A». 1873. .V 3054. Donderdag 50 J a 11 u a r i. N otïficatic. BÖIfÊMLAWDSCHE BEmCHfElT^ COURANT. AB ONBÏMENTi Abonnfnienbprijsper Drie Minmien Franco per Post, door liet gelioele Pijk 2 50 (Brieven Franco.} AIVE EIEBTIIKi Prijsai> lol 10 gewone regels f I 00; ooien» regel meet f 0 10 Voor den werkenden sland on voor wcliMigtanl, de helft v»ii den piij.. DdGnDr.PUTnF.noE Staten dei-Provincie Zuidholland, Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4,Ju lij 1850 (Staatsblad no. 37); 'noodigen de inwoners der Provincie Zuidholland, die elders in's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór 1 April aanstaande aan hun Gollegie te doen blijken, door overlegging van hot aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, teu einde daarop worde gelet bij hot opmaken der Lijst van de Hoogstaangeslagenen, verkies baar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- Geneiaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuidholland, met opgave van: 1. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2. de Gemepnte en dedagteekening zijner geboorte; en 3. bijaldien hij buiten 's lands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij ais Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mogt hebben plaats gehad 's GnwF.NHAGE, den 21 Januarij 1873. Be Gedeputeerde Staten voornoemd, -FOGK Voorzitter. J. RÖELL, Griffier. De Keizerin van Rusland wordt te Rome verwacht. Ook de keizer zal tegen de maand Maart aan de Eeuwige Stad een bezoek brengen, waarvoor reeds grooto toebereid selen worden gemaakt aan de Russische legatie. Men zegt, dat de Russische keizerlijke familie voor hare reizen in Italië de .spoorwegrijtuigen van wijlen den ex-keizer Napoleon tegen een som van 300,000 francs heeft aangekocht. Nauwelijks is de laatste galm van de doodsklok te Chislehurst weggestorven, of reeds wordt tie stilte van het graf des vaders gestoord door geruchteu, die een rilling door ieders hart doen gaan. Eerst fluisterend, later al hoorbaarder, totdat heteindelijk een algemeen bekende zaak was, ging het bericht rond. dat er een moordaanslag voorbereid was op het leven van den zoon. Felix Pyat en anderen van dat soort, die wel eens anderen iu het vuur wisten te zenden en te doen opstaan, door hun op Begeerlijkheid gespitste welsprekendheid en fraaie beloften, maar toen het vuur aan de scheenen kwam het hazenpad kozen, zijn de aanleggeis dier gruweldaad. Een Italiaan zou reeds voor de zaak gewonnen zijn en de eeuwig gewette dolk der bravo's was reeds tegen de borst van den jongeling gericht, toen de politie nog tijdig onder richt, den aanslag verijdelde. De groote plaat, getiteld "Wijlen Keizer Napoleon III na zijn dood", die onder de lezers van het Loudensche weekblad the Graphic dezer dagen een algemeeue en wel ver- tliende bewondering verwekt heeft, is een merkwaardig voorbeeld van snelle productie, gepaard aan een hooge mate van artistieke verdienste. De teekenaar, vvien ver gunning verleend was zijn teekening te maken naar de photografie, welke de heer Downey vóór de lijkschouwing genomen had, is de heerS. L, Fildes. Hij ontving de photo grafie Maandagavond ten 7 ure, begon onmiddellijk haar op hout te kopiëeren, werkte den geheelen nacht door, en had zijn teekening den volgenden ochtend ten 10 uro voltooid. Het blok hout werd daarop in 30 stukken verdeeld, die aan even zoovele ervaren en vlugge graveurs in handen »zijn gegeven. Deze werkten een dag en een nacht en waren Woensdag ochtend ten tien ure met hun taak gereed. Nogmaals werden 24 uren besteed om de voegen van het blok te vereffenen en om vier galvanoplastische afgietsels in koper te vervaardigen, waarmede Donderdag ochtend teu 40 ure het drukken aanving. Zoowel de teekening als de houtsnede zijn uitmuntend geslaagd. Door het onderwerp, waardigen eenvoud van opvatting en hier endaar bijna vermetele breedheid van behandeling, maakt het kunststuk een diepen indruk. Het baart te Berlijn veel opzien, dat de Kroonprins Frederik Willem van Pruisen den liberalen predikant Per- sias met het godsdienst-onderwijs zijner kinderen belast heeft, en wel zoo kort na de veroordeeling van den libera len predikant dr. Sydow door het consistorie van de'provin- cie Brandenburg. Waar is het echter, dat laatstgenoemde in de hooge kringen en zelfs ten hove vele voorstanders vindt. Reeds meermalen zijn gevallen van bloedveigiftiging medegedeeld. Dezerdagen heeft zich te Keulen weder zulk een geval voorgedaan. Een vrouw, die met een licht ge wonden vinger blauwsel door de styfsel had geroerd zag kort daarna dien vingfer en later ook de geheele hand en den arm buitengewoon dik worden. De heelmeester, wiens hulp werd ingeroepen, bemerkte dadelijk dat hier bloedvergif- j tiging had plaats gehad. De commissie Dufaure hield Maandag weder hare bijeenkomst en zij heeft meer dan een gewichtig besluit ge- nomen. Zij is begonnen met de amendementen te verwer pen die uit het linker-centrum kwamen o. a. dat van den I heer Bertauld-Delacour, en die strekten om den president der republiek toegang te verleenen tot de tribune, ten einde bij interpellaties, die zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche politiek betreffen, mede het woord er over j te voeren. Maar zij beeft in overweging genomen het amendement van den heer Duchütel, dat den chef der re geering machtigt om het woord tot de kamer te voeren als deze over buitenlandsche staatkunde handelt. Eveneens is het voorstel van den heer Broftet in overweging genomen, I volgens welk den heer Thiers de toegang tot de tribune verleend wordt bij interpellaties, telkens wanneer de kamer het goed vindt en als een ministerraad of een minister de verantwoordelijkheid op zich neemt van de handeling, die tot de interpellatie heeft geleid. Hierna is de zitting voor een korten tijd opgeheven; na de hervatting der werkzaam heden heeft zij over twee wetsontwerpen van den heer Ernoul beraadslaagd, aldus luidende sDe commissie Dufaure blijft belast met het aanbieden van een wetsontwerp tot oprichting van een tweede kamer, die in werking zal treden, nadat de tegenwoordige nationale vergadering zal ontbonden zijn," en het tweede wetsont werp van den volgenden inhoud: ïDe commissie Dufaure zal zich vereenigen met de commissie tot herziening dei- kieswet, om gezamenlijk een wetsontwerp vast te stellen." Het eerste gedeelte van dit voorstel is aangenomen; de discussie over het tweede zou den volgenden dag voortge zet .worden. Op zulk een wijze heeft dus deze commissie van dertig leden hun mandaat vol bi acht, dat er eindelijk na velerlei beraadslagingen iemand met een voorstel voor den dag komt, dat ze van 't begin af aan hadden moeten onderzoeken, want de commissie is bij elkaar geroepen juist om over dit eerste voorstel te beraadslagen. Maar men weet dat velen onder hen van veelgrooter taak droomon en reeds is het te kennen gegeven, dat 't hun om niets meer of min der te doen was dan om zich te herscheppen in een comité van algemeen welzijn. Deze overhelling tot laatstgenoemde taak is nu zeer duidelijk gebleken door het tweede voorstel van den heer Ernoul om zich met de commissie tot her ziening der kieswet te vereeuigen, op zulk een wijze, dat de hertogenpartij zekerder was een ontwerp van een nieuwe kieswet te hebben dat geheel naar haren zin was. SCHIEDAM, 29 Januari 1873. Sedert het vorige jaar de volksvoorlezingen hier ter stede een aanmerkelijke uitbreiding verkregen, vooral ook door verandering van lokaal, was het bestuur van ge noemde instelling er op bedacht, nu en dan ook de vrouwen der leden in staat te stellen, de vergaderingen bij te wonen, en koos het daartoe bij voorkeur die gelegenheden, waar bij het meer onmiddellijk de bedoeling was, het aangename met het nuttige te vereenigen. Zoo had het bestuur Maan dag en Dinsdag jl. liet genoegen de leden en hunne vrouwen te kunnen uitnoodigen tot het bijwonen van een tooneelvoorstelling, waartoe het in staat werd gesteld dooi de bereidwilligheid van eenige heeren, die, uit ingenomen heid met de volksvoorlezingen, deze moeilijke taak gaarne op zich hadden genomen. En, hoe werd die taak vervuld? En, hoe werd de uitnoodiging van liet bestuur en de bereidwilligheid der heeren dilettanten beloond? "Wanneer men zich iets ondankbaars kan voorstellen, dan voorzeker is het in den regel de opinie van een ge mengd publiek, en om zich daaraan bloot te geven be hoort een zekere soort van moed en vrijpostigheid die aan velen niet gegeven isterwijl nog bij anderen, die met die eigenschappen begaafd zijn, niet altijd de vereischten gevonden worden om daaraan, zij het "dan ook eenigszins op middelmatige wijze,'te kunnen beantwoorden. Hebben wij reeds vroeger er meermalen op gewezen, dat er in Schiedam onderscheiden elementen voorhanden zijn, die het aangename met het nuttige weten te vereenigen, en zelfs de meer ontwikkelden een genoeglijken avond kunnen verschaffen, de voorstelling, de beide laatste avonden gegeven, getuigt dat wij in ons oordeel niets te veel hebben gezegd. Ofschoon het in den regel onze ge woonte niet is bij dergelijke gelegenheden namen te noemen, willen wij er ons ditmaal niet van af maken, door slechts te zeggen, dat het geheel meesterlijk werd uitge voerd; maar wij willen gevraagd hebben, of in de Coup of de Huwelijks-advertentie de rollen van den heer van der Lee, zijn zoon Karei, van Doren en jonkheer Boekellof niet op een wijze werden afgespeeld, die elk in zijn genre teruggaven wat de auteur er mede beoogde, dat isde werkelijke, zuivere opvatting en voorstelling van zijn denkbeeld Zoo was het ook met de minder dankbare rol van August van Deel, die meer tot het sentimenteele veroordeeld was, en met de oyerige minder op den voor grond tredende personen. Ileilmalilolijk zagen wij. in vroegemi en lateren tijd, een ■uurtje in ven dorpsschool, en dat wel door verschillende tooneelge/Qlsohappm. ten uitvoer brengen; doch, wat eenige rollen aangaat, beter nooit. Wie geeft ons zulk een ouderwijzer als de Kras van Maandagen Dinsdag, wie ver betert liet Ilaiv*, zonder zijn Lotte, en waren de wethouder vau Bremen en baas Springer niet de typen waarvoor zij opkwamen; de lieer van Buren gevoelde, bij zijn doofheid, het volle gewicht zijner beschermende positie, en maakte daar op waardig" wij/egebruik van, terwijl Willem Kins, Pieter Dissel, Otto van Bremen en Lammert Zwaan ieder voor zich het hunne bijbrachten tot een goed geheel, dat daardoor nog te meer vei kregen werd .door een bende dorpssehooljongpus, zoo karakteristiek en sehnvnitachtig als maai mogelijk was. Werd de moeilijke taak op zulk een wijze vervuld, de be looning vooi de uitnoodiging van het bestuur was, door een beide avonden meer dan de zaal bevatten kon, opge- komeu publiek, schitterend, tenvijl de bereidwilligheid der heeien dilettanten door dat publiek met opgetogenheid werd beantwoord, daar hot»elke geschikte gelegenheid te baat nam, daarvan blijk te geven, on een onverdeelde aan dacht aan de voorstellingen te wijden. Eoiü het bestuui der Volksvoorlezingen, lof den heeren i uitvoerders var, deze heide avonden; en moge het groote i succes, dat zij bij deze gelegenheid mochten ondervinden, hen aanmoedigen den arbeidersstand nog menigen dergc- lijken genoeglijken avond te verschaffen. In de zitting van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam van gisteren, is de heer A. A. N., te Schiedam, vrijgesproken van het hem bij dagvaarding ten laste ge- i legde, daar er geen wettig bevvijs geleverd was, als zou liij zich aan het feit van verbreking van afsluiting hebben' schuldig gemaakt. Bij de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuidholland is gekozen de heer mr. M. W. baron du Tour vau Bellincliave, met359 stemmenjhr. mr. .1. K. J. de Jonge vcrkieeg 336 stemmen. De volstrekte"meerderheid was 350 stemmen. 1 De Minister van Binnenlandsche zaken heeft 4. den nieuw benoemden adjunct-ijker H. Brons Middel geplaatst aan het ijkkantoor te 's Gi avenhage2, den ijker D. Dobbe van het ijkkantoor te Rotterdam, doch tijdelijk te Gouda gevestigd, ingaande met 4 April e. k. verplaatst naar Dor drecht, als chef van dienst aldaar, en te Rotterdam vervan gen door den ijker D. P. Broekman, thans te Maastricht; 3. den adjunct-ijker A. H. Wolters met dien datum ver plaatst van Dordrecht naar Maastricht. De Minister van Justitie heeft 22 Jan. 11. art. 89 dei- instructie op den dienst der bezoldigde rijksveldwachters ingetrokken en vervangen door eenige nieuwe bepalingen, waarbij hot den rijksveldwachters op straffe van schorsing voor hoogstens zeven dagen ten strengste verboden wordt eenigen drank te gebruiken in herbergen, tapperijen of di ankwinkels, wanneer zij bij openbare verkoopingen of verpachtingen of op markten of kermissen met het houden van toezicht belast zijn. De rijks veldwachter, die veelvuldig gebruik maakt van sterken drank", wordt met schorsing van hoogstens eene maand en hij die, iu dienst zijnde, iu openbaren staat van opgewondenheid door drank verkeert, met schorsing of ont slag gestraft. Die na eenmaal gestraft geweest te zijn, om bovenge noemde redenen op nieuw straf beloopt wegens dronken schap, wordt uit den dienst ontslagen. Ook bevat deze instructie de bepaling, dat herhaalde deugdeliike aanvragen om korting op de jaarwedde vau den rijksveldwachter, aanleiding tot zijn ontslag zullen geven. De heer W. J. Geselschap, predikant bjj de Hervormde gemeente te Delfshaven, heeft voor het beroep naar die gemeente te Vlaai-dingen bedankt Gisteren avond is Behagel, onder begeleiding van den commissaris van politie Beukman, 's Hage binnen gebracht. Sedert eenige dagen heerschte te Sneek een gisting ouder de lagere volksklasse wegens ontevredenheid, ont staan bij het afmaken van een beslag van 48 stuks runderen, waaronder de longziekte was uitgebroken! De beide bur gemeesters van Sneek en van Wijmbritseradeel benevens de commissaris van politic zijn door een volkshoop gedwon gen de wijk naar het raadhuis te nemen. Van het huis en de stalling waar het vee was geslacht zijn de glazen inge worpen. Maandag avond is van Leeuwarden een detache ment van 50 man gearriveerd ter ondersteuning der politie. Men vermoedde dat de orde daardoor voor goed hersteld zou zijn. Het door de algemeene feest-com missie te Alkmaar voorloopig vastgestelde programma omvat de volgende punten8 Oct. Opening van het feest door klokkenspel en kanonschoten, eerste steenlegging van het op te richten gedenkteeken, historische en allegorische optocht, 'savonds algemeene illuminatie, herhaling van den optocht; 9 Oct. Kinderfeest van de leerlingen der openbare en bjjzondere armen- en tusschenscholen, cavalcade van vertegenwoor- l 'C.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1