Maandag 27 Januari. BUiTENLANDSCHE BERICHTEN. ABOXïNEMEHT: v Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheele Rijk2 50. (Brieven Franco.) In the Anti-Vaccinator, een Engelsch tijdschrift-dat de koepokinenting bestrijdt en welks cijfers, zoo zij gunstig luiden voor de inënting, men dus zeker wel gelooven mag, wordt medegedeeld, dat van 55 poklijders iu Manchester omtrent 47 bekend was of zij gevaccineerd waren of niet. Van deze 47 waren 36 gevaccineerd en van-hen stierf geen enkele11 waren niet gevaccineerd, van welke er 10 stier ven. Van 8 lijders, die herstelden, wist men niet zeker of zij waren ingeënt. Een man en vrouw in Darlington hadden 6 kinderen, waarvan slechts 2 waren ingeënt. Vier kinderen, twee ge- vaccineerden, en twee niet gevaccineerden kregen pokken; de twee gevaccineerden kregen die slechts iu lichten graad en herstelden, de ongevaccineerden stierven. Van de beide nog gezonde kinderen, die niet ingeënt waren, werd het eene terstond ingeënt en bleef geheel gezond. Bij het andei e werd de inënting een week uitgesteldin die week kreeg het de pokken en stierf. De moeder was niet gehervac- cineerd, kreeg pokken en herstelde. De vader was geher- vaccineerd en bleef vrij. Derhalve: al de niet-gevaccineerden stierven, al de gevaccineerden bleven leven. Der vorstin Auersperg, die sedert den dood van haar gemaal, met hare twintigjarige dochter in Presburg woont, trof dezer dagen ^en groot ongeluk. Graaf Schaaffgotsche gaf het eerste bal van het seizoen en de vorstin met hare dochter waren natuurlijk in de eerste plaats genoodigd en hare verschijning zou bijzonderen luister bijzetten aan het schitterend feest. Reeds waren de dames in vol toilet, de laatste hand werd aan de details gelegd, hier een plooi, daar een bloem verschikt, toen het kamermeisje'een kaars op den grond zette, opdat de vorstin zich in den grooten spiegel beter kon bezien; onverwachtkeertzij zich om en haar licht ontvlambaar kleed komt in aaniaking met de kaars. In een oogwenk was de ongelukkige als door vlammen omringd; hare verschrikte dochter schiet toe, om met hare handen de vlammen te blüsschen, en ook hare kleederen vatten vlam. De kamenier en het kamermeisje, weten in haren angst geen raadin plaats van de ongelukkigen in dekens of doeken te wikkelen, bieden ook zij hulp met hare handen en weldra staan de kleederen der vier vrouwen in brand. Ook de gordijnen begonnen te branden. Op het gegil der bedreigden, kwam het dienstdoend personeel toeschieten, aan wie het gelukte den brané te stuiten en de vrouwen te redden, echterniet voordat het vuur gelegenheid had gehad verschrikkelijke wonden aan moeder en dochter toe te brengen. De beide dienstdoende meisjes zijn met betrek kelijk geringe wonden aan't gevaar ontkomen. De vorstin is aan beide armen, aan den rug, aan de borst, hals en 't gezicht met brandwonden overdekt. De prinses eveneens, behalve 't gelaat, dat verschoond bleef. De geneesheeren hebben de hoop op herstel niet opgegeven, ofschoon vooral de toestand der vorstin hoogst bedenkelijk is. Uit Munchen bericht men, dat zich in de beruchte zaak van Adèle Spitzeder nieuwe verwikkelingen zullen voordoen. Toen de commissie van onderzoek namelijk on langs op het kantoor der bank met het nazien der boeken bezig was, waren de andere lokalen door militairen bezet, om alles te bewaken. Aan deze manschappeu werd ver gund vuur aan te leggen, waartoe zij van een stapeltje pa pieren, hetwelk zij in een hoek vonden en voor scheurpa pier hielden, gebruik maakten. Thans moet echter geble ken zijn, dat het obligatiën en andere stukken van waarde zijn geweest. Men schat de waarde van het op die wijze vernielde op p. m. 2 millioen fl. In Straatsburg heeft een voorval plaats gehad, dat algemeene ontzetting heeft teweeg gebracht. De vrouw van den heer Maas, geëmployeerde aan den staatsspoorweg, verdacht haren man van ontrouw en verliet met hare vier kinderen, een meisje van 16, en twee jongens van 11 en 9 en een meisje van 2 jaar, de gemeenschappelijke woning.- Z\j liet een brief achter, waarin zij verklaarde, dat zij en hare kinderen het huis niet weder levend zouden binnen komen. Gedurende twee dagen zocht de wanhopende man naarzijn familie, totdat hij die eindelijk in een zeer gering logement vond. Hij haalde zijn vrouw over naar de woning terug te keeren. Nauwelijks in de naar hare meening ont- eerde echtelijke woning teruggekeerd, mengde zij phos phorus van lucifers in het eten der kinderen, en toen zij zich overtuigd had dat de kinderen dit gebruikt hadden, verwijderde zij zich uit de woning, en den volgenden dag werd haar lijk drijvende in den 111 gevonden, terwyl de kinderen, tengevolge van het vergif, stierven. Het huisge zin was algemeen bekend als zeer gelukkig en het blykt dat de ontrouw in de verbeelding der vrouw bestond. Een uiterst wreedaardig tooneel heeft 11. Maandag te Parijs plaats gehad in de straat Charonne. Een kleine jongen van drie jaren, die belast was om op z\jn zusje van 1 '/i jaar te passen, heeft expres de kleederen van dit kleine kind in brand gestoken en terwijl het verbrandde, rond haar gedanst, onder het uiten van vreugdekreten. Toen de moeder kwam, vond zij haar kind stervende, en de jeugdige moordenaar vertelde haar, schaterende van het lachen, hoe hy het had aangelegd. Een der Parijsche rechtbanken heeft dezer dagen vonnis geveld in een zaak van valsche haren, wat zeker algemeene belangstelling verdient. Mevrouw Baguer de la Rethamosa, een rijke Spaansche, wonende in de'rue du Luxembouig te Parijs, kocht van haar kapper voor fr. 849.50 aan valsche haren. Zoover is alles wel. Maar het ongeluk wil dat mijnheer Baguer de la Rethamosa die som van fr. 849.50 buitensporig hoog acht en weigert te betalen. Ziedaar de reden, waarom de valsche haren van mevrouw Baguer de la Rethamosa voor het gerecht verschenen. De advokaat van den kapper heeft in bijzonderheden opge somd alle crépons, repentirs, tresses, nattes, chignons, welker prijzen uitmaken de som door zijn cliënt rechtens en deugdelijk gevorderd. Hij heeft bewezen bovendien, dat de massa geleverde haren zeker niet te gering was voor de rekening. Bovendien deed hij opmerken, dat de heer de Rethamosa de bestelling door zijn vrouw niet als buiten sport g mocht beschouwen, dewijl hij geacht wordt, als goed echtgenoot, met de toiletzaken zijner gade bekend te zijn. De man is tot betaling veroordeeld. Hij heeft er dus niets bij gewonnen door het feit, dat zijn schoone gemalin geen echte lokken heeft, aan de groote klok te hangen. SCHIEDAM, 25 Januari 1873. In de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad zijn: 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van Vrijdag 17 dezer, na resumtie goedgekeurd. 2. Is medegedeeld het proces-verbaal der opneming van de kas en boeken bij den gemeente-ontvanger op den 23 dezer. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Is ingekomen een missive van hét raadslid G. J. Loncq, houdende verzoek om ontheffing zijner benoeming tot lid der Commissie voor de Bank van Leening. Aangehouden en ter inzage gelegd. 4 Idem eene missive van de amblenarender plaatselijke belastingen, houdende dankbetuiging voor de hun toege kende verhooging van jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Idem een adres van Houtman Comp., houdende verzoek tot plaatsing aan de Nieuwe Haven van een houten huisje aan de Frankelandsche Laan, ten behoeve der rijks ambtenaren, als zij tegenwoordig moeten zijn bij het lossen en laden van gedistilleerd.Aangehouden en ter inzage gelegd. 6. Zijn zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen twee ontwerp-besluiten tot af- en overschrij ving op de gemeentebegrooting van 1872. 7. Is op gelijke wijze aangenomen de conclusie van het gunstig rapport van de Commissie van Fabricage op het adres van C. de Roo om afstand van grond achter de Vis- schersstraat. 8. Is, mede zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming, overeenkomstig het rapport der Commissie van Fabricage besloten afwijzend te beschikken op het adres van de firma van Deventer en Zoon om afstand van grond in den 'sGravelandschen polder. 9. Idem idem op het adres van F. Klein, om afstand van grond aan den hoek van de Hagastraat. 10. Op het adres van de Afd, Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Land bouw om toelage, het gebruik der lokalen en het ter rein achter den Doele en van de exercitieschuur, voor de tentoonstelling van vee en pluimgedierte op 2 April e. k., alsmede vrijdom van havengeld voor schuiten, welke vee aanvoeren, is, na beraadslaging, met 11 tegen 4 stemmen besloten de bedoelde lokalen ten voorschreven einde be schikbaar te stellen, en de verlangde vrijstelling van haven geld te veileenen; terwijl met'10 tegen 5 stemmen be sloten werd, om even als vroeger eene geldelijke bijdrage te verleenen ten bedrage van f300. 11. Op het adres van mejuffrouw C. Leliveld om ontslag als hulponderwijzeres in nuttige handwerken is, overeen komstig het rapport der Plaatselijke Schoolcommissie, aan adressante een eervol ontslag verleend. 12. Aan de orde zijnde het schriftelijk voorstel van het Raadslid J. F. Legner tot doorgraving van de Westerhaven enz.is, na zeer langdurige beraadslaging, na verwerping van een voorstel van den Voorzitter om omtrent het gedane voorstel, door den Raad te benoemen deskundigen, te hooreu, ten einde het plan te beoordeelen en althans eene raming der kosten op te geven, en zulks omdat een en ander geheel ontbreekt bij het voorstel van den heer Legner, het voorstel van den heer Legner aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Voor hebben gestemd de keeren L. W. Jansen, J. L. J. Jansen, van der Drift, J. B. Nolet, J. Lechnerr J. F. Legner, Vrijland en Rijnbende. Tegen de keeren van der Schalk, Loncq, Kerdel, J.A. Nolet Wz., Roelants en Ris. De heeren Loncq, Roelants en van der Schalk hebben aanteekening in de notulen verzocht, dat zij zich met dit besluit niet hebben vereenigd. ADVEBTEH TIBBi Prijs: van 1 tot 10 gewone regols fl 00; iedere regel meer f 010. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prijs. In een huis tegenover de gasfabriek teOverschie heeft gisteren namiddag omstreeks vijf ure een ontploffing plaats gehad, waardoor eenige meubelstukken vernield werden. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet le betreuren. De Standaard meldtonze correspondent te Brielle schrijft ons het volgende: Met zekerheid kan ik u mede- deelen, dat de onthulling van het hier ter stede op te richten monurpent, de Nimf, eerst in de maand Augustus van dit jaar zal kunnen plaats hebben, daar het beeld niet vóór Juni gereed zal zijn. Behagel en VeiTind zijn nog niet gearriveerd en zul len in de eerste dagen ook nog niet komen. De vorige week dacht men, zooals wij ook hebben meegedeeld, dat zij in het laatst van deze week hier zouden kunnen zijn, maar nog steeds is aan al de formaliteiten niet voldaan. De Jong is naar een ander vertrek overgebracht, omdat hij met de personen, in wier gezelschap hij zich bevond, niet langer samen kan zijn. Hij dacht dat zij hem wilden uithooren, en moet daarop in woede ontstoken zijn. In de laatste dagen moet het als vrij zeker geconstateerd zijn, dat de moordenaars met een valschen sleutel het huis van mevr. v. d. K. zijn binnengedrongen. Een smid, van wien men vermoedt dat hij, zonder te weten tot welk ge bruik, voor^de Jong een sleutel heeft gemaakt, is door de politie ondervraagdzooals onze lezers zich herinneren was er eenige dagen vóór den moord ook reeds aan het deurslot gedraaid. (Vad.) Uit Harderwijk wordt aan de JST. Arnh. Ot., ge schreven: De belangstelling in de Haagsche moordgeschiedenis is hier zeer groot en ook geen wonder, daar toch één der ver moedelijke daders, de Jong, hier bij allen overbekend is, en wel niet van gunstige zijde. Eenige jaren geleden, toen de Jong nog in Amersfoort woonde, bezocht hij geregeld onze weekmarkt en maakte die bezoeken voor de inwoners alles behalve aangenaam, daar zij steeds vergezeld gingen door afpersingen van verschillenden aard. Het moet op het oog een ruw man zijn, doch moedig als een muis, daar hij zijn verkeerde handelingen steeds dóór verrichtte, waar hy wist, geen man te zullen aantreffen. Het getal kandidaten voor het leeraarsambt in de Nederlandsche Hervormde kerk beliep op 1 Januari van dit jaar niet 33 waaronder 4 voor de Waalsche gemeente, maar, volgens de officieele opgave in de Kerk. Court, van 11 Januari, 27 en daaronder 5 voor de Waalschegemeente. Doch ook deze 27 konden op hetgezegde tijdstip nauw allen als beschikbare kandidaten beschouwd worden. De kan didaat Meinsma is van 1858 en leeraar in de taal-, land- en volkenkunde vanNederlandsch-Indië te Delft; de kandidaat Vogel van 1863 en leeraar aan de hoogere burgerschool te Zwolle, terwijl auderen te lang kandidaten geweest zijn, 14, 22,28 jaren, dan dat men niet veronderstellen zou, dat zij zich, om welke reden dan ook, niet beroepbaarstellen. Bovendien zijn er op dit oogenblik nog enkelen, 3 of 4 van het getal, beroepen. Wie zou met het oog op de vele vaca turen niet wenschen, dat meerder jongelieden zich voor het leeraarsambt bekwaamden, al mag men de dagen niet terug- wenschen, waarin het gioot aantal kandidaten aanleiding gaf tot allerlei kerkeraads-ongerechtigheden? (V, D.) De rechtbank te Haarlem heefl Donderdag vonnis gewezen in de zaak van den 12jarigen brievenbesteller te Krommenie, en hem wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot de door het O. M. geëisehte gevangenis straf, voor den tijd van één jaar, min één dag. De Amst. Ct. maakt gewag van een kunstwerk, dat dezer dagen ter drukkerij van den heer J. F. Brugman te Amsterdam is voltooid, namelijk een Hydrografische kaart van het Krammer, Toïkenrak en het Ilollandsch Diep, loo- pende van even beoosten den Moerdijk tot bewesten Helle- voetsluis. Deze kaart is de vertolking der opmerkingen en kostbare schetsen van den verdienstelijken ingenieur Blom»- raendal en zijn medearbeider Buyskes. Zelden is een kaart in koper zoo fraai bewerkt, als dit meesterstuk van den heer A. Tuyn, en waardoor hij het bewijs levert, de talen ten zijner meesters C. van Baarsel en P. N. Tuyn te ver eenigen. Nooit werd een kaart van die groote'op één stuk koper gewrocht. De afmetingen der plaat toch bedragen niet minder dan 14 bij 9 palm. Proeven dezer kaart hebben do bewondering weggedragen van de chefs der hydrogra fische bureaux te Brussel en Parijs. De admiraal", die aan het hoofd van laatstgemelde instelling staat, betuigde geen voorbeeld te kennen, dat één kunstenaar een zoodanig werk had voltooid. De verdiensten van den heer Tuyn, hier nauwelijks opgemerkt, worden in den vreemde hoog ge waardeerd. Dezer dagen ontving hij een beroep van wege het Japansche gouvernement, om te Jokohama de hydro grafische kaarten des rijks in koper te brengen. Een hono rarium van f 10,000 's jaars werd hem daarvoor aange boden. De Maas- en Boerbode bevestigt het bericht, dat onlangs in de nabijheid van Kerkrade een nieuwe kolen mijn, voor exploitatie geschikt, ontdekt is. De boring heeft onder de leiding van een ingenieur plaats gehad in Beeren- bosch, by Herzogenrath, op Nedsrlandsch grondgebied, en COURANT. Srt i

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1