m a». im V r ij d a g 24 Januari. t M 3050. AB ONNBMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.85. Franco per Post, door bet geheele Rijk2 50. (Brieven Franco.) ABVBETEHTIEH: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de hein van den prijs. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Van Koning Oscar II, den jongen vorst van Zweden, gijn bij gelegenheid zijner troonbestijging verschillende anecdo'ten verzameld om te bewijzen, dat hij, in zijn jeugd vooral, excentriek moet geweest zijn. Toen hij nog geen twaalf jaar oud was, liep hij om de strenge tucht waaraan hij onderworpen was, te ontvluchten, uit het ouderlijke palcis weg. De deugniet werd, na lang zoeken, gevonden op de straat te Kopenhagen en wel spelende met eenige straatjongens. Op zeventienjarigen leeftijd werd hij ver liefd op de dochter van een der hoogleeraren aan de hooge- school, waaraan hij studeerde. Hij deed zijn vader, den If 'ning, niet weinig schrikken toen hij hem berichtte, dat hg .van plan vvas 't meisje te trouwen. De zoon werd ou- hiiddellijk tehuis gehaald. Toen later het hof van Stock holm voor prins Oscar een Duitsche prinseseen hertogin van Nassau als vrouw had uitgekozen, zonder dat hij haar gezien had, was bij op een mooien dag, kort voor dat zgn bruid te Stockholm verwacht werd, verdwenen. Eu wat bleek? Hij was zijn bruid incognito tot Lubeck te ge- moet gereisd en had haar op de boot van die stad af, gade geslagen om te zien, hoe zij in hare maniereu en in den omgang was. Daar hij hoogst voldaan was over de resul taten van dat onderzoek, maakte hg zich bij de aankomst te Stockholm bekend; hij is steeds een voorbeeldig echtge noot geweest.Toen prins Oscar in 1867 te Parijs was, is hij van alle vorsten, die de tentoonstelling hebben be zocht, waarschijnlijk de eenige geweest, door wien een edele daad is verricht. Hij heeft namelijk op den boulevard des Italiens de hollende paarden van een rijtuig, waarin een dame en drie kleine kinderen zaten, met ijzeren vuist tot staan gebracht en daardoor een groot ongeluk voorkomen. Hij beschouwde die daad als zoo natuurlijk, dat hij ver volgens zijn wandelinghij was alleen bedaard voort zette. als of er niets gebeurd was. Den volgenden dag echter was er op de Tuileriën groot diné, waaraan ook hij was genoodigd, en wat vond hij onder zijn servet liggen? De gouden medaille, ingesteld voor het redden van menschen- levens. Napoleon III kon, van die aardige surprises hebben. Een paar dagen géieden ging een ingenieur met vier arbeiders bij Swinemünde op het ijs om peilingen op het meer het Gröot'e Haff te doen. Zij verwg dertien zich van den oever en beriierkten eensklaps, dat zij zich op eengroote -schots bevonden, die rondom van het ijs was afgescheurd en begon te drijven; het \js was echter sterk genoeg, zoodat er geen dadelijk levensgevaar was, doch tegen het vallen van deh'avond was de grootste zoig zich warm te Houden; zij plantten rondom de schots takken en begonnen toen in een cirkel te loopenj zonder gevaar van zich te ver te zullen wagen. Intusschen hieven zij noodkieten aan en ver brandden touw en papier. De rondom schietende vonken wezeü 'db personen, die door het uitblijven van de zwervers op hub redding bedacht waren, den weg en des nachts ten 3 ure'gelukte het, hen van hun schots te bevrijden. Te Londen werd een paar maal 's nachts in een kerk ingebroken. Men besloot er te laten waken en koos als waker een moedig schoorsteenveger. De dieven kwamen ■kerkelijk terug, zagen den zwarten wachter, en—zoo groot is de kracht van een slecht gewetenmeenden, dat zij sdtan zei ven voor zich hadden. Zij werden jammerende en tandenklapperende gepakt. Een onzer dagbladen zegt dat er in deze dagen van aan randingen en inbraak velen zijn, die zelfs op revolvers weinig vertrouwen hebben,,,daar hun beginselen hun het aanvangen van den strijd verbieden; daarom zou ook hier te lande de schoorsteenveger, die het in dezen tijd van het jaar niet druk heeft, 's nachts als gewetenwekker en schrik der boosdoeiiers gebruikt kunnen worden, en waar men geen schoorsteenveger beschikbaar heeft, zou men 's avonds beurt om beurt een lid der familie zwart kunnen maken, bij wijze van voorzorg. Het blad voegt er echter niet bij of deze nieuwe soort van nachtwakers ook van staart en hoorns zouden moeten woi'den voorzien, Een Londensch blad verhaalt hoe onlangs oen dief is ontdekt door een papegaai. Onder de voorwerpen, die des nachts bij zekeren heer Wijatt aldaar ontvreemd waren, bevond zich ook een papegaai, aSara" genoemd. Daar de bestolene begreep, dat er zeer veel kans bestond, dat men zijn vpgel bij een vogelkoopman zou hebben te gelde ge maakt, ging hg den volgenden dag op onderzoek uit. Toen hij bij een hunner zjjn wedervaren verhaalde en zeide dat z'gn papegaai, Sara heette, begon een vogel, die achter in den winkel stond, op het hooren van dien naam, uit al zijn macht te roepen, Sara! Sara! De heer Wijatt ging naar de kooi en herkende zijn papegaai. De koopman kon dadelijk don naam en het adres opgeven van den persoon van wien hij den vogel gekocht hdd, zijnde zekere Raale, een bakker. Daar deze van den diefstal overtuigd werd en hetbovendien uitkwam, dat hg zich nog aan drie andere diefstallen met „inbraak had schuldig gemaakt, werd hg veroordeeld tot .zeven jaren dwangarbeid en nog gedurende zeven jaren onder toezicht der politie gesteld. ïSara" heeft dus een wezenlijken dienst aan de raaatschappg bewezen. In een artikel over do vervolging waaraan de Katho lieke Kerk in üuitschland sinds de twee laatste jaren heeft blootgestaan, tracht de Constitutionnel aan to toonen, dat de gedragslijn van liet kei/.eilijk gouvei nement voor een groot deel werd aangegeven door persoonlij Ice intrigues. De oorsprong van die hui igues dagteekent uit den tijd vóór het oecumenisch concilie. In die dagen was prins von Hohenlohe, thans vice-president van den Duitschon Rijks dag, president va., den ministerraad in Beieren Zijn broeder is de kardinaal vou IloUenlohe, wien men verwijt, dat hij het vertrouwen van den Paus met den grootsteu ondank beloont door samen te spannen met den minister en het tegenwoordig conflict in het leven te roepen. Een van de misdaden, welke men den kardinaal ten laste legt, is dat hij in het concilie te Rome den abt Friedrichs bracht, deu vriend van Dollinger, die in coi respondeuiiên aan de Augshii.-ger Zcitung dingen mededeelde, welke iti het con cilie onder het zegel van geheimhouding plaats hadden. De familie von Hohenlohe is zeer talrijk en heeft door hare verschillende vertakkingen betrekkingen aan alle Europeesclie hoven, zooals Beieren, Piuisen, Oostenrijk, Rusland en Engeland. De eerzucht van den kardinaal zou, volgens dc be.vering van deu Constitutionnel, de oorzaak wezen van de samenspanning. De kardinaal bewerkte zijn broeder, die in vriendschappelijke betrekking staat tot de Pruisische partij in Beieren, waartoe dr. Dollinger behoort, en van die zijde is de aanhitsing gekomen, die de Duitsche rijkskanselarij tot de vervolging der clericalen heeft geleid. In do commissie Dufaure is men met een nieuw voor stel voor den dag gekomen, waarmede men thans hoopt tot een overeenstemming te komen met den heer Thiers, op het punt van zijn al of niet verschijning in de kamer en deelname aan de discussièu, wanneer het interpellation betreft. Dit voorstel behelst, dat de heer Thiers over het algemeen van de discussiën over interpellation uitgesloten zal zijn, doch dat de vergadering hemkonde uitnoodigen in haar midden te verschijnen, wanneer de tegenwoordigheid van dea president der republiek, hetzij aan de kamer, hetzij aau de ministers, noodzakelijk scheen. De concessie, die in dit voorstel voorden heer Thiers ligt, is dus eigenlijk geheel illusoir, en men kan vrij zeker zijn dat do heer Thiers dit systeem, waarbij men hem geen enkel recht geeft, evenmin zal aannemen als het vorige, waarbij hij eenvoudig uitge sloten werd van de discussion over de daden eencr regec- ring, waarvan hij het hoofd is. Volgens de door dnLiberté medegedeelde cijfers om trent het verkeer tusschen Parijs en Londen sedert den d od van Napoleon lil blijkt, dat het aantal personen, dat uit Parijs is vertrokken om de begrafenis bij te wonen, niet meer dan 550 bedraagt. In een Oostenrijksch blad wordt het volgende mede gedeeld. Eene welgestelde weduwe ten platten lande kreeg van een goeden bekende den raad, al haar vast goed te ver- koopen, in de stad te gaan wonen en daar het leven te ge nieten. De vrouw gaf hieraan gehoor en verkocht hare goederen. Toen de raadgever wist dat de weduwe de kooppenningen had ontvangen, kwam hij 's avonds laat aan haar debr kloppen, en verzocht de vrouw spoedig open temaken, daar een groot ongeluk gebeurd was. De vrouw, hoewel niet vrij van achterdocht, opende de deur; zoodra de man binnen was sloot hij de deur achter zich, en stak den sleutel in zijn zak. Daarop wierp hij een bijl, een pistool en een strop op de tafel, en vroeg aan de weduwe, op welke wijze zij wilde sterven. Zij viel voor hem op de knieën en smeekte hem, haar het leven te latenzij wilde hem al haar geld geven, en niemand een woord van zijn handelwijze zeggen. Doch de wreedaard had geen mede lijden, en drong er op aan, dat zij zou kiezen tusschen de verschrikkelijke moordtuigen. Ten slotte koos de ver schrikte vrouw den strop, Nu bond de man haar de handen te zamen, klom op de tafel eu trachtte met zijn bijl een opening te maken tusschen de balken van de zoldering, ten einde den strap om een balk te kunnen slaan. Met veel moeite gelukte het hem, een opening te makenhg stak er zijnarm in, doch kon dien niet weder er uit krijgen. Nu werden de rollen verwisseld: de boosdoener smeekte de vrouw, hem te bevrijden. Doch deze liep naar het venster, stiet, daar haar handen gebonden waren, met het hóófd een glasruit in eu riep om hulp. Dit geschreeuw werd gehoord, en spoedig was een hoop volk voor het huis bijeen; de deur werd opengebroken, de roover uit zijn benauwde positie op onzachte wijz§ beVrijd en aan het ge recht overgeleverd. De Amerikaansche rachters geven soms blijken van groote onafhankelijkheid en van nog grooter oprechtheid. De oude rechter John Dabney te Logansport dreef die op rechtheid echter onlangs misschien wel wat ver, toon hij in een geval van paarden-diefstal, dat voor hem gebracht was, tot do jury, bij wjjze van resumé der debatten, roet groote waardigheid, maar tevens met diepe verachting zeide »Mijne heeren, in dit geval zgn de advocaten van beide partijen onbeschaamd en onverstaanbaarde getuigen van beide partijen onbeschaamd en ongeloofwaardig en de par tijen zelve, dat is zoowêf de klager als de verweerder, twee zulke berüclite schurken," dat het mg vol komen' onver schillig is ten gunste van welke partij gij u verklaart, daar het altijd jammer zal blijven, dat gij beiden niet kunt ver- oordeelen." BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 23 Januari 1873. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervanger o. a. in liet 2de militie-district van Zuidhollamltot voorzitter de heer II. de Bie, lid der Prov. Staten; tot zijn plaats vervanger, de heer C. E. Viruly, lid der Prov. Staten; tot lid de heer W. A. van der Wens, lid van den gemeenteraad van Rotterdam, tot zijn plaatsvervanger II. T. van Casteel, lid van deu gemeenteraad van Rotterdam. -DeNederlandsche Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor het transport van ongeveer 2500 Engel- sche tons steenkolen naar Onrust; 2500 dito dito naar Soerabaija; 1000 dito dito naar Ma,assar. Aanbiedingen worden ingewacht tot Vrijdag 31 Januari te Amsterdam, of bij de agenten tot Donderdag 30 Jauuari 1873. Desteen- kolen worden ingenomen te Newcastle upon Tyne. Gisteren namiddag had te Rotterdam het volgende voorval plaats: Een stier, die zich uit de slachtplaats van dc weduwe van Loon in de Bleekerssteeg had weten los te maken, liep heel rustig het portaal van een naast den stal gelegen pand binnen, liep vervolgens drie verdiepingen de trap op, zoodat hij op den zolder terecht kwam, tot grooten schrik der bewoners, en bleef daar heel rustig staan. Met niet weinig moeite is het gelukt het dier in een broek'door het zolderraam met een takel naar heneden te laten zakken, zonder dat daarbij eenig ongeluk plaats had. In het Schoolblad leest men sl-Iet lager onderwijs hier te lande heeft, zooals blijkt uit het verslag over het onderwijs over 1870—71, vrij al gemeen aan de eischen der wet voldaan. De toestand onderging weinig verandering; er was echter krachtiger belangstelling in het schoolbezoek. »Uit de bij dat verslag gevoegde statistiek blijkt, dat al de lagere scholen te zamen, de dagschool (op 15 October) bezocht werd door 223,315 jongens, zijnde 7548 meer dan het jaar te voren; en door 204,310 meisjes, zijnde7094 meer. Op de openbare scholen was het getal'leerlingea op elk der vier tijdstippen des jaars toegenomen; vooral de toeneming van het getal leerlingen boven de 12 jaar is een bemoedigend verschijnsel. De leerlingen beneden de 6 jaar waren minder dan in 1860. By de gesubsidieerde bij zondere scholen is insgelijks vermeerdering van leerlingen waar te nemen, met uitzondering van de jongens op 15 October. Bij de niet gesubsidieerde bijzondere scholen, vermeerdering van leerlingen op elk tijdstip en voor iederen leeftijd, behalve op '15 October voor de jongens boven 12 jaar. r' Vergelijkt men de vier tijdstippen in 1870 onderling, dan treft men het grootst aantal jongens en meisjes aan in Jauuari en het kleinst in October. ®Uit de vergelijkende cijfers blijkt, dat het totale school verzuim niet zoo groot was als in vorige jaren. Over het geheele rijk waren op Januari 1870 ruim 19 pCt. van het vermoedelijk aantal kinderen niet op de schooliijsten inge schreven, tegenover 25 en 23 pCt op hetzelfde tijdstip in 1868 en 1869. Er is dus vooruitgang in dat opzicht merk baar." In de gemeente Wijmbritseradeel hèeft weder een dolle hond van een landbouwer een paard gebeten; volgens anderen is de hond met het schuim op den bek aan het hooi geweest, waarmede het paard gevoederd werd. Toen men bij het paard de vrecselijke gevolgen der kwaal in woeste vlagen waarnam, zijn hond en paard afgemaakt. Volgens gerucht zou ook de eigenaar zelf niet zonder ge vaarlijke aanraking met een van beiden geweest zijn".* Dearr.-rechtb. te Amsterdamheeftgisteren uitspraak gedaan in het bekende geschil tusschen de directie der vennootschap dc Icleiixe Courant en gebr. Binger over het drukken van het Nieuws van den Dag en het daarmede in verband staand veranderen van drukker door eerstgemelde. De rechtbank heeft o. o. beslist, dat het rapport der in deze benoemde deskundigen, haar alleszins volledigenbelangrijk voorkomt. Bij dat rapport zgn deze deskundigen tot de conclusie gekomen, dat de druk van het N. v, d. D. gedu rende een zeker tijdsverloop -was doorgaans slecht en onleesbaar. Zij hebben intusschen niet kunnen uitmaken bij -svie der partijen de schuld van dien druk ligt. Indien nu niet bewezen was dat de schuld aan de directie moet gewe ten worden, welke o. a. het papier had geleverd, is toch evenmin be wezen dat die bg gebr. Binger is te zoeken. Ver mits nu de directie, die haar eisch. tot'ontbinding der over eenkomst grondde op een waupraestatie van de zijde van gebr. Binger, het bewijs dier wanpraestatie naar'eisch van rechten behoorde teieveren, en dat niet heeft gedaan, werd' haar die eisch door de rechtbank ontzegd. Daarentegen werd aan gebr, Binger de door hen bij reconventie tegen de directie ingestelde vordering tot ontbinding der overeen komst toegewezen, en wel op grond van bet willekeurig veranderen van drukker. De rechtbank wees echter de door COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1