Vrijdag 6 December. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A» 1872. M 3017. BUITEBlftMDSCHE BEMCHTgS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. ABONNEMENT: Abonnemonlspnjsper Drie Maandenf 4-85. Franco per Post, door liet geheele Rijk2.50. CBrievcn Franco.) ADVERTENTIE N: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels /"1-00; iedere regel nicer f0.10. Voor den werkenden stand en voor woldadiglieidde Iielft van den prijs. Sergeant Bates, die met de Ainerikaansche vlag door Engeland wandelde, is de held van den dag. liet volk heeft de .paarden van zijn rijtuig,gespanticn en hem in triuinf door het Strand gereden. Ilij hield een korte toespraak tot de menigte en zeide dat hij aanvankelijk de weddingschap had aangegaan met het uitsluitend doei om 1000 dollars voor zijn vrouw ea kinderen to verdienen, maar dat hij later had begrepen, dat de zaak goed uit gevoerd goede gevolgen kon hebben, zoodat hij nu geheel met'patriottische bedoeling handelde en als er niets goeds uit voortvloeide, zou het werkelijk zijne schuld niet zijn. De man heeft waarlijk gelijk. Zijn wandeling met de Amerikaansche vlag door Engeland en de goede ontvangst hem te beurt gevallen, kan meer bijdragen tot ver broedering tusschen de beide naijverige staten, dan alle scheidsrechterlijke uitspraken. De Dalmatian, een stoomboot varende van Liverpool op de Middellandsche Zee, is gebleven bij Ilellmouth. De geheele bemanning is verdronken. Omtrent de schipbreuk van de Bogal Adelaide worden bijzonderheden medege deeld, die niet in het voordeel vau den kapitein zijn. even min als voor de kustbewoners die zooveel vau het wrak hebben gestolen dat de lading als verloren kan worden be schouwd. De eigenaars hebben aangekondigd dat zij do dieven niet zouden vervolgen, indien zij hetgestolene terug geven. "Wat den kapitein aangaat, deze was geheel rade loos en toen een vau de passagiers hem aanmaande eerst de vrouwen in de boot te laten gaan en toch een man te zijn, scheen hij tot zich zelf te komen. Plaats voor de vrouwen! riep hij, en de aandrang om in de boot te komen vermin derde, men maakte plaats, waarvan de kapitein behendig gebruik maakte, om in de boot tc springen. Daaraan is het toe te schrijven, dat onderscheiden vrouwelijke passagiers z\jn verdronken. De keizer van Duitschland is de rijkste vorst van Europa. Zijn privaat-vermogen toch wordt op vier millioen rente geschat. In de, oude wereld kunnen dus slechts de Rothschilden en misschien nog een of twee geldmannen met den Duitschen keizer wedijveren, in de nieuwe echter wonen drie burgers, namelijk de htereu William B. Astor, Cornelius en Alexander, die ieder een vermogen hebben, dat minstens tweemaal grooter is, dan dat van den koning van Pruisen. Prof. Kliukerfues en prof. Galle zijn beiden tot de ontdekking gekomen dat de meteoren, die in den avond van 27 November in overvloed zichtbaar zijn geweest, deelen zijn van de komeet van Briela, waarmede de aarde in bot sing is geweest. Een bericht uit Berlijn meldt, dat de benoeming van 25 nieuwe pairs Zaterdagdoor koningWilhelm heeft plaats gehad. De benoemde personen zijn uitsluitend hooge staats beambten, zooals opper-presidenten en ministcriecle direc teuren, eenigc generaals en grondeigenaren. In de liberale kringen te Berlijn volhardt men bij liet gevoelen, dat, in geval het heerenhuis nu in het gewijzigd wetsontwerp op de Ereisordnung nogandcie veranderingen mocht maken, het huis der afgevaardigden die /.ondereenig bedenken zal verwerpen. Men verwacht dan ook, dat de minister van binnenlandsche zaken, graaf vonEnglen- burg, dit dadelijk bij de wederindiening van voornoemd ontwerp in het heereuhuis zal mededeelen, Daar volgens modedeelingen van regeeringswege in Engeland de runderpest is uitgebroken, hoewel nog geen gevaarlijke uitbreiding genomen heeft, heeft de minister van binnenlandsche zaken op grond van do rijkswet be paald, dat telkens wanneer een schip met rundvee, schapen, of geiten uit Engeland een der Duitsche havens nadert, dit eerst onderzocht moet worden, hetzij door den kreits- veearts, diens plaatsvervanger of desnoods door de plaatse lijke politie, of er onder de dieren onderweg ook verdachte sterf- of ziekte-gevallen zijn voorgekomen. Zoo de dieren verklaard worden geen teekenen van runderpest tc be zitten, dan kunnen zij de haven binnen gevoerd worden, doch in het andere geval zal het schip aan een quarantaine moeten onderworpen worden, welker duur bepaald kan worden door liet gemeentebestuur, waaraan de haven be hoort. Overtredingen van deze bepaling zullen volgens het rijksstrafwetboek gestraft worden met gevangenisstraf van een maand tot twee jaren. Het Duitsche rijk bezit in een ronde som 60000 volks scholen, waar 6 millioen kinderen onderricht ontvangen. •Men telt op ieder duizendtal 150 scholieren. Deze gemid delde verhouding wordt in Bruuswijk, Oldenburg, Saksen en Thuringen aanmerkelijk vergroot, daar men daaronder de "1000 zielen 175 scholieren heeft; daarentegen telt men in-Mecklenburg 120 en in Beieren 126 schoolkinderen op de 1000 inwoners. Duitschland heeft 330 gymnasia, 214 progymnasia, 14 reaal-gymnasia, 483 leaal- en hoogcre burgerscholen, 't Aantal leerlingen op deze scholen van meer uitgebreid onderwijs bedraagt 177400. 't Duitsche rijk bezit 20 universiteiten met '1624 professoren en 15600 studenten. Het bezit 10 polytechnische scholen, waarvan slechts 2 in Pruisen (behalvp do Bau uud Gowerbe Akade- miete Berlijn) niet 360 professoren en 4500 studenten. Valsche munters Men had algemeen gedacht, dat de zaak der beschuldigden, voor liet vervaardigen van valsche Russische spoorwegaelièn, op do rol der assises te Brussel zou gebracht worden, die^feh"aanvang namen; maar de onlangs plaats gehad hebbende aanhouding van eender medeplichtigen en do vertraging in liet uitleveren van tien voornaamsteu beschuldigde, die, zooals men weet, iu Oos tenrijk is aangehouden, inakeo dat de vaak niet zal kunnen behaudold worden, dan in hot begin van liet volgende jaar. De voornaamste beschuldigde, liet hoofd der bende, wiens echte naam Swaroski schijnt te wezen, had zich eerst te Brussel gevestigd als drukker onder den naam vau Siwieh. Iliertoc had hij oen handpers gekocht bij den lieer .Tullien, fabrikant in drukpersen, die te Brussel goed bekend is. Eenigen tijd later bood de verdachte zich weder bij den lieer Jullicn nan en zeide, dat zijn zaken goed gingen, dat hij een belangrijke bestelling had omvangen eu hij daarom ge noodzaakt was zijn materieel te vollecligeu, Ilij verkocht zijn handpci s en vei ving die door oen stoom machine Hij bestelde bovendien een teller (machine om te nomineren), een satineerpers, een Jiïigrane (machine om de doorschijnende teekens in het papier te drukken) eu waarmede hij er in gelukt is. volmaakt de watermerken na to maken die zieli in de echte bankbiljetten bevinden. Al (leze afgeleverde machines werden contant betaald, zijn aangeslagen en staan gereed voor hun werking in een der zalen van liet parket. Er is bovendien een machine aangeslagen, waarvan de werking, die eerst aan de overheid onbekend was, baar later werd medegedeeld. Het is een pantograaf (teeken pers, door middel van welke men teekcuingen en andere werken namaakt, zonder hiervan eenigc kennis te be zitten, en dat vooral dient om de copiën op zulke grootte na te maken, zooals men verkiest.) De zoon van Svvarowski weigerde, toen hij aangoliouden was, te zeggen, waartoe deze machiuc gebruikt werd Ik ben zoo dom niet, om u te zeggen waartoe men dit gebruikt, was onveranderlijk zijn antwoord. De jongeling wilde met gelooveu, dat ziin vader was aan gehouden,doch toen meu hem lietonloochenbaar bewijs voor oogen legde, toen riep bij uit: sik dacht dat mijn vader slimmer was, om zich tc laten snappen." SCHIEDAM, 5 December "1872. Naar men verzekert, is liet ontwerp vestingwet thans gereed. Er zou o. a. in voorgesteld worden, om de vestingen Groningen, Delfzijl, Deventer, 'sBosch, Nijmegen eu Ztitfen, te doen vervallen. Alles zou neerkomen op het handhaven der liniën van Utiecht en Amsterdam. Do kosten worden geraamd op 34 millioen, te verdoelen over 7 jaren. Do door do post-adminislratio ingevoerde binnen landsche postwissels bevatten onder anderen de volgende bepaling: «Wanneer de kas van hel postkantoor tijdelijk ontoereikeud is, kan de betaling van don postwissel eerst na aanvulling der kas verlaugd worden," clus een uitstel van een wissel op zicht, waarvoor men de noodige percen ten heeft genoten, op onbepaaldcn tijd. Die clausule is in strijd met allo regelen der billijkheid en kan bovendien tot schromelijke gevolgen, aanleiding ge ven, bijv.: Men remitteert een postwissel lot dekking van een afgegeven accept écu dag voor den vervaldag, maar de post-administratic weigert dc betaling op gromt van de ontoereikende kas, en dö wissel wordt geprotesteerd tot schade en schande vau hom, die daarvoor de geldon bij de post-administratie heeft gedeponeerd Aan do Zutphenscke Courant schrijft menuit'sllage, dat het wetsontwerp tot verlaging van den census vooreerst niet zal worden behandeld, maar uitgesteld onder voor wendsel van (lo zijde dor Kamer, dat zij nieuwe in lichtingen verlangt. De correspondent meent, dat dit voor wendsel zijn grond zou vinden in de vrees van vele leden, dat zij hun zetel zullen verliezen. Voorts zegt dezelfde berichtgever, dat de begrootingeu van marine en oorlog zonder veel strijd zullen worden goedgekeurd, als ceu soort van credict-wetten, iu af wachting dat het beginsel" van de afschaffing der plaatsver vanging zal zijn uitgemaakt. Eindelijk maakt de briefschrijver gewag van het debat tusschen dc hoeren Jonckbloet en Gratama. Volgens hem zou laatstgenoemde medewerken tot don val van don heer Jonckbloet bij do volgende verkiezingen, Lot straf voor zijn oppositie tegen Thorbecke. De 'correspondent releveert hoe, uit achting voor Thorbecke, do heer Jonckbloet zich hot ofier heeft getroost, ecu brochure te vernietigen, die reeds afgedrukt lag, omdat Thorbecke, op wion zij eeu scherpe crilick bevatte, ernstig ziek was en heer Jonckbloet hem de laatste levensdagen niet wilde verbitteren. Opde ■oExpositionuniverscllod' Economie domestignd' te Parijs, is door de jury den heer J. II. Henkes, distillateur te Delft,haven, voorzijn fabrikaat (Hollandschejeuever) een zilveren rrcdaille toegekend. Te Oude Pekcla eu in de omgeving wonen vier zus- teis en een bi oer, die lo zameu don ouderdom hebben be reikt van 403 jai en. Van Januari tol December is aan de Friesche markten tc Leeuwarden, Snoek, Bolsward, Jome, AVolvega, Ileeren- veen, Woudscnd. Balk en Lemmer aan boter verkocht voor een waarde van ruim 7 millioen gulden; in'7"I bedroeg deze één millioen en bijna ecu halve ton meer; doch de prijzen waren hoogcr. Het classicaal bestuur van Fiaucker, heeft in zake het geschil tusschen clou kerkcraad der Ilcrv. gemeente te Har- lingcn on dr. II. Oort over het doopen zonder do gebruike lijke formule, uitspraak gedaan ten voordeele van laatst genoemde, de aanklacht van den kerkcraad ongegrond verklaard en hom gelast onverwijld dc zonder de formule gedoopte kinderen op liet doopboek in te schrijven. De kerkeraad heeft geappelleerd op het prov. bestuur van Friesland. De gemeentel aad van Deventer heeft in zijn jongste zitting bepaald, dat geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de betaling van schoolgeld kan worden verleend voor leer lingen der jongens- en meisjes- H. B. scholen, van wie te verwachten is dat zij met vrucht de lessen zullen bijwonen en wier ouders of voogden onvermogend zijn schoolgelden te betalen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te De venter een brutale diefstal met inbraak plaats gehad bij den heer B. G. A., koopman en grossier. De dieven hebben voor f 150 aan centen en voor f40 aan zilvergeld uit liet kantoor mede geuomen. Eenige muntbiljetten, die met nog ander geld iu een laadje lagen, zijn door hen onaan geroerd gelaten. Ook een zak met centen, die hun bij een vracht van 52 kilogram van die munt te zwaar schijnt te zijn gewoiden, is aan de straat blijven liggen. De politie ti acht dc iladeis op te sporen. Als hoogled aar iu de Oostersche talen enz. aan het Athenaeum te Amsterdam, is door den gemeenteraad be noemd dc heer dr. H. Ooit, predikant te Harlingen. Het lokaal het Vosje, aan het Rokin te Amsterdam, is, naar liet JL. v. d, D. verneemt, aangekocht door eon ver- eeuigiug van boekhandelaren, ten einde daar te vestigen een inrichting tol expeditie van pakken en brieven, uit sluitend ton dienste van den Neilerlandschen boekhandel. Uit Maastricht spreekt men in een later bei icht ge lukkig dat nopens liet omslaan der veerboot te Smeermaas en het verdrinken van de personen, die daarmede over gezet werden, tegen. Een omgekeerde boot was te Smeer maas komen aandrijven en dit had aanleiding gegeven tot het gerucht. S G II A A K W E P S T R IJ D AMSTERDAM. 'S GRAVENIIAGE. (Wit.) (Kwart.) Stand der partij na den 6en zet van wit en zwart. A C E F €t 9t BURGERLIJKE STAND. Geboren: 3 December. Anna Martina, dochter van A. A. van Leeuwen en A. M. Niiring, Lange Achterweg. - 4. Dirkje, zoon van M. Pranger en N. Amoureus, Hoofd straat. Johanna, dochter van II. Visser en A. AV. van Geland, Vïaardingerstraat. Gerardus Lamberlus, zoon van G. M. van Noorden J. Utile, Itoosbeek. Wilhelmus Mariuus, zoon van P. vau dor Hoeven en M. J. Bakker Hoofdstraat Overleden4 December. Neeltjo Vlug, oud 76 jaren en 1 maand, wed. van JScheurkogel, Noordmolenstraat Gehuwd; 5 December. J. A. Filedt Kok en E. J. van der Schalk. - COURANT. TUSSCHEN SS5 a

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1