■i I t! Zaterdag |5 November. Verschijnt dagelijks! uitgezonderd Dinsdag. A0. 187 470 JW 2993. II i I if? •its fti <1 4 A B ONHEMEHTi Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door liet gehcole Rijk2.50. BU1TEMLANDSCHE BERICHTEN. Het gevaar voor veepest schijnt in Engeland nogniot geheel geweken; nieuwe ziektegevallen hebben zich daar te lande weder opgedaan4Jietgeenyerlammendop denhan- del werkt. Zelden ligt de schuld aan de autoriteiten, maar meest aan de eigenaars die de ziekte zoolang mógelijk ge heim houden en daardoor ziehzelven en hunne buren be- nadeelen. Men schrij ft aan het Parijsche Memorial diplomatique uit Londen, dat de Internationale op dit oogenblik onder al haar leden in Europa tracht te orgauiseeren een collecte, waarvan de opbrengst zal moeten dienen om een algemeene werkstaking te steunen bij gelegenheid van de in 1873 te Weenen te houden wereldtentoonstelling. Het Oostenrijk- sche gouvernement zou van dat plan in kennis gesteld zijn en maatregelen hebben genomen, die in elk geval zouden beletten dat deze werkstaking de minste hindernis in den weg legge aan de speciale werkzaamheden, welke met de regeling der tentoonstelling in verband staan. De regeering te Berlijn en keizer Wilhelm worden bestormd met aanvragen van verschillende gemeenten voornamelijk uit de Rijnprovinciën, om dc Fransche ver overde bronzen kanonnenten einde daaruit klokken te gieten. In den tijd van Napoleon I, zijn nl. die streken door de Franschen van hunne klokken beroofd, en nu, na meer dan 50 jaar, krijgen zij ze weer terug, daar de keizer reeds aan vele dier aanvragen voldaan heeft. BeFransche bladen houden zich bijna allen bezig met het onaangename voorval te Chulons op Donderdag 24 Oct. Bijzonder scherp drukt zich de Temps uit en geeft zijn ver wondering er over te kennen, dat men eon afdeeling van 100 man troepen in een door de Duitschers nog bezöt land zendt, zonder hun een der 30,000 officieren, die het leger van Frankrijk telt, tot hoofd mede te geven eu ze zonder dak en voeding laat. Nog een ander incident wordt druk besproken, dat te La Fère heeft plaats gehad in een militaire bijeenkomst bij een hoofdofficier van het garnizoen. Het geldt hier zeer ge wichtige woorden, geuit, zegt men, door een officier die aan den persoon zelfvan den minister van oorlogisgeattacheerd, t. w. den kolonel Fabre, die het gansclie leger, met inbegrip van den minister, zou hebben voorgesteld als geheel te zijn toegewijd aan het Bonapavtisme en bereid om Napoleon III uit te roepen zoo hij den voet weder inFrankrijk zette. Wel is waar heeft het Journal Officiel de verhalen, welke over deze aangelegenheid in omloop waren, gelogenstraft, maar op eenigszins onbestemde wijze, en die geheel onvoldoende is toegeschenen. De bladen, welke het eerst van dit incident hebben gewaagd, houden dan ook de juistheid hunner be richten staande en dringen op een enquête aan. Volgens de geruchten zou de heer Thiers een enquête be volen hebben, zoowel omtrent deze zaak als die te Chtïlons. De Tien Public acht haar dan ook dringend noodzakelijk, onder aanvoering, dat de regeering niet minder strengtegen de officieren mag zijn, welke bewuste redevoering gehouden hebben, als tegen die welke onlangs aan het Gambetta-ban- ket te Grenoble hebben deelgenomende afloop der enquête moet'tevens openbaar gemaakt worden, terwijl liet bijzonder van belang is dat de waarheid aan het licht kome en mis bruiken en laakbare handelingen gestraft worden, opdat zij zich niet herhalen; aan de administratie van oorlog worden ongelukkigerwijze te ernstige daadzaken, ten laste gelegd, dan dat men haar zonder een ernstig onderzoek zou kunnen verontschuldigen. Onderscheiden bladen stellen den minister van oorlog direct verantwoordelijk en wijzen op zijne omgeving van officieren. Die staf toch, zeggen zij, is samengesteld nit mannen, die het meest familiaar waren aim het oude hof der Tuilerien en de tegenwoordige instellingen het meest vijandig zyn. J)at men onder die omstaudighedeu van het ontslag van dim generaal de Cissey spreekt, is niet te ver wonderen. Er is evenwel nog niets zekers van zijn vervan ging bekend, De algemeene raad van het departement der Seine, die tenvorigenjavemet2stemmeu meerderheid dewensclie- lijkheid van leeken-ondenvijs verwierp, heeft zich in zijn zitting vau eergisteren andermaal omtrent dat onderwerp verklaard, doch thans ten gunste van bedoeld onderwijs en wel met 37 tegen 30 stommen. De Parijsche clericale bladen maken een prospectus openbaar van de oprichting te Parijs eeuer sgroote katho lieke drukkerij van Frankrijk", door middel eener vennoot schap met een kapitaal van 2 milüoen francs, verdeeld in anndeelen van 500 francs, die een rente van 5 percent en vermoedelijk een jaarlijksch. dividend van 8 0.10 percent geven zullen. Het doel der oprichting van dit etablissement is om aan de bestaande katholieke geschriften, zoo als la Franco Nouvelle een door den heer Riancey opge richt 5-ceutimes-dogblad, waarvan, naar verzekerd wordt, dagelijks 46,000exemplaren worden verspreid het weekblad la jSemaine Illmtrée (7000 ex.), eneenige audere periodieke katholieke geschriften, die thans op particuliere (Brieven Franco.*) Panische drukkerijen worden gedrukt, een eigen drukkerij te verschaffen, waarvan dp groole voordeden zoowel uit hel financieelo als Uit andêpe oogpunten in het prospectus worden aangetoond. Do geldelijke bezuiniging wordt op 40 percent geschat. Deze'onderneming wordt door den kardinaal de Ponnechose.<sa dooteejn aantal andere Fran sche prelaten ondersteund. Onder de Belgische veroordeelden, die de wijk naar Engeland genomen hebben om zich aan tegen hengeslagen vonnissen te onttrekken, en die zich, na het sluiten van het Belgisch-Eugelsche tractaat tot wederkcerige uitlevering van boosdoeners, gehaast hebben »het trouwcloozo Albion" te verlaten, behoort, zooals de Belgische bladen vermelden een beruchte Brusselscho woekeraar, Gounhaye genaamd, die België indertijd met een aan een aantal ongelukkigen afgezetten buit van 1,200,000 fr. verlaten heeft en sedert te Londen op een weelderigeu voet leefde. Door aan- brengiug van een mede-uitgeweken van Gounhaye, heeft het Belgische gouvernement zich eenigen tijd geleden in staat gezien op een uitstaande vordering van den voort- vlugtige van 100,000 fr. beslag te leggen. Hij heeft thans nog een schuld van '150,000 fr. van Fransche bank-instel lingen in te vorderen, waarop het genoemde gouvernement trouw het oog gevestigd houdt. Gounhaye, dit wetende, heeft onlangs de driestheid gehad, den curator in zijn rechtzaak schriftelijk een beloouing van 50,000 fr. aan te bieden, indien deze hem oogluikend de uitstaande schuld liet incassceren. In Juli jl. kwam het Peruviaansche schip Maria Lnz, gekommandeerd door een luitenant, in de haven van Yoko hama om te kalfateren. Op zekeren nacht trachtte een Chinees aan boord te klimmen van een Engelsch schip, dat mede in de haven lag. Men hielp hem en zag toen, dat hij meer dood dan levend was. Hij gaf te kennen dat hij van het Peruviaansche schip ontvlucht was, waar hij en zijn landgenooten 230 koelies, die te Macao aan boord genomen waren op de vreeselijkste wijze mishandeld waren. Dc kapitein van het Engelsche schip gaf hiervan dadelijk kennis aan de Japansche autoriteiten, waarvan het gevolg was dat de Peruviaan door eenige Japansche ambtenaren, vergezeld van een drietal Amerikanen, werd geïnspecteerd. Ziehier wat een hunner van dit be/.oek zegt. "Wij vonden de ongelukkige koelies als gepakte haring, in genom- merde holen, in zittende of liggende houding, opeenge hoopt, in een atmosfeer waarin een Europeaan in een hal ven dag zou gestikt zijn. Zij mochten cr nimmer uit, ter wijl het bijna onmogelijk was er eenige versche lucht in te orengen. Onbeschrijfelijk was de ellende, die op aller aan gezicht te lezen stond. De ongelukkigen vielen ons te voet en smeekten om onze tusschenkomst ter hunner bevrijding. De luilenant-kommandant, een persoon van ongeveer 25 jaar, protesteerde legen deze inspectie, daar zij, volgons hem, een vcrdcrfclijkeu invloed op de goede orde onder de koelies tengevolge zou hebbou eu voegde er bij, dat hij, hoewel geen'algemeenen opstand vreezeude, tocli genood zaakt zou zijn, zoodra hij de haven verlaten had, eenige hunner te laten doodsclücten, ten einde de anderen, door vrees, behoorlijk in bcrlwaug te houden. Dit laatste was echter niet noodig, want, na rijp beraad, nam de Japansche reg'eering het besluit waarvoor haar allen lof toekomt om de koelies in vrijheid to stellen en naar htm vaderland terug te zendeD. SINIEILANDSGHE BERICHTEN. ABVBBTEHTIBH! Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ft 00; ictlerc regel metr f0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. ij! SCHIEDAM, 1 November 1872. Bij de Woensdag door de commissie tot droogmaking der plassen in den Oostabtpoider gehouden, aanbesteding, zijn aannemers geworden van: 1. het maken der gebouwen ten dienste van het stoomgemaal voor die droogmaking, de-hoeren Woulerlood en Berkelaar te Schiedam, voor f31500.2. het leveren en stellen van een stoompompwerk tuig, met 4 pompen en toebehooren, de heeren Diepeveen Leis eu Smit te Kinderdijk voor f23750. Gisteren is te Rotterdam 0. a. de zilveren medaille, behaald op de internationale tentoonstelling voor den werkman te Londen in '1870, uitgereikt aan de heeren A. R. en P. van der Burg, tc Rotterdam en Schiedam, voor marmer- en ander schilderwerk. Bij koninklijk besluit van 30 October jl., no. 5, is oen staats-commissie ingesteld om teonderzoeken welke nadoe len voor Nederland to duchten zijn, tengevolge van do maat regelen, die in den lnatsten tijd in naburige rijken, op het gebied van het muntwezen zijn genomen, en om aan den koning, bij de mededeeling van de uitkomsten van haar onderzoek, zoo noodig/ de middelen voor te stellen, die zouden kunnen worden aangewend om de voor Nederland gevreesde nadoelen te voorkomen. Bij dat besluit zijn tot leden van die commissie benoemd,, de heerenmr. P. P. van Bosse, minister van staat, oud- miuister van financiën en koloniën; dr. A. Vrolik, oud minister van financiën en voormalig voorzitter van het muntcollegemr. *W. C. Mees, president van de directie der Nederlandsche Bank; mr. S. Vissering, hoogleoraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden en jhr. mr. dr. A. D. van Riemsdijk, lid van het muntcollege te Utrecht, belast met de werkzaamheden vau iuspecte.ur-essaijeur generaal. i« Tot voorzitter dier commissie is tevens benoemd de heerS mr. P. P. van Bosse en tot secretaris jhr. mr. dr. A. D. van Riemsdijk. De prins en de prinses von Wied worden tegen 12 November Ae 'silage verwacht, om een geruimen tijd de gasten te zijn van hun vader en schoonvader, prins Frede- rik, in wiens paleis reeds de vertrekken voor hun ontvangst in gereedheid worden gebracht. Dr. Pit. J. Hoedemaker, te Veenendaal, heeft de be- 'oeping tot predikant bij do Ned. Herv. gem. te Rotterdam aangenomen. Donderdag is de spoorweg FeijenoordDordrecht feestelijk geopenddeputatiën uit het gemeentebestuur, de kamer van koophandel cn tal van genoodigden begaven' zich tot bijwoning ten circa '1 uur met de met vlaggen ge tooide stoomboot ter bijwoning van Rotterdam naar Feijenoord. Tegen aanstaanden Zondag, 3 November, des mid dags ten 12 ure zijn alle Haagsche broodbakkersgezellen in de zaal van den Iloogduitschen schouwburg te 'silage opgeroepen om over de afschaffing van het nacht- en Zon dag-arbeiden te spreken. Op de Zondag te Groningen gehouden vergadering van het noorder-depavtement der vereenigiug van leeraren aan inrichtingen voor middelbaar onderwijs werd: 1. als het oordeel der vergadering uitgesproken, dat men bij de inkrimping der vakken, waarin eind-examen wordt afge nomen, in de eerste plaats en voornamelijk het oog moet houden op het onderwijs aan de hoogere burgerscholen; 2. vrij algemeen het gevoelen geuit, dat het vooralsnog niet wenschelijk zou zijn wijzigingen te brengen in de op gaven voor liet schriftelijk eind-examen in de talen; 3. de wenschelijkheid uitgesproken, dat aan het onderwijs in de staatsinrichtingen ook op de burger dag- eu avondschool en op de hoogere burgerschool met driejarigen cursus eon plaats moge gegeven worden4. de meening uitgespro ken, dat onderwijs in de synoniemen op de hoogere burger school occasioneel en niet volgens een bepaald systeem moet gegeven worden. Op de jongste kermiste Oene heeft een voorval plaats gehad, dat aanleiding tot een dubbele vervolging kan geven. Een boer, bekend als bedaard en voorzichtig, komt met zijn wagen op een kermisdag stapvoets in het dorp rijden. Om ongelukken te voorkomen en zijn paard beter in bedwang te hebben plaatst hij zich van de bank op het voerkistje, deukendezooongchindcrddoorde menigte te kunnenrijden. Maar de man had gerekend buiten de onvoorzichtigheid van liet bestuur, dat toegelaten had, dat een zoogenaamde mallemolen rakelings langs, zelfs eenigszins over den weg draaide, dien hij overrijden moest. Nauwelijks er bij zijnde wordt het paard verschrikt en doet een zijsprong, waardoor een jongetje van een daghuurder onder den wagen geraakt en gekwetst wordt. Deze vordert nu van den boer f150 schadevergoeding, terwijl de boer sterk wordt aangeraden den burgemeester tc vervolgen wegens de ongepaste plaat sing van den mallemolen en, dit te meer, omdat het niet de 1 eerste maal is, naar men zegt, dat door die plaatsing aldaar menschenlevens in gevaar worden gebracht. Men meldt uit Zevenbergen, dd. 27 October; Ver neemt men tegenwoordig van buitengewoon hooge prijzen, welke voor rundvee betaald worden, zoo dient daarvan als een voorbeeld vermeld te worden, dat "dezer dagen door den heer baron van der Borch, genaamd van Rouwenoort, rent meester der domeingoederen van Z. K. II. prins Frederik dei-Nederlanden alhier, twee stuks melkkoeien zijnverkocht voor den prijs van f950. Op de onlangs te 's Hage gehouden tentoonstelling van vee enz., behaalde dit koppel den eersten prijs voor melk-' koeien. Onze zuidelijke broeders, die zich overal, waar het de bevordering der taalstudie betrefttamelijk luid laten vernemen, en soms niet zonder aanmatiging ons lesjes komen geven over den szoaveren noitsproak van d'n nol- landschen toal gaan in hun streven tot verbreiding van onze moederspraak wellicht met wat al te groote voortva rendheid te werk, Men behoeft niet lang in België te rei zen 0111 zich aan de schromelykste mishandeling van het Nedorduitseli te ergeren. Op een spijskaart, in het station te Namen, leest men 0. n. Kool braad (beafsteak); vlnesclisop (bouillon); waavm. rundbraad; waarm gebraad lendenstuk; portie waarm kieken; een taas kolfy met geboterd broodje enz." Zoo dit de vruchten zijn der Hollandsche taalbeweging op Belgischen bodem, zouden wy de y veraars niet drin gend genoeg tot gematigdheid kunnen aansporen. Taal- verbreidiug is goed, maar taal verknoeiing niet. Vergetel heid stellen wij boven mishandeling. (Tijd.) Te Londen is een melkboer lot zes maanden gevan-^ genisstraf veroordeeld wegens het vervalschen van', zijn 1?: xW 1 .ii COURANT. r ai 'r> A t 'lp. 'A*:

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1