Maandag I IS November. M 3004. Verschijnt dagelijks;1 uitgezonderd Dinsdag. X1872. BU1TEWLAWDSCHE BERICHTEN. BMENLAiDSCHE BERICHTEN. INGEZONDEN. STEDELIJK NIEUWS.r f V COURANT. ABONNSUSNTs Abonnementsprijsper Drie Maanden f 1.8S. Franco per Post, door bet geheele Rijk2.50. (grieven Fraaco.) ADVBBTENTIENs Prijs: van i tot 10 gewone regels /"l.OO; ledcie regel meer /'0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. k. JlS Uit Christiania bericht men, dat de Noorsveegsche regeering het stoomschip Albert gehuurd heeft,"'om het op een expeditie naar Spitsbergen uit te zenden, en -wel ter op sporing van de proviandschepen der Zweedsche Noordpool expeditie, OnTcel Adam, en Gladan, alsmede van zes Noor- weegsche visschersvaartuigen, te zamen meteenberaanning van 100 koppen, die men vermoedt, dat door het ijs aldaar ingesloten zijn. Voor velen heeft de troonrede, waarmede de nieuwe zitting van den Pruisischen landdag is geopend, een zekere teleurstelling opgeleverd. vMen had zich namelijk gevleid dat, te oordeelen naar hetgeen de National-Zeit. en enkele andere dagbladen omtrent het verhandelde in den laatst, onder het voorzitterschap van koning Wilhelm, gehouden ministerraad, hebben medegedeeld, ook de troonrede met een enkel woord van een aanstaande hervorming van het heerenhuÏ3 zou gewag gemaakt hebben. Dit is echter het geval niet geweest. Thans verneemt men van een geloof-* -waardige zijde, dat die hervorming wel reeds door het mi nisterie in beginsel is aangenomen, maar de ten uitvoer legging daarvan nog een punt van beraadslaging uitmaakt. Die aangelegenheid zal alzoo eerst later in den landdag ter tafel gebracht worden. Uit Munchen bericht men, dat ook de man en de zoon van mejufvr. Dosch, directrice eener Daehauerbank gearresteerd zijn. Eet tekort dier bank, ofschoon zij nog maar twee maanden bestaan heeft, bedraagt reeds f276,000. De rechtbank te Munchen heeft aan de gezamenlijke banken dier hoofdstad gelast, om alle waarde in geld of pa pier, welke door de Dachauer bank van mejufvrouw Adèle Spitzeder bij haar mocht gedeponeerd zijn, niemand anders dan aan het gerecht ter hand te stellen. Omtrent bovenstaande lezen wij nog nader: Nadat mej. Pauline Dosch, directrice van een der aldaar bestaande woekerbauken, wegens frauduleuze handelingen in hech tenis was genomen, is in den nacht van 42 op 19 dezer ook Adèle Spitzeder gearresteerd en hare bank gesloten. Des namiddags was een gerechtelijke commissie bij haar ten huize verschenen. Nauwelijks was dit bekend, of het volk stroomde derwaarts en op het laatst werd de toeloop zoo groot, dat de politie er orde op moest stellen; vooral omdat er onder de menigte zeer velen waren, die zich luide be klaagden dat zij door Adèle Spitzeder waren bedrogen, uit welk algemeen gejammer een gevaarlijke opschudding scheen te zullen ontstaan. Weldra werd het tumult van dien aard, dat de militaire macht te hulp moest worden geroepen om de straat te ontruimen. Nadat de commissie vervolgens was vertrokken, werd het huis bezet en de bank gesloten. Niettegenstaande er letterlijk een sneeuwstorm heerschte, bleef de irenigte op de omliggende straten aan groeien, zoodat ook deze moesten ontruimd worden. Nadat eindelijk in den laten avond het volk was uiteengegaan, werd Adèle Spitzeder in hechtenis genomen en naar het huis vau verzekering overgebracht. Den volgenden dag is er rechtsingang tegen haar verleend. Er is sprake van eene memorie die dezer dagen door den Evangelischen kerkeraad bij de Pruisische regee ring kan ingediend zijn, en waarin ernstige bezwaren tegen haar vóomemen, om langs constitutioneelen weg het ver plicht burgerlijk huwelijk in Pruisen in te voeren, ge opperd worden. Men heeft den heer Galloni d' Istria, afgevaardigde van Corsica, gevraagd of het gerucht waar was, dat hij zijn ontslag ingediend had, ten einde prins Napoleon in staat te stellen zich in zijn plaats tot afgevaardigde ter nationale vergadering te laten benoemen; de heer d' Istria heeft hier op, in voor den prins niet zeer streeleade bewoordingen ontkennend geantwoord. Men verzekert dat don Carlos eenige dagen te Parijs is geweest, van waar hij weder naar de Spaansche grenzen vertrokken is; dit bezoek heeft ten doel gehad het ver zamelen van geld voor zijn benden, die nog altijd in Catalo- nië op de been zijn. Ook heeft don Carlos zich een soort van staf gevormd, ten einde een veldplan voor zijn troepen te ontwerpentot nog toe bepalen zich de krijgsverrichtingen van deze horden tot het plunderen van diligences of een zaam gelegen huizen, zooals zij nog zeer onlangs weer te Perpignan getoond hebben, waar zij drie diligences en te Monistrol, waar zij een posttrein aangehouden en bestolen hebben. Woensdag der vorige week stapte te Rijssel uit 'den van Doornik komenden trein een reiziger met een kolossalen hult en die, op een stok leunende al kuchende en hijgende voortstrompelde. Zijn toestand wekte met recht het alge meen medelijden opook bij den brigadier der douanen, die naar hem toeging om hem hulp te bieden en zooveel moge lijk te ondersteunen. Bij een goed commies van de belastin gen is het medelijden nooit zoo groot ofer bestaat altijd nog eenig wantrouwen en twijfel; zoo ging het ook hij den brigadier: terwijl hij met de hand over den rug van den gèbocheldè streek, kwam er een ernstige twijfel bij hem op of die bult wel echt was, althans hü verzocht den drager er i xv - - - van hem naar het visitatie-bureau te volgeu, waar het wel dra bleek dat de bochel uit tabak eenige honderden sigaren bestond, die de reiziger had willen smokkelen. Nadat hij van zijn bochel was verlos^ en tevens van een groot deel van den inhoud. zyner-porte-monnaio, ter betaling der be- loopen boete, kreeg hij vrijheid om naar Doornik terug te keeren. In de Luxemburgsche wetgevende kamer, welke dezer dagen den liberalen afgevaardigde Bloekhausen slechts met de meerderheid van één stem op diens clericalc tegenstander Toutseh tot haar president verkoos, ziet men bij de aanstaande discussie over het ontwerp-adies in ant woord op de troonrede een hevigen strijd te gemoet. De oppositie heeft het vooral op den minister van staat, den heer Servais. gemunt. Zij kan liet dezen maar niet er- geven, dat hij de Fransch-Oostelijke spoorweg-maat schappij uit het land verdreven, de Duitsche commissie van exploitatie uit den Elzas er in gebracht en zich persoonlijk naar Berlijn begeven heeft om, tot groot nadeel voorliet groothei togdom, gelijk de oppositie meent, het bekende spoorweg-contract te sluiten. Het blijkt dat de geweren, die iu 't Vatikaan gevon den en iu de laatste dageu druk bespro keu zyn, tot de verzameling vau oude*wapeuen en rustingen behooren, die dit paleis bezit. Patronen waren niet voorhanden. SCHIEDAM, 16 November 1872. Naar wy vernemen, zal in het begin van December een schietwedstrijd worden uitgeschreven voor de leden van het korps en der Vereeuiging van scherpschutters alhier, waarvoor reeds eenige prijzen zijn ingëkomenen toegezegd. JI. Donderdag avond, omstreeks zeven ure, voerde lichterschipper L. Kolenberg, met zijn schip van het Fran- kelandnaar dë -mouterij "de-Adelaar, aan de'Buitenhaven, toen op de hoogte van de branderij van den heer van Otter- dijk de vrouw van genoemden Kolenberg, tusschen het roer beklemd geraakte en over boord viel. Door onmiddel lijk aangebrachte hulp van twee schippers, P. van Putten en X. de Ridder, werd zij echter van een schier wissen dood gered. De reis van onze koningin naar Engeland heeft weder geruchten van huwelijksplannen van den prins van Oranje doen ontstaan. De Uien Public namelijk verzekert, dat II. M. het Kanaal is overgestoken, ten einde pogingen aan te wenden om de hand van prinses Beatrix, de jongste dochter van koningin Victoria, voor- den prins van Oranje te ver krijgen. Of echter aan dit gerucht weL veel geloofte hechten is, is een andere zaak. Door den minister van bumenlaudsche .zaken is aan de commissarissen des konings in de provinciën een circu laire gericht, bij welke afschrift wordt gezonden van 's mi nisters besluit van 9 November jl. lett. P. 9de afdoeling, waarbij wordt bepaald, dat, wanneer een stuk rundvee wegens longziekte afgemaakt of daaraan gestorven is, na verloop vau acht dageu al het overige rundvee, dat zich tengevolge van dat ziektegeval iu verdachten toestand bevindt, onverwijld, door de zorg van den burgemeester, na onteigening zal worden afgemaakt, tenzij de eigenaar, houder of hoeder van dat verdachte vee een verklaring overlegge van een geëxamineerden veearts, dat het is ingeënt. Bij de toezending dezer beschikking verzoekt de minister tevens, bij de wekelijksche berichten van den stand der longziekte opgave te ontvangen van het getal verdachte runderen, die: 1. zijn afgemaakt; 2. zijn ingeënt, zoomede van het bedrag!der schadeloosstelling voor de afgemaakte runderen. Vóór den 10 van elke maand wenscht de minister verder te ontvangen een kort overzicht van den loop der ziekte in de vorige maand, waaruit de werking van den thans voorgeschreven maatregel kan blijken. Gedeputeerde staten der provincie Zuidholland hebben bepaald, 1. dat de verkiezing ter vervanging van "wijlen den heer A. Vlielander,- lid der provinciale staten van Zuidholland, zitting gehad hebbende voor het hoofd kiesdistrict Oud-Beierland, en die als zoodanig in het jaar 1877 moest aftreden, zal plaats hebben op Woensdag 4 December 1872, en 2. dat, wanneer een herstemmi mocht worden vereischt, deze geschieden zal op Woensdag den 18 December daaraanvolgende. Door het bedanken van den heer J. J. A. Ploos van Am- stel j voor het op hem uitgebracht beroepheeft het kies college der Herv. gemeente te.Vlaardingen Woensdag jl. een nieuw twaalftal predikanten geformeerdom daaruit een beroep te doen, en daarop, in alphabetische orde geplaatst, de heeren: G. Boer, te Oudkerk a. d. IJsel; W. J. Gesel schap, te Delfsliaven; J. II. Gravesteijn, te de Bilt; P. J. van Griethuijsen, te Noordeloos; P. Huet, teDirksland; W. H. Koeken, teMoerdyk; J. Kraijenbelt, te Alkmaar; E. A. Lasondcr, te Bei kei c.a; H. J. P. van der Linden, te Hoevelaken; J. G. G. Moorrees, te Maasland; J. O.K. Nonhebei, te Elburg, en G. Jz. Noomente Bruinisse. rl De JV. Bott. f Ot, bevatte een vry'sverontrustend be richt omtrent den toestand van een der stoompompen der Kanaalmaatschappij bij Schellingwoude. Naar het JV. v. d, D. vermeent komt de zaak hierop nederVoor eenige da gen is een defect ontstaan aan een der drie pompmachines te Schellingwoude, door de Kanaalmaatschappij gebouwd en bestemd om den waterstand in bet Y óp peil te hóuden. Door het loswerken vati de krukpin dier machine, is dezui- gerstaug door het deksel der cylinder geslagen. De herstel ling is dadelijk ter hand genomen eij zal in zeer korten tijd zijn afgeloopen. De Amst. Ot. deelt aangaande deze zaak mede, dat er drie werktuigen te Schellingwoude zijn, waar van een reeds een paai' weken geleden onklaar raakte, door het breken van een stang. Onmiddellijk is hierin echter voorzien en werken de machines nu weder geregeld dag en nacht. Bij het gemeentebestuur van Sneek in een schrijven ontvangen, waarbij wordt bericht, dat eerstdaags een ge machtigde van de heeren Vignolies Sc Co. met drie inge- nieuis aldaar zal aankomen, ten einde, in overleg met den gemeentel aad, de plaatsing van liet station voor den Noord- loll.Friescheu spoorweg te bepalen en tevens de noodige" kaarten van de plans te vervaal digen. Ook te Arnhem hebbende ambtenaren van liet rijks- telegraafkantoor zich tot den minister van financiën ge wend, om hunne bezoldigingen in overeenstemming te brengen met dc duurte der eerste levensbehoeften. De heeren Haring en Verboom te Amsterdam schrij ven het volgende aan het Handelsblad Heden nacht is wederom poging tot inbraak gepleegd in het onderhuis van het perceel op den Binnenkant, U, 117, door ons bewoond, en welk onderhuis (waarin tevens kantoor) wordt gebezigd tot berging van boter. Dat de uitslag voor de inbrekers niet gunstiger is uitge vallen, hebben wij alleen te danken aan den zworen ijzeren boom, die voor beide deuren, aan de binnenzijde, des nachts gebezigd wordt; evenwel hebben de dieven tij.dgenoeg gevonden om een der deuren letteriyk te splijten en zooda nig te beschadigen, dat de gewone sluiting niet meer is te gebruiken. Wij maken hier alleen melding van, om onze mëdebur- gors een zorgvuldige sluiting aan temden, daar deze poging tot inbraak reeds de derde is, die binnen een kort tijdsver loop bij ons is aaugewend. SCHAAKWEDSTRIJD TUSSCHEN AMSTERDAM. 'S GRAVENHAGE. (Wit.) (Zwart.) Stand der partij na den 3en zet van wit en zwart. B D E F Cr II De bevoegde autoriteiten worden uitgenoodigd thans een wandeling naar het spoorwegstation, langs den Singel, te raaken, opdat zij zich kunnen ovortuigen, hoe noodzakelijk het. is dat deze weg verbeterd worde, aangezien hij tegenwoordig' onbegaanbaar is. Vele Singel-bewoners. BURGERLIJKE STAND. Overleden: 14'November. Victore Constant Emanuel Meyers, oud '1 jaar en 5 maanden, Lange Achterweg. 15. Elisabeth Frederica Cornelia Gudde, oud. 5 maanden, Gruttersteeg. Christina "Wilhelmina van Voorden, oud 5 maanden, Broersvcst. Johanna Jacoba Berglcotte, oud 7 weken, Groenendal Ondertrouwd: 15 November. II. de Goederen en M- Hormann. S. Hartman en G. Voorbij. S. Branden burg en A. 0. Sonneveld. C. A. Janse en J. de Jong. Te Leiden,'15 Noyember. H. J. J. deDoes en A. 0. de Roo.^ Te Zoetermeeu, 15 November, N. M. Kooy en G. Mondt. i t y- I JUf J.V

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1