Zaterdag 4 Januari. 1873. M 3036. BUITERILANDSCHE BERICHTEfü 'er- M o rcq 1A IA-g .ar en' ariji den I [ES tide ;i> ter tn- de ■de'; an ïie- nd. 3 '-JJ CBrievci» Franco.) tan tim T,„ des] id: ing ate 3 te I Sedert de laatste weken zijn te Berlijn uit alle oorden ■des lands een groot getal adressen tegen het ■voortdurend bestaan der Pruisische staatsloterij ingekomen, om bij het huis der afgevaardigden te worden ingediend. Door de Berlijnsche collecteurs is thans een contra-aclres ingezonden, waarin zij te kennen geven, dat de opheffing dezer loterij tengevolge -zou hebben, dat aan de loterijen in de overige staten van Duitschland zooveel te meer zou deelgenomen worden. Het zou derhalve een ongerijmdheid zijn, de Prui sische staatsloterij af te schaften, zoolang dit ook niet in de andere Duitsche landen geschiedt. Bovendien wijzen zij op het feit, dat de loterij jaarlijks '1 'A millioen thaler aan den staat opbrengt en dat niet alleen 's lands kas dat bedrag zou verliezen, maar ook duizenden personen in hun middel van bestaan zouden getroffen worden. Daarom stellen de collecteurs nu voor, om de loterij als staatsinstelling af te schaften, maar haar alsdan tevens in ecu onder staats- contróle staande particuliere instelling te veranderen, waarvan een gedeelte der opbrengst ten voordeele van invaliden en andere oud-militairen strekken moet. De werkzaamheden van de uitvoerende commissie der maatschappij tot het verleenen van hulp aan landbouwers in Frankrijk, die door den jongsten oorlog zijn te gronde gericht, zijn zoo goed als afgeloopeu. Meer dan vijfhonderd dorpen hebben gedeeld in hare gaven. Om de te verleenen hulp meer van dadelijken aard te doen zijn, was besloten de giften te doen bestaan in voort brengselen in natura, als brood, kolen, kleederen, onder goed, bedden, matrassen, dekens, landbouwwerktuigen, vee en zaden. Elke gift, van welken aard ook, is franco tot aan de plaats harer bestemming overgezonden. Om zich verder van de goede bezorging te verzekeren, heeft de maatschappij die aan de verschillende maires der gemeenten toevertrouwd. De in Oostenrijk verschijnende Deutsche Zeituiig verhaalt, dat een heer zich bij de administratie van een pensioenfonds aanmeldde om twee verschenen kwartalen van zijn pensioen te ontvangen. Toen hij zijn papieren had overgegeven, bromde de ambtenaarAl weer een die niet in orde is!" sYVat scheelt er aan?" vroeg de heer beleefd. »Wat er aan scheelt? De attestatie de 1 vita ontbreekt." »Neem mij niet kwalijkze is er wel bij." sja wel, die voor het laatste kwartaal, maar niet voor die van het vorige." sMaar me dunkt als ik nu nog leef zal ik drie maanden vroeger ook nog wel in leven zijn geweest." sBest mogelijk dat dit uwe opinie is, maai de administratie denkt er zoo niet over." De.heer was ge noodzaakt ongetroost heen te gaan en de zaak in orde te laten brengen. Volgens een rapport van sir E. Thornton, den Engel- schen minister-resident te Washington, aan lord Granville, betreffende de paarden pest in Amerika, heeft die ziekte zich het eerst den 30 September te Toronto vertoond. Weldra werd de epidemie ook in de Yereenigde Staten waargeno men en verspreidde zich zoo snel naar het Zuiden, dat zij in minder dan twee maanden tot voorbij Galveston in Texas offers eischte. Tien dagen nadat zich het eerste geval van aantasting te New-York had voorgedaan, waren reeds 40,000 paarden met de kwaal behept. Het schijnt een soort van catharrale fluenza te zijn, vergezeld van harde koort sen. Zoowel ongezonde als gezonde paarden werden aan getast, 't zij zij hard wei k deden of niet. Die in gesloten stallen waren leden het meest. Sir E. Thornton had vijf paarden die allen de ziekte kregen, doch mocht ze door een zachte behandeling allen behouden. Waar krachtiger mid delen worden aangewend schijnen de paarden veel spoe diger te genezen, maar houden dan uit de ziekte een of ander ongemak, meest rheumatisme, over. De ziekte had na het uitbreken in een of andere plaats meest na acht fi twaalf dagen, hare grootste uitgebreidheid bereikt en ver minderde dan weer in omgekeerde verhouding. Te Was hington is geen enkel paard er van vrij gebleven. Een kaas- en boterfabriek in Minnesota. De boerderij van Clark Thompson to Wells (Faribault C.) beslaat eeue oppei vlakte van 4800 bunders, waarvan er in Maart 11 ruim 1000 ontgonnen waren. Twintig hofsteden zijn reeds geheel in orde; '10 daarvan zijn 65 bunders groot, de andere 130 bunders. Tedere hofstede heeft een steenen huis met 2 verdiepingen en acht kamers, benevens een schuur, een bergplaats voor granen, weilanden, pompen, enz. De groot ste kunnen 40, de kleinere 20 koeienstallen. Deze'izA- steden rijn voor vijf jaar verpacht aan verantwoordelijke boeren, die elk zooveel koeien ontvangen, als zij kunnen verzorgen. In Maart waren 330 koeien onder hen verdeeld, en de heer Thompson had plan er nog dezen zomer 270 meer aan te schaffen. Langzamerhand wordt het aantal hofsteden vergroot, tot dat het geheele terrein één groote melkerij geworden zal zijn, waarop 60 hofsteden staan. De melkerij staat bovenaan, maar de bouw van tarwe, haver, mais, gerst en vlas wordt niet verwaarloosd. De kaas- of boterfabriek ligt midden op het terrein; liet is een gebouw van twee verdiepingen van 24 op 11 meter, met een vleu gel van 9 op 11 meter. De machine heeft 25 paardekrach- ten; zij brengt een molen in beweging, die 10 mud graan per uur kan malen, benevens 32 kaaspersen, verschaft den arbeid voor hot karnen benoodigd, verwarmt liet gebouw en de kaasfabriek. De fabrickkamer is voorzien van de nieuwste uitvindingen voor liet maken van kans. De in richting is zó4 volledig, dat 2 rhenscheu met gemak de melk van 600 koeien kunnen verwerken in boter of kaas, naar mate men begeert. Bij de tegenwoordige inrichting kan de melk van duizend koeien behandeld worden, terwijl de toe stellen door eeue kleine uitbreiding geschikt kunnen wor den gemaakt voor de melk van 3000 koeien. Inden afge loopeu zomer werd er niet minder dan 272 kilo boter per dag gemaakt. Be twee bovenverdiepingen van de fabriek worden gebruikt voor het pekelen. Hier is plaats voor ruim 13000 kilo kaas. De gallon melk (ruim A'A kan) komt on geveer op 22Vb cents te staan. BMEMLAMDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 3 Januaii 1873. Onder de meest bekende personéndie gedurende den loop van 1872 hier te lande overleden zijn, worden op gegeven: dr. C. 11. Tliiebout, oud-rector der latijusche scholen te ZwolleII. J. van Ileek, industrieel te Enschedé J. B. Christemeijer, auteur o. n. van de L'jfetr. Rechts pleging mr. J. F. Bodel Nijenhuis, letterkundigeAntony vanlloboken vauRlioonenPendrecht, koopman; mr. ,T. K. baron van Goltstein," lid dor eerste kamer en oud-minister; de Heus, groot industrieel; II. Maronier, dichter; prof. Kaiser, astronoom; luit-gen. A. J. Andresen, oud-kom- mandant van liet Ned. leger in O.-L, adj. van Z. M."NV. Marten Westerman, letterk., redacteur van Baiomr. J. R. Thorbecke; A. van Weel, oud-lid der eerste kamer; mr. O. W. J. bar. v. Boetselaar v. Dubbelmaumgr. 3. A. Smitz, protonot. apost. a. c. p. te Amsterdam; de Man, schout bij nacht, lid van het H. M. Ger.Abbingh, oud-rector te Hoorn, schrijver van verscheidene monografiën van die stad; W. II. Suringar, te Amsterdam; mr. J. bar. Taets v. Amerongen v. Natewisch, oud-lid der eerste kamer; mr. P. A. M. baron van Rijckevorsei v. Rijsenburg, raadsheer; mr. A. F. Sifflé, dichter; mej. Boelaerd, juffr. Joh. J. Ileyse, auteurW. A. bar. Schimmelpenninck van der Oiie van van de Poll,staatsman; dr. Beunink Janssonius, godgeleer de, geschiedkundige en dichtergeneraal Ilappé, lid van den Raad van N.-Indiëmr. bar. van Zuylen v. Nyevelt, lid der gedep. staten van Z.-Holland Zaterdag avond werd Hendrik Consciences 60ste geboortedag te Brussel feestelijk herdacht. Door de voor- naamstcn zijner vrienden en vereerdei s was hem een feest maal aangeboden, waaraan een 120tal gasten deelnamen, terwijl men velen had moeten afwijzen om de beperkte ruimte der zaal. Talrijk waren de telegrammen, zoo uit Belgiëals Nederland, tergelukwenschiug door den jubilaris ontvangen, zooals o. a. uii Leiden van de liecrcn de Vries, Kern en Cosijn, luidende: »De ondergeteekenden, ook namens andere afwezige vrienden, brengen hulde aan Conscience, den COjarige. Vlaanderens roem is Hollands roem. Nederlands roem is één. Daarom juicht Noorden met Zuiden. Lang leve en bloeio Conscience, als sieraad van Nedeilaud." Door den voorzitter van liet feestmaal werd hem een gulden lauwerkrans aangeboden. Het feest kenmerkte zich voorts door een aantal toasten en duurde tot laat in den nacht. Door het kiescollege der Ned. Ilerv. gemeente te Delft is, ter vervulling der vacature, ontstaan door liet aan den heer W. C. F. Kocli verleende eervol emeritaat, liet volgende zestal predikanten geformeerdG. J. van der Flier, te Heemstede; D. P. M. Huel, teBirkslancl; F. F. Kruijff, te Velp; J. P. Nonliebel, te Middelburg; L. Schou ten, te HarderwijkP. van Sonte Nijmegen. Als bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in den tuin van den heer Odom, op de Schie te Rotterdam, is ge vangen een kapel, een zoogenaamde schoenlapper, van de grootste soort, die, mogen ze indenzomer minder schaarsch, toch in dit jaargetijde uiterst zeldzaam zijn. Te 's llago is het bericht ontvangen, dat Behagel, verdacht van medeplichtig te zijn aan deualdaargepleegden dubbelen moord, is gearresteerd. Hot schijnt dat zijn kameraad Verlimi nog op vrije voeten is. Als een opmerkelijk feit verdient vermelding, dat bij de viering van liet 25jnrig bestaan ccner meubelmakers- affaire te 's Huge, die van de liecrcn Gebrs. SUrtterhcim, nog acht knechts tegenwoordig waren, die van den aanvang of liever nu al liet* vierde cener eeuw, in de werkplaatsen dier firma zijn werkzaam geweest. Maandagavond omstieeks acht uur is de boeren knecht P. buiten de Koepoort te Leiden, door een persoon, die hem achteropkwam, bij den hals gegrepen, en werden hem door dezen oenigo slagen toegediend. Toon de knecht zich had losgerukt, ging (ie aanvaller op den loop en nam de vlucht op het erf van den boer, bij wien de aangerande werkzaam is en trok de deur van het hek dicht, voordat de eerste hem kon inhalen. De knecht, die door den schrik zijn spraak kwijt was, maakte zoolang beweging aan 't hek dat hem werd opengedaan door de boerin, en gaf door teekens te verstaan, wat er gebeurd was. Later kwam de boer zelf thuis, deed onderzoek om zijne woning, maar kon niets ontdekken, terwijl de knecht, die intussclien geheel buiten kennis geraakt was, naar zijn huis werd gebracht. P. heeft zijn spraak herkregen, maar verkeert nog in een bedenkelijken toestand. Als merkwaardige proeven der buitengewone zacht heid .van het weder wordt medegedeelddot gedurende de maand December onder het dorp Oostrum in Friesland door een eend nog 20 eieren zijn gelogd; dat te Venlo in de vorige week eeuige asperges zijn gestoken; dat te Veen bij Heusden zich Maandag een viertal jongens met zwemmen in de Maas vermaakten, en dat te Harderwijk con nnisch reeds zijn nest klaar heeft, terwijl te Bleiswijk zich op een bouwhoeve een ooievaar heeft vertoond. Het vei halen van moordgeschiedenissen heeft Zater dag avond een jongen te Deventer, wiens ouders dien avond uit waren, derwijze van streek gebracht, dat hij, te bed ge bracht zijnde, droomde dat er dieven en moordenaars in de kamer zijner ouders waren. Zich willende overtuigen, vond hij het bed ledig en achtte zijn vermoeden bevestigd. Hij vluchtte toen door het raam op de veranda en in den tuin, klom den muur over en verborg zich in een auderen tuin. Toen de ouders, thuis gekomen, naar hunne kinderen zagen, vonden zii tot hun schrik het bed van hun zoon ledig, hel raam open en zijn Ideederen veispreid, en meenden dat hun kind gestolen was. Na eenig zoeken werd de knaap teruggevonden, verkleumd van koude en tamelijk bezeerd door zijn klimpartij. De Haagsehe kroniekschrijver van het Handelsblad deelt het volgende mede Het spreekt van zelf, dat iedereen nog steeds den mond vol heeft van den moord. Zondag jl. vond een der predi kanten, met een zeldzame gave van combinatie, zelfs ge legenheid, om den dubbelen moord met het vijftigjarig bestaan van het zendelinggenootschap in verband te brengen. Zeker is deze samenkoppeling even vernuftig, als het dubbele doel, waarmede eenige aristocratische dames verleden week een bazar in de concertzaal Diligentia ge opend hadden. De opbrengst daarvan zou name-ijk strekken ten voordeele van de vereeniging tot koepokin enting en voor het oprichten van een orgel in de Engeische kerk. Men had er nog even goed een gedeelte van kunnen afzonderen als bijdragen voor een standbeeld van Thorbecke, de zendingszaak in onze koloniën, prijzen bij scherpschutlerswedstrijden, een bijdrage voor het nog altijd in de lucht zwevend kapitaal ten bate vaneen con certzaal, en voor liet invaüdengesticht te Briefte. Dr. II. Hartogh Heys van Zouteveen schrijft in het Maandblad de Landverhuizer De werkmansvereenigingen zouden op prnctische wijze langzamerhand verhooging van loon kunnen bewerken door emigratie te bevorderen en zoo de concurrentie te ver minderen. Zij zouden daarvoor emigratie-kassen moeten aanleggen. Stel een werkmansvereeniging met 25 leden, die wekelijks elk f 0,10 in de emigratiekas storten. Zij brengen dan in oen jaar f 130 bijeen, meer dan genoeg om den overtocht van één hunner naar Amerika te betalen. Het lot beslist tusschen die leden, welke zich tot emigratie bereid verklaard hebben, De winner krijgt f112 ter leen om zijn overtocht naar Amerika te bekostigen, doch be looft die zoo spoedig mogelijk terug te zullen betalen. Stol de terugbetaling geschiedt na een jaar, dan kunnen het eerste jaar een, liet tweedejaar twee, het derde jaar drie, het vierdejaar vier leden der vereenigiug op dezelfde wijze einigreeren, zoodat na vier jaren tien werklieden geëmigreerd zijn, als aften eerlijk terugbetalen t Op deze wijze zouden binnen weinige jaren de helft onzer werklieden geëmigreerd zijn, waardoor de loonen zeer zouden stijgen ten minste als in andere lauden van Europa dit voorbeeld gevolgd werd, daar anders immigratie van werklieden uit andere Europeeschc landen naai' Nederland te vreezen zou zijn, hetgeen de loonen weder zou drukken. Het is echter onwaarschijnlijk, dat die immi gratie zoo sterk zou zijn, dat daardoor de voordeelige ge volgen der emigratie zouden opgeheven worden. Zoolang toch de loonen in Nederland niet veel hooger zijn dan thans, is de toestand hier zoo aanlokkend niet om vele vreemde werklieden tot verhuizing naar Nederland te be wegen 1 s Uit Middelburg wordt van 31 Dec. gemeld: Een gezelschap van vier personen, twee mannen en twee vrouwen, ontmoetten Donderdagavond tusschen 8 en 3 uren, op den weg tusschen Zuidzaude en Oostburg, eeu met moeite zicli voortslcpendcn mau, die hen toeriep: sik ben erg gewond en ga dood I" Ineenzakkende verklaarde hij in den arm gekwetst te zijn. Op verdere vragen kön hij niet rnecr antwoorden. De mannen ijlden naar Oostburg, van waar de gewonde (J. J. Loke, een Aardenburger) scheen Hol is gemakkelijk lo berekenen, dat zelfs wanneer er geen enkel mouw lid bijkomt, binnen 8 jaren de 25 leden allen geëmigreerd zullen zijn, mils allen coilijk terugbetalen, "t Kost ma ir 2 bui reis 's weeks! J) D.ur tic prijs van alle zaken aflnngt van vraag cn aanbod, zal de prü? van den arbeid (bet loon) stijgen, als liet aanbod (dour do cmlgralie) ver mindert terwijl «le vraag dezelfde blijft COURANT. A EjO N N E M E TJ T 3 Abonnementsprijs, per Drio Maanden 1 franco ver Post, door liet gcheete Itijk f 1.85. 2.50 ADVEBTENTIEN: Pi ijs t van 1 lol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den wei kenden stambcu voor weldadigheidde helft van don prijs.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1