I 1 'i Woensdag 6 November. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A®. 18%. M 2995. j^E^UaDSGHT"SER1SHTEC BWEïüLAiDSGHE BERICHTE». vi sf| if ABONNEMENT: Abonnementsprijspor Drie Mawtlenf 1 85. Franco per Posldoor lict geliecle Hijk2 50. Een teeken van snellen vooruitgang op het gebied van nijverheid leveit Rusland. In 1852 voeren er op de Russi sche rivieren slechts 83 sioombootcn'met '7229 paarden krachten, en iu 1869, G23 stoombooten met 4-5,131 paar denkrachten. De bevolking van Rusland bedroeg in 1870 bijna 82,000.000 menscheu. De Engelsche minister van buitenlaudsche zaken, lord Granville, heeft een deputatie uit de kamer van koop handel te Manchester, welke hij den 23 dezer ten ge- hoore ontving, doen weten, dat, aangezien de heer Thiers zoo talrijke concession heeft gedaan, het iu het belang van den handel wenschelijk is, om het nieuwe handelstractaai met Frankrijk thans te sluiten. Het tarief, bij hettractaat van 1800 vastgesteld, zou onveranderd blijven; doch op wegende rechten zou daaraan toegevoegd worden. De scheepvaartwet van 1866 vervalt. Engeland zal wijnen, stee kolen en alle andere nit- en invoerartikelen van en naar Fiankrijk, naar goeddunken, kunnen belasten; het zal elk recht kunnen veihoogen; mits het zes maanden vooraf van zijn voornemen kennis geeft en daarop de goed keuring der andere pai tij heeft verkregen. Het nieuwe trac- taat zal tot 1 Januari '1877 in werking blijven. Dezer dagen heeft te Liverpool een tachtigjarige dame bij uiterste wilsbeschikking aan het stedelij k museum aldaar een aantal hoogstinteressante en kostbare miniatuur portretten vermaakt. Onder die collectie komen onder scheiden portretten voor van leden der familie Bonaparte, welke op de volgende wijze iu het bezit der oude dame zijn gekomen. Toen Louis Napoleon Sr. nog niet dacht aan coups cVétat en nog eenvoudig evenals nu weer Na poleon heette, bevond hij zich af en toe wel eens in geld verlegenheid en daar hij toenmaals nog geen leeningen kon sluiten nam hij dan altijd zijn toevlucht tot het ver- koopen van 't een of ander. En de dame was een bereid willige koopster. Toen Napoleon later over civiele lijsten als anderszins vrije beschikking had, trachtte lnj wel zijne voorvaders en bloedverwanten, alsmede de maarschalken van het eerste keizerrijk terug te koopen, doch te vergeefs de oude dame wilde daarvan niet hooren, de gemeenteraad van Liverpool wil 't nu waarschijnlijk nog veel minder, en voor geweld behoeft men voorloopigniet te vreezen. De Kólln. Zeit. bevat onder den titel van: Iferrcn- Irnis und Kreisordnung, een hoofdartikel, waarin aan de jonkerpartij in het heerenhuis, op een tamelijk gevoelige wijze, de les wordt opgelezen wegens hare baatzuchtige houding bij de jongste discussie over het wetsontwerp op de districtsregeling. sGemelde partij, zegt het orgaan ten slotte, houdt haar wil voor den alleen geldenden in het land. Zij verlangt de onvoorwaardelijke onderwerping van het volk vooral van de burgerschap aan hare heerschappij. Zij beleedigt deze laatste, spot met de regeering en rede neert de kroon weg. Hoog tijd is het derhalve, dat de staatsregeering do vraag betreffende het invoeren eener hervorming vau het heerenhuis in rijp overleg neme." Omtrent de bijeenkomst van den landdagen de be noeming van uieuwe leden voor het heerenhuis verneemt men thans nader, dat koning Wilhelm dat lichaam iu een gemeenschappelijke zitting der beide huizen den 12 dezer in persoon zal openen, en dat het benoemen van een vol doend aantal nieuwe pahs zaï plaats hebben, zoodra het wetsontwerp op de districtsregeling,, na andermaal door het huis der afgevaardigden aangenomen te zijn, bij het heerenhuis is ingediend. DewoningennoodinonderscheidenstedenvanDuitsch- land en Oostenrijk gaat met verontrustende verschijnselen bij vele huislieeren gepaard. Een van deze, die te Ziskov den scepter over zijne huurders zwaait, is op 't punt krank zinnig van overmoed te worden, tlij heeft dezer dagen de volgende ukase uitgevaardigdGecne familie zal een mijner woningen mogen huren tenzij ze kinderloos zij en zich ver- binde iwch hondennoch katten noch zangvogels te houden. Ook moet zij vooraf de verklaring afleggen dat liet hoofd van het gezin tot »de nationale partij" behooit. Te Dresden worden groote toebereidselen gemaakt om de gouden bruiloft vau't vorstelijk echtpaar9 No vember a. s. met meer dan gewonen luister te vieren, 't Is zeker niet onbelangrijk te weten dat de feest-cantate, die bij deze gelegenheid zal worden voorgedragen, dezelfde is welke Carl Maria von Weber voor vijftig jaar ter gele genheid van het huwelijk van 't Saksisch vorstenpaar heelt gecomponeerd. De bruid "en bruidegom zijn ouder gewor den, maar de muziek is jong gebleven en onbegrijpelijk is het inderdaad dat een werk, zoo jeugdig en zoo frisch, nog altijd als manuscript in de lade sluimert, 't "Was te wensclicn dat hot bij deze gelegenheid door den druk tot ge- „meenschappclijk eigendom werd gemaakt van alle vrienden der muziek. Het instellen van een vice-presidentschap der re publiek is een der veelbesproken quaestien in den laatsten tijd, waarbij die combinatie werd vooropgesteld en alge meen go'edgekeurd, dat de heer Grévy met die waardigheid zou worden bekleed. Het sehjjnt evenwel dat deze bezwaar (Brieven Franco.]) heeft omdat hij, president der nationale vergadering, dat is de directe vertegenwoordiger der nationale souveieini- teit, alsdan ineen oudergeschikte positie zou komen tegen over het hoofd van het uilvoen'nd gezag, die slechts als een eenvoudig gedelegeerde wordt beschouwd van de ge kozenen door het algemeen stemrecht. liet is evenwel waarschijnlijk dat men de moeilijkheid zal te boven komen, door het vice-pi esidentschap te laten varen en den president der kamer een atti ibuut meer, dat van intëi imair president der republiek bij vacature, op te dragen. Ten einde de schulden te kunnen afdoen, welke als nog tot een bedrag van ruim 7 miilioen fis. bestondeu ten laste der civiele lijst \au Napoleon III, en het voorschot vau 3 miilioen terug te ontvangen, dat dc keizer zich iu Juli 1870 bij zijn vertrek naar het leger op rekening van zijn inkomen had doen uitbelalen, heeft de regeei ing beslag gelegd zoowel op het mobilair in de keizerlijke paleizen, dat eigendom des keizeis was, als op de particuliere goederen van Napoleon III, De plaats gehad hebbende vei koopingeu van roerende goederen hebben reeds een aanzienlijk gedeelte der schul den doen verdwijnen, tei wijl de verkoop van eenige in be slag genomen vaste goederen vermoedelijk ruimschoots de middelen zal leveren om alle schulden geheel af te doen en de schatkist volledig schadeloos te stellen. Een der in be slag genomen vaste goederen, de model-bouwhoeve des keizers te la Motte-Benvrou, zal door don staat iu bezit ge houden en tot een landbouw-kolonie ingericht worden, op denzolfden voot als soortgelijke kolonio te Mettray. Niet minder dan 111,357 cmen staan dit jaar op de lijsten van liet burgeilijk armbestuur te Parijs. Deze per sonen belmoren tot 42,098 verschillende gezinnen, die allen onderstand thuis ontvangen. Ouder dit getal zijn niet begrepen do zieken die in dc hospitalen verpleegd wor den, de ouden lieden iu gestichten en de schamele armen. Over het geheel genomen kan men re keuen dat een twaalfde deel der bevolking van Parijs door het armbestuur onder houden of ondersteund wordt. - Het regeeringsorgaan, dat eerst liet voorgevallene te Fère iu een noot had gelogenstraft, bevat thans, naai' aanleiding van het steeds in omloop blijven der geruchten over dat incident, het protest der officieren zelf tegen het verhaal, zooals dit ook in het Belgische blad Indépendance is opgenomen. Zij komen ten sterkste op tegen de lasterlijke beweringen en aantijgingen, in bewust ai tikel vervat. Het protest di aagt de onderteekening van al de officieren, wier namen in de dagbladen vermeld werden als hij het incident betrokken. Gelijk is gemeld, werd op een nauwkeurige enquête aan gedrongen in de zaak van la Fère, juist omdat de bladen het beweerde bicven volhouden. Men verzekert thans dat de minister vanoorlog, oordeelende dat het reeds plaats gehad hebbend onderzoek voldoende is, het voornemen zou hebben te kennen gegeven om zijn ontslag in te dienen, zoo een tweede enquête'werd bevolen. Kanaal tusschen de Oost- en Zwarte Zee. Dc Oostenrijksche Rijksraad beeft in zijn laatste zitting concessie verleend voor den aanleg van ecu Kanaal tus schen de Oder en den Donau. Iliei door zouden de vracht prijzen tusschen Weeneu en Sileziê 40 pCt. minder zijn dan bij het tegenwoordig minimum spoorwegtarief. Het ver schil in niveau tusscheii Weeneu eu Silczié bedraagt 40 M. en den hoogsten bergrug, dien het Kanaalloot doorsnijden, is 130 M. boven den Donau bij Wecncntusschen do 40 ii 50 sluizen, waarin schepen van 500 ton kunnen schutten, zouden benoodigd zijn. Op Oostenrijksch grondgebied zal de lengte 3G fi 37 Duitsche mijlen, d. i. 200kilometers zijn. De berichten uit Italië nopens de overstroomingeu blijven steeds bedroevend, Ondei scheiden gemeenten iu de omstreken van Reggio gelijken op ontzaglijke meeren. De toppen dor huizen en boomen zijn ter nauwernood zicht baar en het vee stei ft uit gebrek aan voedsel, of wel door het water medogesleurd. Vrijdag was de Pd weder twee centimeters per uur gerezen en werd do stad Panoro op den linkeroever ernstig bedreigd. Men berekent dat 60,000 personen zonder onderkomen zijn tengevolge dezer over stroomingen. SCHIEDAM, 5 November'1872. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan vau de volgende opgave der op 31 Oct. 1872 in dc onderstaande entrepóts aanwezige hoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam10,582,693 kilogr. Rotterdam9,678,294 j Schiedam356,867 Dordrecht 632,538 Middelburg1,255,155 j> Totaal 28,505,547 kilogr. Naar wij vernemen, hield de Nederlandsche com missie voor de Wcener tentoonstelling iu '1873 dezer dagen weder een vergadering. Behalve de afdeoling Schoone Kunsten en het aandeel van'Oost-Indiê, .waarvoor dc Nederlandsche Handelmaatschappij een eerbiedwekkende ABVEBIEHTIIlHl Prijs, van 1 lot 10 gewone regels fi 00; tedere regel moir f 010. Voor den werkenden stand cu voor weldadigheiddo helft van' den prijs. uitstalling voorbereidt, zijn nu 320 inschrijvers op de Ijjst, ,d| en nog ontbreken er, (lib door besluiteloosheid of zucht tot-, uitstellen geen bericht gaven, maar ten slotte ongetwijfeld J toch zullen medewerken. Als wij nagaan, dat het getal, inschrijvers in België"p.m. 500 bedraagt,"jzalNederland?^] geen kwaad figuur maken. "Waarschijnlijk zal eerlangeèo-,..PjKj aanschrijving aan de deelnemers worden gericht om hun te doen weten-, dat hun inschrijvingen aangenomen zijn, en dat do voorwerpen in Februari e. k. moeten gereed staan. Tijd en plaats van opzending zullen vermoedelijk eerst later worden opgegeven. (Ned. Ind.) Op de lijnen van de staatsspoorwegen zullen door de directie gedurende den winter voor de verwarming van de velschillende wagens, in plaats van door heet water ver warmde stoven, ïjzcien toestellen gebruikt worden, die men door middel van geperste turven zal verhitten. Deze turven, die gemiddeld een lOtal uren wai mte geven, voldoen beter aau deeischen. Door het verspreiden vaneen meer gelijk matige warmte zal het reizend publiek in den winter zeer gebaat worden. Volgens de schoolberichten in de Nicruwe Bijdragen van October 1872 bedraagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager- 20 en voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 2. Vacante hulponderwijzersbetrek kingen 88 en die van hoofdonderwijzeres 4. Door het bestuur der vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels is in Juli van dit jaar een request gezonden aan den minister van financiën, het ver zoek houdende om bij de verzending van boekwerken per post een factuur te mogen voegen, waarop niets anders voorkomt dan de naam des geadressucr Jen, de titel van het verzonden boekwerk eu de prijs. Thans is hierop bij koninkl. besluit van 19 October-gun- stig beschikt en aan de vroeger gegeven voorschriften van 30 Nov. 1870 de volgende uitbreiding gegeven. f' »In de te gelijkertijd met boek-, plaat- en muziekwerken, tijd- en vlugschriften verzonden en daarop betrekkelijke ,-j facturen is de schriftelijke by voeging geoorloofd van den naam van den geadresseerde en van de titels en de prijzen dier werken en geschriften." Vorder is bij hetzelfde kon. besluit bepaald sin circulaires is de schriftelijke of langs den mechani- schen weg gedane bijvoeging van het tijdstip, waaropeen handelsreiziger zich hij den geadresseerde zal vervoegen, toegelaten." Naar men verneemt, heeft de kerkeraad der Herv. gemeente te Delfshaveu dezer dagen van het klassikaal bestuur een aanschrijving ontvangen, dat in zake de plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor het kiescollege van die gemeente er geen overstemming noodig is, maar dat de kerkeraad alsnog een vooraf aangekondigde zitting zal behooren te houden, waarin zij, die vermeenen kiesge rechtigd te zijn, zich zullen kunnen aanmelden en dat dan ook aan die kiezers nog gelegenheid dient gegeven te wor den om ook hunne ingevulde stembiljetten in de nog steeds gesloten stembus te komen brengen, waarna die geopend zoude kunnen worden. Voor eenige dagen heeft de boekhouder by de 's Gra- venhaagsche vleeschhouwerij die stad verlaten, een tekort van ruim f7000 in de kas achterlatende. De justitie, van de zaak onderricht, heeft naar Engeland getelegrafeerd, waarvan het gevolg was, dat de boekhouder te Harwich is aangehouden, toen nog in het bezit zijnde van f6990, welke hem ontnomen zijn en naar 's Hage zullen -worden opgezonden, zoodat er slechts een gering tekort bestaat. De heer E. P. Smid, landbouwer aan het Oosterdiep Veeudam, had het ongeluk, terwijl hij bezig was een losge- raakteu stier een kram op den neus te zetten, te dicht bij de horens van het dier te komen dat eensklaps door een forsche wending met den kop den heer S. met een der. horens op geweldige wijze aan den linker slaap trof. Of schoon liij nog de kracht had op een stoel te gaan zitten en wat water te driuken, bleek hij toch doodelijktezijn getrof fen, aangezien hij weinige oogenblikken daarna ineenzakte en dadelijk een lijk was. De overledene werd algemeen geacht. Uit Schoonoord wordt gemeld: De tegenwoordige duurte der steenkolen heeft natuurlijk ook eenigen invloed op de prijzen de turfsoorten. Toch kost de lange turf per - dagwerk gemiddeld maar vier of vijf gulden meer dan verleden jaar om dezen tijd. De beste blauwe soorten komen thans op vijftig, de zwarte soorten op nagenoeg acht en dei tig en de scherpe turf op ongeveer zes en twintig gulden. Ook de sponturf, die hier jaarlijks meer gemaakt wordt, is weinig liooger dan gewoonlijk. Hn- tusschen gaat de turfafvoor niet zoo bijzonder vlug, als wel verwacht werd. De voorraad is anders groot genoeg, en wat een voornaam punt mag heeten, de turf is dezen *- zomer over 't algemeen goed droog geworden. Voor ongeveer 14 dagen ging een photograaf te Ber-' lijn de weddingschap aan, dat hij iemand zoo goed gelijkend zou photografeeren, dat zijn hond hem op het portret her-v' kennen zou. De weddingschap werd gewonnen en de eige-it; naar van den hond heeft aan de gestelde voorwaarden vol- COURANT. a- "j.

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1