r* pij dag 15 November. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. M'3002 POLITIE. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUI TER! LA N OS GHËBERÏC H T E 3? COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het gehcelo Rijki 2 50. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIBN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f\,00; iedere regel meer (OIO. Voor den werkenden stand en voor ueidadigheid, do helft van den prijs. CrEJVOWDFlV: Eene Fortcmonnalewaarin eenige centen, en een Doosje, waarop het volgende adres: sDen heer F. van Schie, Coolsingel, wijk 2, no. 194J, Botterdam, per boodschaplooper G. Franco." Daarop regthebbenden kunnen zich ter terugbekoming vervoegen aan het Bureau van Politic. Schiedam, 13 November 1872. Do ^.Commissaris van'Politie, C. KOK. Luidens de Nordd. Mig. Zeit. zijn de vroegere mede- deelingën van enkele dagbladen, dat namelijk het wetsont werp betreffende de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk in Pruisen reeds door het ministei ie in overweging genomen werd en dat koning Willem aan dat ontwerp 1 teeds zijn goedkeuring gegeven had, beiden onwaar. Eerst wanneer de tegenwoordige parlementaire crisis uit den weggeruimd en het wetsontwerp op de Kreisordnung door de beide huizen Van den landdag aangenomen zal zijn, zal eerstgenoemde aangelegenheid bij den ministerraad in be handeling komen. Zooals reeds is gemeld, wil de regeering de belasting op het zout geheel opheffen en als equivalent daarvoor hoofdzakelijk de belasting op de tabak verhoogen. Daar mede in veiband liggen nu drie voorstellen, t. w. een van Pruisen, een ander van Saksen en een derde uit Bremen, ter overweging aan den bondsraad voor. Het voorstel van Pruisen, dat het meest de aandacht trekt, komt daarop neder, om de belasting op inlandsche en het inkomend recht op vreemde tabak met 10 thlr. per centenaar te verhoogen. Ruim 200 gedelegeerden van de Duitsche partij van vooruitgang in Hessen hebben te Frankfort een bijeenkomst gehouden, waarin zij een soort-van lriesprogramira opge steld en aan hunne medeburgers gericht hebben. Daarin roepen zij dezen ten strijde op tegen de vijandige pogingen der ultramontanen. de grootste tegenstrevers der Duitsche eenheid, en spreken hunne tévredenheid uit over de dooi de vertegenwoordigingaangenornennieuwe kieswet. V erder verklaren zij voor het groothertogdom te verlangen de toe gezegde vrijheid, bevordering van het welzijn van den landbouw, herziening van het belastingstelsel, zelfstandig heid der gemeenten en districten, vereenvoudiging van het staatsbestuur, het tot stand komen eener kerk- en school wet, in overeenstemming met den geest des tijds, enz. De Fransche staatsraad heeft een vrij belangrijke beslissing genomen. Hij heeft namelijk uitgemaakt, dat het, decreet van het gouvernement der nationale ver dediging, waarbij art. 75 der constitutie van het jaar VIII, bepalende dat de machtiging .van den raad noodig is om een ambtenaar door een particulier te kunnen doen ver volgen, is afgeschaft, ook van toepassing is op feiten die vóór de afkondiging van dat decreet hebben plaats gehad. De raad heeft deze quaestie uitgemaakt naar aanleiding van een eisch om schadevergoeding, door een der slacht offers van den staatsgreep van 2 December tegen een der medeplichtigen daaraan ingesteld. Aan het Journal des Pèbats wordt uit Rome ge schreven, dat de Italiaansche regeering tot een belangrijke ontdekking is gekomen. De Heilige Stoel heeft namelijk de voorwaarden der capitulatie, die in 1870, bij de ver meestering van Rome," met den genet aal Cadorna is ge sloten, slechts ten deele vervuld. Volgens die voorwaarden moest het pauselijk leger alle wapens overgeven. De wapens nu, die de manschappen droegen, zoomede die aan wezig waren in het fort St. Angelo en in het tuighuis, wer den aan de Italianen overgeleverd. Maar op het aticaan was nog een bijzonder arsenaal, en vermits de daar voor- - handen wapens buiten bereik van het onderzoek der Italiaaische troepen waren, zoo bleven die waar ze waren. En men denke niet, dat het materieel te dier plaatse van luttele beteekenis is. Er is genoeg om een aanzienlijk pauselijk leger van wapens te voorzien. Er zyn namelijk 18 stukken geschut met de noodige ammunitie; voorts 50,000 geweren van verschillend model20,000 sabels en 400 revolvers. ïot dekking der kosten voor het oprichten van het kolossale gebouw der te houden internationale tentoonstel ling te Weenen in 1873 zijn, van af 1 Juni 1871 tót 30 Sept. 11., door de Oostenrijksche schatkist 5 millioen 11. en door enkele particulieren 87,274 fl, 59 kr. verstrekt. Daaren tegen is gedurende dat zelfde tijdsverloop voor bouwkosten enz. een som van 4,452,14111. 71 kr. betaald, zoodat er nog een batig slot wan 635,13211.88 kr. in kas blijft. Volgens nadere telegrafische berichten uit Boston is de brand Zaterdagavond, ten half acht uitgebarsten in een groot gebouw' van graniet, gelegen op den hoek van de Summer- en Kingstone stralen, flij ontstond Jn een machinekamer beneden in het gebouw en in korten tijd sloeg'dè vlam door alle verdiepingen heen uit het dak. Op lietibrand-alarm' konden de spuiten niet spoedig genoeg aanrukken, daar de meeste paarden aan de bekende ziekte leden. Dit wordt als hoofdoorzaak der groote ramp aange geven. Hetzelfde ongerief was oorzaak, dat zoo weiuig kostbaio goederen zijn gered. De brand breidde zich niet zoo snel uit of tal van pakhuizen hadden kunnen ontruimd worden, indien er middelen-van vervoer voorhanden waren geweest. In den aanvangfdiet zich de brand niet zoo ver ontrustend aanzien. Er was bijna geen wind, maar nog vóór de spuiten de gelegenheid hadden met kracht te wer ken, stak de wind op en verhief zich tot een storm uit het westen en noordwesten De gebouwen waren meestal van graniet, 't welk slecht tegen vuur bestand bleek. De brand bare stoffen vatten door 't splijten der muren vlam en nu breidde het vuur zich langs Summerstreet uit en ten vier ure des morgens lagen 22 blokken gebouwen tegen den grond, terwijl het vuur zich uitbreidde langs Summerstieet ten zuidwesten, langs Bigbroadstreet ten zuidoosten, langs Pearlstrect ten noordoosten, langs Milkstrcet ten noorden en langs "Washiugtonstreet ten noordwesten, alle stiamn waar do handel zijne producten opstapelde, waardoor de schade die geleden is zoo groot werd. De politie was niet bij machte de orde te handhaven en de militaire macht moest ttisschen beide komen, omdat er plundering op groote schaal plaats had. Niet minder dan 200 dier ellendelingen, waaronder vele vrouwen, werden te midden van de confusie in hechtenis genomen. Het aantal menschenlevens dat verloren ging is zeer aanzienlijken zelfs bij benadering nog niet vast te stellen. De bank en andere inrichtingen in Statestreet liepen groot gevaar en al de geldswaarden werden uit die gebouwen verwijderd. Men heeft den voortgang van den brand gestuit door het laten springen van huizen. SCHIEDAM, -14 November 1872. De periodieke verkiezing van vijf leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier zal plaats hebben op Dinsdag den 26 November' a.s., ten raadhuize, van des voormiddags ten elf ure tot des namiddags ten half twee urena welk laatstgemeld uur onmiddellijk lot de opening der biljetten zal worden overgegaan. De namen der aftredende leden zijn, de heeren: J. J. G. Nolet, J. T. Beukers, J. Meijer Pz., T. H. B. Snijders en A. M. F. van Deventer. Door den minister van binnenlandsche zaken is be paald, dat, indien dringende noodzakelijkheid bestaat om wegens longziekte verdacht, niet ingeent, vee op te stallen en de inenting niet dadelijk kan geschieden wegens gebrek aan entstof, door den burgemeester vergunning kan wor den verleend tot vervoer, mits de eigenaar zich schriftelijk bereid verklaart de inenting zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Op het nakomen dier belofte moet streng worden gelet. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij be schikking van den 9 dezer bepaald, dat, wanneer een stuk rundvee wegens longziekte is afgemaakt of daaraan gestor ven, na vei loop van acht dagen al het overige rundvee, dat zich tengevolge van dat ziektegeval, in verdachten toestand bevindt, onverwijld door de zorg van den burgemeester na onteigening zal worden afgemaakt, tenzij de eigenaar, houder of hoeder van dat verdachte vee een verklaring overlegge van een geèxamineerden veearts, dat het is in geënt, Aan den Engelschen Times wordt uit Amsterdam bericht, dat, de Nederl. bank besloten heeft den aankoop van zilver te schorsen. Het telegram bericht tevens, dat men in, Nederland den gouden standaard weer zou invoe ren. Natuurlijk is deze mededeeling als zoodanig onjuist. Want op dit oogenblik is van zulk een maatregel hier geen sprake. Een andere vraag is 't echter, of de invoering van den dubbelen standaard niet alleen in de Latijnsche munt unie, maar ook in het Duitsche rijk ons niet zoovele moeilijkheden zal berokkenen, vooral door de depreciatie van ons zilvergeld, dat ook wij genoodzaakt zullen worden tot de invoering van den dubbelen standaard over te gaan. Reeds hebben onze eeistc specialiteiten op het gebied van 't muntwezen, de heeren W. C. Mees, president der Ned. bank, dr. A. Vrolik en prol. "Vissering, de waarschijnlijk heid van zulk een gang van zaken aangetoond. Onlangs is er een staatscommissie benoemd, om over dat vraagstuk verslag uit te brengen. Voor eeuige dagen deed te Hoog-Blokland een oude moeder hare dochter een eind weegs uitgeleide. Beide trokken een wagentje voort, waarin een kind rustig lag te slapen. Druk pratende liepen zij zoo naast elkander, tot eindelijk de oude vrouw uitriep: Mijn God, Jausl waar is het kind? Men verbeelde zich den schrik der moeder, toen ook doze het wagentje ledig zag, IJ lings terugkeerende vond zij echter haar lieveling op eenigen afstand aau den kant van de vliet liggen. Het kind onbewust van het groot gevaar, waarin het verkeeul had, lachte zijne moeder vrien delijk tegen en deed haar spoedig den uitgestauen angst vergeten. Het prov. gerechtshof in Overijsel zal a.s. Zaterdag, des morgens ten elf ure, behandelen het appèl van den heer dr. J. van Vloten, te Bloemendaal, tegen hot vonnis der echtbank te Deventer van 10 September 1872, waarbij hij wegens laster is veroordeeld tot 15 dagen eenzame op sluiting, f 300 boete enz. Één getuige, de predikant B. C. J. Mosselmans,, te Groningen, zalhvorden gehoord, terwijl de heer mr. W. S. M. S. Modderman, advocaat bij liet hof te Groningen, voor de beleedigde partij zal op treden. De heer mr. W. J. Knottenbelt, advocaat bij de rechtbank te Rotterdam, zal den beklaagde-in zijn ver dediging bijstaan. - Te Zutfen is onlangs een vergadering gehouden van commissarissen van en aandeelhouders in den ontwor pen Ned.Westfualschen spoorweg (ZutphenWinters wijkGelsenlcr en). Zooals bejeend is, heeft de Neder- landsche regeermg de concessie binnenslands verleend, maar weigert het Pruisisch gouvernement op zijn gebied aan niot-üuitsehers vergunning tot den bouw te geven, en is dientengevolge de concessie voor hot gedeelte grenzen- Gelsenkirohen, in overeenstemming met liet Ned. Bestuur, aangevi aagd door de gunstig bekende Bergisch-Markische spoorwegmaatschappij. Tengevolge van een en ander moesten de statuten van den Ned.-Westf. spoorweg in spe in dien zin gewijzigd worden, dat het bouwplan der maat schappij zich alleen zal bepalen tot de richting Zutfen Winterswijkgrenzen. Het bespieken dezer wijziging maakte het onderwerp uit van die vergadering. Zij werd goedgekeui d met 354- tegen 14 stemmen. Op verlangen van enkele Duitsche aandeelhouders, vertegenwoordigende een aantal stemmen, werd aangenomen de bepaling dat de Duitsche maatschappij zal gehouden zijn de richting langs de gemeente Borken te nemen. De concessionarissen, de heeren Snellen en Willink, deelden mede dat het verleenen dér concessie in Pruisen aan de Bergisch-Mlu kische spoor- wegmaatschappij zoo goed als verzekerd is. Als een voorbeeld van verregaande brutaliteit kan dienen, dat op den jongsten marktdag te Deventer iemand het paard .van een in Diepenveen woonachtigen boer, op een stal, waar nog vele andere paarden stonden, den staart afgesneden heeft en wel zóó hoog, dat het dier langen tijd ijselijk gebloed heeft. De politie is druk in de wear om den dader te ontdekken. Zaterdag a. s., zal een echtpaar, in de gemeente Ren-5* kum, den dag herdenken, waarop voor 62 jaar hun huwe lijk gesloten werd. De man telt 87 en zijn gade 84 jaar. Beiden zijn nog in de volle kracht des levens. Men leest in den (Katholieken) Gelderlander: »Gelijk de tirannieke.»watergeuzen"inNederland deden, doen de hedendaagsche kerkvervolgers in Duitschlandzij trachten het Katholiek schoolonderwijs te verdringen en zoo het Bismarcksche ideaal .van óén Duischland, dén keizer, één nationalen staatsgodsdienst, te verwezenlijken, maar zij zullen niet slagen. »En waarom zullen zij niet slagen? Omdat de wakkere Katholieken het groote onheil, dat hen getroffen heeft, of treffen zal, door buitengewone mid delen grootendeels zullen overwinnen, gelijk de Katho lieken in Nederland het grootendeels overwonnen hebben. Toen hier te lande het lager onderwijs bijna geheel in Protestantsche handen was, waren geestelijken, ouders, ja, zelfs leerlingen van 10 tot 12 jaren, zeer op hun hoede tegen alles, wat er op school zoo al geleerd werd en in schoolboeken te lezen stond. Alle Katholieken, tot zelfs de schoolkinderen, waren vervuld met het grootste wan trouwen jegens de school en de onderwijzers, en geestelijken en ouders waren onophoudelijk in de weer, jongens en meisjes te waarschuwen. Tengevolge hiervan waren de Katholieke schoolkinderen bijzonder goed toegerust tegen de onwaarheden en valsche voorstellingen der openbare school, en meermalen gebeurde het dat knapen stoutgenoeg waren den meester te zeggen, dat zij, wat hij verteld had, maar half of in het geheel niet geloofden, dat de vader-' landsche geschiedenis van logens en lasteringen wemelde. "Wij herinneren ons zeer goed uit onze kinderjaren de tooneelen, welke er meermalen op school plaats hadden, hoe wij, Katholieke jongens, in 't minst niet vervaard waren, en ons ïgeen knollen voor citroenen in dehandlieten stoppen." »De waakzaamheid van geestelijken, ouders en kinderen zal in Duitschland evenzeer de berekeningen van de vijan den der Katholieke kerk doen falen; de vijanden zullen dóór evenmin slagen in hun boos opzet als z\j, geholpen door een bijna driehonderdjarige verdrukkinginNederland, geslaagd zijn. De waakzaamheid der Katholieken zal de grootheid van het onheil voor een gewichtig deel overwinnen, en even als in Nederland, zullen Duitschlands Katholieken over winnaars blijven 1" In den nacht van 4 of 5 dezer is een vreemdsoortige diefstal gepleegd op de stoomboot Stad Weesp, varende van Amsterdam op Weesp en Naarden. Terwijl de boot in den Binueu-Amstel te Amsterdam lag is men erin geslaagd, hoewel er drie personen in de boot sliepen, in de machine kamer te komen, én heeft men twee pluggen uit de kranen van de voedingstoestellen gehaald, benevens andere kranen -4-

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1