Woensdag I Januari. Terseliijnt Wh, litpiW Map, j' 'li ■A j m |8t3. V." 3034. BUiTESyiAHPSCHE BERICHTE?^ li <iï m 'H ltd I iï ra X ;?;,v CBrlcvcn Franco.) .In de Engelsche bladen komen klachten voor ovei de venvaarloozing van de vinn torens aan de Schelde dooi de" Nederlandsche en Belgische regeeringen. Men beweei t dat hieraan tal van zeerampen in den laatsten tijd zijn toe te "schrijven, waardóór de handelsvloten van schier alle natiën schade bekomen hebben. - De bisschop van Manchester heeft daarentegen de Engel- jsche regeering een verwijt gemaakt over het zeer onvol doende aantal vuurtorens rond de Engelsche kust. Hij Avas president van een vergadering, welke gehouden werd tè Manchester tot het bijeenbrengen van fondsen tot onder steuning der zeelieden en visschers van Engeland die schip breuk geledón hebben. Protcstantsche en Katholieke "geestelijken ondersteunden dit loffelijk doel. De bisschop van Manchester toonde aan hoe het lot der zeelied*»-uig aan dag moeilijker en gevaarlijker werd door de c c- vvikkeling van" den handel, waardoor onze nauwe zeeën imet-schepen,bedekt worden. De vuurtorens in Engeland "waren niet half talrijk genoeg. Op de Fransche kust snijdt "de lichtcirkel van den eenen den lichtcirkel van den vol genden, zoodat de geheele kust verlicht is'; Doch in Enge land zijn er groote duistere plekken, die de zeeman kan naderen zonder het te weten. De hoop werd uitgedrukt, dat Engeland, Nederland en België niet bij Frankrijk zouden achterstaan in het bquwen van. vuurtorens tot bescherming van zeevaart en visscherij. - Met inbegrip der 46 zeerampen, die in de vorige week op de Engelsche kusten plaats hadden, bedraagt het aantal daarvan in dit geheel jaar 2318. De North British Mail bevatte onlangs een zeer be langrijk stuk over de vervalsóhing van de mindere soorten van suiker. Hoe de 'natuurlijke oorzaken van ziekten be vorderd .worden, blijkt uit de vervalschingen, welke in de gewone voedingsmiddelen gedaau worden. De schrome lijke vervalschingen van thee zijn bekendthans leest men die van 't geen de thee smakelijk maken moet, nl. van suiker. Volgens een chemisch onderzoek, onlangs te Glasgow gedaan, heefl men bevonden, dat ofschoon in 36 monsters gewone suiker geene vervalsching ontdekt werden, jle ruwere en geringste soorten een gruwelijk tr§ngsel bèvatten van suikerriet, 'plantenwit (albumen), bloeddeeleh, die bij het raPïncoreu ingemengd worden, plimtcnspons of zwam, houtvezelen, stijfselkorrels, zand, zouten van kalk, lood en ijzer, en bijzonder de arcarus sac- chari of suiker-insect, welks voorkomen, gewoonten en eigenschappen walgelijk zijn. In de meeste bvuine suiker kan men de geheele. natuurlijke geschiedenis, van de ei- wording tot den dood, van het insect nagaan. Het heeft eeu afschuwelijk uitzicht, is ovaal Van vorm, met een wouderlijken snuit en acht beenen, voorzien van scherpe haken en van lange borstelharenhet leeft verscheidene uren in heet water alvorens te sterven, en de eieren leven langer. Men weet dat de kruideniers, welke zulke suiker behandelen, last aan handen en vingers hebben van den sarcarus," die echter alleen in onzuivere suiker huisvest, toodat men ter vermijding van dat insect duurdere suiker jebruikon moet. 'Wat de overige onreinheden betreft, zoo .uilen zy, die ngoedkoope" thee drinken, er zich piet veel tan storen. Onlangs stond in Engeland voor den lord mayor een churk terecht genaamd Zacharias Borsilius Zackarow, Sriekvan geboorte, oud 22 jaar, die zich den verheven titel Sn "Vórst Gorlschakoiï toegeëigend hu'd, beschuldigd vau sijn meester, een Giiekschen koopman M. HepHestides aan joederen ter waarde van f 2,000 bedrogen te hebben. Hij was door zijn meester gelast die goederen te Londen e'verkoopen. Hy volbracht die taak, keerde naar Konstantinopel terug, locli rekende niet af. Integendeel vluchtte,lnj op zekeren lag naar Engeland, nadat hij eerst uit de geldkist van zyn Mtroon, door middel van ecu tweeden sleutel, 250,000 fr. ia'd geroofd. Te Parijs deed hij zicli voor een Ru'ssischeo n'ins doorgaan. Hij trad met een jonge Engelsche in het ïu'welijk, en 'dit huwelijk werd op nieuw in Engeland ge- fierd. De groote aankondiging, welke er in de dagbladen ?au verscheen, deden M. Hephestides vermoedeusopvatten. Intusschen begaf de, valsche prins, die niet minder dan teven of acjit talen spreekt, en die zich te Londen niet in Heiligheid dacht, met zyn vrouw naar Brussel, waar hij werd aangehouden en uitgeleverd. Teu gevolge van de harde uitdrukkingen,-die de paus zich'iu zijn toespraak op het jongst gehouden consistorie te Rome tegenover Duitschland en zijn keizer heeft veroor loofd, dringt de No-rdd. Ally. Zeit. thans krachtig bij de regeeriug aan, om onverwijld bij de wet de grenzen tusschen staat en kerk nauwkeurig af te bakenen. De wetgeving daaromtrent, voegt het officieel orgaan er bij, is nu eéu levensvraag voor hot Duitsche ryk geworden.' V.Gelijk men weet, bestaat er reeds sinds geruimen tijd j^oot .verschil van gevoelen omtrent art. 47 van het ont werp tot regeling van de rechten der,zeelieden in Duitsch- irid, ia .welk artikel wordt.bepaald, dat waaneer drie man, hetzij een stuurman en twee matrozen, hetzij drie anderen van de bemanning, het schip niet zeewaardig achten, of tegen de qualiteit of quantiteit van het proviand bezwaar maken, het zoekantoor onmiddellijk een onderzoek moet - instellen. Wegens het verschil van opinie ten deze had de Bondsraad zich nog niet definitief met het ontwerp ver- eenigd. Thans echter heeft de Bondsraad het aangenomen, en wel op grond'van het rapport der Pruisische gevolmach tigden, die van oordeel zijn, dat het ontwerp voldoende waarborgen oplevert tegen misbruik van de bevoegdheid, die in het artikel wordt toegekend. Het aantal sehuldeischeis der Daehauerbank vau Adèle Spitzeder bedraagt niet minder dan 19,583. Het actief der frauduleuse bankierster, zonder inbegrip van hate onroerende goederen, beloopt echterruimeen millioen 11., zoodat er voor de door haar misleide schuldeischers nog het uitzicht bestaat op de terugbekoming van een groot gedeelte hunner schuldvorderingen. De gemalin van generaal v. Manteuffel heeft kort na het voorgevallene aan de Oostzeekust onder de vrouwen der officieren en beambten van.het zich op Franschen bodem bevindende bezettingsleger een collecte laten doen ten voordeele der Oostzeekustbewoners. In korten tijd was de niet geringe som van 5500 thlr. bijeen gebracht. Hierop richtte men tot H. M. de keizerin het verzoek om over de aanwending der gelden te beschikken. H. M. zond de helft aan de vaderlandsche vrouwenvereening en de an dere helft aan cle Duitsche hulpvereeniging voor nood lijdenden aan de Oostzee ter verdere beschikking. Het Straatsburger centraal-comité voor den Elzas heeft de hulpvereeniging een bedrag van bijna 6000 thlr. doen toe komen. De opper-houtvester van prins von Bismarck is te Friedrichsruh bij Hamburg, terwijl hij dwars over de rails wildeloopen, door een locomotief overreden en was oogen- blikkelijk een lijk. Naar aanleiding der verzekering, kortelings door den hertog de Gramont herhaald, dat Frankrijk bij het uit breken van den laatsten oorlog legen Pruisen zeker op de 1 hulp van Oostenrijk meende te kunnen rekenen, zegt thans 1 de National Zcit.dat de houding vau graaf von Beust in 1870 het best uit eeu briefje, dat deze aan voornoemden her tog* schreef en.door de Nette 'Freio Pr esse iu den winter van 1870/71 werd openbaar gemaakt, gekend wordt. In bewust briefje nu, dat graaf von Beust gelijktijdig verzond met liet memorandum van dr. Rieger, waarin dat hoofd der Czechen Frankrijk van de werkzame sympathie van dat volk verzekerde, verklaarde eerstgenoemde, dat hij aan het memorandum niets toe te voegen/noch daai aan iets af te doen had. In Duitschland, voegt de National Zcit. erbij, is men Voorts algemeen overtuigd, dat men het niet aan graaf von Beust, maai; aan graaf Andrnssy, en vooral aan keizer Alexander II en de dappere soldaten van Weissenburg en Wórth te danken heeft, dat Oostenrijk zich van deelneming aan den laatsten Pruisisch-Franscheu oorlog onthield. De hertog de Gramont heeft een nader schrijven openbaar gemaakt, waarin hij volhoudt dat het "Weener kabinet zijn hulp in den oorlog van 1870aanFranktijk had toegezegd en wel tot tweemalen toe, en direct bevestigd door den minister van buitenlandsche zaken. In het Journal des Débats is inmiddels een depêche uit Weenen opgenomen, waarin verklaard wordt, dat de dooi den hertog de Gramont aangekondigde documenten niets ten zijnen gunste bewijzen; zij dagteekenen van na den oorloge De volgende toelichting wordt voorts daarin als authentiek aangegeven: Het is volkomen uitgemaakt, dat Oostenrijk Frankrijk niet heeft aangemoedigd om den oor-1 log te ondernemen, maar integendeel alles aangewend heeft om het er van af te brengen. Toen evenwel de oorlog ver klaard was,, en Oostenrijk verwittigd was van de mindere getalsterkte van hetFrausche leger, wilde het in het belang vau het Europeesch evenwicht Frankrijk te hulp komen, waartoe het onderhandelingen met Italië aanknoopte. Dit voornemen moest het Weener kabinet ten slotte echter opgeven, ten eerste door de houding van Rusland, ten tweede door de tegenovergestelde gezindheid van de Duitsche bevolking van het keizerrijk en door den wensch van het parlement van Pesth ten gunste der neutraliteit; ten derde door den onvoldoenden toestand van het leger, en ten vierde door den te snellen loop der gebeurtenissen, die niet gedoogden zich te bekwamer tijd toe te rusten. In het laatst der vorige week heeft te Parijs de re ceptie plaats gehad van het Japausch gezelschap. Deze werd met buitengewoon gróoten luister gehoudentot nog toe waren alle mogelijke receptiën van ambassadeurs zonder eenig ceremonieel, maar de heer Thiers oordeelde terecht, dat liij nu vau deze gewoonte moest afwijken, daar het in deze gold de ontvangst van afgezanten eener mogend heid, waarmede Frankrijk reeds sedert enkele jaren uit gebreide handelsbetrekkingen, die niet weinig bijdragen tot vermeerdering der welvaart en tot het bekloedcn vau een hoog aanzien in dit zoo groot en rijk laud van het verre Oosten, heeft aangeknoopt. Dq 8 leden van het gezantschap werden ten 2 ure op liet groote binnenhof van het Elysée ontvangen. Zy waren in f ra 'JU P f Europeesche kleederdracht, allen in het blauw met gouden borduursels, eguigszins óp dezelfde wyze als de vroegere senatoren, voorts droegen zij een steek met witten pluimen witten pantalon met gouden streep. - De heer Thiers, omgeven door zijne ministers en gene raals, wachtte hen iade groote receptiezaal.en onderhield zich met hen door middel van twee tolken. De audiëntie duurde 20 minuten, De heer.Rémusat, minister van bui tenlandsche zaken, deed hen uitgeleide tot aan de stoep van het paleis. Men kan vrij zeker zijn dat deze receptie de rechterzijde weder in rep en ioer zal brengen, want volgens haar heeft de heer Thiers het recht niet om te Parijs en bovendien met zooveel luister een gezantschap te ontvangen, dat zich te "Versailles, als zijnde de eenigste cfficieeie zetel van het gouvernement, moest hebben vei toond. - Het volgende curieuse tooneel had voor eenige dagen in den Parijschen Jardin des Plantes plaats. Eenvisch- koopersjongen, met een groote mand vol kreeften aan den arm, stond voor het apenpaleis te kijken. Misschien zon hij wel op een guitenstreek, misschien was zijn bedoeling geheel argeloos, hoe het ook zii, het denkbeeld kwam plotseling bij hem op om den grootsten kreeft uit de mand te nemen en dien den aap aan te bieden, die zijn hand dooi de traliën stak. De aap pakte den kreeft stevig beet en bracht hein. aan den mond. Maar nu gebeurde er iets, waarop de aap zeker niet voorbereid was. i De kreeft had zyn bezinning teruggekregen en gebruik makende van het oogenblik, dat de aap hem met de grootste belangstelling bekeek, klampte hij zich met zijn.itwee enorme scharen, aan zyn neus vast De aap in de hoogste mate ontsteld over die onbeleefde en onverwachte om helzing, stiet een kreet van hevige smart uit en slingerde zich langs een touw naar den top van het paleis. De, kreeft .hield echter goed vast De aap beproefde nu,, hem met zijn pooten van zijn neus af te krijgen. Vergeefsche pogingén. Het wringen,en trekken moede, liet de aap zich eindelijk aan den staart afhangen en begon hevig 'te slingeren, onn den kreeft te doen vallen. Al zijn collega's, beneden hem in een kring op den grond gezeten, keken met.de meeste belangstelling naar dat nieuwe schouwspel. Eensklaps zog men denaaponbewegeiijkblijveuhangen,. met het hoofd naar beneden. Hij dacht zoo schijnt 't na en zijn overwegingen moeten al zeer naargeestig geweest zyn,, daar zij hem tot zelfmoord dreven. Hij liet plotseling de staaf los, waaraan hij zich met den staart vasthield, en zich met het hoofd naar omlaag latende vallen, gaf hij zich den dood. Zijn moordenaar had hem niet losgelaten. De visphkoopersjongen werd maar het politiebureau gebracht.' Daar soortgelijke baldadigheden in den laatsten tyd meermalen, voorkwamen, maakt een Parijsch blad terecht: de opmerking, dat de maatschappij tot bescherming der' dieren wel zou doen, om zich in den tuin door een agent ter- laten vertegenwoordigen. i, Het slachtoffer eener rechterlijke dwaling is te Pa-, rijs overleden, in den ouderdom van 71 jaar. Jacques Borel, veroordeeld in '1843 tot levenslangen dwangarbeid, voor- moord gepleegd op zijn schoonmoeder, werd in 1847 losge laten ten gevolge der bekentenis, welke de ware plichtige - Joseph Cardal op zijn sterf bed gedaan had. Hetgouverne- 1 ment stond hem onder den titel van schadeloosstelling, de bespottelijke som toe van 4500 francs. Hij ondernam een kleinhandel, waarvan hij sedert dit tijdstip leefde. Daar hy geene bloed vei wantenmeer heeft, vermaakte bij zijn kleine fortuin, 6000 fr., aan de arme kinderen van Parijs. Dezer dogen heeft in de gemeente Koekelberg nabij ,i Brussel een vergiftiging plaats gehad, tengevolge eener,,.' vergissing, die op nieuw de noodzakelijkheid aantoont, dat in apotheken of drogistwinkels alleen door bevoegde per-" sonen de zaken worden behandeld. Een man vroeg in een drogistwinkel een zekeie hoeveelheid Engelsch zoutals purgatief. Een jong meisje, bij den drogist in dienst, hielp hem, doch vergiste zich en gaf den man zurjng zout, een 2 bekend vergif, hetwelk, zooals men weet, veel gebruikt wordt om zoogenaaipd ijzersraid" uit linnen te verwijderen. De man, aan wien het onderscheid tusschen deze beide - zouten niet bekend was, nam de hem verstrekte dosis - zonder aai zelen in, doch was eenige uren later, nietfegen- staande alle aangewende tegengiften, een lijk. De politie bemoeit zich met de zaak, en, naar men zegt, is de drogist, iu wiens winkel de vei gissing heeft plaats gehad, voort- 1 vluchtig. De Opinione van Salerno bericht het volgende Generaal Pallavicini heeft met de prefecten van Vellino en Salerno maatregelen genomen om de rooverijen geheel te doen ophouden. De ministers van binnenlandsche zaken en oorlog hebben aan generaal Pallavicini de leiding van de militaire operatiën opgedragen, die in de provinciën Avelinoj Salerno, Cosenza en.Potenza tegen de roovers zullen worden uitgevoerd, zonder de macht der politie maar ceuigszins te verkleinen, die even als te voren ouder de be velen staat van de prefecten. Als nu militaire- en politie autoriteiten elkaar; de hand reiken en met kracht tegen de nog,steeds gepleegd wordende,rooverijen samenwerken, 1 ri BJ SM; COURANT. Abonnementsprijs Franco jier Post ABONNEMENT: per Drie Maanden door liet geboete li ijk 1.85., 2 50.1 ADVEBTENTIBN: Prijs: win t tot 10 gewone regels f 1 00: iedere regel meer f010. Vour den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den pnjj. ti, 1 -■« r V»TrV y 'vfV» 'n'v f V *1*3 ri --i.i V, - «O, - m 1 M I I 1

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1