Donderdag November. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A". '1872. •A? 3000. BU1TEHUHDSCHE BERICHTEN. BIINERLAMDSCHE. BERICHTEN. - V. m Abonnementsprijs'; per. Drie Maandenf 1 85. Franco per Postdoor het gchcclo Ilijk2 50. (Brieven Franco.) De pogingen door de jonker- of conservatieve partij in het Pruisische heerenhuis, om de ophanden zijnde benoeming van een aantal nieuwe'pairs te voorkomen, liiden allen schipbrcuk., Ten jyn.dè«dien.maatrege!, welke "haar"een doom in het oog is, overbodig te maken, blijkt die partij zelfs zoover gegaan te zijn, dat zij heeft te kennen ge geven dat, in geval de regeering die benoeming mocht achterwege laten, het nu gewijzigd wetsontwerp op de Kreisordnung ook door haar, zonder eenig verzet, zou aan genomen worden. De regeering echter begrijpt zeer goed, dat de benoeming van een aantal nieuwe pairs niet alleen doelt op voornoemd wetsontwerp, maar tevens op meer andere hervormingen, die zij vast besloten heeft om eeist- daags, hetzij dan met of i«onder tegenwerking dier partij, in het welbegrepen belang des lands tot stand te brengen. Bij de regeering bestaat thans niet de minste "twijfel meer omtrent de aanname van liet wetsontwerp op de Kreisordnung in zijn nu eenigszins gewijzigden vorm door het huis der afgevaardigden. Het bewijs daarvoor leveren de weinige woorden, die de minister van binnenlandsche zaken, graaf von Eulenburg, Zaterdag jl., bij de indiening van het ontwerp in dat huis gesproken heeft. De minister zeide o a. het volgende»Het is van belang, dat tusschen de regeering en het huis der afgevaardigden over iederen paragraaf van .deze vergaande wet een overeenstemming tot stand kome. De regeering heeft gegeven, wat zij kon; zij eischt thans, wat zij moet. Doet gij nu het uwe. Ik koester niet slechts de hoop, ik bezit het vaste verti ouwen, dat het huis der afgevaardigden den toestand begrijpt en hand in hand met de regeering zal gaan, om zulk een ge- wiclitigen maatregel in het leven te roepen." Voor zoover het te Munchen ingesteld gerechtelijk onderzoek uit de verwarde administratie van de Dachauer bank van Adèle Spitzeder reeds heeft kunnen opmaken, zal het passief dier bedriegelijke inrichtingop p. in.lO millioea en het actief slechts op 800,000 gl. neerkomen, Onder het actief bevindt zich voorts veel papier, dat niet soliede is. De aandrang van de bedrogen schuldeischers, die hun vor deringen by de.rechtbank te Munchen komen indienen, is zoo groot, dat de gendarmen veel moeite hebben, om de orde te handhaven. Dezer dagen heeft de heer Krüppte Essen zijne polis sen, bij de brandassurantie-maatschappijen vernieuwd. Als een "bewijs van den buitengewonen omvang zijner fabriek wordt gemeld, dat deze thans is verzekerd voor een som van 0.561.330 thaler, waaronder echter niet alles is begrepen. Zoo zijn bijv. de telegraaflijnen tusschen de werkplaatsen ea bureaux, de groote voorraad metaal, enz. van de assu rantie uitgezonderd. De verzekering is gesloten met twaalf Duitsche maatschappijen. De melkverkoopers te Elberfeld hebben bekend ge maakt, dat de prijs der melk, te beginnen 15 dezer, zes silbergroschen per liter zou worden verhoogd. De bakkers, die gewoonlijk veel melk noodig hebben, hielden terstond eene vergadering en deden openlijk een beroep op de bur gerij om dé prijsverhooging tegen te gaan. Hunne mede- deeling kwam voornamelijk hierop neder; ^Ingezetenen, als gij u bij ons aansluit, worden de melkverkoopers ge noodzaakt hunne waar op den ouden prijs te houden en dan wordt de prijs van het brood niet verhoogd. Wilt gij echter niet met ons mededoen, dan zijn wij genoodzaakt, even als gij den-verhoogden prijs voor de melk te betalen en dan hebt gij niet alleen duurder melk, maar ook duurder brood. Het hangt dus van uwe keuze af hoe het gaan zal." Men weet nog niet hoe de burgerij dit heeft opgenomen. De heeren Rothschild hebben aan al de maires van Parijs een schryven gericht, waarin zjj kennis geven, dat zij, ter voldoening aan het verlangen van hun in 1868 over leden vader, den baron James Rothschild, jaarlijks een som van 53,000 francs ter hunner beschikking stellen, om daar mede te gemoet te komen in de betaling der huishuur ge durende de wintermaanden, van armen die geen onder steuning uit de openbare armenkassen ontvangen. Volgens een mededeeling, in de Académie de Méde- cine te Parijs gedaan, heeft de heer Do ray, apotheker te Saint-Lö, een "nieuw middel tegen de koorts ontdekt, dat minstens even krachtig werkt als sulpit, dimen het voordeel heeft van ,veel goedkooper te zijn. Het wordt door hem getrokken uit den lastrus nobiïis. Uit de volgende' cijfers der begrooting van de Jochey- Olub te Parijs, zal men eenigszins de weelde kunnen nagaan welke in dien kring van Franschen adel heorscht. De gezamenlijke uitgaven in 1872 bedroegen niet minder dan 363,000 francs, waarvan 124,000 francs aan huurpen ningen en verschillende belastingen; 53,100 francs als 20% recht op inschrijvingen; 54,000 francs voor het dienstdoend personeel24,000 francs voor tafelgoed enz, Deze uitgaven worden bestreden door de inschrijvingen van 680 oud-leden, die 238,000 francs foumeerendoor 30 nieuwe en 5 Lijdelijke leden, die 27,500 francs bijdra gen. Verder brengt het spel 25,000 francs, het verbruik f van sigaren en andere zaken 7,000 francs op. De club teltthans 730 vaste, 93eere- en 2 tjjdeljj keieden De jRappel stelt aan prins von Bismaick de volgende zeer bescheiden vraag: Weet u hoe teel pendules in het kasteel van Saint-Cloud alleen aanwezig waion? liet cijfer zal ieder fabelachtig toeschijnen, maar het is officieel In het slot van Saint-Cloud bevonden rich 269 pendules. Thans zijn-36 daarvan overgebleven; twintig harer waren voor de belegering reeds naar Parijs en L6 door dp admini stratie van het kasteel in zekerheidgebracht. Ware het on- welvoegelijk, aan zijne Delicatesse, prins von Bismarck, de vraag voor te leggen wat er van de overige 233 ontbrekende péndules geworden is. Dezer dagen zijn in een koolput van Montigny-Sur- Sambre de vier kettingen van twee ophaalbalken, met kolen geladen, op een diepte van 250 meters gebroken. De twee zware bakken vielen in den put, zonder iemand to kwetsen. Ware het ongeval een half uur later gebeurd, dan zouden 40 werklieden hetzelfde lot ondergaan hebben als de slachtoffers der ramp van Mambourg, De laatste berichten uit Boston melden, dat het ver trouwen onder alle klassen dei* bevolking begint te herleven en de financieole vooi uitzichten niet slecht zijn. Binnen acht maanden verwacht men, dat alle vei brande huizen en gebouwen op nieuw zullen opgetrokken zijn. De waarde van de nog geborgen goederen wordt op 15 a 20 pCt. be groot. De geheele door den brand aangerichte schade wordt thans op 70 millioen dollars geschat. Een telegram van gisteren behelst echter weder een nieuwe ramp, daar dien nacht op nieuw een brand is uit gebarsten, die een ernstig aanzien had en de hoofdstraat bedreigdegelukkig is men het vuur spoedig meester ge worden. De veroorzaakte schade wordt op 200,000 dol lars geschat. De schoone stoomboot Missouri is, tijdens een onweer, in het gezicht van Albaco vei brand. De stoomboot, die 200 voetlang was, had van New-York koers gezet naar Havana toen, op de hoogte van een der Bahama-eilanden, te midden vaneensyizfl?a(onweèrsvlaag) er brand aan boord ontstond en 't schoone vaartuig totaal wegbrandde. Het vuur spreidde zich met zulke snelheid over het gansche schip uit, dat aan de vrouwen die in haar kamertjes waren, elke poging tot ontkoming werd onmogelijk ge maakt, zoodat die allen levend en hulpeloos in de vlammen omkwamen. De bemanning sprong in de booten. De kapHein en de stuurlieden bevochten met den grootsten moed, doch zonder eenïgen goeden uitslag, de ramp, door de stoom pompen met alle macht in werking te stellen. Twee sloepen verbrandden op haar ligplaatsen en de zes overigen werden te water gelaten, maar de zee was zoo onstuimig, dat allen die er op wilden ontvluchten, eerst in de ziedende golven moesten springen om met gevaar van te verdrinken aan boord der brooze vaartuigen opgenomen te worden. M. Oulmer, een der reizigers, slaagde door meer dan gewone stoutmoedigheid er in, een reddingsboot vlotte krijgen en hiermede bij het brandend schip aan te houden. Hierdoor slaagde hij er in, elf personen, waaronder drie man der equipage, aan den gapenden afgroud te ontti ekkeu. Buiten deze elf personen en den moedigen passagier Culmer, is de geheele bemanning met al de reizigers óf levend verbrand öf in de woedende zee omgekomen. De reddingsboot is te Albaco geland en de geredde per sonen zijn op een stoomboot naar Key-Westovei gevoerd. Onder de slachtoffers bevindt zich de welbekende Ame- rikaansche schrijver, kolonel Ewans. SCHIEDAM, 20 Novcmlic.' '1872. Door het departement van Onaneren is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Nov. *1872 in de onderstaande entrepóts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam18,133.187 kilogr. Rotterdam8,709f7öl d Schiedam356,867 Dordrecht599,118 Middelburg1,042,964 d Totaal 28,841,897 kilogr. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, heeft, bij de discussie over de begrooliug van buitenland- sche zaken, de minister o. a. verklaard, de regeling van het Belgisch-haudelslractaat, in verband met de accijns-heffing van het gedistilleerd en de quaestie van het Maas-tractaat, eerstdaags te venvachten, f'-i Bij de door dc regeóring verstrekte inlichtingen be trekkelijk hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staats- bcgrooting komt o. a. voor, dat de gevalleu vair longziekte onder het vee in het laatste jaar met ongeveer de helft zijn verminderd, ten gevolge der toepassing van denalgemeenen maatregel van afmaking en van inenting der besmettelijke, koppels, terwyt thans bovendien een maatregel is genomen om wanneer een stuk rundvee wegens longziekte afge maakt of daaraan gestorven is, al het overige'rundvee, dat ABVE BTENTIEN: PrijSvu" lol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden standen voor weldadigheid, de helft van den prijs. zich dientengevolge iu verdachten toestand bevindt, zal worden afgemaakt of ingeënt. De Nederlandsche Nationale Werkliedenvereeniging, te'sllage, welke zich in een gelukkigen vooruitgang mocht verheugen, is, het wordt met leedwezen vermeld, naar men meent haar einde nabij r~Als gi'ötftl voor die lueoniTï'g wijst' men op oen Zondag gehouden veigadcringin de zaal van den Hoogduitscheu schouwburg, van gewone leden der vereeuiging, geleid door iemand die mededeelde gewoon lid der vereeuiging eu tevens lid der bestaande bouw commissie te zijn. Hij trachtte in een langgerekte rede voering aan te toonen dat er verdeeldheid in het bestuur bestond eu dat dit zich, in zake den bouw der woningen in de Surnati astraat, niet aan de statuten hield. Hij verviel iu vele herhalingen, en kwam eerst, nadat bij velen het on geduld was opgewekt, tot het voorstel om in de aanstaande atgemeenc veigadering een nieuw bestuur te kiezen. Toen ontstond er zoodanig onderling verschil, dat een paar donateurs, die veel belang stellen iu de vereeuiging,i na te vergeefs tot bedaardheid te hebben aangemaand om geen overijlde stappen to doen, de zaal verlieten. Nog lang bleef men ouderling twisten en beweging maken en slechts enkelen teekenden een lijst, welke dienen moet om het bestuur zijn ontslag te geven. Yoor een paar dagen bevond zich te Beerta een jeug dig koopman in blikgoederen, B. IC, van "Winschoten, en weril onderweg door een commies staande gehouden, die evenwel niet wist, of hij was ventende dan of hij die goede ren ergens moest bezorgen. Onzen jongen koopman, nauwe lijks 14 jaren oud, werd door den bedoelden commies een apatent" afgevraagd. De jongen zeide heel eenvoudig: een patent meneer, wat is dat? Zoo gij geen patent vertoont, moet gij mede naar het kantoordoch onze jongen zette heel bedaard zijn »kiep" waarin hij de goederen had, op den grond. De commies gelastte hem de kiep weer op te nemen en hem naar liet kantoor te volgen, doch de jon gen antwoordde droogjes »as dei kiepe noa 't kantoor mout, droag'hom er den zolfs hen, want ik dou'tniet." De commies nain de kiep op den rug als een echte koopman in blikgoederen. Ieder staarde hem lachend na, tot hij aan het tolhuis te Nieuw Beerta kwam, waar hij vier zijner ambts- broedei s vond Hier werd de goede vangst besproken en de jongen op nieuw iu een verhoor genomen over 't patent. Na wat praten over de groote straf, die hij had te wachten en verbèurdverklaring zijner goederen, zeide de jongen ein delijk ïOch, meneerik heb zoon stok papier in de buutse, dat kenje wel reis inzein, of dat ook 'n patent is." En jawel I de zaak werd in orde bevonden. Den koopman werden zijn goederen teruggeven, en hij ontslagen van alle gerechte lijke vervolging. Onze handelaar in blikgoederen nam zijn kiep weer op den rug, zeggende: meneer, ik dank joe wel, die ie mien kiep zoo wied drongen hebbenik mos toch disse kant oet. De heer C. A. L. Danckaérts uit Nisse deelt in de Landlouw-öourant mede, dat een der ingenieurs van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aan al de waehtei s heeft verboden, na 1872, iets meer langs den weg te planten, omdat onlangs door een onhandige boeren- of vrachtrijdersknecht ergens een telegraafpaal was afge reden op een plaats, waar ploeg en paarden op den spoorweg toegang hadden gekregen. Niet alleen nu, dat de spoorwegwachters door dit verbod groote schade zullen ljjen, maar ook de landbouwers, wier gronden langs den spoorweg liggen, nog meer nadeel aan hun gronden ondervinden en bovendien niet weinig in hun beurs schade lijden, want in plaats van geregelde cul tuur, zullen nu een tal van wild wassende planten langs den weg gioeien, wier zaad de nabijliggende landerijen bederft. Om nu de eigenaren tegen die onkruid-zaadkweekerijen te beschermen geeft de heer Danckaerts in overweging dat alle landbouwers, wier eigendommen aan spoorwegen grenzen, te zamen een adres aan do tweede kamer zuilen indienen, opdat er een wet in het leven worde geroepen, waarbij aan de besturen van spoorwegen verboden wordt om onkruid-zaadkweekeryen langs hunne wegen te mogen aanleggen of behouden; maar waarbij hun tevens de be voegdheid wordt verleend zooveel nuttige planten en gewassen te verbouwen als zij maar goed vinden. Voorts doet de heer D. aan de besturen van spoorweg maatschappijen opmerken, dat zij het in hun hand hebben de ziekte waaraan hun groenten verkwijnen eu waarmede ook de aangrenzende gronden verpest worden, te weren, terwijl zij bovendien van geregelde cultuur met aalbessen, kruisbessen en frambozen aanzienlijke voordeelea kunnen genieten. In de Maandag te Amsterdam, onder voorzitting van den heer S. W. Josephus Jitta, gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Amstevdamsche Kanaalmaatschappij, zijn de'voorstellen der directie, tot het aangaan eener geldleening ten laste der maatschappij, groot 5 Zi millioen, op zoodanige voorwaarden als door de directie, in overleg met commissarissen en met de regeering, zal worden vastgesteld, even als de dientengevolge nood zakelijk geachte ".wijziging in de concessie, by acclamatie «te- r* T> CftDHANT. ABONNEMENT'. (5 7 v\ L

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1