Zaterdag SI5 Januari. t BiNiraLAN oTchebFrichtë^. A0. 1873. .W 3051. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door liet gehcele Rijk2 50. mtffi (Brieven FrancoO BUITEMLANDSCHE BERICHTEN. In de Engelsche gevangenissen bestaat nog de .tred molen, waartoe misdadigers, ook zoogenaamde lichte mis dadigers, -worden veroordeeld, ,In het huis van correctie te Spitsby worden, blijkens het daaromtrent uitgegeven ver- slaa mannelijke gevangenen boven de 16 jaar tot den tredmolen gebezigd gedurende hun ganschen straftijd, wanneer die niet langer dan drie maanden is, en anders drie maanden in het geheel. Zij moeten zes uren van de negen werkuren treden, en zouden, indien zij inderdaad stegen, 3840 yards (2688 el) afleggen, en 17,280 stappen doen. De heer 1 JV. Hill, te Clifton, heeft aan het Bijbel-, Zending- en Tractaatgenootschap te Londen een gift van I millioen geschonken, om de jaarlijksche rente daarvan te besteden. Zijnerzijds heeft de stalenpennen fabrikant Joseph Mason, 'te Birmingham, de stad zijner inwoning met een weeshuis begiftigd, dat f700,OOQ kost, benevens een kapitaal ter waarde van derdehalf millioen gulden tot onderstand. Men wil te Berlijn thans stellig weten, dat het reeds lang gekoesterde plan door keizer Wilhelm, t. w. het doen eener reis naar St Petersburg, in het begin van April aan staande zal verwezenlijkt worden. Denkelyk zal men zich nog herinneren, dat er reeds eenigen tijd na de samen komst der drie keizers te Berlijn in 1872 sprake was van een tegenbezoek, dat keizer "Wilhelm bij keizer Alexander II zou afleggen. "Volgens een bericht uit "Weenen is aldaar de offici- eele kennisgeving ontvangen, dat keizer Willielm aan de uitnoocfiging van keizer Frans Jozef, om namelijk bij ge legenheid der tentoonstelling Weenen te bezoeken, tegen de eerste dagen van Juli aanstaande hoopt te voldoen. De Prov. Corresp. constateert, dat, in weerwil van alle verschil van zienswijze, dat in de laatste weken in den. boezem van het ministerie over het tot wet verheffen van de KreU-ordnung, alsmede over de persoonsverwisseling in het presidium van het kabinet moge bestaan hebben, thans onder de ministers over alle aangelegenheden een volkomen eenstemmigheid heerscht. Door het huis der afgevaardigden te Berlijn, waarin men. na afloop der discussie over de eerste lezing der ker kelijk politieke wetsontwerpen, de beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1873 hervatte, is het budget der in directe belastingen zonder debat goedgekeurd. Daarente gen werden de voorgestelde resolutiën, betreffende de af schaffing van het dagbladzegel enz.van de orde van den dag afgevoerd, omdat, wegens' nieuwe pretentiën op de schatkist in den laatsten tijd, het vooralsnog onzeker is of 's rijks financiën de vermindering van ontvangst zouden kunnen dragen, die natuurlijk het gevolg van bedoelde af schaffing zou zijn. Dezer dagen werd te Berlijn, onder aanvoering van den commissaris van politie Wolschima, een algemeene jacht gehouden op misdadigere in hunne schuilhoeken, waarbij 23 personen werden gevangen genomen, oude, reeds lang door de politie vervolgde schelmen, waarvan 19 mannen en een vrouw allen in een kelder in de Friedrich- strasse werden gevonden, terwijl de drie overige sriddere vau den nacht" aangehouden werden in een kroeg in de Jacobstrasse. In den dienst grijs geworden beambten ver klaarden nooit een tooneel aanschouwd te hebben als het geen voor hun oogen kwam, toen zij deze kroeg binnen traden. Gelijkvloers lagen in een ruimte, zoo vuil mogelijk, 150 menschen op tafels, banken, gedeeltelijk zelfs op den grond. Op de eerste en tweede verdieping vonden de be ambten 60 a 70 personen op zoogenaamde bedden, terwijl onder het dak, waai' de vloer met liet grofste vuil bedekt was, 80 a 100 man lagen samengedrukt, jiiet meer naast, maar op en door elkander. De eigenaar" van dat huis vraagt van zijn gasten voor een nachtverblijf 2 sgr. gelijkvloers, Vh sgr. op de eerste, 5 sgr. op de tweede verdieping en 1 sgr. onder het dak. De jl. Zondag voornamelijk in Frankrijk geheerscht 'hebbende storm, heeft een oud spreekwoord in het geheu gen van de Elzassere tèrug geroepen: "Wenn es trommelt ueber den hohlen wald Sollten sich fteuen, Jung und Alt. (Als 't dondert door het bladerloos woud Verheugen zich daarover jong en oud.) Moge dit spreekwoord waarheid bevatten. De Sultan van Turkije, voor wien een nieuw en prach tig paleis gebouwd is, zou, eenigen tijd geleden, zijn nieuw verblyf gaan bezichtigen. Door een ongelukkig toeval struikelde hij echter op den drempel en dit was in zijn oogen, bijgeloovig Oosterling als hij schijnt, een zoo onheil spellend voorteeken, dat hij onmiddellijk naar zijn oud pa leis terugkeerde en bevel gaf om het nieuwe gebouw tot aan den grond toe af te breken De groot-vizier was zelfs niet in staat den grooten heer zijn order te doen intrekken. Ten einde raad riep deze de hulp vau den Engelschen ge zant 'in. die den Sultan o. a. deed opmerken hoe belachelijk hij zich in de oogen van het beschaafd Europa zou maken, wanneer hij op de uitvoering vau zijn bevel bleef staan.- Dit scheen van invloed te zijn, althans het bevel tot af breken van het paleis werd ingetrokken, maar om er zijn verblijf te vestigen daarvan kan bij den Sultan geen sprake zijn: het blijft ledig staan. Luidens de New-York dagbladen zal Edward S. Sto kes, die door de rechtbank schuldig verklaard is aan den moord, gepleegd op James Fisk jr.vroeger eersten direc teur der Erie spoorweg-maatschappij, den 28 Februari aan staande worden opgehangen. Men beweert, dat du vrouwen niet kunnen uitmuuten in wiskundige wetenschappen. Zekere miss White, te Man chester in Ohio, heeft die oewering treffend gelogenstraft. Zij bezocht daar het Antisch-college. De hoogleeraar in de waterbouwkunde was gewoon elk jaar, bij het einde van den cursus, aan de studenten een voorstel op te geven, waaruit hunne vorderingen konden blijken. Elk jaar gaf hij hetzelfde, omdat dit nog niet was opgelost, niettegenstaande hij het reeds vijftien jaar lang gemiddeld aan lOOl) jonge lieden 'sjaars had opgegeven. Dit jaar, eindelijk, ontving de hoogleeraar de oplossing van genoemde miss White, waarvan hij nu, na van zijn verbazing te zijn bekomen, te recht getuigde: wat vijftien duizend mannen niet vermoch ten, heeft één vrouw gedaan. Dit verschijnsel intussohen is meer gezien maar niet op het gebied dei- wiskunde. S CIIIE D A M24 Januari 4873. De minister van financiën heeft bij resolutie van den 48 dezer vastgesteld de 281ste staatsloterij. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 piijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 10 Februari, en gesloten op Zaterdag, den 22 Februari daaraanvolgende. De trekking van de eerste klasse vangt aan op den 10 Maart, en de laat ste 100 nommers worden getrokken op Zaterdag, den 34 Mei 4873. Bedankt voor hei, beroep naar Overschie door den heer G. Ringualda, predikant te Doornspijk. Ook wij beamen de juistheid der meening van hen, die vau oordeel zijn, dat gemeenteraden hun huiselijk ka rakter moeten behouden. Dat intusschen dit huiselijk karakter bij sommige raden wel wat al te veel op den voor grond treedt en gepaard gaat met te groote minachting van hetgeen men den parlementairen vorm noemt, blijkt uit het verslag van het verhandelde in den gemeenteraad van Bolsward, zooals dit (stenografisch?) is weergegeven door de Bohwarder Gourant. »Aan de order was een ad res van A. Gerritsma. houdende aanvraag om een plek grond op het Hiugstepad. Adressant wenscht dien grond te bezigen tot liet vergrootea zijner woning. Eenige discussie over de onregelmatigheid, die de richting der woningen daar aanneemt, waarbij de heel de Boer vraagt, of de plek voor woning of voor vergrooting zal dienen. De voorzitter zegt, dat de woning zal vergroot worden, waarop de heer de Boer antwoordt: Het zal een mal figuur worden; insgelijks de heer de KokEen mie bouwerij, het Wordt nooit goed, liet komt mij voor dat het geen mode is; de vooizitter: Er blij ft ruimte genoeg over, er is toch geen regelmatigheid in het bouwen; waarop de heer de Kok repliceert: Het is en blijft een rare winkel. liet verzoek wordt met algemeene stemmen toegestaan. Uit Ridderkerk meldt men d.d. 23 dezer: Heden werd alhier aangehouden en door de politie in verzekerde bewaring gesteld zekere Hendrik Dijnema, uit Leeuwar den, die zegt schuldig te zijn aan den moord te 's Graven- hage. Hij schijnt een landlooper te wezen en reist met een pas, die niet met zijn naam overeenkomt. Men is niet vreemd aan het gevoelen, dat hij aau verstandsverbijstering lijdt. Hij is naar Dordrecht getransporteerd; een nader onderzoek zal wel spoedig doen blijken wat hiervan is Tegen een te Waalwijk wonenden heksenbezweer der is door de politie aldaar procesverbaal opgemaakt we gens het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunst." Deze praktijk stond met zijn heksenbezwering onmiddellijk in verband. Om van de toegediende geneesmiddelen een goede uitwerking te verwachten, moesten ér padden opge zocht en levend in de kamer vau den patiënt opgespijkerd worden; duiven moesten levend geplukt en in de lengte in tweeën gesneden op den mond gelegd worden, hoofdpelu wen werden doorhem onderzocht en uit de ineengevloch ten veeren allerlei voorzeggingen gedaan enz Dat zijn kunsten vergezeld gingen met het prevelen van gebedjes, het laten dragen van vüile lapjes zegge scapulier spreekt- wel van zelfhy zou anders geen zaken gemaakt hebben. Of hij zich nu uit de handen van de justitie zal kunnen tooveren, wordt evenwel zeer betwijfeld. Door mej. de wed. H. Oomen, te Waalwijk, werd dezer dagen te 's Hertogonbosch een kalfkoe te koop aan geboden, welke door een Belgisch veehandelaar voor de aanzienlijke som van f 480 gekocht is. De verkoopster ont ving bovendien van stadswege de uitgeloofde premie van f50 voor den aanvoer der schoonste kalfkoe." ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels (1 00; iedere regel meer 0.10. Voor den werkenden stand cn voor weldadigheid, de helft van den prijs, Het volgende feit trok'terleden week te 'sGrev.- Capelle bijzonder de aandacht, dat er namelijk zeer vele kleedingstukken en brood aan behoeftigen uitgedeeld wer den. Naar men nu verneemt, is het ten gevolge eener wed dingschap die aldaar den 28 Nov. 4870 heeft plaats gehad. Zekere S.^ ging met P. v. M., beide buiten die gemeente woonachtig, de weddingschap aan, dat Victor Emanuel geen twee jaren Koning van geheel Italië zoude zijnmen stelde f 100 tegen f-10; de wedder van f 100, P. v. M. ver loor, deed zijn woord gestand en gaf nu deze scJm ten voor- deele der algemeene armen. Maandag werd bij den Hoogen Raad behandeld de zaak van CornelisAmbrosius Litmau, visscher, wonende te Groningen, gerequireerde in cassatie van een arrest van het prof. gerechtshof van Grommen, waarbij hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 2 ja ren wegens moedwillige verwonding, gepleegd op zijn vrouw G. Kochi, die drie dagen na deze mishandeling is overleden. Het hof heeft aangenomen dat echter niet was bewezen de wil om te dooden en dat daarom, hoewel de dood een gevolg was van de verwonding, de bepaling van art. 295 C. P. op den beschuldigde niet mocht worden toe gepast. De proc.-gen.-bij het hof van Groningen, die een veroordeeling tot tuchthuisstraf van 4en minste Senten hoogste 20 jaren had geëïsclit, is van dat arrest in cassatie gekomen, daarbij steunende op de tot heden gevolgde ju risprudentie van den Hoogen Raad. Het rapport werd uit gebracht di or den raadsheer mr Gertsen. De verdediging in cassatie werd voorgedragen door mr. H. Schaap, advo caat bij het prof. gerechtshof in Groningen, die het betoog léverde dat art. 295 van den Code Pénal volgens zijn letter en geest de daad van verwonding, waarbij de bedoeling om te dooden op hot tydstip der daad niet heeft bestaan, niet als moedwillige doodslag is te beschouwen, en die deze stelling uitvoerig beschouwde in het licht der tegenwoor dige strafrechtswetenschap. De conclusie van den adv.- gen. Smits is bepaald op 27 Januari a. s. Bij Gedeputeerde Staten van O verijsel, is van de heeren M. Swalmius v. d. Linden, koopman en mijnbezitter te Ruhrort, L. Schepoll, bergwerks-geometer, en W. Mors- bach, koninkl. Pruisisch bergwerk-ingenieur, wonende te Essen, het verzoek gedaan, om concessie tot ontginning van ijzererts in het oostelijk gedeelte van Overijsel, aan vangende bij het grenspunt aan de Glanerbrug, ter grootte van 4652 hectaren. De adressanten wenschen aan deze onderneming den naam Holland te geven, de ijzererts, die niet tot de alluviale formatie behoort, te ontginnen door middel van onderaardsche mijngangen en ze vooreerst als zoodanig, doch later geroosterd, in den handel te brengen. Dezer dagen overleed te Sirjansland een 76-jarige vrouw in hetzelfde huisje en dezelfde bedstede waarin zy geboren werden waarbuiten zijvoor zoover haar eigen herinnering strekte, nooit een nacht gesleten had. Buiten het eilaud had zij nooit een voet gezet, maar naar haar was meêgedeeldhad zij in haar prille jeugd daarheen gedragen op den arm harer moeder, eens een nacht in het naburig Ouwerkerk gelogeerd. Volgens het TJ, I). heeft de Utrechtsche afgevaar digde mr. E. du Marchie van Voorthuysen besloten de can- d idatuur voor de tweede kamer bij de aanstaande verkiezing niet weder te aanvaarden. Een zeldzaamheid in de dierenwereld ditmaal eens niet het gevolg der szachte weersgesteldheid" werd ons dezen morgen medegedeeld. Een stadgenoot had een muizenval gezet en werkelijk een muis gevangen, maar door deze vangst was de val bëvolkt door nog zes kleinere exem plaren, die in dien kerker ter wereld werden gebracht. Moeder en kinderen zijn naar omstandigheden redelijk welvarend, maar zij zien met bezorgdheid de toekomst te gemoet. (Arnh. Ot.) 280STE S T A A T S L 0 T E R IJ. Prijien en pretnien van f 100 en daarboven. Vf.üL" 116 Trckk i 23 Jmuari No 12445 f 2000. Nos. 11854 en 17940 ieder f 1000. Nos. 154i 8 cn 16638 teder f 400. Nos. 313 7872, 8918, 11062, 14098.16278, 18798 en 19117 ieder f200. Nos ;«™k38,L,8001, 8903> 400&4, 12583, 12G23,13066,14477, 16261, 19209 cn 19612 ieder f100. STEDELIJK- NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 22 Januari. Elisabeth, dochter van IJ. Nagel smit en E. Stoute, Vwarsstraat. "Wilhelmus Johan, zoon van J. F. El ast en M, T,. H. Libbert, Bange Bleven. Overleden: 22 Januari. Maria Theresia Cosijns, oud 47 jaren en 8 maanden, echtgenoot van F. de Cort, Oog straat, Cntharina Jacoba Lohstroh, oud 1 jaar en 4 maanden, Klein Watertje. 23. Gijsberta den Dunne, oud 44 jaren en 9 maanden, echtgenoot van A. Jaspers, No&rd- Ptolenttraat. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1