TuItIh^dsche^bebIohtem. ^liMMiHABseETEiiGFEr A0. .1872. M 3030: Woensdag D ecember Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd Dinsdag. INGEZONDEN. 280sTE STA A f sTTtYrTl m Om het.&er stfee*st, zal heden (Woensdag) avond geen Cou rant worden uitgegeven. fYÜC STEDELIJK NIEUWS. COURANT. A B ONKBM3HT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1-85. Franco "per Post, door het geheole Rijk2 50. CBrievei co.) ADVISTEÏÏtIJlII: Prijsvan 1 tot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Het Fransche parlementair leven zal voor eenigen tijd opgeschort of ten minste teruggebracht worden tot de beidedoordecommissieDufaureingesteldesub-commissiëu, "Vrijdag hebben deze tsveo sub-commissiëu hare eerste vergadering gehouden, .doch slechts in een van de twee, zijn de discussiën eenigszins belangrijk geweest, en wel in de .commissie beiast met het voorzien in de organisatie der openbare machten en in de ministerieele verantwoordelijk heid. Verscheiden denkbeelden zijn er ontwikkeld en vluchtig onderzocht. Het voornaamste was de quaestie der instelling eener tweede kamer, ieder was het er over eens 'dat een tweede kamer wenschelijk is, doch slechts voor de toekomst, en dit wil de heer Thiers liever niethij-wil nu reeds voor het tegenwoordige een tweede kamer, ten einde een middel te hebben om iedere nieuwe gouvemementeele crisis af te weren, In plaats an hem hierin toe te geven, toont de commissie zich meer geneigd liem het recht van opschortend veto te geven, hetwelk de lieer Thiers, als ten eenenmale onvoldoende en van weinig beteekenis acht. Overigens zijn de deliberatiën in deze zitting zeer gematigd en verzoenendgezind geweest. In Spanje is Zaterdag een votum van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomen met 214 tegen 12 stemmen. De heer Castelar heeft, uit naam der republi- keinsche partij, een schitterende redevoering gehouden, ten gunste der hervormingen en de afschaffing der slavernij. De, minister-president heeft op zeer welsprekende wijze geantwoord. De cortes hebben hierna besloten tot denl5 Januari vacantie-tenemen. De rust is overal volmaakt. Den 15 November is te Ghicago de nieuwe machine voor de waterwerken der stad beproefd. De machine, Giant genaamd,is in den waien zin reusachtig. Toch werkt ze zoo stil on gemakkelijk, zoo volmaakt goed, zijn alle deelen op zoo uitnemende wijze vervaardigd, dat heteen technische triomf1 mag genoemd worden. Elk etmaal kunnen 36 mil- lioen galons water opgepompt worden d. i. ruim" 400 per,s_ecoade!_ SCHIEDAM, 24 D ece mbei 1872. Gisteren morgen viel een ongeveer vierjarig kind in den kolk nabij den OostmoleD, die door het hoogopgestuwde water een aanzienlijke diepte had verkregen. Ofschoon tal van aanschouwers was toegeschoten werden er echter geen afdoende middelen tot redding aangewend, zoodat het kind reeds onder de oppervlakte van het water verdwenen was, toen de briefbesteller II. II. Brmkhnus ter plaatse des onheils kwam, en nauwelijks vernomen had waterwas voorgevallen, zijn mantel en brie ven tasch afwierp en zich te" water begaf, daarbij het geluk smakende het kind van een anders gewissen dood te redden. Die zoo handelt doet zulks niet om daarmede eer of dank in te oogsten, trouwens dit zou dan ook in dit geval te vergeefs zijn geweest, daar hijzelfs van de ouders "nog, geen dankje heeft ontvangen; wij rekenen het ons echter ten plicht dit feit onder de aan dacht van onze stadgenooten te brengen en hem den dank van ieder,te verzekeren, die gevoelt wat h'et zeggen wil een menschenleven te redden, zonder zich om de'gevolgen voor zichzelven te bekommeren, alhoewel het in de maand De cember geschiedde, waarin kou en nat vereenigd zoo hoogst nadeelig op het menschelijk lichaam kunnenwerken. Nadat wij "gisteren morgen betiekkolijk den dubbe len moord te 'silage een-telegram ontvangen hadden, waarin vermeld werd, dat er twee moordenaars zouden ge- .vat zijn, en waaraan wij zooveel doenlijk publiciteit hebben, gegeveu, lezen wij in het Vaderland daaromtrent hét vol gende De moordgeschiedenis is wederom een nieuwe phase ingetreden. Heden nacht circa twee uren heeft de commissaris van politie .Beukman, vergezeld van de inspecteurs Mertz en Hardenberg, op last van de justitie, twee personen uit de lagere volksklasse, die-verdacht worden de daders te zijn van den dubbelen moord, uit hun bed gehaald, gevangen genomen en geboeid naar het huis van arrest overgebracht. Op uitdrukkelijkjenoek van den hoofdcommissaris van politie vermelden wij noch de namen der gearresteerden, noch do feiten die de justitie op het vermoeden hebben ge bracht dat de heden nachtgearresteerden deschuldigen zijn. Al moeten wij onze lezers daardoor teleurstellen, wjj doen het omdat wij'we ten, dat wij daardoor de goede zaak bevorderlijk kunnen zijn. "Vrij zeker is liet, dat er nog meer dere medeplichtigen zijn,- en iedere publiciteit kan mede werken dm de opsporing té bemoeileken. ti kt-v Alleen kunnen wij thans reegis zeggen, dat de hoofddadcis in" arrest zijn en ook de andeife medeplichtigen weldra zul len worden gevonden. De- gearresteerden staan >;hier ter stede zeer ongunstig bekend. Van den een wetetf^wij dat hij reeds meermalen met de justitie in aanraking l^geweest. - - - Met 1 Januari a. s. zal op de staatsspoorwegen en ook op dou IIol), ijzeren spoorweggen gewijzigde dienstre geling in wei king treden. Zaterdag avond tegen 9 ure zat de lieer Sclmap op Maasrust aan den Loosduinschen weg, tegenover de buiten plaats Eilc-eu-duinc-n, inet zijn echtgenoot in liet achterver trek van hun woning eenjtopj'e thee te drKiken, toen zij duidelijk voetstappeu van meer dan één peisoouiaden tuin achter het huis hoorden. Weldra werd dit gevolgd door het rammelen en kletteren'van drie ramen, die men achtereenvolgens, doch te vergeefs, poogde op te schuiven. Behalve mijnheer en mevrouw Schaap bevond zich op de bovenverdieping nog een inwouende dame; de dienstbode was echter wegens familieomstandigheden op dien avond afwezig. De luiken van genoemd achtervertrek waren niet geslo ten, zoodat men van buitenaf de vrouw des huizes kon zien zitten; haar echtgenoot was echter zoo geplaatst, dat de inbrekers hem niet konden zien. Mevrouw Schaap, die ter stond het gevaarvolle van don toestand doorzag, verloor nochtans haar tegenwoordigheid van geest niet en fluisterde haar echtgenoot toe zijn revolver te halen uit de lade der tafel in het nabijzijnd vertrek. Een oogenblik later haalde zijzelve ten spoedigste de pevcussionsdoos van boven en hernam daarop bedaard haar plaats. Welgewapend ontsloot daarop de heer Schaap do tuindeur. Hetgedruisch hierdoor veroorzaakt, stoorde terstond de booswichten in hun werk; zij namen ijlings de vlucht, terwijl hun nog een drietal schoten met den revolver wei'den nagezonden. Hadden de inbrekers ook aan het vierde raam hunne pogingen her haald, dan waren zij in hun snood plan manral te wel ge-' slaagd, _wijl~meri had vmüimtTdëkikvèrsch te" bevestigen, en wie weet welk vreeselijk ;tooueel er dan zou hebben plaats gegrepen. Reeds Zondag mocht men er in slagen de vermoedelijke daders van deze poging tot inbraak te arresteeren. Des., avonds toch ten '11 ure heeft men op de Amnumitiehaven te 's Hage twee personen in hechtenis genomen en terstond per rijtuig naar Loosduinen vervoerd. Deze personen waren Zaterdag avond ten 7 ui e nog te 's I-Iage gezien en hadden ook nog later op den avond een borrel gebruikt in een wijn huis aan den Loosduinschen weg. De een, van der Linden geheeten, heeft reeds een jaar cellulair gezeten en was Zaterdag morgen ten 9 ure op Maasrust komen bedelen, zeggende dat mijnheer, die afwezig was, hem wel kende. Toen -juist de heer Schaap thuis kwam, toonde van dei- Linden hem een getuigenis van een opzichterrdat hij door een ongelukkigen val onder 'twerk zijn borstbeen had ge broken en daardoor niet meér'in staat was zij n brood te ver dienen; van der Linden had ook postpapier en enveloppes te koop evenals zijn kameraad van Zijl, die reeds op Vrijdag in den loop van den dag aan de bewoonster van Maasrust zijn waar had aangeboden. Deze van Zijl is gekwetst aan dc kin en boven 't oog, ter wijl zijn vriend van der Linden aan den neus is verwond. Beiden zien er uit als een paar geraffineerde boeven. De heer II A. Gillot, predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Zierikzee, heeft Zondagjl. in de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe kerk aldaar bekend gemaakt, dat hij het beroep naar de Hervormde gemeente te St Petersburg'heeft aangenomen. In dc Schiedamsche Courant van Maandag 23 December, komt voor, eono advertentie van de Commissie uit de Protes tanten"belast mot de uitdeeling van warme spijzenwaarin wordt bekend gomaaktdat nog steeds kaarten zijn te beko men. Schrijver dezes heeft gedacht of, deze gelogenhcid wel licht zou opengesteld zijnom hen, dié enkele hunner begun stigden met vaste spy sen wensehten to zien bedeolddaartoe in de gelegenheid te stellenhij heeft zulks te meer gedacht omdat de regeling zoonis die nu gemaakt schijnt te zijn, voor zeker niet beantwoordt aan het verlangen van ooft groot deel der intoekennren. Viermalen soep on eenmaal vaste spijs per week zal men toch wol niet eon uitdeeling van vaste spijzen, maar veeleer een soepbedeeiing kunnen noemon on toch herin nert schrijver zich zeer goed, dat tijdens de oprichting der spijskokerij voor Protestanten of kort te voren nog een soep kokerij bestond, en dat juist dam om liet gowenschto eener spijskokerij word betoogd, omdat die soepkokerij soep on niet anders uitdeelde. Evenwel teat do menu van de spijskokerij voor Protestan ten tegenwoordig voor do geheole weekook bijna niet anders dan soep -t— terwijl liet schijnt, dat or zoo weinig vaste spijs bereid zal wordenop dien eonen dag, daarvoor bestemddot zij niet eens baarton' voor dien dag bobben kunnen vorkrijgen die hun voriangendie to ontvangen toch tijdig gonoog hebben kenbaar gemaakt, docli vvien het aantal waarvoor was inge schreven is bezorgd, met de bijgevoegde boodschap1, voor den dag dér'vaste spijzen waren geen kaarten beschikbaar, het aantal is aangevuld met kaarten op een anderen dag, en dus met kaarten vonr soep. 11- 1 - - Wat mag toch wel de reden zijn, dat hét aantal dagen voor 1 vasto spijzen vastgesteld, zoo isingekromponondaarentëgen* voor soep is vermeerderd 7 - Slecht aardappelengewas toch zeker niet, evenmin als de duurte van dat artikel, want zelfs bij meerdere duurte daarvan, zijn meerdere vaste spijzen uitgedeeld dan nu. Gemakkelijker bereiding wellicht? maar men mag toch niet denken, dat het'verlangen van weldoende ingezetenen, aan gemakzucht zal worden opgeofferd,voordeel misschien 17, maar waartoe meerder voordeel noodig? de spijskokerij heeft immers geen belioofton en zoo schrijver dezes goed is ingelicht, voldoet zij immers aan liare verplichtingen wordt jaarlijks het bepaalde getal aandeden uitgeloot, en werpt, zoo men zegt, een ruime rente af en wie zou durven denken, dat het den aandeelhouders eener liefdadigheidsinstelling te doen is, om meer dan goede, dus hooge rente tetrekken Nocli het een, noch het ander hieropgenoemd, kan naar mijn bescheiden oordeel de reden zijn en zeer aangenaam zal het voorzeker velen wezen, zij het dan ook ten gevolge van dit schrijven, de ware reden to leeren konnen. Met de plaatsing van deze regelen in uw geacht bladmijn heer de Redacteur, zult UEd. zeer verplichten Utu Dv. Dienaar, X. v»l AC. Eenige belaugstellenden wensehten gaarne te/weten, wat zij te denken hebben van de grieve, door den heer mr. A. J. Beukers, in een vorig nommer dezer courant, ver meld. Gij zult, M. d. JB, hen met de plaatsing van boven- staande verplichten. Mijnheer de Redacteur! - Naar aanleiding'van het ingezonden stuk, in uw courant dd, -19 derer, geteekend A. v. M. en E. II. G., neem ik beleefd-de vrijheid1 UEd. nogmaals een plaatsje in uw geacht dagblad te venbeken. De feiten door de onderteekenaars van v. n. ingezonden stuk zijn waar; alleen dient er bijgevoegd, dat ik bij de wed. Charmes werd ontboden om met haar te spreken over de begrafenis van haar echt genoot, zonder dat het mij bekend was dat zij reeds met een ander gesproken had, en verder dat ik het eerst ingezonden stuk plaatste op verzoek der weduwe. Nu men mij aanvalt, zie ik mij verplicht nog enkele zaken op te helderen; plaatsten zij hunne rekening, ook ik zal de mijne plaatsen, ik ben begrafenisbode om iets to verdienen bij mijn gewoon tracte- ment van de stad, en kan dus'om der wille van de concurrentie niet gratis wei ken, zoo als zij aan de weduwe aanboden, om mij niet in hun plaats te zien aangenomenik schreef dus mijn rekening zoo als ik dit immer doe en altijd zal doen, voor wicn ook. Voor liet hekend was, dat de kist zoude gemaakt worden voor reke ning der stearine-kaai senfabriek, was die besteld bij den timmerman Gabel. Deze verzocht mij per brief om voorschot voor grafgeld, dood- acte, hout enz., ik zond hem dusf 10.— Mijne verdere ïekening was als volgt: Lijkkoets6. Lijkkleed «r4,50 Vigilante. 2.50 Rouwkleede'ien voor den koetsier0.7Ö 12 paar handschoenen en strikken4,50 Fooi aan koetsier der lijkkoets. 0.50 a vigilant en palfrenier. 0.50 Fooi aan de politie0.50 grafmaker0.25 Loon voor bekendmaking en ter aarbestelling. 5. Totaal f 28.95 Door Gabel werd het geld voor de kist ontvangen van de v. 11. kaarsenfabriek, hij besteeddedus de door mij voorgeschoten f 10 niet geheel, hij betaalde uit voor het graf.f 7. voor de doodacte11 0.94 Dus ontving de wed. Charmes van Gabel terug f 2.06 Rest.f 20.89 Nu een vraag aan de boden A. van Meurs en Gabel, is het eeilijk feiten: te noemen en gedeeltelijk te verzwijgen? „Is zoo iets niet erger dan liegen? of is het tegenwoordig in uwe oogen geen kwaad een medeburger door het lialf vermelden van feiten verdacht te maken 1 En ten slotte, ik geef eerlijk op, dut ik voor mijne moeite verdien f 5, gijlieden zoudt het voor niet doenverdient gij dan slechts fl.39 voor het ter narde bostellen van een lijk? De beantwoording dezer vragen laat ijc aan de voornoemde boden over en voor oen iegelijk dio ongelukkiger wyze een tarief noodig heeft voor hot tor aarde bestellen van lyken. Met de meeste achtmg lveb ik de eer te zijn, mijnheer de redacteur, UDd. Dw, Br. F. TER HOFSTEDE. Bode e» bedienaar ter begrajenu. Prijzen en premien van f 100 en daarboven. Ivo Kl. le Trekk23 December, No. 10072 f1500Nos 7139 9103 en 15551 ieder f 1000.No 14909 f400. No 2831 f200 Nos 876,Sl85,69i2,7383,Un9.18713en 18833 ieder f 100.'" - B U R G E R-L IJ IC E .S T A N DJ '"r Geboren:20December. Frauciua Petronella, dochter vanH.Holierhoeken'A. Koelewjja, Botierdamche JDijK—,

Schiedamsche Courant | 1872 | | pagina 1