M 3003. Zaterdag ^6 November. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A". 1872. BUITEILAMOSCME BERICHTES. 280STE ST4ATSL0T ER IJ. STEDELIJK HIEUWS. C 011R AIT. ABOTTTTBMENTi Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het gelieole Rijk2 50. (Brieven Franco.) De inhoud der boodschap van den president der Fransche republiek is thans bekend. Allereerst wordt daarin gewezen op de rust die het land geniet, en op de omstandigheid dat het gouvernement er iwsteffd§""op"mns"eérb!ëcT ut te boezemen voor de nationale vergadering, Vervolgens wordt de financioele toestand besproken, waaruit de gunstige staat blijkt, waarin de Fransche bank verkeert. De president wees op den goeden afloop der onderhan delingen met Engeland over het handelstractaat. Frankrijks krediet is sedert twee jaren hersteld, een gevolg van de orde die in het land heerscht, die te handhaven is ieders plicht, en in een toespraak tot de republikeinen beveelt hij dit ten zeerste aan want, zegt hij, de orde is het wezenlijk belang der republikeinen. De republiek is door gebeurtenissen ontstaan, en het zou daarom dwaas zijn over haar oorsprong te redetwisten, zij bestaat, dat is genoeg, nu moet men haar de wenschelijke en noodige kenmerken geven. Iets anders te willen, zou niets anders zijn dan een nieuwe revolutie te willen, de vreeselijkste van alle. Een parlementaire commissie heeft de republiek een con servatieve republiek genoemd, dat is juist haai- verdienste. Dit zal ze wezen, of in het geheel niet bestaan. Daarbij moet de republiek het gouvernement van allen zijn, niet van een partij, noch van zekere klasse. Het buitenland houdt de oogen op Frankrijk gevestigd, daarin licht wel eenige onrust, toch is het de erkenning van 's lands invloed op., het lot der volken. Frankrijk is niet geïsoleerd in de rij der staten. Is Frankrijk goed geordend, dan is het voor allen gewenscht, is het bovendien sterk, dan wordt zijn gunst gezocht door allen die een juist evenwicht tusschen alle mogendheden willen. Is bet land vreedzaam onder de republiek, dan zal het niemand van zich verwij deren, is het echter woelig, dan zal het, onder welken regeeringsvorm dan ook, ieder van zich afstooton, sliet oogenblik is beslissend," zegt hij. »Allen vragen met ongeduld door weikeu vorm gij aan de republiek die conservatieve kracht zult geven, en wanneer de dag daartoe zal komen. sDit staat aan u, gij hebt het mandaat ontvangen, om het land te redden, door het vrede, orde en een regelmatig gouvernement te geven. Aan u staat het, het uur te bepalen, wanneer gij dit werk ondernemen zult. sis er een Commissie benoemd om dit groote werk tot stand te brengen, dan zullen wij, ofschoon wij in gee- nendeele het werk IJ uit de handen willen nemen, onze meening rondborstig en vastberaden Zeggen. sNu is de beslissende zitting geopend. Wij zullen niet in gebreke blijven U onze medewerking te verleenen, als gij het zoo gewichtige werk onder handen neemt. God ze- gene dat werk ea doe het volledig en duurzaam zijn." De linkerzijde juichte de boodschap toe, de rechterzijde zweeg. De uiterste rechterzijde heeft tegen den inhoud gepro testeerd. De rechterzijde juichte een voorstel van den heer de Kerdrel toe, strekkende tot het benoemen van een com missie om de boodschap te onderzoeken; Thiers stemt hier in toe, met de opmerking dat hij de gevoelens van de meer derheid in de kamer en het land uitdrukte, als hij ver klaarde zich steeds aan de contróle der meerderheid te willen onderwerpen. De heer de Kerdrel wijzigde op raad van den voorzitter in zooverre zijn voorstel, dat een com missie zou worden benoemd om te overwegen, of een adres van antwoord op de boodschap zou volgen. De voorzitter bracht de urgentie van dit voorstel in stemming. Bij de eerste stemming was de uitslag twijfelachtig, maar bij de tweede werd de urgentie aangenomen. Dezer dagen bevond zich een Engelschman, sir Thomas F., te Parijs, op weg naar Bordeaux, met het doel een allerzonderlingste expeditie te ondernemen. Hij begeeft zich namelijk naar de Stille Zuidzee, om aldaar het lijk z\jner vrouw te gaan opvisschen, die, aan boord overleden, met een 48 ponder aan de voeten, in de schoot der golven haar graf vond. Sir Thomas F. heeft te Bordeaux een drie master, leMoustiquo, gehuurd engeheel voor den tocht uit gerust. Eèn massa kolossale werktuigen is reeds ingeladen, met behulp waarvan hij hoopt te zullen slagen. De plaats, waar het lijk in zee zonk, is met juistheid te bepalen dewij 1 de kapitein vooraf hoogte nam. Het is evenwel meer dan zeker, dat hij, zoo al iets, dan alleen den 48 ponder, maar niets van het stoITelyk overschot van lady F. zal opvisschen. De Fransche markten zijn letterlijk overvoerd met levensmiddelen. In Normandlë en Bretagne koopt men voor één franc het dubbele van hetgeen men verleden jaar om dezen tijd daar voor had. Te Parijs is een gevoelige daling in den prijs van alle levensmiddelen ingetreden. Te Londen is een brochure verschenen over het congres der Internationale te 's Hage, waarin do partij van Blanqui verklaart dat zij met de vereeniglng gebroken heeft, en welke de redenen.zjjn, die haar hiertoe bewogen. liet schijnt dus met de eenheid onder de Internationale niet beter te worden. 1 De nationale landbouwvereeniging in Engeland telt reeds 300,000 leden. Zij hield dezer dagen haar tweede halfj aarlij ksclic vergadering Er werd verslag uitgebracht door de commissie, belast qm 500.000 boerenknechts naar Australië, Brazilië en Notfrii-Amerika te doen verhuizen, ten einde door gebrek aan handen den toestand der land- bouwknechts, die achterblijven, te verbeteren. Een bericht uit Munchen van 13 dezer meldt, als het resultaat van het gerechtelijk onderzoek, gisteren naai den toestand der Spitzedersche Dachauerbank ingesteld, dat de boeken uiterst gebrekkigyjehouden zijn, de grootste wanorde in de geheele leiding der zaken heerscht en het te kort dier bank ongetwijfeld zeer aanzienlijk zijn zal. Mejuffrouw Spitzeder is dientengevolge gearresteerd en gepasseerden nacht in de gevangenis alhier overgebracht. Allerwaarschijnlijkst zal het op een frauduleus bankroet uitloopen. De opgewondenheid onder het publick is zeer groot, doch do rust is nergens gestoord. SCHIEDAM, '15 November 1872. Gisteren deed het provinciaal gerechtshof in Zuid- holland uitspraak in de zaak van den Sehiedamsehen kantoorbediende A. R en den Brielschon scheeps-agent A. v. d. li., die Donderdag van de vorige week terecht ston den, beschuldigd van valsehheid iu drie geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan. liet hof heeft bij zijn arrest geoordeeld, dat het noch wettig, noch overtuigend was bewezen, dat de eerste beschuldigde A. R. do ge schriften valschelijk had vervaardigd en eveneens niet be wezen verklaard, dat de tweede beschuldigde A. v. d. li- die geschriften desbewust, om er gebruik van te maken, aan een derde heeft ter hand gesteld. Op grond dus, dat de schuld aan het hun ten laste gelegde niet was bewezen, sprak het hof beiden vrij en beval hunne onmiddellijke in vrijheidstelling, waaraan voldaan zijnde, beiden dadelijk in vrijheid werden gesteld. In een gehouden buitengewone algemecne vergade ring van aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, waarop 409 stemmen waren ver tegenwoordigd, is besloten om, ter voorziening in de be hoefte aan materieel, als een gevolg der vermeerdering van het trafiek op de geëxploiteerd? spoorwegen, ten laste der maatschappijxeen leening yan 7 millioen gulden nomi naal, verdeeld in twee gehji.? seriën, aan te gaan. De vast stelling o. a. van den rentevoet der leening, alsmede de voorwaarden en het tijdstip van uitgifte der eerste serie, is aan den directeur-generaal, in overleg met den raad van commissarissen, opgedragen. De uitgifte der tweede serie zal niet mogen geschieden zonder nadere machtiging der algemeene vergadering van aandeelhouders. De Twentsche Courant deelt mededat aan de schoenmakersknechts te Almelo hun verzoek om ver hooging van het loon niet 25pCt., door de bazen is toe gestaan. De bakker Hammerpacht, te Ilervvijnen, bevond zich te Gorinchem en kocht daar in een apotheek een kleine hoeveelheid muizentarwe en stak die in zijn zak, waarin zich eveneens eenige centen bevonden. In een winkel iets willende betalen, geraakte door de wrijving der tarjve met de koperen centen zijn zak oogeublikkelijk in brand. Alles stelde hij in hel werk om het vuur te dooven, doch daar dit niet wilde gelukken, sprong hij om zich te redden in de haven. Nadat hij echter spoedig uit het water gehaald was, vervoerde men hem per rijtuig naar zijn woning. Tot nog toe is hij aan de bekomen brandwonden, vooral aan de handen, teer lijdende. (Pr. H.-Brab. Ct.) Op het tweetal, waaruit een hooglecraar aan het Athenaeum te Amsterdam, in plaats van dr. J. P. N. Land, zal worden benoemd, komen voor de heeren H. Oort en F. J. van don Ham, doctoren in de godgeleerdheid, de eerste te Harlingen, de laatste te Utrecht. In navolging van do rijkslelegrafisten te Rotterdam, hebben 103 ambtenaren bij den rijkstelegraaf te Amster dam zich bij adres tot den minister van financiën gewend, even als eerstgemeideu met verzoek hun bezoldiging meer in overeenstemming met de verhoogde prijzen der levens behoeften te brengen. Een afschrift van 't request is aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. De heer J. Wijdoogen Jzn, te Amsterdam, heeft het plan gevormd om aldaar een spaarkas op te richten, uit sluitend iu hef belang der werklieden, evenals er te London bestaan. De wekelijksclie contributie van 2 of 4 Cent wordt volgens het plan aan het oiude des jaars gelijkelijk verdeeld onder de vrouwen der leden, die in den loop des jaais weduwen werden. Hebben bijvooibeeid 500 leden in eon jaar 1000 gulden snamgebracht, en zijn vier hunner gestorven, dan ontvangen" de vier weduwen ieder f250, want geen onkosten worden iu rekening gebracht. Het plan, verleden week in een afdeelingsvergadering der ADVEBTENTIENt Prijs: van 1 lot 10 gewone regels /"l 00; 'reilero regel meer /"0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Maatschappij voor den werlcenden stand besproken, vond algemecnon bijval, en zoo het bestuur dier maatschappij het goedkeurt, zal het reeds in't volgende jaar in werkin^ treden, In de Zaanl. Courant meldt de heer J. S. Duijvis het volgende: »IIet was langen tijd een doorn in't oog van elk wel denkend meusch, dat de Twentsche fabrikanten hunne arbeiders betaalden met Pruisisch gold een maatregel die aan die fabrikanten op't arbeidsloon een voordeeltje gaf van 3% tot 5%en dat geld werd, om de juiste uitdruk- king te gebruiken, aan den arbeider ontstolen. De Twent sche fabrikanten hadden allerlei argumenten om den eenvoudigen diets te maken, dat het den arbeider toch op 't zelfde neerkwam ofhij Pruisisch of Hollandsch geld ont- ving; al die argumenten losten zich op in de eenvoudige waarheid dat het voor den werkman 't zelfde was of hij f 1.74 of f 1.80 ontving. Thans echter betalen de lahrikanten iu Twenthe hunne arbeiders niet meer in Pruisisch geld. Zijn ze tot inkeer gekomen Hebben ze ingezien, dat 't beneden de eer van een fabrikant is, den werkman in zijn loon te beknibbelen? Zij zijn tot het be wustzijn gekomer., dat hun wijze van handelen veel had van roof, die alleen maar van werkelijkeu roofdaarin verschilde, dat die niet in 't bereik van do strafwet viel? Och neen! Als men zei, dat eenig lofielijk beginsel de drijfveer tot die verandering geweest was, dan zou men een onjuistheid zeggen, en men weet sedertis onjuistheid iets ergers dan logen. Neen, ze betalen dood eenvoudig jn Hollandsch geld, omdat 't betalen in Pruisisch geld geen voordeel meer geeft. Van eenig denkbeeld van zorg voor den werkman is geen sprake. Wat ziet men daarentegen nu in Duitschland? Duitschland wordt overstroomd met Hollandsche rijksdaal ders en guldeus, en Duitsclie fabrikanten betalen hun arbei ders met Hollandsch geld, omdat dit hun titans voordeel geeft. Dit is een gevolg van den abnormaleu toestand van den wisselkoers, in 't leven geroepen door de betaling van de Fransche milliarden. One in de oorzaken te verdiepen is onnoodigwij constateeren slechts dat het in zulke geval len bepaaldelijk de schuld is van fabrikanten, wanneer er onder hun werkvolk geen goede geest heerscht" Een voorbeeld vanambtenaars-nauwgêzetheidleverde korten tijd geleden, een hooggeplaatst Pruisisch beambte, onder wiens toezicht ook vrouwen van verschillenden leef tijd behooren. Een zijner onderhoorigen wendde zich mon deling tot den superieur met verzoek om eenige dagen verlof. sWeet gij niet, dat dergelijke verzoeken schriftelijk moeten worden ingediend?" »Neen,antwoordde zij, daarenboven ben ik nauwelijks in staat zulk een verzoek schrift op te stellen." vGa dan zitten en schrijf maar" voegde hij haar toe. De adressante nam plaats, schreef het geen de beambte haar dicteerde en overhandigde toen het verzoekschrift aan haar heer en meester. Deze las den brief met luider stemme voor, boog hoffelijk voor de dame en zeide: sHet doet mij leed, aan uw verzoek niet te kunnen voldoen." sMaar, mijnheer, waartoe dient dan al die omslag»Dat kan niet anders," luidde het antwoord, »de zaken moeten den gewonen loop hebben." liet spreekt vanzelf, dat bij de eerstvolgende uitbetaling, voor zegel van het verzoekschrift, 5 silbergr. van het salaris der dame werd afgehouden, want zoo sprak de wet. Prijzen en premien van f 100 en daarboven =1, Kï's'oT.f rm«I' "M -K.. 15MS BURGERLIJKE STAND. ©eliorcn: 13 November. Cornells, zoon van D. van Hook en J. Kool, Overschiescho Weg. Willem, zoon van S. J. Wijzenbroek en C. Ophoff, Munnikenluurt. 14. Alida Maria, dochter van H. de Haan en E. M. van der Sluijs, Bronsveld, Theodoras, zoon van A. van der Tuijn en C. Klein, Bange Achterweg. Overleden13 November. Lucas Aart de Witt, oud -1 jaar en 6 maanden, Qroenendaal. Geertruida Mikkers oud 78 jaren en 4 maanden, wed. van H. van Dijk, Hoog straat. Neeltje Deijl, oud 3 maanden, Hoogstraat. 14. Margantha Johanna Elisabeth Bextorman, oud 2 maan den, JBroersveld. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 15 November 1872. Kogge: per2100 kilo's Fransche f213 Ct., f215 6!w Picardie f216 Ct. - I «erstper 1950 kilo's Peraatt f220 Ct., f228 G,w. Moutwijn: f 10 per Vat Ct., •Jenever: Amstord. Proef, f20 t\ f 20/j per heet. Ct. zotulet fust en zonder belasting. Spoelingf2.00 per ketel. Bjj do Schiedamsche Spoeling-Vereeniging, f2.10 p. k."

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1