 50 m. te Brussel aauko men, terwijl in tegenovergestelde richting de reizigers, die ten 9 li. 20 iïi., 2 u. 40 nu en 5 u. 22 m. Brussel verlaten, met don trein van 4 u. 15 ra. en 10 u. '15 m. te Amsterdam en ten '10 u. 55 m. in den Haag kunnen zijn. Aan de groote stations worden directe plaatsbewijzen naar stations van den staatsspoorweg en naai' eenige der voornaamste Bel gische stedén uitgegeven. De burgemeester van Delft heeft aan den gemeente raad medegedeeld, dat de schade, uan den toren der Nieuwe kerk door den jongsten brand toegebracht, geschat is op f 17,665. In hetjl. Zondngte den Ilaag gehouden buitengewoon Groot Oosten der orde van vrijmetselaren in Nederland, dat zeei talrijk bezocht werd, is met overgroole meerder heid aangeuomeu een motie, waarbij de vergadering den wensch uitdrukt, dat'prins Hendrik als grootmeester natio naal worde gekozen tor vervanging van prins Fredorik. De vergadering is daarop verdaagd. Prins 'Frederik blijft de ftmetiën van grootmeester nationaal, door hem gedurende 57 jaren bekleed, voorloopig waarnemen tot zijn opvolger zal zijn benoemd. i' Op het rijkstelegraaf kantoor te 's Gravenhage zijn twee en op dat te Zutfen is een assistent noodig. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten daar- l vau cloon blijken door inzending aan hot departement van f financiën van een gezegeld adres, onder opgaaf van het kantoor, waar zij wenschen geplaatst te worden. Omtrent de vereischten teil aanzien zoo van leeftijden bekwaam- i heden als van de bewijsstukken, die nevens het adres vnn aanmelding moeten worden overgelegd, is inlichting te bekomen bij de afdeeling telegrafie van het departement van financiën, bij den lijiiinspecteur van den rijkstelegraaf te Arnhem, voor zooveel betreft de plaatsing te Zutfen, bij dien te Rotterdam voor de plaatsing te 's Gravenhage, en voorts hij de directeuren der betrokken kantoren. Naar het Vaderland verneemt, heeft de ex-kapitein Janssen gemeend voor de hem vau wege het departement van oorlog gedane offerte te moeten bedanken. Volgens het genoemde blad gaf deze betrokking zulke geringe finan- cieele voordeden, dat ook dit bezwaar waarschijnlijk bij zijn beslissiug heeft gewogen. De heer P. van Gorcum te Assen, verzoekt,als I belangrijk voor wiskunstenaars mede te deden, dat het hem gelukt is bij benaderiug de wortels van 2, 8 en 32 te vinden, uitgedrukt in een geheel getal met een gewone breuk. Voor den wortel uit 2 heeft hij gevonden 1:%03 of 2M/ico. 'nderdaad geeft liet vierkant dezer breuk ".p'/as-vi, waarin de teller slechts 1 minder is dan het dubbel van den noemer. Tot 4 decimalen is het gevonden getal juist. Men schrijft uit Assen van 25 October: Heden ochtend zou eene moeder alhier haar zesjarig zoontjje wormkruid ingeven. Zij nam echter van den schoorsteenmantel een verkeerd kopjewaarin kraanoog 5 waszoodat het kind binnen een uur een lijk was. De toe- stand van de ongelukkige moeder is niet te beschrijven. Te Hurwenen had onlangs een zonderling voorval plaats. Een landbouwer aldaar werd door zijn oom gelast de horden naar het land te brengen om de suikerpeën er,af te rijden. Hij wilde daarom voor den boom, waarop de hor- den moeten liggeu, een gat graven, doch had nauwelijks de spade in den grond, of hij groef een zilveren cilinder-hor loge uit en vervolgens tot zes toe, allen bijna nieuw. Onmid dellijk werd van deze zaak den burgemeester kennis gege ven. Men vermoedt dat er een diefstal heeft plaats gehad. In de Zaanl. Ot. wordt uitJJtrecht medegedeeld, dat daar in een bijeenkomst van al dè Nederlandsche bisschop- pen zou besloten zijn, in alle parochiën collectes te doen ïouden, om gelden bijeen te verzamelen, ten einde een groote bedevaart te organiseeren naar Lourdes. Aan die bedevaart zullen alleen mogen deelnemen lam men, kreupelen, blinden, in het kort alle Katholieken met lichamelijke gebreken behept. Voor de bahoeftigen zullen de kosten gedekt worden uit de collecten en kerkelijke fondsen; diegenen welke zei ven de kosten kunnen dragen, zullen alleen voor eigen rek,ening moeten gaan." Het Handelsblad meldt, dat thans een onderaard- schen telegraafkabel, volgens het stelsel-Holtzman, gelegd wordt tusschen Amsterdam en Diemen. Het doel daarvan J ishet nemen eener, proef met een kabel, geïsoleerd volgens de vinding van den heer P. vanWettum, te^Naarden, die 1 op een vernuftige wijze den draad met doek omwonden en verder met een preparaat van teer, pek, ens. bereid heeft. Gelukt deze proef, welke men vóór dén winter wenscht te 'j voleindigen, dan zal de toepassing op groote schaal gé- schieden. -j Men leest in het Maarl. Weekblad.- De Panama Star bericht, dat de familie der Bourbons door den consul-generaal van Columbia te Amsterdam, den 1j heer A. L. Goldberg, aan de regeering der republiek Colum- j bia heeft aangeboden, tegen vergoeding van 1,300,000 dollars, het geheim mede te deelen omtrent een kolos-solen in Columbia aanwezigen schat. Volgens genoemd blad moet die schat bestaan in platina- mijnen, waarvan de plaats alleen aan een derSpaansche koninginnen uit bet buis van Bourbon bekend was en van wie het geheim op de Bourbons is overgegaan. De president van Columbia heeft het voorstel inden vorm van een ontwerp-overeenkomst aan het congres voorgelegd, dat echter bezwaar maakte in de goedkeuring, 1 Men verwachtte nadere voorstellen en onderhandelingen. j Als wij goed zijn ingelicht, dan berust de sleutel van dit geheim hij de Spaansche, Napelsche en Fransche Bourbons, voor deze laatste bij de familie in Nederland gevestigd, de kleinkinderen von Lodewijk XVI en Marie Antoinette. 1 Als een curiositeit deelt het v. d. D. het volgende artikel mede uit het reglement voor de coóperatievc brood- '>*1 bakkerij, die, naar men wil, te Amsterdam opgericht zal worden: »Art. 16. De bezoldiging van den directeur tot 'ï'S aan den laagste in rang der werklieden in de bakkerij, 'zal f<! voor allen gelijk zijn en wel 12 gulden per week." -Ij De officier van justitie te Eindhoven bericht,'dat on-fi langs daar is uitgegeven een halve gulden, voerende dé fel beeltenis van Koning Willem II, met het jaartal '1848.1j COB ABONNEMEHT:

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1