Donderdafi: 2131 November. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A0. I8T?. M 3011. _8£TEMUKnSGHE BEBlGHTEfli. B1MMEMLAMDSCHE BERICHTEN. COURANT. ABONNEMENT1. Abonnementsprijsper Drie Meenden Franco per Post, door bot gebecle Itijk 1.85. 2.50. De politie te Londen heeft onlangs een belangrijke "vangst gedaan. In Whitefriarsstrcet,'in de nabijheid der Flee'tstreet, bevindt zich een herberg, genaamd deAlliance- club, die een verzamelplaats van lieden is die van het wedden hun beroep maken, zoogenaamde beltingmen. Tegen 1 uur des namiddags omsingelden 50 agenten van politie het huis en roeiden het nest uit, waarbij zij bij de 300 wedders vingen, die in kleine afdeclingeu per as naar de naastbijgelegen politiepost werden gebracht. liet wed den is als beroep in het vrije Engeland verboden, en des niettegenstaande wordt, met uitzondering wellicht van Amerika, nergens zooveel en zoo hartstochtelijk gewed als in het vrije Albion. De commissie de Kerdrel is Maandag bij elkaar ge komen om het rapport van den heer Datbie, dat toen in gediend is, aan te hooren. Het rapport concludeert het voorstel te verwerpen om een antwoord op de boodschap van den president in te dienen, omdat een president der republiek slechts de afgevaardigde der vergadering iste gelijk wil het de onmiddellijke benoeming eener commissie van 15 leden, belast met het maken van een wetsvoorstel betreffende de ministeriëele verantwoordelijkheid, terwijl het de constitutioneele oplossingen, die de heer Thiers iu zijn boodschap gevraagd had, geheel onbeantwoord laat; waarschijnlijk zal men hierover niet eerder in discussie willen treden, dan wanneer het grondgebied geheel vrij is. Morgen zal het rapport waarschijnlijk aan de kamer in gediend worden. Men is het nog volstrekt niet eens, wat de uitslag der crisis zijn zal; zoo de meerderheid echter het rapport zonder aanmerkingen aanneemt, zal de minder heid een uitstel vragen, ten einde een tegen-rapport in te dienen. De rechterzijde is vast besloten, niettegenstaande de uitingen der openbare meening; maar als de toestand niet verandert .vóór dat het rapport aan de kamer in gediend wórdt," zal 'deze' tusschenden heer Thiers of de commissie te kiezen hebben. Op welken dag het voorstel in discussie zal komen is nog onzeker; men ziet dus dat de crisis op dit oogenblik heviger is dan ooit. Nog verzekert men dat de linkerzijde, indien zij een be paalden tegenstand van den anderen kant voorziet, besloten is op het bureau der kamer een voorstel tot ontbinding neder te leggen; dit voorstel zou echter geen de minste kans van aanneming hebben, want de meerderheid zou, indien de kamer ontbonden en er een direct beroep op het volk gedaan werd, alras in een groote minderheid veranderd worden. Door de stoomboot Leeds van Antwerpen naar Grimsby, is dezer dagen in de Noordzee drijvende gevonden een bark, geheel van masten, want en roer ontdaan. De kapitein der boot bemande een sloep om te zien of er ook levende wezens aan boord waren. Nabij het wrak genaderd vertoonde zich een roerend schouwspel aan de bemanning der sloep. Vier mannen die geen teelten van leven meer gaven, lagen vastgesjord aan dek. Bij de kreten van mede lijden, die uit de sloep op dat gezicht opgingen, lichtte een der ongelukkigen ^enigszins het hoofd op en wierp een matten en onverschilligen blik op de redders. Deze konden het wrak niet genoeg naderen wegens het ronddrijvende hout. De vier ongelukkigen hadden zich stevig op het wrak vastgebonden om niet door de golven weggevaagd te wor den, zooals het overige deel der equipage. Twee gaven nog teeken van leven, doch de beide anderen waren van uit putting omgekomeu. De bemanning der sloep deed al het mogelijke om het wrak te naderen en de schipbreukelingen te redden. Een dezer laatsten slaagde er in om de touwen, waarmede hij zich had vastgebonden, los te maken en hielp alzoo tot zijn redding. De andere ongelukkige, die nog leefde ofschoon geheel machteloos, moest men aan zijn lot overlaten, daar men niet aan boord kon komen. De geredde schipbreukeling werd met alle mogelijke zorg verpleegd, maar toen de boot to Grimsby aankwam, had hij nog geen kracht genoeg om bijzonderheden omtrent zijn schipbreuk mede te deelen. De politie heeft aan het station van Livorao eene kist, met bommen gevuld en bestemd naar Rome, in beslag genomen. SCHIEDAM, 27 November 1872. De Gemeenteraad alhier zal Vrijdag, den 29 dezer, des namiddags ten zeven ure, een openbare vergadering houden; do alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken, Delileratie over: Adres VV, F. II. Teupken, om ontheffing van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1872; rekening fondsen voormalig Oude-Mannenhuis overl87'Jbenoeming regentes van het St. Jacob Gasthuisidem lid commissie van beheer der fondsen van het voormalig Oude-Mannen huis; idem hulponderwijzer aan de le openbare armen school. Voorstel ,van het raadslid den heer J. F. Legner (Brieven Franco.) tot afdoening van zijn voorstel betreffende de doorgraving der Westci'haven en den aanleg van een schutsluis kuilen Maasdijk.En verderen voorstellen en mededeelingen. Gisteren avond vierde het departement Schiedam der Maatschappij tot Nut van 't Aüjemeen een schoon feest; het-herdacht don Vósten-zijner-oprichting^. Een eenvoudig, doch net en smaakvol versierde zaal, ge vuld met belangstellende feestvierendenen waaruit do opwekkende tonen eener schoonc muziek den binncnli e- dende verwelkomden, stemden tot vreugde, wekten op tot genot, en deden de verwachting ontstaan, dat deze avond werkelijk een feestavond zoude worden. En in waarheid men vond zich daarin niet bedrogen. De voorzitter van het departement, do heer A. E. .1. Hol- werda opende de plechtigheid met een rede, waarin hij de werkzaamheden van het depai temeut scdei t zijn ontstaan, en wbl meer bepaald inde daarvan uitgegane stichtingen schetste; en zoo maakte hij achtereenvolgens melding van de volksbibliotheek, de spaarbank, de bewaarschool in de Nieuwstraatde muziekschool, de uoUcsvoorlezingen en de AUda-beioaarschoolOfschoon een kroniek niet altijd van dorheid is vrij te pleiten, wist de spreker herhaaldelijk den lachlust dor aanwezigen op te wekken en niet minder de onverdeelde sympathie toen hij er op wees, hoe het tegen woordig moer en meer eon gewoonte wordt om uit do hoogte op de Maatschappij tot Nut van't Algemeen neer te zien;gaat men echter de stichtingen na alleen van ecu departement als dat van Schiedam, dan dringt de over tuiging als van zelve zich aan ons op, dat onze Maatschappij veel nut heeft gesticht. Zij toch is de wegwijsster geweest in verschillende op zichten van den staat en ook van bijzondeie instellingen; zij heeft nevens de verschillende speelholen en loterijen spaarbanken opgericht; het onderwijs bevorderd, het volks onderwijs gegrondvest, en er zich op toegelegd door volks bibliotheken on olksvoorlezingen het volk door het volk te onderwijzen en te beschaven. Hebben onze -voorgangers-al zooveel on in velerlei op zichten gedaan, dit zij ons tot een drangreden dat wij niet op onze lauweren mogen rustenveel ja, is er gedaan, doch veel, zeer veel blijft er nog te doen over. Zoolang het Neder- landsche volk behoeften en wenschen heeft moet de Maat schappij met en voor het volk blijven arbeideu; en dat er nog niet genoeg gedaan is voor de ontwikkeling van het volk in andere lauden getuigen de commune, de armen wijken van Londen, de internationale; daarom de han den ineen geslagendat deze 75jarige feestviering ons ten spoorslag strekko tot nieuwe krachtdadige werkzaamheid voor een Maatschappij, die ons vaderland zich gelukkig mag rekenen tc bezitten. Na den voorzitter trad de heer F. Ilaverschmidt op en vertelde iets naar aanleiding van hetgeen hij iu eenvoud zakboekje uit zijn kinderjaren vond. Het vinden nochtans van dat oude zakboekje kostte zijn hoorders wellicht een eigengemaakt vers, waarvan de eerste regel reeds gedicht was, toon sprekets zoontje om een stukje touw kwam vra gen ten gevolge waarvan en waarmede het eigengemaakte \ers iu de gebooite gesmoord werd. Ofschoon het ons speet \an dat vers verstoken te blijven, (e moer omdat wij ook op dat gebied wel eens met den heer Ilaverschmidt kennis hadden willen maken, daar wij onder zijn naam nog niets van dien aard gelezen hebben, schonk zijn oudejaars avond een groot genoegen en werd hij met algemeenen bijval ontvangen, terwijl wij ons verbeeldden menigeen tc zien watertanden bij de beschrijving van het genot dier appelbollen en heerlijke kastanjes, die liij zelf als een heusch mensch met boter mocht besmeeicn. Na de pauze trad de heer Ilaverschmidt nogmaals op en vergastte de hoorders opnieuw uit het zakboekje, o. a. met neef PoLhof en moeders verjaardag, welk een en ander de aandacht der aanwezigen op aangename wijze bij voortdu ring bezig hield. De voorzitter opende daarna do rij der toasten en wel met een plcehtigen op Z. M. den koning, die altijd aan de traditie Zijner familie getrouw is gebleven: eerbied en liefde te koesleren voor de zelfstandige ontwikkeling zijner onder danen op dezen feestavond van de instelling der zelfstan digheid des volks, brengt hij den eersten dronk toe aan den vorst uit dat stamhuis, dat het eerst in Europa den stand aard van de rechten des volks heeft omhoog geheven. Maar ook als Nederlanders is het oen behoefte den eer sten dronk op den gecerbiccligdcii Oranjevorst uit to bren- gsu. 'Weinige maanden geleden hebben wij het derde eeuwfeest onzer onafhankelijkheid gevierd, die met die van Oranje is ineengeweven. In den worstelstrijd der vrij heid was Oranje onze hulp; geen land ter wereld heelt een vorstengeslacht aan te wijzen dat zoo met hot volk zijn gansche geschiedenis heeft mccdooi leeft. Nog zijn er hier tegenwoordig, die zich de jaren 1815 en'1830 herinneren toen het oog van gansch het Nederlandsche volk op den wakkeren kroonprins geslagen was. sAandenstamiiouIcrvanhetgeslacht desouvergetelijkeu zwijgers, den nazaat dor Friso's, den zoon van den held van "Waterloo en Leuven, aan Willem III van Oranje-Nassau, onzen geliefden en geëerbiedigden vorst, den vriend van ADVBBTENTIEN: Pijjs: van 1 lot 10 gewone regels f 1.C0; icdeie regel mcir ƒ0.10. Voor ilcn wei kenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prjjs. zijn volk, brengt het feestvierend departement van Schie dam uit volle borst zijn eersten welkomstgroet." Deze toast uitgebracht met een zilveren beker, gaf aan leiding tot do nadere verklaring van den voorzitter, dat hij bij etAi vroegere gelegenheid, liet vijftigjarig bestaan van het.dejiartgment, dooréén der vier toenmaals nog levende eerste oprichters, don hoeFSimon RijübencTe,'was gésclioiiW" ken. daartoe door zijn liefde voor het departement gedron gen. Spreker meende daarom dat hij in den geest van den edelen gever handelde, wauucer hij den eersten dronk, na dien op onzeu geëerbiedigden koning, uitbrengt op het wel zijn van het departementdat steeds een aangenaam ver- ccnigingspunt moge blij ven voor velen, maar vooral vrucht baar moge werken voor Schiedams burgerijmoge het vele wakkere leden teilen zooals de gever van dezen bokaal, dan voorzeker zal dat gedenkstuk nog dikwijls voor den dag gehaald worden om er mede te drinken op het welzijn van het departement. De lieer dr. G. J. Vaillant stelde een toast iu op den bloei van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en van het departement Schiedam in 't bijzonder, een Maat schappij die zooveel heeft toegebracht op het gebied van het onderwijs. Met ingenomenheid bracht spreker hulde aan de Maatschappij voor hetgeen zij in dit opzicht verricht had en nog steeds bleef doenhij wees o. a. op het gewicht dat zij in de schaal kon leggen, toen het openbaaV onder wijs werd aangerand, als wanneer duizenden stemmen zich verhieven, om dat voor elke aanranding te vrij wayeu. De heer II, A. M. Roelnnts, secretaris van het departe ment, gaf, na oen geestige inleiding, waarin hij de betrek kingen van voorzitter, penningmeester en secretaris ont leedde, den tijdelijken voorzitter een prachtband waarin de eigenhandig getcekende namen van 741 zoowel vroegere als latere leden van het departement waren opgeteekend, en stelde daarop een toast in op twee der oudste en tegen woordig zijnde leden, de heeren W. B. Verkerk en dr. O. J. Vaillant, die bijna vijfentwintig jaren lid waren geweest. De voorzitter bedankte den heer Roelants voor 't ge schenk, en verklaarde het te zullen deponeeren, eveif als de beker van den heer Rijnbende, in 't archief. Nogmaals het woord nemende, stelde de voorzitter een toast in op liet dagelijksch bestuur, dat hij eigenaardig vond te doen met den beker van een oud-burgemeester; het dagelijksch bestuur toch had steeds blijken van welwil lendheid aan het departement gegevenhij eindigde met den wensch dat het nog lang de belangen van Schiedams burgers zou mogen behartigen. De heer P. J. van Dijk van Matenesse, burgemeester, dronk op het bestuur en den bloei van het departement Schiedam der Maatschappij lot Nut van'tAlgemeen, een Maatschappij die door bevordering van het onderwijs, door volksontwikkeling en volksbeschaving, krachtig mede werkte om hier onmogelijk te maken hetgeen de commune had opgeleverd te Parijs, denaamlooze ellende in de achter buurten van Londen, een andere wereldstadbet woelen en drijven der Internationale in zoo meuigen staat. De heer II. A. M. Roelants herdacht rnej. M. en A. Loopuyt, die zooveel in hot belang van het departement haddon gedaan, cn verzocht den heer J. Loopuyt het ge voelen der vergadering aan zijn nog in leven zijnde tante, mej. A. Loopuyt, over te brengen. De heer Verkerk bedankte voor den op hem en den heer Vaillant uitgebrachten toast, en dronk op lien die het ge slacht in leven moeten houden, op onze kinderen. 1 De lieer J. S. M. de Groot wijdde een toast aan de dames, de heer J. F. Legner aan het bestuur van het departement, do heer J. Lechner, wethouder, aan de koningin, de heer T. Koper aan een rneer drukke bijwoning van de leesver- gaderiugen, terwijl de heer H. A. M. Roelants een onwille keurige omissie van den voorzitter wenschte te herstellen, en een dronk bracht aan de sprekers van vroeger en later speciaal nu aan den heer F. Ilaverschmidt. Een en auder werd met muziek afgewisseld. De prachtige bloemen, die de zaal versierden, waren goedwillig afgestaan door mej. A. Loopuyt en den heer dr. G. ,T. Vaillant, door wier tuinlieden zij gerangeerd wdl'den. 1 Blijkens achterstaande advertentie zal er door de seherpschuttersvereeniging, op Zondag den 8 December a.s., een schietwedstrijd worden gehouden, op de baan van het korps koninklijke scherpschutters van Rotterdam. Wij noodigen onze stadsgenooten uit het hunne hij te dragon tot het welslagen van dien wedstrijd nietalleen, maar ook dat hij op luisterrijke wijze kau plaats hebben, ten einde een instelling te schragen, die aanspraak heeft op aller be langstelling. Waar men zich belangeloos offers van tijd en geld getroost, om zich te bekwamen, ten einde in tijd van nood zijn medeburgers tot schild en hulp te kunnen zijn, daar toch, is het niet te veel gevraagdals men om blijken van sympathie en medewerking verzoektmogen die dan ook in ruime mate, zoowel door lidmaatschap als prij zen tijdig inkomen. Uit dezer dagen bjj het departement van financiën ontvangen verslagen is gebleken, dat de instandhouding van het kadaster dringend vordert, dat de hermetingen

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1